DRUGI SUSRET UČENIKA I NASTAVNIKA U LA SOLANI, ŠPANJOLSKA
Autor: Zlata Hrženjak, 29. 5. 2018.
Prošlog tjedna učenici i nastavnici Ekonomske škole Braća Radić bili su vrlo aktivni u različitim događanjima koji potvrđuju međunariodni profil škole. dok su 21. do 25. svibnja učenice Ekonomske škole Braća Radić Lara Juras, Paula Kedačić i Bruna Šimić u pratnji nastavnica Zlate Hrženjak i Vesne Šimić sudjelovale na drugom susretu učenika i nastavnika u projektu S.I.K.U.L.A.koji se održavao u La Solani, pokrajina Castilla la Mancha, Španjolska, nastavnica Brankica Radonić je sudjelovala na trodnevnoj Crossover edukaciji u organizaciji AMPEU za pisanje projekata Erasmus+ za područje mladih kao jedina predstavnica škola. .
Kako je već ranije najavljeno, tema projekta je otkrivanje i prezentiranje zanimljivosti iz područja kulture, prirodnih ljepota, arhitekture i gastronomije u područjima iz kojih dolaze partnerske institucije u svrhu promicanja turističke ponude. Ovog puta učenici iz Đakova i rumunjskog grada Sucaeve otkrivali su ljepote španjolske pokrajune Castilla la Mancha, u prvom redu La Solane, ali i okolnih mjesta.
Iz pdručja arhitekture posjetili su Glavni trg u La Solani s crkvom sv. Katarine, palaču Don Diego, crkvu sv. Ivana Krstitelja i dominkanski samostan , kapelicu Golgote, crkvu sv. Sebastijana koja se smatra najstarijom u La Solani te zgradu starog kazališta koja danas služi kao mjesto za održavanje civilnih vjenčanja, izložbi i održavanje različitih radionica za odrasle.
Otkrivajući kulturu područja koje smo posjetili, saznali smo da se u La Solani uzgaja šafran a s tim je povezana i glazbeno-scenska manifestacija Zarzuela koja se održava svake godine u listopadu i traje cijeli tjedan, karneval u veljači, svečanosti vezane za proslavu blagdana sv. Marka, procesije tijekom Velikog tjedna, hodočašće s kipom Djevice iz tvrđave Penarroya.
Da bismo saznali zanimljivosti o proizvodnji hrane u tom području posjetili smo mlin obitelji Simon koji proizvodi brašno od slanutka, vrli važnu bezglutensku namirnicu za osobe koje boluju od celijaklije i degustirali tradicionalno jelo „gachas“, pripremljeno od istog brašna, tvornicu čipsa, obiteljsku siranu De Luna gdje smo i sami pravili sirod kozjeg mlijeka, degustirali tri vrste ovčjeg sira lokalne tvornice Manchego; posjetili vinograde i vinariju Vega Demara, a sudjelovali smo i u pripremanju europskog ručka na kojem smo ponidili i naše tradicionalne proizvode. Za predjelo servirali smo pladanj s narezanim kobasicama, kulinom, šunkom, slaninom i čvarcima uz domaći ajvar, zatim smo pripremili kokošju juhi s povrćem i domaćimrezancima. Kao glavno jelo, servirali smo pržena pileća prsa s mlincima i umake od kopra, varganja i tartuva, te zelenu salatu začinjenu bućinim uljem. Jelovnik nije baš tipično slavonski, ali smo nastojali ponuditi što više hrvatskih različitih proizvoda i predstaviti bogatstvo okusa. Naravno, imali smo i dezert, šape s pekmezom, breskvice i paprenjake.
Utarak je bio dan kad smo upoznali prirodne ljepote pokrajine Castilla la mancha, posjetili smo tvrđavu Penarroya koja se nalazi pored brane na akumulacijskom jezeru, pješačili uz jezera nacionalnog parka Ruidera i došli do Hundimiento vodopada koji se spominje u Cervantesovom Don Qijoteu i tamo pročitali taj odlomak iz romana.
Uz sve to bilo je i jako puno zabave , a ne treba ni spominjati da smo tijekom slobodnog vremena i neformalnog druženja s kolegama iz La Solane dogovorili suradnju u novom projektu koji bismo prijavljivali već u listopadu.
Ništa manje važnom događaju nazočila je Brankica Radonić u Zagrebu na trodnevnoj Crossover edukaciji na koju je bila pozvana kao jedina predstavnica škola .
Crossover projekt je nacionalnih agencija za provedbu strateških partnerstva u okviru Erasmus + programa(područje mladih). Sastoji se od nacionalnog osposobljavanja, razrade projektnih ideja uz podršku djelatnika Agencije i međunarodnog osposobljavanja koje će se održati u Latviji u siječnju 2019.
Nacionalno osposobljavanje Crossover koje se održalo od 24.5.-26.5.2018. pod voditeljstvom trenerice Lidije Đukesza imalo je cilj produbiti razumijevanje formata strateških partnerstva i podignuti kvalitetu projektnih prijava na novim rokovima Erasmus + programa.
Od pristiglih prijava iz cijele Hrvatske u programu je sudjelovala i predstavnica Ekonomske škole Braća Radić Đakovo, (jedini predstavnik škola). Nizom radionica sudionici su se upoznali s temeljnim odrednicama strateških partnerstva(ciljevima, prioritetima i mogućnostima koje pružaju u području mladih) te kako razraditi projektnu ideju i na koji način odabrati partnere. Primjerima dobre prakse sudionici su upoznati s povezivanjem oganizacija iz različitih područja obrazovanja, osposobljavanja i mladih koji su svojim znanjem i iskustvom pridonjeli razvoju inovativnih praksi, a sve radi podizanja kavalitete u svim područjima rada s mladima.
http://drum.hr/otkrivanje-ljepota-regije-castilla-la-mancha-i-edukacija-o-projektima-za-mlade/