PROJEKT ZELENI VAL NEZAUSTAVLJIVO SE ŠIRI
Autor: Danica Crnov, 28. 11. 2014.
U projekt ZELENI VAL uključen Dječji vrtić Đakovo u naselju Vila i u Botićevoj uliciI te Dom za starije i nemoćne osobe u Đakovu,Osnovna škola iz Viškovaca i Đakovačkih Selaca.
U PROJEKT ZELENI VAL UKLJUČEN DJEČJI VRTIĆ ĐAKOVO NA VILI I U BOTIĆEVOJ ULICI
Proširenje projekta prikupljanja plastičnih čepova za Društvo oboljelih od multiple skleroze Primorsko - goranske županije nastavilo se dana 27.11.2014. U projekt Zeleni val uključili su se i vrtići grada Đakova. Učenici su, s profesoricama Spomenkom Crnoja i Darinkom Rechner, posjetili vrtić u naselju Vila te Botićevoj ulici gdje su održali radionice kako bi vrtićarce upoznali s projektom.
O posjetu nam je nekoliko riječi rekla Marija Opačak, 3. E1: “Došavši u vrtić, prisjetili smo se dana koje smo proveli ondje (mi koji smo također tamo išli) i nadali smo se da ćemo i njima objasniti zašto uopće skupljamo plastične čepove te da će ubrzo i oni početi. Djeca su bila raspoložena za igru, bojanje, razvrstavanje čepova po bojama i primili su nas s radošću. Ostavili smo im našu kutiju u koju su rekli da će svaki dan donositi čepove te da će obavijestiti i svoje roditelje o tome kako bi i oni pomogli. Sve je prošlo u najboljem redu i ne sumnjamo da će se i oni angažirati u ovome projektu.“
Ovo je aktivnost kojom se potiče volontiranje učenika, humanitarni rad te zaštita okoliša i razvoj ekološke svijesti od najranije dobi.
Koordinatorice su profesorice: Anamarija Gajger, Marija Milanović, Spomenka Crnoja, Darinka Rechner i Nataša Šantić.
Anamarija Gajger
U PROJEKT ZELENI VAL UKLJUČEN DOM ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE U ĐAKOVU, OSNOVNA ŠKOLA U VIŠKOVCIMA i ĐAKOVAČKIM SELCIMA
Dana 13.11.2014. u projekt se uključio Dom za starije i nemoćne osobe iz Đakova, koji su posjetili naši učenici s profesoricom Spomenkom Crnoja te zamolili korisnike da se odazovu pozivu i priključe projektu. Korisnici su vrlo radosno prihvatili poziv te se priključili projektu.
O posjeti su nekoliko riječi rekle naše učenice Marijana Šajkunović, 4.E2 i Josipa Privara, 4.E2: „Akcija nam se svidjela jer smo i one najstarije uključili. I oni će odvajanjem čepova sudjelovati u humanitarnoj akciji i pomoći onima kojima je to najpotrebnije, a da uz to štite okoliš i razvijaju ekološku svijest. S velikom pažnjom su poslušali našu prezentaciju i odmah se odlučili uključiti. Kako bi nam zahvalili na posjetu, korisnici su nam pjevali razne pjesme.“
Željko Ćukušić, 3e1: „Dana 20.11.2014. uputili smo se i u Osnovnu školu Luke Botuiće u Viškovcima s profesoricama Marijom Milanović i Anamarijom Gajger. Prvo smo se predstavili i kroz prezentaciju objasnili naš projekt, za koga skupljamo plastične čepove, gdje ih možemo naći te zašto bi uopće trebali pomoći. Djeca su nas sa zanimanjem gledala i slušala. Nakon prezentacije smo im podijelili čepove kako bi mogli napraviti nešto što žele. Dječaci su od čepova napravili rakete, a djevojčice cvijeće i srceta i bilo im je jako zanimljivo. Uvjereni smo kako će se i oni uključiti u ovu akciju i pomoći osobama oboljelim od multipla skleroze.“
Na poziv Osnovne škole iz Đakovačkih Selci dana 21.11.2014., naši su učenici posjetili i ovu školu. Svoje iskustovo s nama dijeli učenik Luka Buljan, 2E1: „U Đakovačkim Selcima mi je bilo jako zabavno predstavljati djeci naš projekt. Svi su bili pozitivno raspoloženi i s užitkom su pratili naše predavanje. Kasnije su također bili spremni za praktičan rad kao što je slaganje različitih građevina, vozila i imena od čepova. Jedno jako zanimljivo iskustvo mi je bilo držati takvo predavanje jer sam se našao u poziciji koju sam nekoć u njihovim godina i sam gledao. Jako sam sretan što je ovaj projekt bio uspješan i veselim se nadolazečim radionicama“.
Koordinatorice su profesorice: Anamarija Gajger, Marija Milanović, Spomenka Crnoja i Darinka Rechner.
Anamarija Gajger