preskoči na sadržaj

Ekonomska škola Braća Radić

 

 "Sa sigurnošću možemo reći da je Kapital u dvadeset prvom stoljeću, magnum opus francuskog ekono mista Thomasa Pikettyja, najvažnija ekonomska knjiga godine, a možda i desetljeća. Piketty, nedvojbeno vodeći svjetski stručnjak za prihode i imovinsku nejednakost, ne samo što pokazuje kako se sve više bogatstva koncentrira u rukama ekonomske elite, nego ujedno i dokazuje da se krećemo prema "vlasničkom kapitalizmu", u kojem ekonomijom dominira naslijeđeno bogatstvo pa je stoga važnije gdje je netko rođen nego koliko je marljiv i nadaren." (Paul Krugman, New York Times, 23. ožujka 2014.)

 

 

 

 

 

 

 

F. W.Engdhal

Geopolitika genetski modificirane hrane i globalno carstvo

Širenje genetski modificiranih usjeva i hrane po cijelome svijetu danas je toliko uhvatilo maha da ga se može i mora proglasiti "zločinom protiv čovječnosti". U srži toga problema jest pitanje genocida. U "Konvenciji o suzbijanju i kažnjavanju zločina genocida", koju su Ujedinjeni narodi donijeli 1948. godine, jasno je definiran genocid... Svi odgovorni dužnosnici kompanija Monsanto, Dow Chemical, DuPont, Syngenta, Cargill, ADM i drugih kompanija za proizvodnju GM sjemena, svi dužnosnici Zaklada Rockefeller, Ford, Gates i drugih, bivši i sadašnji dužnosnici američkoga Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva vanjskih poslova, državni dužnosnici SAD-a, napose predsjednici Bush, Clinton i George W. Bush, bivši američki dužnosnici Henry Kissinger, Gerald Ford i drugi, svi znanstvenici – sudionici lažljive znanosti kojom promiču "genetsku revoluciju" – podliježu pod jasnu pravnu definiciju članka II. – zločin genocida. Ova je knjiga osobito važna za hrvatske čitatelje, zato što Hrvatska još uvijek ima relativno zdravu hranu i vodu, pa je upravo zbog toga postala metom onih koji se tih hrvatskih bogatstava žele dokopati pod svaku cijenu. Nakon što su svjetski centri moći u svoje ruke preuzeli golemu većinu svjetske nafte, banaka, korporacija, tržišta droge, medija itd., na djelu je projekt preuzimanja zemlje, hrane i vode.

Anglo-američka naftna politika i novi svjetski poredak

Na temelju nafte ustrojili su se i "posebni odnosi" između Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, uspostavljeni nakon Versajske mirovne konferencije iz 1919. godine. Te su dvije zemlje objedinile moć nafte i međunarodnih financija u jedan od najpogubnijih vidova političke hegemonije u povijesti svijeta. Knjiga otkriva način na koji se taj anglo-američki "novi svjetski poredak" oblikvoa oko nevidljivih niti strateške kontrole nad naftom i sirovinama. Knjiga također otkriva šokantne i do sada nepoznate detalje o tajnom sastanku u Saltsjöbadenu u Švedskoj 1973., na kojemu je iznesen prijedlog za poskupljenjem nafte od 400% kako bi se učvrstilo poljuljano carstvo dolara. Autor osvjetljava ulogu naftne politike u uspostavi novoga poslijeratnoga "neformalnog carstva" neokolonijalizma, čime daje porovkativan pregled povijesti posljednjih stotinu godina, dok u isto vrijeme uspješno izbjegava uobičajene klišeje "desnog" i "lijevog".

Tkanje života (Mirjana Krizmanić)

“Tkanje života”, priručnik prof. dr. Mirjane Krizmanić jedan je od odgovora hrvatskih psihologa na brojne strane, mahom američke, psihološke priručnike u kojima se nude univerzalni, iako nerijetko potpuno neprimjenjivi recepti za sreću. Ovaj priručnik za samopomoć ne nudi recepte, već pokušava “otvoriti vrata do boljega razumijevanja onoga što nas čini sretnima i zadovoljnima, što nam uljepšava život i čini ga vrijednim življenja”.

“Sve ono što smo dobili na početku, kao i okolina u kojoj smo se rodili, može nam štetiti i koristiti, ovisno o tome što ćemo sami učiniti s tim“ – kaže profesorica Krizmanić. “Te datosti slikovito možemo zamisliti kao osnovicu tkanja na kojem ćemo sami tkati tkanje svog života. Možda su neke početne niti malo tanke, možda nam se ne sviđa boja nekih drugih, ali to tkanje uvelike je u našim rukama, samo što to moramo najprije prepoznati, a zatim naučiti tkati što ljepšu i bogatiju tkanicu.“

A što sad?

Knjiga Mirjane Krizmanić nudi praktične i brze upute za suočavanje s najtežim životnim nevoljama.   Ugledna hrvatska psihologinja i najprodavanija domaća autorica Mirjana Krizmanić u svojoj novoj knjizi „A što sad?“ uči nas kako da pronađemo snagu i uspješno savladamo izazove najtežih životnih trenutaka.    Svatko od nas u jednom se trenutku svoga života nađe u začaranom krugu negativnih misli kad se suoči s ozbiljnim životnim problemima i nesrećama – kad izgubi voljenu osobu, ostane bez posla, razboli se, kad ga napusti partner ili partnerica... Katkad se s nevoljama možemo nositi sami, no katkad nam ipak treba pomoć.    Kad nam je teško suočiti se s nekom situacijom, kad ne možemo svoj problem u potpunosti podijeliti s drugima, ni s prijateljima niti sa stručnjacima, koristit će nam „upute za nevolje“ profesorice Krizmanić – jednostavne afirmativne tvrdnje koje potrebno pažljivo pročitati, pa ih tada ponavljati sebi samima. One će nam pomoći da se lakše suočimo s problemima i potaknuti nas da se uspješnije prilagodimo situaciji u kojoj se nalazimo, pronađemo rješenje ili da jednostavno prihvatimo promjenu.    Ovaj priručnik poslužit će vam kao prva psihološka pomoć koju ćete uvijek moći imati uza se.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendar
« Veljača 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
 > KNJIŽNICA  > Više od lektire  > Publicistika
CMS za škole logo
Ekonomska škola Braća Radić / Vijenac kardinala A. Stepinca 11, HR-31400 Đakovo / ss-ekonomska-bracaradic-dj.skole.hr / ured@ss-ekonomska-bracaradic-dj.skole.hr
preskoči na navigaciju