Naši učenici bili su na izvanučioničkoj nastavi na otoku Pagu od 8. lipnja do 12. lipnja ove godine. Uz obilje uzbuđenja i oduševljenja nadogradili su svoje plivačke vještine uz učiteljicu tjelesne i zdravstvene kulture Snježanu Mergon, a osim toga su sudjelovali u čitalačkim i kreativnim radionicama koje su pripremile učiteljice edukacijske rehabilitatorice Ivana Dugina Baran i Silvija Sučić. Kroz šetnje i posjet muzeju, upoznali su se s otokom Pagom, promatrali morske životinje te stekli nezaboravna iskustva.Vratili smo se kući s velikim osmjesima
Od 7. - 9. lipnja 2024. godine održava se 56. Križevačko veliko spravišče.
Više o programu i samoj manifestaciji pročitajte na poveznici.
Danas je skupina 17-21 s učiteljicom Katarinom posjetila dom za starije osobe Senior care. Željeli smo saznati kako svoje vrijeme provode osobe treće životne dobi i kakvim se aktivnostima bave. Nacrtali smo lijepu sliku za uspomenu, a donijeli smo i malo keksića, jer svi volimo nešto slatko. Pročitali smo bakama i djedovima slikovnicu koju smo sami napisali, a nakon toga smo odigrali pub kviz koji smo također sami osmislili. Korisnici doma bili su ugodno iznenađeni našim malim programom.
Nakon zajedničkog ispijanja popodnevne kavice, rastali smo se s mnogim planovima za daljnju zajedničku suradnju. Hvala ravnateljici, djelatnicima i korisnicima doma Senior care što su nas tako lijepo primili.
Učenici Kluba mladih tehničara OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci posjetili su našu školu 7.5.2024. i održali radionicu koja je dio projekta „Izrada radova od papira i sličnih materijala – otpad nije smeće.“ Na radionici su sudjelovali učenici razrednih odjela od 4.-8. razreda učiteljica Snežane Premužić i Ivane Jarček. Cilj radionice bio je osposobiti učenike na prihvaćanje različitosti i pomaganje učenicima kojima je potrebna pomoć u aktivnostima prilikom izrade jednostavnih tvorevina te poticanje razgovora i razmjene životnih iskustava. Osmjesi učenika tijekom radionice povratna su informacija koja govori više od riječi. Na kraju je održana izložba radova i zajedničko druženje. Naši učenici objasnili su Nazorovcima kako se koriste VR naočale te ih potaknuli da probaju plivati s morskim psima, da gledaju Dubai iz helikoptera, posjete piramidu u Egiptu, prošeću New Yorkom, odu u svemir i slično. Voditeljice projekta bile su Sandra Vurnek i Anita Vidović.
Naši su učenici u petak, 26.4.2024. godine, sudjelovali na međužupanijskom natjecanju "Ja u prometu" u organizaciji COOR Podravsko sunce u Koprivnici. Pokazali su svoje znanje na kvizu iz poznavanja prometa te prezentirali svoje vještine u praktičnom dijelu, a stekli su i poneka nova prijateljstva!
Učenici našeg Centra 24. travnja 2024. nastupili su na Utrci grada koju organizira Zajednica športskih udruga Križevci. Za školu su nastupali: Lovro Brlek, Valentino Feltrin, Karlo Gerić, Viktorija Bačak, Lukas Koprić, Marko Petek, Manuela Hršak, Martina Dvečko, Antonija Žganec, Lovro Lasić, Ana Jendriš, Nives Orak i Leonarda Brezjan. Učenici su vrhunski odradili svoju utrku pod budnim okom roditelja i učiteljica Kristine Kranjčević, Katarine Lukač Kranjec i Snježane Mergon. Učenici Centra ove su godine prvi puta sudjelovali i na Utrci Plazma Sportske igre mladih. Tamo su nastupali: Ivan Gverić, Boris Vrbančić, Gabrijel Pecko i Ivana Posavec. Svi sudionici dobili su majice i medalje organizatora.
Učenici našeg Centra, 26. i 27. ožujka, sudjelovali su na Prvenstvu Hrvatske u Bowlingu za osobe s teškoćama u razvoju u organizaciji Specijalne olimpijade Hrvatske. U ta dva dana hrabro su rušili i čistili čunjeve na stazama u Bowling centru u Zagrebu. Na natjecanje su išli školskim kombijem, a sudjelovali su i osvojili medalje u svojim kategorijama: Manuela Hršak, Marko Petek, Karlo Gerić, Lukas Koprić, Nives Orak i Ivan Posarić, pod budnim okom i uputama Snježene Mergon, koja ih je i pripremala za natjecanje.
Poštovani roditelji/skrbnici,
od ove godine upisi u prvi razred osnovne škole će se provoditi elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole. Dana 22. veljače 2024. godine otvaraju se prijave za upis u 1. razred osnovne škole te molimo da obratite pažnju na sljedećih nekoliko napomena:
- prijavu za upis možete podnijeti putem poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/, sve do 31. ožujka 2024. godine
- prijave je moguće podnijeti i putem školskog administratora prilikom pregleda djeteta u školi, - poželjno je da roditelji koji imaju pristup internetu i mogu pristupiti servisu e-Građani, ispune prijavu kod kuće kako bi se smanjio pritisak na škole i skratilo vrijeme čekanja prilikom dolaska na pregled u školu,
- prijava se sastoji od nekoliko koraka. Ukoliko niste u mogućnosti popuniti cijelu prijavu, ista se može popuniti djelomično, a dio koji niste popunili popuniti će u Vašoj prisutnosti školski administrator prilikom pregleda djeteta u školi,
- prijavom u sustav biti će Vam vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave moći ćete odabrati mogućnosti koje se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, prilikom podnošenja prijave moći ćete izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području,
- ukoliko smatrate da je Vašem djetetu potrebno odgoditi upis u školu, također je potrebno popuniti redovnu prijavu za upis (ne popunjavati prijavu za privremeno oslobađanje od upisa)
- prijave za prijevremeni upis u školu podnose se također u vremenu od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, kao i prijavu za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.
Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi i liječničkih pregleda potrebno je pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području ili kontaktirati školu.
Kod našeg Centra te u parku pored Udruge „Maslačak“ u Gundulićevoj ulici postavljene su komunikacijske ploče koje osobama s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom olakšavaju komuniciranje. Putem komunikacijskih ploča djeca mogu iskazati svoje potrebe ili odgovoriti na pitanje jednostavnim ukazivanjem na istaknute simbole koji se nalaze na ploči.
Više na poveznici.
Jučer su učenici OOS 17-21 s učiteljicom Katarinom Lukač Kranjec posjetili Gradsku knjižnicu „Franjo Marković“ Križevci gdje su prezentirali svoju slikovnicu na Dječjoj čajanki. Učenici Lea, Valentino, Ana, Štefica, Lovro, Nives i Antonia pročitali su djeci i njihovim roditeljima slikovnicu naslova „Hvala“ koju su sami osmislili, napisali i ilustrirali. Djeca su pažljivo slušala i točno odgovorila na svih deset pitanja kviza koji su također osmislili učenici. Nakon toga, djeca su dobila bojanku za trajnu uspomenu na ovaj susret. Iako su imali veliku tremu i veliku publiku, ova vesela ekipa izvrsno je odradila posao. Djeca su puno naučila o tome kako je važno pomagati drugima.
COOR Križevci jedan je od sudionika CARNET-ovog projekta kojim se osigurala asistivna tehnologija. U sklopu projekta organiziran je studijski posjet u Reykjavik, na kojem su sudjelovale edukacijska rehabilitatorica Ivana Jarček i logopedinja Nataša Mustić. Tamo su posjetile dvije ustanove koje se bave obrazovanjem i rehabilitacijom učenika s teškoćama u razvoju i centar za razvoj asistivne tehnologije Mixtura. U slobodno vrijeme razmijenjivale su iskustva s domaćinima i kolegicama iz Hrvatske te obišle prirodne ljepote Islanda.
7. veljače održan je Međužupanijski stručni skup stručnih suradnika edukacijsko rehabilitacijskog profila posebnih ustanova u našem Centru na kojem su sudjelovali kolegice i kolege iz cijele Hrvatske.
Stručni skup otvorio je ravnatelj Dario Sokač koji je održao prezentaciju o radu Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci te proveo kroz Centar sve sudionike skupa da se upoznaju s radnom naše škole. Stručna suradnica edukacijski rehabilitator pedagog senzorne integracije Sunčica Prugović Ivšak prikazala je, kroz primjer dobre prakse, rad senzorne sobe u našoj školi. Nakon nje izlaganje je imala edukacijski rehabilitator Ivana Jarček koja je prikazala aktivnosti Erasmus+ projekta "New Era School", projekta Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci u području općeg odgoja i obrazovanja u trajanju od 1.6.2023. do 31.8.2024. Nakon toga svi gosti obišli su Kozmološki centar i Zvjezdarnicu.
Tijekom mjeseca siječnja provodimo projekt "Nahranimo ptice zime" u kojem kroz izradu kućica za ptice i hranilica osiguravamo pticama hranu i sklonište.
Pogledajte video.
Danas se u prostorijama KPC-a održala edukacija "Vidi i klikni" u organizaciji HAK-a. Cilj edukacije je poboljšati sigurnost pješaka u prometu. Edukaciji su prisustvovali učenici učiteljice Ivane Dugine Baran i Katarine Lukač Kranjec. Učenici su pokazali visok nivo znanja iz sigurnosti u prometu i dobili puno pohvala od djelatnika HAK-a. Kao i uvijek, lijepo smo se proveli i puno toga ponovili i naučili.
Predstavnice našeg Centra, logopedinja Nataša i edukacijska rehabilitatorica Ivana, sudjelovale su u Varaždinu na Refleksivnoj radionici u sklopu projekta ATTEND. Održale su prezentaciju, koju su izradile uz pomoć kolegica, a u prezentaciji su pokazale kako se u našem Centru koristi asistivna tehnologija dobivena projektom. Također, sudjelovale su u testiranju ozbiljne igre UKLJUČILICA.
U sklopu dugogodišnjeg zajedničkog projekta našeg Centra i Osnovna škola Ljudevita Modeca Križevci pod nazivom "Zajedno u radu i igri", na Dan otvorenih vrata posjetili su nas učenici 4. b razreda s učiteljicom Suzanom Balić. Pomogli su nam u izradi božićnih ukrasa i nakita kojim smo okitili jelku u holu Centra.
U Mjesecu hrvatske knjige svi naši učenici posjetili su Gradsku knjižnicu "Franjo Marković" Križevci, razgledali prostor, saznali koje usluge knjižnica pruža, a najmanji su na Dječjem odjelu prelistali mnoštvo zanimljivih slikovnica te poslušali priču.
Pogledajte u videu kako nam je bilo.
Nastup naših vrtićanaca i odgajateljica na 25. Obrtničkom i gospodaskom sajmu KKŽ.
Pogledajte video.
U organizaciji Gornjogradskog dobrotvornog i kulturno društva „Lipa“ održana je tradicionalna Tikvijada Magde Logomer Herucine na kojoj su izložene ukrašene tikvice.
Učenici produženog stručnog postupka, uz pomoć stručnih suradnica Ivone i Nataše te medicinske sestre Martine, ukrasili su tikvice za sudjelovanje na izložbi. Za trud su osvojili medalju i slatke poklončiće.
Poštovani učenici i roditelji, dani 2. i 3. studeni 2023. prema naputku Ministarstva znanosti i obrazovanja biti će ipak nastavni radni dani.
Nastava će se u četvrtak 2. studenog i petak 3. studenog odvijati redovito prema rasporedu sati te planu i programu rada Škole.
Svim učenicima i roditeljima isprike na mogućim komplikacijama vezanim za obiteljske planove. Za sve nejasnoće roditelji se mogu obratiti razrednicima ili ravnatelju Škole.
U utorak, 17.10.2023., u našem smo Centru kratkom priredbom obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.
Učenik Marko Petek recitirao je pjesmicu „Žito“, učenici razrednih odjela od 4.-8. razreda recitirali su pjesmicu „Za dan kruha“ te smo svi zajedno otpjevali pjesmu „Prinosimo kruh“. Posjetio nas je vlč. Dominik Jaić koji nam je uputio nekoliko prigodnih riječi. Pitao je djecu od čega se radi kruh te je rekao kako je, osim ljudske ruke i volje, potrebna upravo Božja ruka koja blagoslivlja zemlju, daje sunce i kišu kako bi izraslo žito od kojeg ćemo napraviti brašno potrebno za kruh. Nakon toga je blagoslovio kruh i peciva koja su djeca i učitelji blagovali.
"Košarica malena,
u njoj leži pogača.
Korica joj rumena,
svoj je djeci ukusna.
Još, još, još.. Dajte nama još.
Još, još, još.. Dajte nama još.
Hvala, hvala pekaru,
za rumenu pogaču.
Hvala, hvala pekarčiću,
za rumenu pogačicu!"
Nepoznat autor
Na igrama "Plivaj i uživaj" u Čakovcu, koje su se održale 24.10.2023., sudjelovale su učenice: Loris Banić, Manuela Hršak i Nives Orak, a u pratnji Snježane Mergon i Kristine Kranjčević. Igre u Čakovcu uvijek su zahtjevne, ali zabavne i poticajne.
Vozio nas je Boris Nikšić sa školskim kombijem, a domaćini su nas kraljevski dočekali i ugostili. Jedva čekamo slijedeće igre u Čakovcu!
Danas je naš laboratorij započeo s pokusima. Posjetili smo skupinu učiteljice Ane Tomašić i probili led s našim prvim pokusom. Oživili smo duhiće koji su se razletili po cijelom razredu. Svi smo bili jako uzbuđeni, a najviše učiteljice. Nakon pokusa, lijepo su nas počastili i malo smo se podružili. Bilo nam je super. Ako ne vjerujete, pitajte učenike...
Započeo je Mjesec hrvatske knjige kojeg obilježavamo svake godine u isto vrijeme - od 15. listopada do 15. studenog. Prva aktivnost za sam početak započela je najslađe moguće pod nazivom Slušaj i zasladi se. U školskoj knjižnici knjižničarka je čitala kratke jesenske priče uz kekse i ledeni čaj. Učenici su pozorno slušali svaku priču jer je na kraju uslijedio kviz znanja.
U prvom punom tjednu mjeseca listopada odvija se Dječji tjedan.
U Križevcima se Dječji tjedan obilježava raznim aktivnostima posvećenim djeci, na kojima su sudjelovali i naši učenici. Na trgu smo sudjelovali na otvorenju Dječjeg tjedna. Naš učenik je gostovao na radijskoj emisji uživo s gradonačelnikom gdje se raspravljalo o potrebama djece i mladih, a u četvrtak je organiziran prijem za učenike sudionike državnih i međunarodnih natjecanja za koje su pohvaljeni i naši učenici i mentori.
Djelatnice Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci sudjelovale su u aktivnostima mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom „New era school: thinking about our wellbeing, future of our community, our planet and raising digital awareness for creating inclusive and just school system and society“ koje su se održavale tijekom ljetnih mjeseci. Puni zadovoljstva, znanja te obogaćeni iskustvima krećemo u novu školsku godinu!
20. lipnja, 2023. u Rasinji, održan je svečani prijam župana Darka Korena za najuspješnije učenike i mentore koji su sudjelovali na državnim natjecanjima u 2022./2023.godine te osvojili jedno od prva 3 mjesta. Ponosni smo da su naši učenici prisustvovali takvom događaju zajedno s mentorima Dariom Sokačem i Ivanom Duginom Baran. Nagrade su uručene Valentinu Feltrinu za osvojeno 1.mjesto u pikadu, Hrvojki Bekić za osvojeno 2. mjesto u stolnom tenisu te Leonardi Brezjan za 2.mjesto u pikadu. Učenica Martina Dvečko i Ana Marija Pendelj primile su nagradu za osvojeno 3.mjesto u stolnom tenisu a učenica Antonija Žganec također nagradu za 3.mjesto u pikadu. Učenici su medalje osvojili na državnom prvenstvu za učenike s intelektualnim teškoćama u Poreču koje se održavalo od 6.-8.3.2023.godine. Vrlo smo ponosni na dosadašnja postignuća učenika te se veselimo daljnjim uspjesima.
I ove godine naši su učenici sudjelovali na međužupanijskom likovnom natječaju "Volim stvarati" u organizaciji OŠ Đurđevac. Učenica 4. razreda Vanja Barešić osvojila je drugo mjesto (mentorica Ivana Jarček), a učenik 5. razreda Ivan Pendelj osvojio je prvo mjesto (mentorica Ana Tomašić). Čestitamo im na zasluženom uspjehu!
Razveselila nas je vijest da je rad učenika kombiniranog razrednog odjela 4. i 5. razreda Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, pod mentorstvom Ivane Jarček, mag. educ. rehab., stručni žiri ocijenio kao drugi u kategoriji osnovnoškolskih ustanova s redovitim i posebnim programom za djecu s teškoćama u razvoju te smo time proglašeni partnerskom Kaufland školom voća i povrća za školsku godinu 2023./ 2024.
Učenici Gabriel Pecko i Vanja Barešić, 2. svibnja sudjelovali su na XII. županijskoj smotri učeničkih zadruga Koprivničko-križevačke županije u Rasinji i predstavili našu zadrugu Križevčanci. Ove godine na smotri sudjelovalo je 15 učeničkih zadruga. Predstavili su našu kreativnu zadrugu i privjeske te nakit od epoksi smole koji su vrijedno izrađivali za smotru i stekli novo iskustvo uspješnim sudjelovanjem.
Obilježili smo Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Hvala svima koji su nam se pridružili i time podržali našu akciju. Prenosimo djelić atmosfere na linku.
Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Ovogodišnji slogan je: "With Us Not For Us". Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u trisomiji 21. kromosoma. Danas je ujedno i Dan darovitih, a obilježavanju Svjetskog dana sindroma Down nošenjem šarenih rasparenih čarapa pridružili su se učenici Katarine Lukač Kranjec i Petre Bešenić u zajedničkim aktivnostima, igri i crtanju. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška osobama s Down sindromom.
Učenici našeg Centra sudjelovali su na Međuopćinskom natjecanju u stolnom tenisu u Svetom Petru Orehovcu koje se održalo 24.1.2023. godine. Sudjelovali su slijedeći učenici: Valentino Feltrin, Ivan Pendelj, Anamarija Pendelj, Martina Dvečko i Hrvojka Bekić.
Moramo istaknuti da su učenici sudjelovali u konkurenciji sedam muških ekipa, a učenice u konkurenciji četiri ženske ekipe i pružili odličan otpor svim ekipama. Osim druženja, stekli su potrebno iskustvo i pripreme za Državno prvenstvo koje se početkom ožujka održava u Poreču.
Mentor: Dario Sokač, prof.
Dugogodišnji zajednički projekt COOR-a Križevci i OŠ Ljudevita Modeca Križevci nastavlja se nakon kraće pauze zbog pandemije.
Prvo druženje učenika 3. b razreda i učiteljice Suzane Balić s učenicima 5. i 6. razreda, učiteljice Ane Tomašić i knjižničarke Tihane Doskočil odvilo se u COOR-u. Svi su s nestrpljenjem čekali da se napokon upoznaju, saznaju nešto više jedni o drugima pa su tako i započeli – upoznavanjem. Otkrili su da su svi različiti, drugačiji jedni od drugih jer drugačije izgledaju, drugačije se zovu, zanimaju ih drugačije stvari i hobiji stoga su čitali prigodnu priču naslova „Riki – jedan sasvim drugačiji pas“. Nakon razgovora o pročitanom i odigranog kviza, uslijedio je kreativan dio druženja, a to je izrada ukrasa za bor od kartona i vune. Nastali su različiti ukrasi koje su pridružili ukrasima na našoj velikoj jelki u holu Centra.
Sve što je lijepo kratko traje, tako i ovo druženje, ali ponovni susret dogovoren je za mjesec veljaču u OŠ Ljudevita Modeca.
Veselimo se!
Učenici prvih razreda bili su uključeni u program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka 2022. organiziran od strane Ministarstva poljoprivrede, Uprave za stočarstvo i kvalitetnu hranu. U sklopu programa, naši su učenici primili promotivni paket - edukativnu slikovnicu i med lokalnih proizvođača u posebnoj Nacionalnoj staklenki za med.
I u studenom nastavljamo ciklus radionica koji su dio projekta SPARK. Tema radionice održane u četvrtak, bila je Sigurnost na Internetu i pametnom telefonu, tražilice i pretraživanje. Upoznali smo aplikaciju Lozinka i koristili uređaj Ultraleap Stratos Explore (upravljanje pokretima) i najvažnije od svega - zabavili se!
Jedna sasvim obična, učionica u našem Centru pretvorila se u pravu kuću strave. Posjetili su nas strašni duhovi, dobre vještice, jezivo strašilo i još mnoga čudnovata stvorenja. Po stolovima su gmizali pauci, svirala je strašna muzika. Ali ne brinite, svi su oni došli kako bi se zabavili i družili s nama. Plesali smo, jeli slatkiše i poslušali pokoju uzbudljivu priču koju su nam ispričali naši posjetioci. Baš smo se super zabavili!
Obilježili smo Dane zahvalnosti za plodove zemlje, uz pjesmu, edukativnu priču i igru. Učiteljica Katarina pripremila nam je i dodatan istraživački zadatak. Kako to i treba biti, na kraju smo se počastili slatkim pecivima.
Kako je to sve izgledalo, pogledajte na poveznici.
Međunarodni dan bijelog štapa obilježili smo prigodnom radionicom u kojoj smo kroz aktivnosti i igru na kratko koristeći simulacijske naočale iskusili kako je to živjeti s oštećenjem vida. Naučili smo i kako se kreću slijepe i slabodvidne osobe te prošetali do obližnjeg prometnog raskrižja kako bismo provjerili prilagođenost osobama oštećena vida.
Obilježava se 18. listopada od 2008. godine kad je tako odlučio Hrvatski sabor. Priča o kravati počinje davno, u 17. stoljeću kad su hrvatski vojnici vezali maramu oko vrata u istom stilu kakvim danas vežemo kravatu. Francuzi koji su oduvijek pokazivali zanimanje za modu odmah su primijetili taj detalj i do dana današnjeg možemo pratiti razvoj ovog modnog dodatka po cijelom svijetu. Naši su učenici izradili jedu veliku kravatu od starog novinskog papira i suhog lišća. Ukrasili su i male košulje minijaturnim kravatama različitih boja i stilova. Nosite li kravatu? Znate li je vezati?
Za nase vrtićance održana je eko radionica „Igrom do zelenih Križevaca“ koju su provele djelatnice Komunalnog poduzeća Križevci. Kroz zabavne i edukativne aktivnosti djeca su naučila kako pravilno odvajati otpad, koje vrste kanti postoje te što nije dobro i zdravo za našu Zemlju. Zabavili smo se i puno toga naučili!
Ulaskom u novu nastavnu godinu započeli smo s provođenjem radionica koje čine sastavni dio projekta SPARK u suradnji s udrugom P.O.I.N.T. i Fakultetom elektrotehnike i računarstva. 5.10. održano je predavanje za učitelje edukacijske rehabilitatore, stručne suradnike i pomoćnike u nastavi gdje smo upoznali širok spektar ICT-AAC aplikacija, a danas je održana radionica za naše učenike u kojoj smo upoznali novu aplikaciju KuhARica. Prema reakcijama naših učenika, aplikacija je dobila vrlo visoke ocjene!
Opširnije...
U sklopu Dječjeg tjedna u Križevcima, održana je predstava Mak teatra „Prvi koraci u prometu“. Predstava je namijenjena učenicima prvih i drugih razreda križevačkih osnovnih škola. Naši predškolci i učenici 1. I 2. razreda pogledali su zanimljivu predstavu.
Ostale fotografije pogledajte na poveznici.
Edukacijske rehabilitatorice i logopedinja COOR-a Križevci sudjelovale su na dvodnevnoj konferenciji o potpomognutoj komunikaciji i asistivnoj tehnologiji ATAAC koja se održavala 29. i 30. rujna u Zagrebu. Nakon dvije godine pauze zbog pandemije, stručnjaci iz cijelog svijeta koji se bave ovim područjem okupili su se kako bi razmijenili nove ideje, spoznaje, proizvode i razmijenili svoja iskustva u radu.
Danas smo održali projektni dan, htjeli smo ga nekako nazvati, "Upoznajmo se bez maski", "Projekt prije mjera", "Dok još smijemo" ... Naslov nismo stigli smisliti ali smo ostali u šaljivom tonu. Svaki razred i skupina su se predstavili na svoj način. Vidjeli smo šarene plakate, uživali u pjesmama, plesu i igri. Neki učenici su novi, kao i neke nove učiteljice. A mi "stari" smo se kroz ljeto samo malo promijenili. Neka nam je sretna ova školska godina sa što više ovakvih dana.
Više fotografija pogledajte na poveznici.
U utorak, 13. rujna, u našem je Centru održano predavanje Sigurno u prometu u organizaciji HAK-a. Ponovili smo neka pravila u prometu i podsjetili se kako ostati sigurni kad putujemo autom, kombijem ili autobusom. Sjetili smo se i pravila kojih se pridržavamo kao pješaci. Hvala HAK-u na lijepim poklonima!
Nakon ljetnih praznika pokucala nam je nova pedagoška godina!
Djelatnice vrtića pripremile su sve potrebno za početak rada te je održan i roditeljski sastanak. Naše stručne suradnice upoznale su roditelje s programom Rastimo zajedno plus koji će se provoditi te su motovirale roditelje da se ukljuce u radionice.
Edukacijske rehabilitatorice su dale podatke o organizaciji rada u skupinama, rasporedu te informacije o načinima međusobne komunikacije kako bismo svi zajedno što bolje surađivali.
Veselimo se radu i druženju s našim vrtićancima, onima koje već poznajemo i onima koje ćemo upoznati.
Stiže nam rujan, učenici još kratko mogu uživati u ljetnim praznicima no učitelji i učiteljice, odgajateljice i stručna služba marljivo rade na tome da sve bude spremno za prvi dan nastave. Važno je “napuniti baterije”, a to se najbolje radi kroz igru u ugodnoj atmosferi. Stručna suradnica psihologinja je za kolege i kolegice pripremila zabavni kviz u okviru team buildinga. Igrali smo se i osvjestili neke emocije, uzbuđenje, veselje, ali i one negativne kao što je frustracija i ljutnja. To nam je važno jer ove školske i pedagoške godine želimo još više raditi na vještinama nošenja s intenzivnim emocijama. U galeriji pogledajte kako se koncentriramo, razmišljamo i pogađamo odgovore.
19.5.2022. proslavili smo Dan Centra, po prvi puta u Velikoj dvorani Hrvatskog doma.
"Ravnateljica Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci Mihaela Brkić – “Ove godine odlučili smo priredbu preseliti u ovaj prekrasan prostor i u trenutku kada je donijeta konačna odluka pitala sam se nije li ova dvorana prevelika, ali ako se osvrnete oko sebe vidjet ćete da je zapravo taman dovoljna za nas sve. U Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci ove školske godine u jedinicu predškolskog odgoja upisali smo 16 djece, a u osnovnoškolski program upisali smo 64 učenika. Zaposleno je 10 pomoćnika u nastavi, 10 administrativno-tehničkog osoblja, 12 edukacijskih rehabilitatora na radnom mjestu učitelja, 2 učitelja kineziologa, 1 vjeroučiteljica te 5 stručnih suradnika. U ustrojbenoj jedinici predškolskog odgoja zaposlene su 2 odgajateljice, 2 edukacijske rehabilitatorice i logopedinja. Povećanjem broja upisane djece i učenika povećao se broj zaposlenih djelatnika te se time otvaraju potrebe proširenja naših dosadašnjih programa i proširenje prostornih kapaciteta i kontinuirano ulaganje dodatnih edukacija stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila. Danas su najvažnija naša djeca, vjerujem da su ona ovdje i najnestrpljivija jer smo jako dugo čekali ovu priredbu. Uložili su veliki trud i djeca i djelatnici u ovu priredbu. Ja sam s velikim ponosom na sve njih gledala tijekom probe, a sada vjerujem da ćete i Vi svi s nama uživati.”
Pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam Sandro Novosel – “Mi u gradskoj upravi smo jako ponosni na Vaš rad, na Vašu školu i sve ono što ste radili proteklih 15 godina od kako postojite kao samostalna ustanove te vjerujem da ćemo se u sljedećem nekoliko godišnjem razdoblju uspjeti potruditi da sve ono što je vezano uz proširenje djelatnosti centra izrealizirati. Imamo u planu neka idejna rješenja kojima bi se cijeli prostor oplemenio kako bi se stekli prostorni uvjeti ali i za sve ostale kapacitete vezane za zapošljavanje novih osoba.”
Predsjednik Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske Antun Zupac – “Izuzetno se veselim Vašem programu. Ravnateljica je spomenula proširenje centra što znači da je grad i vrlo vjerojatno županija prepoznali važnost rada svi koji rade u centru i ovim putem Vam šaljem pozdrave svih članova i članica Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske i Želim Vam sretan Vaš dan!
Ovom predivnom danu župan Koprivničko-križevačka županije Darko Koren nije mogao prisustvovati pa je s toga poslao čestitku porukom."
(lorenahubina/radiokrizevci)
I dok su naši veliki prijatelji na zasluženom proljetnom odmoru, mi mali, vrtićanci, jako smo aktivni... danas smo slušali priču Pip i Popi: Veliki balon autora Axela Schefflera, učili o prijateljstvu, igrali razne igre, a puhali smo i mjehuriće kao i likovi iz priče.
https://www.facebook.com/452930551453142/posts/5015164081896410/
U sklopu projekta "Živi održivo - smanji otpad" koji provodi Komunalno poduzeće Križevci u suradnji s Gradom Križevci i KLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za Klimu održali su predavanje za djelatnike naše ustanove u kojem su skrenuli pažnju na pravilno postupanje s otpadom i važnosti zaštite okoliša.
Učenice Leonarda, Nives, Ana, Ivana, Antonia i Štefica sudjelovale su 30.3. na smotri Upoznaj me za stolom zajedno s učiteljicom Petrom Bešenić i psihologinjom Ivanom Sopić Lumezi. Tema ovogodišnje smotre je bila "kruh". U našem videu smo prikazali jedan starinski recept za pogaču koja se peče kad doma "sfali kruha". Na smotri smo upoznali učenike drugih škola i centara koji su pokazali kako oni peku različite verzije kruha, tako smo vidjeli Dalmatinsku pincu, Varaždinske klipiće, kukuruzni kruh, buhtle, itd. Prošle godine smo se predstavili s receptom za Zlevanku, a već se veselimo sljedećoj smotri i novim receptima.
Pogledajte video na poveznici: https://fb.watch/cdf8R_Yzmo/
Danas smo se tradicionalno maskirali, održali smo ples u školskom holu i pokazali svoje maštovite maske. Pogledajte na poveznici kako smo kreativni. Sudjelovali smo i na maskenbalu na Trgu s ostalim križevačkim učenicima i vrtićancima. Krafne, pjesma i veselje, puno boja, konfeta i zabavnih kostima, sve nas je to razveselilo na ovaj hladni utorak.
U što ste se vi maskirali?
Nacionalni je dan edukacijskih rehabilitatora, stručnjaka koji rade s djecom s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Edukacijski rehabilitator ne samo danas, već 365 dana u godini skače iz kostima u kostim i stavlja se u poziciju učitelja, prijatelja, roditelja, čarobnjaka koji uklanja prepreke i stvara podobnu okolinu za rast i razvoj djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom.
Edukacijskim rehabilitatorima ovim putem želimo uputiti čestitke povodom njihovog dana!
Njemački humanitarci donirali didaktička pomagala križevačkom COOR-u
Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju (COOR) Križevci početkom godine zaprimio je vrijednu donaciju didaktičkih pomagala i opreme za potrebe rada s djecom s poteškoćama u razvoju. Riječ je o donaciji skupine humanitaraca koje je okupila Brigita Alilović, rodom Križevčanka koja već 25 godina živi i radi u Njemačkoj. Donacija je realizirana u suradnji s križevačkom udrugom P.O.I.N.T., čija je Alilović počasna članica još od 2006. godine, a zahvalom na donaciji uzvratili su učenici COOR-a s ravnateljicom Mihaelom Brkić.
Donacijski paket sadržava 2 zidna panela za STEM mozaik s 512 čavlića, koji pružaju višestruke mogućnosti za kreiranje i slaganje maštovitih mozaika, jednostavne su za korištenje ti prikladne za grupne aktivnosti, odlično su sredstvo za razvoj fine motorike, koordinacije oko-ruka, mašte i kreativnosti te brojnih drugih STEM vještina. Ovi modularni paneli mogu se kombinirati s panelima drugih dimenzija ili nadograđivati s vremenom, stvarajući tako veliki STEM zid za istraživanje i građenje.
Dio donacije je i komplet od 209 prozirnih elemenata različitih boja, oblika i veličina, za izgradnju interaktivnog zidnog kuglodroma kroz koji se mogu spuštati kuglice i rušiti domino pločice, što predstavlja odličnu podlogu za usvajanje ranih STEM vještina, razvoj logičkog razmišljanja, mašte i kreativnosti, fine motorike te razumijevanje uzročno-posljedičnih veza.
Udruga P.O.I.N.T. je od osnutka 2004. godine surađivala s Alilović u provedbi humanitarne akcije “Petaka za đaka / FIVE4KIDS”, koja je čitavu akciju inicirala, vizualno osmislila i prikupljala donacije u Njemačkoj i diljem tada popularne blogerske zajednice u Hrvatskoj. FIVE4KIDS je trajao deset godina, osiguravši za učenike križevačkog COOR-a i članove udruge “Maslačak” stotinjak personaliziranih božićnih poklona godišnje te čitav niz tehničke, medicinske i uredske opreme, didaktičkih pomagala i školskog pribora, dječjih knjiga te prehrambenih i higijenskih proizvoda.
Izvor: Portal Križevci.info
Dolaskom duge i hladne zime ptice selice otišle su u toplije krajeve, no ostale su ptice stanarice. Mjesec siječanj posvetili smo upravo pticama stanaricama: upoznali smo ih, pričali i slušali o njima, prikazivali ih kroz kreativne likovne radove, te im izrađivali hranilice i kućice za lakše preživljavanje zime. Na taj način pobrinuli smo se da naše ptičice site i sigurne dočekaju toplije dane!
Jutarnju jesensku kišu osvježilo je šarenilo radova naših učenika. U našem holu, svakoj učionici i kutku jesen odiše kroz radove koje naši učenici vrijedno stvaraju uz vođenje učitelja i stručnih suradnika. Pođite s nama u kratku šetnju fotografijama i uživajte...
https://www.facebook.com/452930551453142/posts/4469827296430094/
Povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje, učenici 5. i 6. razreda recitirali su pjesmicu Zrno koju možete pogledati na poveznici https://fb.watch/8LN6SBzZzL/.
U sklopu projekta: "S osmijehom u prirodi i kuhinji" učiteljice Sanela, Katarina i Ivana obilježile su s učenicima "Dane kruha" uz smijeh i glazbu. Učenici su mijesili tijesto, izrađivali peciva s kalupima, igrali se i na kraju i zasladili. Kroz aktivnosti smo potaknuli maštu i kreativnost, prepoznavali i imenovali sastojke, uočavali promjene i poticali senzomotoričke aktivnosti.
Povodom Mjeseca hrvatske knjige i Godine čitanja učenici POOS 11 – 14 godina, 3. i 4., 5. i 6. te 6., 7. i 8. razreda kroz mjesec rujan slušali su priče autora Rachel Bright i Jima Fielda Vjeverice svađalice, Miš lavljeg srca i Koala koja može sve, koje im je čitala stručna suradnica knjižničarka. Svaka od tri prekrasne slikovnice u stihovima oduševila je učenike pa im nimalo nije bio težak kviz znanja u kojem su sudjelovali. Najuspješniji bili su učenici 5. i 6. razreda, ali svi sudionici dobili su diplome za trud te slatke poklončiće.
https://www.facebook.com/452930551453142/posts/4416871031725721/
Povodom obilježavanja jučerašnjeg Svjetskog dana vida i današnjeg Međunarodnog dana bijelog štapa upoznali smo naše učenike s osnovnim karakteristikama kretanja i pisane komunikacije slijepih i slabovidnih osoba. Učenici su tako iskusili tehniku pisanja Brailleovim pismom i izradili narukvice sa svojim imenima!
U nastavi PSP-a ove smo školske godine pažnju odlučili posvetiti učenju novih riječi i pojmova koji su nama još nepoznati ili nejasni. Početkom svakog tjedna sa psihologinjom Ivanom istražujemo kroz sat nazvan "Opća kultura ponedjeljkom". Do sad smo već saznali što znači orijentirati se i što znači orkestar. Danas smo otkrili novu riječ a to je kofein. Naravno, sve je bilo u znaku kave koju smo mirisali i istražili njenu boju. Možda će vas iznenaditi to što smo kavom slikali. U galeriji pogledajte naše radove.
Gradu Križevcima odobren je za financiranje EU projekt ''Školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva na području Grada Križevaca u školskoj godini 2021./2022.'' ukupne vrijednosti 690.411,83 kuna, čime su za narednu školsku godinu osigurana sredstva za prehranu ukupno 695 učenika koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva.
Projekt se provodi u matičnoj i područnim školama OŠ Ljudevita Modeca Križevci i OŠ ''Vladimir Nazor'' Križevci te u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, i to:
- u matičnim školama prehrana će se odvijati u školskoj kuhinji, kao i do sada, gdje će se, osiguranjem dodatnih sredstava za prehranu djece u riziku od siromaštva, omogućiti veći broj korisnika školske kuhinje;
- u područnim školama organizirat će se dostava tzv. ''lunch'' paketa, vodeći računa da takav obrok osigurava kvalitetnu, raznovrsnu, količinski i nutritivno dostatnu prehranu učenika, sukladno Normativima za prehranu učenika u osnovnoj školi.
Time je Grad Križevci petu godinu za redom osigurao značajan iznos EU sredstava za poboljšanje standarda učenika osnovnih škola kojima je osnivač:
Školska godina |
Broj učenika za koje je osigurana školska prehrana |
Ukupna vrijednost projekta |
2017./2018. |
487 učenika |
456.209,50 kuna |
2018./2019. |
617 učenika |
611.099,00 kuna |
2019./2020. |
767 učenika |
753.705,20 kuna |
2020./2021. |
660 učenika |
646.074,74 kuna |
2021./2022. |
695 učenika |
690.411,83 kuna |
Ukupno |
3.157.500,27 kuna |
Pozivamo sve potencijalne korisnike prava na besplatnu prehranu da se početkom školske godine radi ostvarivanja istog obrate socijalnom radniku škole ili razredniku učenika.
Kriteriji i dokazna dokumentacija za ostvarivanje prava na besplatnu prehranu učenika financiranu iz projekta ''Školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva na području Grada Križevaca u školskoj godini 2021.-2022.
Kriterij 1: Djeca iz obitelji koje su korisnice prava na doplatak za djecu
Dokazni dokumenti: Važeće rješenje HZMO-a o priznavanju prava na doplatak za djecu ili važeće rješenje o priznavanju prava na doplatak za djecu izdano od strane nadležne inozemne institucije i pisana izjava korisnika doplatka da ukupni dohodak ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi 70 % proračunske osnovice, odnosno ne prelazi iznos od 2.328,20 kuna ili potvrda HZMO-a o isplaćenom doplatku za djecu ili uvjerenje HZMO-a o priznatom pravu na doplatak za djecu ili potvrda o visini dohotka i primitka Porezne uprave iz koje je vidljiva isplata dječjeg doplatka.
Kriterij 2: Djeca iz obitelji u riziku od siromaštva, koja se po osobnoj procjeni djelatnika škole ili centra za socijalnu skrb, nalaze u nepovoljnim osobnim, socijalnim i materijalnim okolnostima, a razlog nije činjenica da su iz višečlane ili jednoroditeljske obitelji
Dokazni dokumenti: Mišljenje/Izjava školskog pedagoga, učitelja, ravnatelja škole, socijalnog radnika ili druge stručne osobe upućene u nepovoljne životne prilike učenika.
S obzirom na to da se radi o različitim nepovoljnim osobnim, materijalnim i socijalnim prilikama, procjena ostvarivanja prava na besplatnu prehranu, za jedno ili više djece koja pohađaju osnovnu školu, temeljit će se na objektivnim činjenicama i procjeni socijalnog radnika škole i razrednika.
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.
Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine, a koja pridonosi razvoju kulture čitanja i omogućava što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem.
Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije i sudjelovanja u kulturnim događanjima, na dosada uobičajene načine, jedna od kulturnih djelatnosti koja bi u ovoj situaciji mogla priskrbiti više pozornosti i vremena jest upravo čitanje. Budući da je čitanje jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi, ono izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno. https://mzo.gov.hr/vijesti/2021-godina-proglasena-godinom-citanja-u-hrvatskoj/4117
I naš Centar sudjeluje i provodi projekte i aktivnosti poticanja čitanja, a izdvojili bi međunarodni projekt "Naša mala knjižnica", projekt "Čitajmo zajedno", aktivnosti vezane uz Noć knjige te razne aktivnosti kroz školsku godinu s naglaskom na čitanje.
Dragi učenici, dragi roditelji!
Ljetu polako dolazi kraj, a početak nove školske godine kuca na vrata! Naši vrijedni djelatnici već marljivo pripremaju sve za što bolji i kvalitetniji početak školske godine, pa će se tako i roditeljski sastanci održati u petak, 3.9.2021. godine. O točnim terminima i detaljima roditeljskih sastanaka obavijestit će vas vaši učitelji. Roditeljski sastanci će se održati u skladu s epidemiološkim mjerama.
Veselimo se susretu s vama i povratku u školske klupe!
Stručna suradnica logopedinja sudjelovala je na online edukaciji za korištenje PredČip testa. Testom za procjenjivanje predvještina čitanja i pisanja procjenjuje se djetetova jezična spremnost za ovladavanje početnih školskih vještina, čitanja i pisanja. Test je trijažni s ciljem otkrivanja one djece čija postignuća na testu upućuju na teškoće u jezičnom razvoju ili na teškoće početnog čitanja i pisanja i kojima je potrebna daljnja logopedska procjena.
Provedbom raznih edukativnih aktivnosti tijekom svibnja u našem Centru obilježili smo mjesec Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Stručne suradnice u suradnji s medicinskom sestrom poučile su učenike osnovama pružanja prve pomoći. Praktičnim vježbama naučili smo tehnike zbrinjavanja jednostavnih ozljeda, ali i kako postupati u potencijalno opasnim situacijama.
Marko, Manuela, Lukas i Mihael predstavljali su nas na Otvorenom prvenstvu Hrvatske u atletici. Trčali su i bacali lopticu i razveselili se, kao da nastupaju u Puli. Natjecanje se održavalo 22. i 23. travnja 2021. u dvorani i na igralištu našeg Centra, a preko Zoom-a mogli su pratiti i natjecati se sa ostalim sudionicima prvenstva u atletici.
Ovaj je mjesec mlađa vrtićka skupina zakoračila u “Carstvo životinja”. Upoznali su životinje koje žive na farmi, u šumi, u savani i u moru. Slušali su priče o tri praščića, o zlatnim kokama, priču kako je žirafa dobila svoj vrat, kako su mama i tata spasili malog Juju od strašnog krokodila i mnoge druge. Nisu radile samo ručice već i nožice što možete vidjeti i na fotografijama.
Danas se obilježava Noć knjige, manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dan hrvatske knjige (22. travnja). I mi smo sudjelovali u toj manifestaciji čitajući razne poučne slikovnice.
Učenici Patrik Marković, Dražen Hruškovec, Valentino Feltrin i Lovro Pribanić sudjelovali su na smotri Upoznaj me za stolom. Učenike je pripremila stručna suradnica psihologinja Ivana Sopić Lumezi. Učenici su za smotru trebali pripremiti tradicionalni kolač pa smo se odlučili za zlevanku sa svježim sirom, premazanu pekmezom od šljiva. Za potrebe predstavljanja na ovoj zanimljivoj online smotri snimili smo i video koji možete pogledati uz fotografije. Na smotri smo dobili puno pohvala i jako smo ponosni. Pozivamo vas da probate napraviti zlevanku po našem receptu.
Još prošlig petka smo krenuli u potragu za uskrsnim jajima. No, iznenadili smo se kad smo otkrili da je uskrsni zec u našem dvorištu sakrio puno više. Naši učenici i vrtićanci su bili vrlo vješti u traženju ovih vreća punih slatkih i slanih iznenađenja. Tražili smo po cijelom dvorištu, u grmovima, na drveću, ispod klupe...neke vreće su se sakrile u kućici za igru, a neke na vrtuljku. Zahvaljujemo zecu, baš nas je razveselio. U potrazi smo se dobro zabavili i uživali na svježem zraku.
Uskrsne avanture tek su počele i nadamo se da ćete ovaj blagdan svi obilježiti onako kako želite.
Odgojiteljice Ivana Frbežar i Ines Habijanec sudjelovale su u ciklusu radionica za odgojitelje, koje su provedene u sklopu provedbe projekta „Centar stabilne podrške“. Radionice je organizirala Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu, MURID. Odgojiteljice su na radionicama sudjelovale online, a edukacija je trajala od rujna 2020. do veljače 2021. Predavačica na radionicama je bila Rea Vuksan, M.ADS, BCBA.
Na prvi dan proljeća, a ujedno i na Dan darovitih, obilježava se i Svjetski dan sindroma Down. Datum 21.3. je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo upoznati svijet i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba s ovim sindromom. Zato pokažimo podršku- pogledajmo film i obucimo šarene i rasparene čarape!
https://www.facebook.com/452930551453142/posts/3781764028569761/
Video izradila stručna suradnica edukacijska rehabilitatorica Ivana Jarček.
I ove smo godine obilježili Dan ružičastih majica koji simbolički predstavlja borbu protiv vršnjačkog nasilja. Učenici učiteljice Ane Tomašić su sa psihologinjom Ivanom Sopić Lumezi sudjelovali u kreativnoj radionici. Dok su učenici dizajnirali svoje ružičaste majice usput se odvijala prava rasprava na temu vršnjačkog nasilja. Učenici su svijesni da je nasilje među vršnjacima često i da se može spriječiti prijateljskim ponašanjem. U galeriji pogledajte uratke i poruku naših učenika.
Poklade se u različitim krajevima obilježavaju na različite načine. Priređuju se u vrijeme prije korizme u kojem se organiziraju povorke maskirane djece i odraslih. Poklade se nazivaju i maškare, karneval, fašnik… Kod nas u školi i vrtiću nikako nismo mogli propustiti priliku za ples na pokladni utorak. Imamo običaj plesa pod maskama u holu, no ove godine smo ostali u učionama i shvatili da je za dobre poklade dovoljna dobra maska, glazba i malo veselog fašničkog duha. U galeriji možete pogledati mnoge zabavne i kreativne maske. Naši učenici s učiteljicama i vrtičanci s tetama su zaista bili maštoviti. Neki su iskoristili dosadne medicinske maske i tako je nastao pravi maskenbal. Za svoj trud, razredima i skupinama su dodijeljene diplome u različitim kategorijama pa smo tako odabrali najluckastiju, najzabavniju, najsmješniju masku, ali i najopasniju te mnoge druge. Uživajte u našim maskama i sretne vam poklade!
Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. Još prije samo dvadesetak godina, ljudi su močvarna područja smatrali nepotrebnima, prljavima i izvorima različitih bolesti. To vjerovanje dovelo je do uništavanja najbogatijih ekoloških sustava.
I mi smo obilježili taj dan gledanjem emisije za djecu Luka i prijatelji o dva od četiri zaštićena močvarna područja u Hrvatskoj - Lonjsko polje i Kopački rit.
3. veljače obilježava se Svjetski dan čitanja naglas. Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, a samo 15 minuta glasnog čitanja dnevno pomaže djetetovu cjelokupnom razvoju.
I mi smo čitali naglas - čitali su učenici, čitala je učiteljica, čitala je i školska knjižničarka, svatko jednu slikovnicu.
Edukacijska rehabilitatorica u predškolskom odgoju, Helena Hlevnjak, sudjeluje u edukaciji za rad s djecom s teškoćama u razvoju prema Montessori pedagogiji. Program edukacije verificiran je pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Edukacija se sastoji od 6 modula, a prvi se modul odnosio na samostalnost u svakodnevnom životu s naglaskom na razvoj fine motorike u funkciji samostalnosti.
Naši su se učenici veselo vratili u školu nakon zimskih praznika. Ipak, sjećamo se potresa koji nas je uznemirio prije Nove godine. Zato smo pripremili radionice na tu temu. Učenici su izradili maketu tla s rasjedom i kroz demonstraciju se educirali o potresu. Zatim smo pričali o svom iskustvu potresa i emociji straha. Učenici su ga prikazali bojanjem samoljepivih papirića. Suočiti se s teškim emocijama nije lako pa je provedena relaksacijska vježba disanja nakon koje je svima bolje. Taj su osjećaj učenici zapečatili na papirić, a na slikama mozete vidjeti kako su zadovoljni.
U sklopu projekta Naša mala knjižnica učenici 3. razreda slušali su priču o prodavačici Olgi pod nazivom "Kiosk" latvijske autorice Anete Melece. Nakon rješavanja zadataka u Kreativnim knjižicama, učenici su pogledali i istoimeni animirani film koji je postigao zapažen uspjeh u cijelom svijetu. Pročitali smo i pismo iznenađenja koje smo dobili od same autorice.
Bliži nam se kraj prvog polugodišta školske godine 2020./ 2021.
U Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci osjeća se svečana atmosfera i uzbuđenje radi predstojećih blagdana. Naše tradicionalne božićne priredbe neće biti zbog već poznate epidemiološke situacije, ali želimo s Vama podijeliti što smo tijekom prvog polugodišta radili, pokazati što nas je veselilo te kako smo se nosili s nastalim okolnostima. Klik na poveznicu…
U školi smo na vrijeme pripremili božićne ukrase, a izradili smo ih zajedno u blagdanskom raspoloženju. Neke smo već stavili na drvca u školi, a neke smo čuvali za odabrano drvce na gradskom trgu. Naši prirodni i mirisni ukrasi sada krase drvce na Križevačkom Adventu pa ih možete pogledati na slikama ili u šetnji gradom. Nadamo se da će vas naši ukrasi inspirirati, možete slične izraditi s najdražima.
I ove školske godine sudjelujemo u projektu „Naša mala knjižnica“ Ibis grafike. Od izabranih pet slikovnica koje ćemo čitati, ovaj put je na redu bila slikovnica “Pripovijest o mišu koji nije imao sanjke“ estonske spisateljice Kadri Lepp, dirljiva pripovijetka koja govori o nesebičnosti i dobroti između dvoje stranca čiji će odnos naposljetku prerasti u veliko prijateljstvo. Slikovnica se učenicima posebno svidjela stoga su odradili i nagradni zadatak iz Kreativne knjižice – ukrasili su kornjačin oklop šarenim bojama.
Vrijeme je adventa... stoga je stručna suradnica knjižničarka za učenike izradila virtualni adventski kalendar sa zanimljivim porukama i zadacima.
https://calendar.myadvent.net?
U cijelom svijetu, 1 od 10 djece rodi se prije vremena. U Hrvatskoj, to je više od 2600 djece godišnje, odnosno 7 svakoga dana. Budući da se rađaju nezreli, ovoj djeci je, da bi preživjela, neophodna podrška specifičnih medicinskih uređaja i velika stručnost i posvećenost visokoobrazovanih medicinskih djelatnika i drugih stručnjaka (edukacijski rehabilitator, logoped, psiholog, fizijatar i fizioterapeut, učitelj...) koji dugoročno sudjeluju u liječenju, njezi i rehabilitaciji prijevremeno rođene djece. Roditelji smiju i trebaju dobiti objektivne i potpune informacije o svim mogućim zdravstvenim posljedicama i ishodima prijevremeno rođene djece, a savjeti stručnjaka i podrška zajednice su od posebne važnosti za razvoj i unapređenje kvalitete života nedonoščadi.
Kraj listopada je u narančastoj boji. Učenici POOS 17-21 su s našom ravnateljicom Mihaelom, razrednicom Mirandom i psihologinjom Ivanom osmislili još jedan način ukrašavanja tikve. Sjetili smo se Magde Herucine, posljednje križevačke "vještice" i smislili recept za vještičju juhu. Sastojci su lokalni, ali vam ne preporučamo da ovo kuhate kod kuće. Pogledajte kako su učenici izdubili lonac od tikve i kako je ispala juha.
Mjesec listopad je mjesec svjesnosti o poremećaju senzorne integracije i svjesnosti o alternativnoj komunikaciji. Poremećaj senzorne integracije opisuje se kao nemogućnost obrade osjetilnih podražaja iz okoline što značajno utječe na svakodnevno funkcioniranje. Kod djece sa teškoćama u razvoju prisutan je poremećaj senzorne integracije te on utječe na ponašanje, pažnju, motivaciju te općenito na kvalitetu života. U COOR-u Križevci u Senzornoj sobi nastojimo našim korisnicima ublažiti teškoće vezane uz senzornu obradu te im pružiti osjećaj sigurnosti, opuštenosti i poticati na otkrivanje, igru i razvoj novih vještina.
Uz senzornu integraciju važno je poticati djecu s teškoćama I na komunikaciju. Alternativna komunikacija omogućuje djeci s teškoćama komunikaciju kroz neke druge kanale. Razvojem alternativne komunikacije spoznalo se da govor ne mora biti primarno sredstvo komunikacije već to mogu biti sredstva kao što su komunikatori te razni komunikacijski softveri koji su u današnje vrijeme dostupni. U našem Centru vrtičancima I učenicima dostupne su razne vrste komunikatora koji se koriste u svakodnevnom radu, a prema potrebama svakog pojedinog korisnika.
Cijeli tjedan bili smo vrijedni i raznim aktivnostima obilježili Dane zahvalnosti za plodove zemlje. U videu pogledajte radove naših učenika...
https://www.facebook.com/watch/?v=650434625865586
Svjetski dan vida obilježili smo interaktivnom radionicom u školskoj knjižnici. S učenicima učiteljica Kristine Kranjčević, Sandre Belajec i Kristine Renjak školska je knjižničarka razgovarala o vidu i nošenju naočala, a zatim su poslušali priču Dora i naočale Ivone Brezinove. Na kraju radionice učenici su zajedničkim snagama riješili kviz kako bi ponovili pročitano.
Ovih dana učenici učiteljice Ivane Dugine Baran uče o prostorijama u školi. Tako je na red došao i prostor školske knjižnice. Nakon pogledanog lutkarskog igrokaza "Što radimo u knjižnici?", učenici su pregledali prostor, ponovili kako se ponašati u knjižnici, što sve mogu posuditi, a stručna suradnica knjižničarka demonstrirala je kako se ne smijemo ponašati prema knjigama.
"Veselite li se povratku u školu u rujnu?", pitali su djecu. "Neeeee!", kažu oni, "mi bismo praznike cijele godine". A onda se počelo pričati kako možda nećemo u školu i kako ćemo ostati doma i djeca se odjednom zabrinuše. Aha!!!! Ipak volite školu, djeco! Ipak se želite vratiti. Ma naravno, pa u školi su prijatelji, u školi se uče zanimljive stvari, u školi otkrivate što sve možete, u školi je prava zabava. I ove godine bit ćete odlični učenici, istraživači, znanstvenici, sportaši, filozofi, pjevači, umjetnici...
Zato sretno svima i dobro nam došli natrag!!!
Danas smo održali roditeljske sastanke. Zahvaljujući sunčanom vremenu, roditelji su se s razrednicima sastali u našem dvorištu pridržavajući se mjera distance i koristeći maske. Ove školske godine suočit ćemo se s brojnim ograničenjima i zahtjevima vezanima uz mjere. No, cilj je očuvanje zdravlja svih nas. Već smo danas odlično surađivali, pa vas, dragi roditelji, molimo za razumijevanje i suradnju i ubuduće. Svi ćemo dati sve od sebe da školska godina bude što uspješnija.
Stigao nam je rujan, a s njime i rujanske obaveze. Jao, moramo u vrtić. Nije lako krenuti no stiže pomoć! Evo 10 načina kako preživjeti prvi tjedan vrtića:
1. Mama i tata će te ujutro nježno probuditi i podsjetiti te: Danas ideš u vrtić, uživat ćeš s tetama i drugom djecom.
2. Kad stigneš pred vrtić, duboko udahni kroz svoj nosić. Svjež rujanski zrak će ti pomoći da se osjećaš bolje.
3. Prije nego uđeš s tetama, zagrli mamu/tatu i poljubi ih.
4. Mama ili tata će ti na rastanku reći tko će kasnije doći po tebe.
5. U vrtiću ima puno novih igračaka, odaberi onu koja ti se najviše sviđa.
6. Kad ti nedostaju mama ili tata, to možeš reći teti, prijatelju ili omiljenoj igrački.
7. U vrtiću je važna igra i učenje, ako ti se nešto ne sviđa reci ili pokaži to tetama.
8. Ako si sramežljiv/a sjeti se da su i druga djeca tek došla u vrtić. Novim prijateljima reci kako se zoveš. Možeš ih pitati kako se oni zovu.
9. Kad se vratiš iz vrtića, vrijeme je za druženje s obitelji. Možeš se cijelo popodne igrati i maziti s mamom, tatom, bratom ili sestrom.
10. Navečer, prije spavanja s roditeljima možeš pričati o vrtiću. Roditelji ti mogu reći što su oni radili kad si ti bio/la u vrtiću.
Prvi tjedan je svima težak, ali uskoro će biti lakše i u vrtiću ćeš uživati s prijateljima, veseliti se tetama i igračkama.
Sretno svim našim starim i novim vrtićancima! Želimo vam da naučite puno novih igara i pjesmica, upoznate drugu djecu, pročitate mnogo slikovnica, plešete, zabavljate se i rastete.
Zrake sunca napokon su nam donijele toplije vrijeme i izvukle nas na školsko dvorište gdje nas je dočekala dugo željena ljuljačka za osobe u invalidskim kolicima. Zahvaljujemo osnivaču Gradu Križevci što je prepoznao i podržao našu potrebu. Dvije hrabre djevojke isprobale su ljuljačku što je izmamilo veliki osmijeh na njihovom licu.
Već četvrtu godinu za redom traje projekt „Zajedno u radu i igri“ Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci i OŠ Ljudevita Modeca Križevci.
Nastao je iz želje da se povežu različitosti te iz potrebe ostvarivanja socijalnog kontakta, promicanja i njegovanja uzajamnog poštovanja, tolerancije i razumijevanja među djecom. Učenici 6., 7. i 8. razreda COOR-a učiteljice Snežane Premužić te učenici 4. b razreda učiteljice Suzane Balić učili su, kreativno se izražavali, pjevali, plesali, smijali se i družili u tematskim interaktivnim radionicama.
Vjerujemo da će projekt svima ostati u lijepom sjećanju jer su puno naučili jedni o drugima.
Novonastala situacija izazvana epidemijom COVID-19 nije nas spriječila da naše druženje privedemo kraju pa makar i na virtualan način. Stoga smo pripremili razne sadržaje za zadnju radionicu kojom smo, ujedno, obilježili Svjetski dan sporta.
Rezultat ove radionice je virtualna izložba likovnih radova na temu „Zdrav život“, a tu je i jedan monolog.
Koordinator projekta je školska knjižničarka Tihana Doskočil.
https://padlet.com/tihana_doskocil/xf76or0kpl0794sn
Dragi učenici i roditelji,
od ponedjeljka 25. svibnja 2020. godine COOR Križevci započinje s redovitim radom u školi i vrtiću. Rad u školama, sukladno uputama HZJZ smatra se jednako sigurnim kao i rad od kuće te se omogućuje uključivanje sve djece u škole i vrtiće. U školu dolaze svi učenici osim onih koji imaju simptome bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako imaju izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo COVID-19. Za učenike je osiguran redoviti prijevoz. U školi se provode sve mjere zaštite učenika i zaposlenika koje su propisane od strane HZJZ.
Od roditelja se ne traži potpisivanje nikakvih izjava.
Radujemo se susretu!
Ravnateljica, Mihaela Brkić
https://www.hzjz.hr/…/uploads/2020/03/Upute_vrtici_skole.pdf
Naš Centar uključen je u projekt za poticanje čitanja "Naša mala knjižnica". Jedna od aktivnosti u projektu je i razmjena knjižnog junaka koja je zbog novonastale situacije izazvane epidemijom COVID-19 provedena tek djelomično u stvarnosti, ali u virtualnom svijetu u potpunosti!
O čemu je riječ, pogledajte na sljedećoj poveznici!
https://padlet.com/duziciva/bqupb5o2kd5ty9v7
Stigao nam je i 10. tjedan nastave na daljinu. Stručne suradnice Kristina Renjak i Helena Strsoglavec pripremile su kratak pregled rada kroz ovih 10 tjedana pa pogledajte...
https://www.facebook.com/452930551453142/videos/240500887213630/
Dan je Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci.
Naš Centar danas slavi četrnaesti rođendan kojeg ćemo pamtiti
po ovim izazovnim vremenima.
Kako smo na virtualan način proslavili naš dan, pogledajte na poveznici:
https://www.facebook.com/678728588810886/posts/3110157992334588/
Pozivamo vas da odvojite par trenutaka i pogledate virtualnu izložbu radova učenika našeg Centra, nastalu u suradnji s Gradskim muzejom Križevci.
Hvala svima na uloženom trudu.
http://www.gradski-muzej-krizevci.hr/?page_id=1743
15.5. Međunarodni je dan obitelji. Tim povodom htjeli smo pripremiti iznenađenje i zahvalu svim obiteljima naše djece i učenika za trud koji ulažu kako bi funkcionirao rad na daljinu. Na poveznici pogledajte video koji su pripremile stručne suradnice Kristina i Helena. Pjesmicu napisala: Kristina Renjak!
https://www.facebook.com/452930551453142/videos/3192279030806653/
I JA #CRTAMDOMA
Gradski muzej Križevci
MJESTO: Online izložba
VRIJEME: 18.05.2020. / 31.05.2020.
AUTOR STRUČNE KONCEPCIJE: Tea Hatadi, ravnateljica GMK; COOR Križevci
ORGANIZATOR: Gradski muzej Križevci
SUORGANIZATOR: Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci
Gradski muzej Križevci povodom Međunarodnog dana muzeja pripremio je i predstavlja vam izložbu radova djece, polaznika Centra za odgoj i obrazovanje Križevci u suradnji s djelatnicima Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci.
Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci je ustanova za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju djece, učenika i odraslih s teškoćama u razvoju. Samo dan nakon Međunarodnog dana muzeja, 19. svibnja, COOR-ovci slave Dan centra, pa ovom izložbom želja je obilježiti dva događaja.
Virtualnom izložbom predstavit će se više desetaka radova djece i učenika koji su nastali u posljednja dva mjeseca njihovog boravka u izolaciji. Daleko od škole u krugu svoje obitelji, ali u svakodnevnoj komunikaciji sa svojim učiteljima, učenici su stvorili bogatu mapu likovnih radova. Gradski muzej Križevci pripremio je izbor najzanimljivijih radova koji će se moći vidjeti na izložbi.
Link na stranici muzeja gdje će biti postavljena izložba:
http://www.gradski-muzej-krizevci.hr/?page_id=1743
U zadnje vrijeme roditelji dobivaju sve više savjeta o tome kako provoditi vrijeme s djecom i kako im organizirati aktivnosti. U proteklih nekoliko mjeseci, kad su roditelji češće bili kod kuće s djecom, tih je savjeta od strane odgojno obrazovnih ustanova bilo još i više. Naš zadatak je, naravno, dati ideje pa i zadatke roditeljima kako bi kod kuće mogli barem približno pratiti nastavni program. No, što s ostatkom vremena? Kako se igrati s djecom, koje igračke im dati? Neka se igraju sami. Nemojte zaboraviti na slobodnu igru. Pustite da vas djeca uključe kad oni požele. Mnogi roditelji osjećaju krivnju ako se odmah ne uključe u igru svog djeteta, no dovoljno je djetetu dati prostor i priliku da izabere nekoliko igračaka ili premeta kojima će samo organizirati igru. Igra je vrlo korisna i dijete treba vrijeme za igru. Puno vremena. Pokazalo se da igra ima poželjnije posljedice za dječji razvoj nego brojne organizirane edukativne aktivnosti u koje guramo svoju djecu. Kako je to moguće? Edukativne aktivnosti poput onih u vrtiću i školi nam se čine puno boljima od igre skrivača vaše dvoje djece po kući. Edukacija je bitna, ali vremena za igru djeca moraju imati. Kod igre skrivača primjerice, djeca doživljavaju određenu razinu stresa kroz veselo uzbuđenje u posve sigurnim uvjetima i niz takvih "dobrih stresova" na biološkoj razini priprema djecu za nošenje s pravim stresom u budućnosti. Ovo je samo jedan od primjera kako igra utječe na razvoj mozga. Igra je također povezana s emocionalnom otpornošću, a djeca koja se više igraju postaju društveno prilagođeniji ljudi. U igri djeca rješavaju probleme. Možda odraslima igra izgleda kao - igra i ništa više, no dijete u igri često oduzima kocke ili dijeli šalice lutkama, a to je matematika. Dijete mjeri količinu pijeska u kanticama, a to je fizika, popravlja potrgane igračke na svoj način, a to je inženjerstvo. Djeca koja se igraju u grupi imaju prilike upoznati osobine druge djece i mogu naučiti kako rješavati konflikte. Tako usvajaju socijalne vještine i uče samokontrolu. Igra je bitna. Zaboravite na modu. Ne morate djecu upisati na sve nove programe u gradu, ne morate im kupiti najskuplje igračke ili pametne uređaje da biste im osigurali učenje. Najbolje se uči kroz igru i zato im dajte prostor i vrijeme, papire i bojice, kutije, posuđe, stare igračke, nešto za početak, a oni će najbolju igru osmisliti sami.
Pripremila: Ivana Sopić Lumezi, stručna suradnica psihologinja
Bliži nam se Majčin dan i zato ćemo ovu objavu posvetiti svim majkama naših učenika, ali i svim majkama koje čitaju naše objave, uz želju da sljedeći tekst i očevima koji ga čitaju bude koristan. Majčinstvo je divno, to je najljepša stvar na svijetu, no ove godine na Majčin dan nećemo govoriti o tome, tema je izgaranje (burn out). Prijeđimo odmah na stvar! Trudnoća, porod, dojenje, hranjenje, briga oko zaraznih bolesti, briga oko napretka u govoru, motorici, briga oko odgoja, činimo li pravu stvar, je li sve u redu s djetetom, bi li već trebao znati neke stvari, čudno se ponaša, briga oko polaska u vrtić, polaska u školu, briga svakog dana, ustajanje, higijena, izlazak na zrak, a tu je i posao, obaveze u kući, kuhaj, pospremaj, nauči dijete pospremati, biti samostalno, briga oko budućnosti... briga oko toga jesam li dobar roditelj, jesam li dobra majka??? Ovo su brige poznate svakoj majci, a još je teže majkama djece s teškoćama u razvoju, jer tu su dodatne brige koje mnogi oko njih ne razumiju. Sve se to može, majke imaju snagu, ali dogodi se trenutak u kojima majka "izgori". To je vrlo popularan termin u posljednje vrijeme, ali zaista opravdava svoje značenje. Radi se o osjećaju iscrpljenosti, snižene motivacije i fizičkog pada energije. Događa se zbog svih navedenih briga, a ponekad ga je teško spriječiti. Zašto? Zato što majke zaboravljaju sebe. Preplavljene su brigama i navikle su na njih u toj mjeri da im je postalo čudno ne brinuti. Događa se da je odjećaj zabrinutosti postao osjećaj sigurnosti. Jedna majka kaže "Kad ne brinem, počnem brinuti jer ne brinem. Kad obavim sve poslove oko kuće i djeteta, tražim novu obavezu. Moram biti okupirana". E, pa drage mame, znate što? Ne mora biti tako. Ne morate baš uvijek brinuti i baš uvijek raditi. Jer ako tako nastavite - i vi ćete izgorjeti. Savjet koji slijedi nekima će zvučati banalno, patetično, nekima možda i sebično, ali pokazalo se da je briga o sebi ono što je bitno za mentalno zdravlje majki čiji dani izgledaju ovako burno. A što je ta briga o sebi? Jeste li zaboravile što to znači? Vaši um i tijelo trebaju odmor, zadovoljstvo, nagradu. Ne radi se o tome da tu i tamo odete s društvom na kavu ili pogledate neki film subotom. Ne. Svaki dan vam treba neki punjač baterija. Ideja ima mnogo, a sve ovisi o tome što vi volite i što vas najviše opušta i raduje. "Lako je reći", pomislite, "ja imam toliko posla da si to ne mogu priuštiti". Kažem Vam da nije tako. Slijedite ove upute. Ujutro razmislite što vas sve čeka taj dan. Možete napraviti i popis. Kuhanje, usisavanje, šetnja s djetetom, odvesti dijete na terapiju, kupanje, kupovina... I zatim jednu stvar s popisa prekrižite. Pa što ako ne usisate? Vjerujte, sutra će prašine biti još i više pa će se bolje isplatiti. Kad ste mislili usisavati? U vrijeme kad je dijete na terapijama. Znači imate tih pola sata? To će biti vrijeme za vašu brigu o sebi. Odaberite svoju aktivnost i uživajte. To nije sebično. Uživate i punite svoje baterije i tada ćete se bolje osjećati i bolje funkcionirati. Punjenje baterija je obavezno! Zamislite što sve možete raditi? Slušajte glazbu, glasno, plešite, gledajte kroz prozor i jedite nutellu iz staklenke, bojajte, crtajte, pročitajte nešto lijepo i beskorisno, nazovite prijateljicu, izađite sami u šetnju, isprobavajte odjeću, vozite se besciljno, maštajte, legnite na pod i ne radite ništa. Zamislite da ste proteklih tjedan dana svaki dan radili nešto od toga, bi li se u ovom trenutku osjećali bolje? Sigurno. Mame, nemojte izgorjeti. Napunite svoje baterije, zaslužujete to. Svakog dana u godini, a pogotovo na onaj poseban za vas. Sretan vam Majčin dan!
Pripremila: Ivana Sopić Lumezi, stručna suradnica psihologinja
Klikom na poveznicu pogledajte kako izgleda rad na daljinu
Produženog stručnog postupka.
https://www.facebook.com/452930551453142/videos/1391255517725602/
Klikom na poveznicu pogledajte kako smo obilježili
Nacionalni dan osoba s cerebralnom paralizom.
https://www.facebook.com/452930551453142/videos/254261652483198/
UNICEF je pripremio brojne materijale i smjernice za roditelje i stručnjake u pružanju podrške djeci u vrijeme pandemije. Pogledajte na slikama u prilogu, a također posjetite i njihovu stranicu koju redovito obogaćuju novim materijalima i informacijama.
https://www.unicef.org/croatia/kutak-za-roditelje
Stručne suradnice Kristina Renjak i Helena Strsoglavec pripremile su
video o našoj virtualnoj zbornici. Video pogledajte na poveznici:
https://web.facebook.com/452930551453142/videos/186228712412331/
Tjedni nastave na daljinu su iza nas, a oni ispred, čekaju nas s novim izazovima. Svaki dan učitelji se trude da ovu neobičnu situaciju, učenicima i roditeljima, učine što lakšom te da ova situacija postane "novo normalno". Ovaj posao naučio nas je da se moramo prilagođavati na razne načine pa smo mi, učitelji edukacijski rehabilitatori, uspjeli održati ovu neobičnu nastavu usprkos specifičnostima našeg posla. Povezali smo se internetom, aplikacijama, poštom, sms-om, telefonom. Slikamo, snimamo, "skidamo", šaljemo, kreiramo, kombiniramo za naše učenike. Ovaj kratak prikaz samo je dio onoga što radimo. I za kraj, veliko hvala roditeljima!
#izdržimojošmalo
#zajednosmojači
Gradu za rođendan poklanjamo virtualnu izložbu radova naših učenika 😊
Sretan rođendan, Križevci! 🎂
https://padlet.com/tihana_doskocil/1qgj2kkid635drxw
Danas obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava stoga poslušajte priču
Vera među knjigama autorice Davorke Premec, nakladnik Ibis grafika
https://www.loom.com/share/784e64d5d991413cb577d244bcb72b0a
a možete se poigrati i online puzzlama 😊
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3dda9378e5bb
Naš učitelj TZK Dario Sokač pripremio je kratki poligon prepreka s rekvizitima koje svatko ima kod kuće...
uključite maštu...
😀
https://www.youtube.com/watch?v=5D-4RbuQwek&feature=share
Ovih dana očistili smo vlastita dvorišta, posadili cvijeće, voćke, brinuli o biljkama i životinjama, sortirali otpad i kreativno reciklirali;
crtali smo, slikali, fotografirali… za veliku čestitku našoj planeti Zemlji.
Naše fotografije i likovne radove pogledajte klikom na poveznicu
https://padlet.com/tihana_doskocil/3m3y7e2cb2czh5wj
A za razbibrigu poigrajte se anagramom na poveznici
https://wordwall.net/play/1614/009/984
U tijeku smo šestog tjedna rada od kuće, nastave na daljinu, društvene distance. Biti doma ima mnoge prednosti, ali mnogima nam nedostaju prijašnje navike i socijalni kontakti. Naše raspoloženje može postati lošije, od manjka energije i motivacije do potištenosti i povlačenja u sebe. Zato je važno jedni drugima pružiti podršku, utješiti se i povezati na drugi način.
U nastojanju da pomognemo našim učenicima i njihovim roditeljima u osnaživanju dobrih odnosa, smanjenju negativnih emocija i lošijeg raspoloženja, predlažemo neke glazbene aktivnosti. U svim aktivnostima sudjeluju roditelji sa svojom djecom.
Prva igra zove se „Kuhinjski bend“ a zahtjeva pojedine kuhinjske rekvizite kao što su lonac, plastične posude i kuhače. Učenici istražuju najprije zvuk svakog pojedinog predmeta, a zatim roditelj dirigent zadaje jednostavan ritam koji učenik reproducira na posudi koju ima pred sobom. Dirigent može dati prostor za ritmičku improvizaciju i zajedno sa djecom dogovoriti znak za kreni i stani, tiše i glasnije, brže i polagano i tako vježbati ritmičke fraze poštujući pritom način izvedbe zadano od strane dirigenta.
Druga igra je također sviranje – „Stakleni ksilofon“. Pred učenika se postavi nekoliko staklenih bočica ili vaza iste veličine sa različitim omjerom vode. Učenik laganim pokretima žlicom udara po staklenkama, osluškuje različitost zvuka, reproducira zvuk i muzicira.
Treća igra „Plesni prvak“ zahtijeva plesni podij (naravno to može biti i vaša dnevna soba). Podij možete označiti užetom, jastucima ili čak odjećom. Roditelj je DJ – osoba koja pušta glazbu uz pomoć bilo kakvog uređaja za puštanje glazbe. DJ treba pokrenuti i zaustavljati glazbu, a pravila za djecu su lagana. Svi dođu na podij i plešu dokle god glazba svira. Kad se glazba zaustavi, svi se moraju zamrznuti. Tko god se pokrene prije nego što glazba krene, postaje publika. Tko je zadnji ostao, taj je plesni prvak.
Četvrta igra „Poveži glazbu sa slikom“ osmišljena je za poboljšanje kreativnosti. Potrebno je imati oko 3 instrumentalne pjesme npr. Disney piano collection i do 10-tak izrezanih slika iz starih časopisa i novina. Također je potrebno imati čisti list papira i ljepilo. Glazbeni primjeri slušaju se pojedinačno u trajanju od par minuta. Nakon prestanka slušanja, dijete odabire sličicu koja najviše odgovara pjesmi koju je poslušao, sličicu zalijepi na papir i imenuje pjesmu. Postupak je jednak za slušanje drugog i trećeg glazbenog primjera. Roditelji kasnije mogu produžiti razgovor o tome kako se dijete osjećalo i koja mu se pjesma najviše svidjela.
Kada smo lošije volje u većini slučajeva posežemo za slušanjem glazbe. Određena muzika doista nas može oraspoložiti i izazvati neke pozitivne emocije i ugodu. Iako su glazbeni izbori isključivo individualni, znanstvenici tumače da su to pjesme čije su glazbene komponente specifičnog karaktera. Tematski su najčešće ljubavne ili govore o nekim sretnim događajima, a tempo može biti andante (umjeren) do presto (vrlo brzo). Tonalitet je najčešće durski.
Udobno se smjestite, opustite i prepustite slušanju glazbe koja će ispuniti ne samo vaš interijer već i vaša srca!
Neki naši prijedlozi glazbenih primjera za poticanje boljeg raspoloženja su:
https://youtu.be/5S2je6vZdAQ - Neno Belan,
https://youtu.be/b22PllMs0uA – Psihomodo Popo,
https://youtu.be/eZdHm8TVyto – Parni valjak,
https://youtu.be/Swd2UOgCeaA – Luka Nižetić,
https://youtu.be/idqUkbDxHv0 – Daleka obala.
Život svih nas promijenio se naglavačke u posljednjih mjesec dana. Kako odraslima, tako i djeci, život u samoizolaciji nije jednostavan. Rad od kuće, nastava na daljinu, razne obaveze u kućanstvu… a što možemo raditi u slobodno vrijeme? Jedna od zajedničkih aktivnosti svakako može biti čitanje.
Čitanje je aktivnost koja uključuje cijelu obitelj – roditelje, bake i djedove, braću i sestre. Izuzetno je važno za razvoj kognitivnih sposobnosti djece, a osobama koje su uključene u čitanje djeci, osigurava čvrstu vezu s djetetom.
Prva knjiga s kojom se dijete najčešće susreće je slikovnica. Slikovnica djetetu pruža osnovne spoznaje o svijetu koji ga okružuje te djetetu omogućuje razvoj mišljenja i podupire razvoj njegova govora.
Donosimo vam nekoliko poveznica na zanimljive slikovnice te audio slikovnice koje možete zajedno čitati ili slušati:
Tri praščića https://vrticdoma.com/2020/03/28/tri-prascica/
Hektor i Leopoldina https://vrticdoma.com/2020/03/30/hektor-i-leopoldina/
Audio slikovnica Godišnja doba https://vrticdoma.com/2020/03/27/godisnja-doba/
Audio slikovnica Mali crveni vlak https://vrticdoma.com/2020/04/08/audio-slikovnica-mali-crveni-vlak/
Učitelji i stručni suradnici Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci kontinuirano se stručno usavršavaju. Tijekom drugog polugodišta 2019/2020. šk. god., u našem Centru provodi se Ciklus radionica „Vizualni rasporedi“, predavačice Tee Selaković, prof. def. Cilj edukacije je svrhovito uvođenje upotrebe vizualnih materijala u radu s djecom atipičnog razvoja. Znanja i vještine koje smo ponovili i naučili :
- psihologija učenja, tj. usvajanja znanja i vještina
- znanje kako prilagoditi vizualni raspored djetetovim specifičnim potrebama
- kada i na koji način koristiti vizualne rasporede
- znanje pisanja priča za usvajanje društveno prihvatljivog ponašanja
- metoda rada s pričama za usvajanje društveno prihvatljivog ponašanja
- psihologija ponašanja i modifikacija ponašanja
- znanje o učenju, kada smo najuspješniji u učenju i zašto
- znanje o izradi adaptivnog obrazovnog materijala
Posljednja u nizu radionica „Adaptivne knjige“ je upravo u tijeku. Provodimo je u virtualnom okruženju – aplikaciji Teamse.
Stavili smo se i mi u situaciju učenika – učimo na daljinu. Zabavno je 😉.
Svjetski dan glasa i zdravlja glasnica obilježava se 16. travnja.
Glas je vrlo važan „alat“ u svakodnevnoj komunikaciji i radu. Međutim svijest o važnosti glasa javlja se tek onda kada glas oboli ili ga izgubimo. Smanjenje glasovnih mogućnosti može znatno utjecati na učinkovitost i jasnoću govora i dovesti do teškoća, a ponekad može smanjiti ili čak ugroziti i radnu sposobnost. Važno je da ne zapuštate svoj glas, već da se pravovremeno javite liječniku specijalisti otorinolaringologu - fonijatru, koji će utvrditi uzrok nastanka promuklosti i uputiti vas logopedu. Logoped može pomoći i u slučajevima gubitka govora uslijed operativnog odstranjenja grkljana.
Pohađanjem logopedske terapije možete jednostavnim postupcima brzo naučiti kako uspostaviti pravilnu fonaciju bez napora, boli i promuklosti.
Dragi učenici i roditelji,
nadamo se da ne provodite dane samo ispred malih ekrana nego da se i krećete, vježbate jer kretanje i vježbanje puno utječe na poboljšanje zdravlja. Evo nekoliko savjeta što možete raditi kod kuće (primjeri vježba na slikama):
za početak, možete se razgibati u mjestu, potom tko ima uže ili vijaču, možete raditi preskakanje vijače, dodavanje lopte u mjestu s prsiju, iznad glave, guranje po podu, jednom rukom iznad glave i iza leđa. Ako imate kod kuće rekete za badminton, možete prebacivati lopticu, potom voziti bicikl, šetati ili lagano trčati.
Već tjednima slušamo iste riječi "ostani doma" i već nam ponestaje ideja za igru i aktivnosti u kući. Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba objavila je ove korisne ideje u obliku kartica koje možete preuzeti u pdf formatu. Nadamo se da ćete pronaći nešto za sebe i zabaviti se.
Poveznica na Kartice za kišne dane: https://www.poliklinika-djeca.hr/wp-content/uploads/2020/04/Kartice-za-ki%C5%A1ne-dane1-1.pdf?fbclid=IwAR0iWafLEU6WOeBRjezuAbbK10od43uGBfGnapI5LFLKJOzb7tIS2wm4kUo
Čekamo još jedno Uskrsno jutro. Bit će svečanije, sunčanije i mirnije….
Bit će to Uskrs kojeg ćemo se sjećati na jedan, sasvim drugačiji način…
O ovom Uskrsu pričat ćemo i nekim budućim naraštajima.
Stvorite lijepe uspomene u krugu najbližih.
Za Uskrs, nismo zajedno izrađivali čestitke niti bojali pisanice.
Ovog Uskrsa su, draga djeco, učenici i roditelji naši učitelji, stručni suradnici i pomoćnici u nastavi za vas izrađivali čestitke.
Pogledajte našu čestitku vama.
Uskoro ćemo biti zajedno. Do tada, budimo odgovorni i ostanimo kod kuće.
Sretan Uskrs!
Pogledajte video čestitku koju smo pripremili za naše učenike na poveznici...
https://www.facebook.com/watch/?v=628688971316864
Dragi roditelji,
zbog trenutne situacije uzrokovane pandemijom virusa COVID-19 te nemogućnosti da Centar za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu svoje usluge pruža direktnim putem, roditeljima nudi besplatno savjetovanje putem telefona vezano uz različita područja razvoja djeteta.
Brojevi telefona stručnjaka (psiholozi, edukacijski rehabilitatori, logopedi i socijalni pedagozi) prema područjima iz kojih stručnjaci pružaju podršku i savjetovanje, vrijeme u kojem ih možete nazvati, nalaze se u letcima i obavijestima u prilogu.
🌼 🐣 Draga djeco, učenici, roditelji, bake i djedovi, predlažem različite zabavne Uskrsne igre i aktivnosti. Što je igra raznolikija, više doprinosi razvoju djeteta, a pogotovo ako stimulira osjetilo dodira, ravnoteže, pokreta, vida, zvuka, mirisa i okusa. Senzorna igra važan je dio djetetovog odrastanja te pridonosi općenito razvoju djetetove igre, razvoju grube i fine motorike, motoričkog planiranja, održavanju pažnje, razvoju govora i jezika te emocionalnom i socijalnom razvoju. Nadam se da ćete uživati u igrama, osmišljene su na način da ih možete izvoditi s predmetima i materijalima koje imate kod kuće. Stručna suradnica Helena Strsoglavec, mag.rehab.educ, pedagog senzorne integracije
Svake godine na rođendan pisca Hansa Christiana Andersena (2. travnja) obilježava se Međunarodni dan dječje knjige. Hans Christian Andersen napisao je brojne bajke poput Palčice, Princeze na zrnu graška, Male sirene i dr.
Naši učenici poslali su nam svoje radove s likovima iz priča te smo tako obilježili taj dan.
💙 2. travnja Svjetski je dan svjesnosti o poremećajima iz spektra autizma. Prijašnjih godina obilježili smo ga puštanjem plavih balona, a ove godine su naša djeca i učenici u svojim kućama nacrtali plave balone, izradili ih iz kolaža, igrali se plavim balonima, napravili plava srca na žici i izrazili se na razne druge kreativne načine. Također, učiteljica Ivana Dugina Baran snimila je kratak video.
Hvala svim roditeljima, braći i sestrama, učiteljima, odgojiteljicama, stručnim suradnicima, ravnateljici i svima ostalima koji su podržali ovaj način obilježavanja ovog dana. Volimo i poštujmo različitosti. Uživajte u našim radovima!
Naša logopedinja Nataša Mustić predlaže logopedske igre i vježbe koje će ispuniti vaše vrijeme i pri tome vježbati komunikaciju, jezik, govor i motoriku.
LOGOPEDSKE IGRE I POTICANJE JEZIČNO – GOVORNOG
RAZVOJA
Igra je djetetovo najprirodnije okruženje i oblik života u kojem najlakše i najbrže uči.
Stoga, jezično govorni razvoj možete najjednostavnije poticati kroz igru od najranije
dobi tako da:
· pomažete djeci razlikovati šumove, zvukove, glasove i riječi
· nauče oponašati životinje, radnje,događaje, socijalne geste
· razvijate ritam igrajući ritmičke igrice, pjevajući pjesmice, brojalice
· potičete dijete na komunikaciju s različitim osobama i u različitim situacijama
· pričate djetetu o sebi i svom djetinjstvu-time zadovoljavate njihovu znatiželju i
potičete usvajanje novih riječi i razumijevanje
· imenujete stvari u djetetovoj okolini, time se razvija ekspresivni rječnik
· potičete motorički razvoj; šetajte s djetetom, ljuljajte se…
· zadovoljite djetetove potrebe za novim saznanjima, nađite uvijek vremena
odgovoriti na dječja pitanja- oni tako uče
· u komunikaciji s djetetom upotrebljavajte riječi koje ga potiču da više govori,
npr:''Pričaj mi više o tome'', ''…i onda?''…
· postavljajte djetetu otvorena pitanja poput:''Kako si to učinio?'', ''Kako je to
bilo?'' i slično.
· izbjegavate komunikacijske nesporazume jer dijete s jezično govornim
poteškoćama ne može uvijek riječima izraziti svoje želje, potrebe i doživljaje. To ga
rastužuje i ljuti te stoga katkad gubi kontrolu nad svojim ponašanjem. Oprostite mu.
Prijedlog aktivnosti poticajnih za jezično - govorni razvoj
VJEŽBE GOVORNIH ORGANA
Vježbe za pokretljivost jezika
Dijete ponavlja za Vama
· polagano pokretanje jezika prema naprijed (isplaziti jezik)
· polagano pokretanje jezika prema natrag
· polagano pokretanje jezika gore-dolje (prema vrhu nosa pa prema bradi)
· pomicati jezik lijevo-desno u kutove usana
· vrškom isplaženog jezika dodirnuti gornju, pa donju usnicu
· otvorene usne oblizati jezikom (kružni pokreti jezikom)
Vježbe za pokretljivost usana
Dijete ponavlja za Vama
· zaokružiti usne- dati poljubac
· razvući usne
· stisnuti usne
· pokušati držati olovku iznad gornje usne
· vježbe puhanja- puhati balon, puhati u svijeću….
Vježbe mimike lica
Dijete ponavlja za Vama
· zatvarati i otvarati oči
· stisnuti oči i naborati nos
· smiješiti se
· napraviti ljutito lice i tužno lice
IGRANJE SA ZVUKOVIMA
''Pogodi tko se glasa''
Svrha: razlikovati i oponašati različite zvukove
Za uzrast: od prve godine
Što vam treba: sličice životinja
Kako igrati: stavite sličice na stol i glasajte se onako kako se glasa životinja, a djeca
pogađaju i imenuju životinju, zatim Vi imenujte i tražite od djeteta da ono oponaša
glasanje životinja.
Dodajte:
Kada djeca pogode zvuk kojim se životinje glasaju pitajte ih što rade.
npr. mijau, mijau, mijau- maca mijauče
koko-koko-da- kokoš- kokodače...
OBOGAĆIVANJE RJEČNIKA
''Jedan, dva tri- kaži mi ti''
Svrha: razvoj rječnika
Za uzrast: od treće godine
Kako igrati: kažite riječ, a dijete treba reći riječ suprotna značenja.
sunčan dan-kišni dan
duga kosa-kratka kosa
visoka kuća- niska kuća...
Dodajte:
· recite riječ, a dijete treba reći množinu iste riječi
npr.list-lišće, pas-psi...
· recite riječ, a dijete treba izmisliti odgovarajuće pitanja
npr. pismo- Što nosi poštar?
cipela- Što nosimo na nogama?
· zadajte djetetu riječ koja označuje zanimanje, dijete treba reći što radi, zatim
recite što netko radi, a dijete treba reći zanimanje
· izgovorite jednu imenicu, a dijete treba dodati pridjeve koji će tu riječ najbolje
opisati
npr. cvijet..... lijep, crven, mirisan, malen, mekan
lopta..... okrugla, velika, gumena, šarena
· djeca trebaju poznate imenice izraziti jednom riječju
npr. pas, mačka, koka, patka, pile su- domaće životinje
krumpir, luk, zelje, rajčica je- povrće
PREPOZNAVANJE RIME
''Rima iz vrećice''
Svrha: uočavanje glasovne strukture riječi
Za uzrast : od četiri godine
Što vam treba: čvrsta papirna vrećica napunjena sličicama
Kako igrati:izvlačite jednu po jednu sličicu i tražite od djeteta da kaže riječ koja se sa
sličicom slaže u rimi. Dopustite djetetu da govori i besmislene riječi važno je da uoči
rimu.
Dodajte:
Posložite na stol tri sličice, tako da se dvije rimuju, a dijete treba izdvojiti sličicu koja
je višak.
GLASOVNA OSVJEŠTENOST
''Glas do glasa –riječ''
Svrha: uočavanje položaja glasa u riječi
Za uzrast: od 4 i pol godine
Što vam treba: sličice na kojima su prikazani predmeti koji počinju s glasovima: A, E,
I, O, U, C, Č, Ć, Š, Z, Ž, H, F
Kako igrati:
Imenujte riječ tako da produžite prvi glas u riječ, a dijete neka ponovi za Vama, zatim
se zamijenite.
Pronađite sličice riječi koje završavaju s istim glasom i uvježbavajte produžavanje
zadnjeg glasa.
Dodajte:
· zadajte glas, a dijete treba nabrojit što više riječi koje započinju i završavaju
zadanim glasom
· recite jednu riječ, a dijete treba reći slijedeću riječ koja započinje s glasom
kojim završava riječ koju ste Vi izrekli, a zatim Vi nastavljate slijedeću riječ koja
počinje zadnjim glasom koje je dijete izreklo.
npr. Vi kažete čamac, a dijete kaže -cipela,zatim vi kažete avion, a dijete kaže
nogomet, itd.
Dječji vrtić Centra šalje malu pomoć za mame, tate, bake, djedove i sve ostale koje provode vrijeme s djecom kod kuće čuvajući pri tome ne samo njihovo zdravlje, veće zdravlje svih nas.
Draga djeco i roditelji, naš vrtić Vam predlaže još nekoliko aktivnosti, igara i pjesama za naredne dane, čuvajte se, mazite se, a vaše će tete naći još puno zanimljivih aktivnosti da vam olakšaju ove dane koje provodite s djecom kod kuće.
Mislimo na vas iako smo daleko, Vaše tete.
Donosimo Vam preporuke Hrvatskog Crvenog križa i kratki tekst Hrvatske psihološke komore namijenjen onima koji se svaki dan suočavaju sa strahom od zaraze. Neki od nas lako podnose ovu situaciju, no mnogima su brige o zaštiti od zaraze posve okupirale misli.
Kako se nositi sa strahom odnosno „upravljati“ našim doživljajem opasnosti i rizika?
Dakle, pojava novog koronavirusa predstavlja novost i puno je nepoznanica o toj zaraznoj bolesti što pojačava osobni doživljaj opasnosti te strah i neizvjesnost. To je normalna reakcija. Strah pritom može biti reakcija na stvarnu prijetnju ili pretpostavljenu prijetnju – prijetnju koju pretpostavljamo ili očekujemo i percipiramo na temelju naše osobne procjene ili doživljaja rizika. Panika pak predstavlja intenzivan, odnosno jak doživljaj straha. Tako strah, jaka tjeskoba ili panika, a s tim u vezi i naše ponašanje, često nije odraz stvarnog rizika utemeljenog na epidemiološkim podatcima već odraz našeg osobnog doživljaja rizika ili opasnosti. Neki percipiraju povećani osobni rizik, a neki smanjeni što onda utječe na njihovo ponašanje.
Strah nam tijekom epidemije u određenoj mjeri pomaže usmjeriti se na moguće izvore prijetnje i brigu o svom zdravlju. Istraživanja tijekom nekih drugih epidemija su pokazala da je razina usvajanja mjera opreza (preventivnih mjera) bila povezana s povećanom razinom anksioznosti i
straha od infekcije. S druge strane pretjerani strah i panika mogu više štetiti nego koristiti.
Kako bismo „upravljali“ našim doživljajem rizika, a time i našim doživljajem straha, evo nekoliko preporuka: Važno je prvo i osnovno naći i pratiti samo provjerene i vjerodostojne izvore informacija . Usto je važna kontinuiranost i dosljednost informiranja, ali ne pretjerano i stalno.
Drugi važan način na koji možemo upravljati osobnim doživljajem opasnosti je korištenjem strategije postavljanja jednostavnih pitanja, npr. Postoji li razlog zbog kojeg je moguće da sam ja osobno u povećanom riziku od zaraze? Jesam li bio/la u kontaktu s mogućim slučajevima zaraze? Takvim promišljanjem smanjujemo mogućnost doživljaja rizika i povećane prijetnje na nesvjesnoj i instinktivnoj razini, odnosno racionalnije promišljamo o mogućoj opasnosti.
Dakle, ispitajte svoj strah, upitajte sami sebe-trebam li se bojati? Imam li za to razloga? Svakodnevna briga nam šteti i bolje je ne misliti o brigama. Zato je najjednistavnije poduzeti sve mjere zaštite od zaraze i onda sebi reći - nisam se izložio opasnosti, nemam razloga za brigu. Ponavljamo da se za psihološku pomoć možete javiti našoj psihologinji Ivani na telefon 0992800152 od ponedjeljka do petka u terminu od 9:30 do 11:00 sati.
U ovim nesvakidašnjim okolnostima Vam želimo pružiti dodatnu podršku. Stoga Vam je od sada dostupna i telefonska pomoć u vidu savjetovanja i psihološke podrške. Od ponedjeljka do petka u terminu od 9:30 do 11:00 sati, naša stručna suradnica psihologinja Ivana Sopić Lumezi dostupna je na sljedećem broju: 099/ 280 0152.
"💜Danas obilježavamo LJUBIČASTI DAN. Osnovala ga je 2008. godine Cassidy Megan iz Kanade, tada devetogodišnja djevojčica. Zbog osjećaja usmljenosti i nerazumijevanja njezina želja je bila svima govoriti o epilepsiji i svima pokazati kako se ljudi s epilepsijom ne razlikuju od drugih ljudi.
Mi danas u ovoj objavi dijelimo crtež djevojčice koja se također cijelo svoje djetinjstvo nosila s epilepsijom.
A Vi možete obući danas nešto ljubičasto i na taj način pružiti podršku i razumijevanje za osobe s epilepsijom. Također, čuvajte se i ostanite doma.💜"
I nakon prvih dilema - Nastava na daljinu? Kako ćemo?
Zahvaljujem Ivani Dugini Baran, mag. educ. rehab., te učenicima i roditeljima POOS 7-11 godina na kratkom prikazu kako uz prilagodbe, dobru komunikaciju i podršku izgleda uspješno realiziran tjedan nastave na daljinu.
NASTAVA NA DALJiNU - KOMUNIKACIJA S RODITELJIMA I UČENICIMA:
Tjedan 16.3. – 20.3.2020.
• 16.3.2020.
– videopoziv u učenikom A.C. (prvo iskustvo) – pozdravljanje, imitacija pokreta (mahanje, digni ruku, pokaži nos i sl.)
• 17.3.2020.
- Razgovor s gospođom C. – upute za naredna 2 tjedna, podizanje materijala u školi
- Razgovor s gospođom K. – upute za naredna 2 tjedna, podizanje materijala u školi
• 18.3.2020.
-Razgovor s gospođom B. – dosadašnja realizacija zadataka, reakcije učenika; upute za naredni tjedan, dogovor za video poziv
Video poziv s majkom i učenikom L.K. – pozdravljanje, suradnja, globalno čitanje, vježba pisanja
Video poziv s učenikom A.C. – pregled zadatka, pokazivanje, imitacija, imenovanje stvari koji okružuju učenika
• 19.3.2020.
– kratki osvrt na dan (aktivnosti koje je učenik odradio putem fotografija) – učenik L.K. i A.C
• 20.3.2020.
– kraj tjedna, majke su pokupile nove materijale
- putem poruke su mi javile da su aktivnosti realizirane, te smo dogovorile video pozive za ponedjeljak (učenik L.K. i A.C.)
SAŽETAK:
U ovom tjednu, ispunjeni su svi odgojno-obrazovni sadržaji i aktivnosti predviđene tjednim planom i programom u suradnji s roditeljima. Komunikacija s roditeljima je bila svakodnevna. Učenici su prihvatili rad kod kuće. Majke su vrlo brižne, prema dogovoru bilježe aktivnosti putem fotografija. Vrlo su aktivne i susretljive. Video pozivi s učenicima su bili vrlo poučni te dobro prihvaćeni od strane učenika – imitacije, pozdravljanje, globalno čitanje , igra skrivanja, uočavanja predmeta u neposrednoj okolini. Neke fotografije uradaka se nalaze u prilogu!
Dragi roditelji,
nadamo se da ste dobro i da ste se već navikli na nove okolnosti. Znamo da Vam nije lako i zato smo tu za Vas. Iako su prioriteti sada pomiješani, svima nam je važno ostvariti ciljeve kojima i inače težimo. To je upravo obrazovanje i zato je važno da djeca i dalje obavljaju svoje školske obaveze. Sada je uloga roditelja u tome veća i u tome Vas podržavamo. Svojoj djeci pružite priliku da svaki dan nauče nešto novo, koristite materijale koje ste dobili od učitelja, ali i sami budite učitelji. Ispecite zajedno kruh, palačinke, ispričajte im događaj iz svog djetinjstva, uredite album, pjevajte, uživajte u vrtu... Znamo da ni Vama nije lako s obzirom na ograničenja, no nemojte se opterećivati stvarima nad kojima nemate kontrolu. Misli poput "kad će ovo biti gotovo?" ili "što nas još čeka" otjerajte tako što ćete se posvetiti sadašnjem trenutku i ispuniti ga. To nije lako ali zašto bi Vam vrijeme koje inače toliko cijenimo preletjelo u brigama i živciranju? Za nekoliko godina, kad Vas pitaju što ste radili za vrijeme pandemije, želite reći kako ste dobro iskoristili te dane. (Ivana Sopić Lumezi, mag. Psych.)
Dragi građani, draga djeco!
Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, 20. ožujka je donio odluku o stavljanju izvan uporabe dječjih igrališta i otvorenih sportskih igrališta.
Sukladno Odluci molim vas da je se pridržavate, te za vrijeme trajanja ove mjere ne koristite igralište Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, kao ni ostala dječja i sportska otvorena igrališta.
Odgovornim ponašanjem spašavamo živote. Odgovornim ponašanjem pridonosimo da se dječja i sportska igrališta što prije otvore.
Poštovani roditelji i učenici,
sukladno novim mjerama civilne zaštite naša ministrica donijela je odluku da i učitelji rade od kuće. Želimo naglasiti da vam i dalje stojimo na raspolaganju. Za sve upite, pomoć i savjete obratite se razrednicima telefonski ili putem maila. Za upite koje ne možete riješiti s razrednicima, ravnateljica vam stoji na raspolaganju telefonski na broj 098 161 7093.
Upite možete poslati na mail: mihaela.brkic@skole.hr
Molimo vas da telefonske razgovore obavljate u periodu od 8,00 do 12, 00 h!
Upute i preporuke Stožera civilne zašite Grada Križevaca❗️
Sukladno preporukama Županijskog stožera, Stožer civilne zaštite Grada Križevaca moli građane slijedeće:
- oni koji imaju bilo kakve simptome zaraze koronavirusom mogu se javiti u Dom zdravlja Koprivnica gdje će u izdvojenom prostoru od 0 do 24 sata dežurati liječnici od kojih ćete dobiti sve daljnje upute i to na broju 048/279-637
- starije osobe, kao rizična skupina, mole se da ograniče svoje kretanje i ostanu kod kuće
- obitelj, prijatelje i susjede starijih osoba, molimo da vode računa o takvim osobama te im pruže pomoć kada je u pitanju nabavka lijekova ili osnovnih namirnica
- SVAKU SUMNJU na kršenje mjere samoizolacije za one osobe kojima je ona određena, odmah prijavite na brojeve telefona 112 ili 192, obzirom da takvi neodgovorni pojedinci predstavljaju zdravstveni rizik za sve, ali posebno za najugroženije skupine
- Stožer civilne zaštite Grada Križevaca donosi preporuku o skraćenju radnog vremena ugostiteljima do 20 sati, kao i preporuke o što manjem broju osoba koje borave u isto vrijeme u trgovinama, ljekarnama i ostalim uslužnim djelatnostima, uz pojačane mjere održavanja higijene i dezinfekcije
Za sada je riječ o PREPORUKAMA jer se o zabrani rada može raspravljati i odlučivati samo na državnoj razini, no molimo vas da ih shvatite krajnje ozbiljno, radi vašeg zdravlja i zdravlja korisnika vaših usluga.
Stožer civilne zaštite Grada Križevca održava svakodnevne sastanke, prati situaciju i preporuke državnog i županijskog stožera te će, ovisno o situaciji, na vrijeme izvještavati građane o daljnjem postupanju.
Upozorenje nadležnih:
Poštovane/i,
apeliramo da roditeljima koji su u samoizolaciji jer su možda bili u kontaktu sa zaraženim osobama IZRIČITO NAPOMENETE da ne šalju djecu u vrtiće i škole.
Svako kršenje izolacije inače podliježe čak i kaznenom prijavljivanju.
Upravni odjel za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam
pročelnik
Poštovani roditelji i skrbnici,
Danas, 13. 3. 2020., Vlada RH odlučila je da se od ponedjeljka, 16. 3. 2020., nastava odvija na daljinu, a da se škole zatvaraju na 2 tjedna zbog pandemije COVID-19.
To znači da od ponedjeljka, 16. 3. 2020., pa sljedeća 2 tjedna, u školi nema nastave.
Isto tako, samo u iznimnim slučajevima, za one učenike, koji nemaju s kim ostati kod kuće, a koji ne mogu ostati sami, bit će organiziran prihvat u školi u vremenu od 8 do 12 s dežurnim učiteljem.
Apeliram na roditelje da ovu mogućnost koriste samo u iznimnim situacijama, jer se nastava prekida zbog zaštite javnog zdravlja.
Zdravstvenu ugrozu od virusa ćemo brže i efikasnije staviti pod kontrolu, ukoliko se pridržavamo preporuke o nedolasku u školu.
Jedna od preporuka je i da osim u iznimnim slučajevima, učenici ostanu u svojim kućama, dok se ne prekine mjera obustave nastave u školama.
Sve detalje o nastavi na daljinu, dobit ćete od svojih razrednika koji će vam biti dostupni preko mobitela svakog dana od 8 do 12 sati.
Svima želim puno zdravlja i strpljenja!
Ravnateljica škole,
Mihaela Brkić
U sklopu međunarodnog projekta "Naša mala knjižnica" učenici 3. i 4. razreda slušali su priče Divovsko skakutalo autorice Julije Donaldson i Ruša je slutila autorice Tamare Bakran. Nakon čitanja, učenici su rješavali zanimljive zadatke u kreativnim knjižicama, a jedan od zadataka bio je i nagradni zadatak - izraditi straničnike u obliku žabe.
Povodom Nacionalnog dana edukacijskih rehabilitatora u srijedu, 4.3.2020., održana je druga od tri radionica „Vizualni rasporedi“ za učitelje, odgajatelje i stručne suradnike Centra. Kroz ciklus radionica „Upotreba vizualnog materijala u radu s djecom atipičnog razvoja“ vodi nas Tea Selaković, prof. def. Na drugoj radionici tema je bila Socijalne priče.
Stiglo nam je još asistivne tehnologije, opreme naručene preko projekta "Komunikacija za svako dijete" u organizaciji UNICEF-a. Ovime ćemo još dodatno obogatiti naš rad s djecom i učenicima. Uskoro javljamo prve dojmove i iskustva s novom opremom! Koordinator i izvoditeljica projektnih aktivnosti je stručna suradnica edukacijski rehabilitator (pedagog senzorne integracije) Helena Strsoglavec.
Završen je prvi ciklus radionica s roditeljima Rastimo zajedno Plus. Podsjetimo, radionice su vodile stručne suradnice, logopedinja Nataša Mustić i psihologinja Ivana Sopić Lumezi. Radionice je pohađalo šestero roditelja, a održavale su se jednom tjedno. Radionice Rastimo zajedno Plus osmišljene su s ciljem podrške roditeljima djece s teškoćama u razvoju i vjerujemo da smo taj cilj i ostvarili. Roditelji koji su sudjelovali stekli su pozitivne dojmove o ovom načinu podrške, izjavili kako su uživali i naučili nove vještine. Također, u radionicama poput ove, roditelji imaju prilike dobiti više informacija o brojnim temama koje ih zanimaju i problemima koji ih brinu. Jedni drugima daju korisne savjete, a voditeljice mogu pitati za stručno mišljenje. Na završnoj radionici roditelji su dobili zaslužene diplome, što smo proslavili nagradivši se slanim i slatkim. Može se zaključiti kako je prvi ciklus bio uspješan te se već planira novi.
Povodom Nacionalnog dana edukacijskih rehabilitatora (1. ožujka) naš Centar danas je imao Dan otvorenih vrata. U goste su nam stigli djeca iz Vrtića Zraka sunca, Dječjeg vrtića Križevci, učenici Srednje škole Ivan Seljanec Križevci, Gimnazije I. Z. Dijankovečkog Križevci, roditelji, udomitelji te ostali dragi prijatelji i gosti. Naši vrijedni edukacijski rehabilitatori i odgajateljice s učenicima i djecom pripremili su raznolike radionice za goste. Bilo je tu radionica izrade uskršnjih jaja i ukrašavanja staklenki salvet tehnikom, izrada proljetnih plakata i slika, izrada proljetnog cvijeća, lutkarske predstave, recitacije, sportska radionica, ples i pjesma. Nakon kreativnog rada, svi sudionici predstavili su svoje uratke, a druženje je završilo uz kolače, sok i ples.
28. veljače obilježavamo Međunarodni dan rijetkih bolesti. Glavni cilj obilježavanja odnosi se na podizanje svijesti javnosti o rijetkim bolestima, kao i njihovom utjecaju na život oboljelih i njihovih obitelji. Život s rijetkom bolešću za većinu znači sljedeću svakodnevnicu: dobivanje i uzimanje lijekova, odlazak na preglede, sudjelovanje u fizikalnoj terapiji, korištenje specijalističke opreme te pristup različitim službama koje pružaju socijalnu i društvenu podršku. Balansiranje između ovih zadaća povezanih sa skrbi u kombinaciji sa svakodnevnim obvezama kao što su posao, škola i odmor može biti popriličan izazov.
Poremećaj ili bolest se definira kao rijetka ako pogađa manje od jedne osobe na njih dvije tisuće (ova činjenica odnosi se na Europu). U Europskoj Uniji 30 milijuna ljudi je pogođeno jednom od preko 6000 postojećih rijetkih bolesti.
80% rijetkih bolesti imaju otkriveno genetsko podrijetlo. Mogu se naslijediti ili razviti iz novih genskih mutacija ili kromosomskih abnormalnosti. Pogađaju oko 3-4% rođene djece. Ostale rijetke bolesti uzrokovane su infekcijama (bakterijskim ili virusnim), alergijama ili kemijskim i radijacijskim utjecajima. Neke rijetke bolesti uzrokovane su kombinacijom genetskih i okolišnih utjecaja. Ipak, za većinu rijetkih bolesti etiološki mehanizmi su nepoznati radi nedostatka znanstvenih istraživanja.
Iako se osobe oboljele od rijetkih bolesti i njihove obitelji suočavaju s brojnim izazovima, svakog dana bilježi se ogroman napredak. Značajan napredak ostvaren je porastom međunarodne suradnje na polju kliničkih i znanstvenih istraživanja, kao i razmjenom znanstvenih spoznaja o svim rijetkim bolestima, a ne samo o recidivirajućim bolestima. Sve to vodi do razvoja novih dijagnostičkih i terapeutskih postupaka.
Posljednje srijede u veljači tradicionalno se obilježava Dan ružičastih majica kao simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja. Prevenciji zlostavljanja u našoj školi posvećujemo puno vremena jer smo svjesni koliko je ono učestalo. Kako bismo obilježili ovaj ružičasti dan, bili smo kreativni i družili se. Izradili smo ružičastu majicu od starog kartona i proučili povijest Dana ružičastih majica. S psihologinjom smo podijelili svoja neugodna iskustva vezana uz vršnjačko nasilje i napisali kratke poruke o tome. Za kraj smo se skupili oko naših radova i obukli ružičaste majice. #nasiljeprestajeovdje
Valentinovo smo obilježili i u našem kabinetu za poticanje senzorne integracije. Ponedjeljkom i utorkom učenici kombiniranih razrednih odjela 1. i 2. te 3.i 4. razreda, sa svojim učiteljicama Sandrom Belajec i Anom Tomašić, kao i pomoćnicama u nastavi Anomarijom Šimatović i Ivanom Dubravom, odlaze na grupne radionice za poticanje senzorne integracije koje organizira stručna suradnica Helena Strsoglavec. Ovih tjedana zagrijavali smo se uz ples srca, radili vježbe lokomotorike i ravnoteže sa srcima te imali posebnu poštansku dostavu pisama i čestitki na skejtboardu.
Podržali smo akciju HERA Križevci Milijarda ustaje.
"Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama" (engl. One Billion Rising) se u svijetu i Republici Hrvatskoj održava osmu godinu zaredom kao inicijativa usmjerena na podizanje svijesti o raširenosti nasilja i njegovom sprječavanju.
U Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, u srijedu, 5.2.2020., održana je prva od tri radionica „Vizualni rasporedi“ za učitelje, odgajatelje i stručne suradnike Centra. Kroz ciklus radionica „Upotreba vizualnog materijala u radu s djecom atipičnog razvoja“ vodi nas Tea Selaković, prof. def. Sudjelovanjem na edukaciji „osvježit“ ćemo postojeća znanja te usvojiti i primjenu novih metoda u radu.
Znanja i vještine koje edukacija prenosi polaznicima:
- psihologija učenja tj. usvajanja znanja i vještina,
- znanje kako prilagoditi vizualni raspored djetetovim specifičnim potrebama,
- kada i na koji način koristiti vizualne rasporede,
- znanje pisanja priča za usvajanje društveno prihvatljivog ponašanja,
- metoda rada s pričama za usvajanje društveno prihvatljivog ponašanja,
- psihologija ponašanja i modifikacija ponašanja,
- znanje o učenju, kada smo najuspješniji u učenju i zašto,
- znanje o izradi adaptivnog obrazovnog materijala.
U dobrom društvu, uvijek je zabavno.
Kako bismo što više obogatili program predškolskog odgoja i time poticali, kako individualni, tako i grupni razvoj, od veljače 2020. počinjemo provoditi i grupni rad u kabinetu za poticanje senzorne integracije. Aktivnost ćemo provoditi jednom tjedno, a naša pedagoginja senzorne integracije Helena Strsoglavec vodit će vrtićance kroz čarobne igre senzoričkog svijeta uz podršku odgojiteljica Ivane Frbežar i Ines Habijanec te rehabilitatorice Martine Matejaš Jurković.
U ponedjeljak, 10.2.2020., učenici 6.-8. razreda učiteljice Snežane Premužić i stručna suradnica Tihana Doskočil, posjetili su povodom Valentinova učenike 4. b razreda Osnovne škole "Ljudevita Modeca" i njihovu učiteljicu Suzanu Balić u sklopu višegodišnjeg projekta „Zajedno u radu i igri“. Nakon kratkog pozdrava, školska knjižničarka Romana Erhatić ispričala je učenicima legendu o Valentinovu, običajima i simbolima istog, a zajedno s učiteljicom Balić izvele su igrokaz Vjekoslave Huljić „Mačak Mrnjao“ o mačku zaljubljeniku u hranu. Uslijedila je pjesma i ples, a na kraju kreativna radionica izrade čestitke od kolaž papira na temu Valentinova. Kao i obično, druženje je završeno uz grickalice, sokove i opušteni razgovor.
U veselom i ugodnom društvu vrijeme brzo prolazi pa je dogovoren ponovni susret na proljeće kada će naši učenici ugostiti učenike 4. b razreda i njihovu učiteljicu. Veselimo se! 😊
„Moj doprinos zajednici", zajednički projekt Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci i SŠ „Ivan Seljanec“ Križevci
U Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci održana je prva od niza radionica projekta „Moj doprinos zajednici“. U projektu surađuju učenici POOS 14-17 god. i radnog osposobljavanja Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, te učenici 3. razreda zanimanja hotelijersko turistički tehničar SŠ „Ivan Seljanec“ Križevci.
Želja nam je da kroz projekt učenici obje škole nauče nešto o svom gradu i da osmisle novi suvenir našeg grada. Istovremeno, i zapravo važnije da nauče nešto više jedni o drugima i da kroz zajedničke radionice i zadatke započnu druženje koje neće završiti sa završetkom ovog projekta.
U sklopu školskog projekta „Putovanje s patuljkom Putuljkom“ (prema knjizi Putovanje patuljka Putuljka, autorica Galinec, M. i Višnjić Jevtić, A.), učenici 1. i 2. razreda učiteljice Sandre Belajec svaki mjesec, kroz ovu školsku godinu, „putuju“ s Putuljkom u jednu od europskih zemalja s ciljem upoznavanja drugih kultura i naroda te razvijanja i poticanja multikulturalnosti.
Na uvodnoj radionici učenici su kroz priču upoznali patuljka Putuljka i njegova buduća putovanja te izradili svatko svog patuljka, sedam prijatelja koji će ga pratiti na putovanjima, a prva zemlja u koju su "putovali" bila je Njemačka. Voditeljica projekta je školska knjižničarka Tihana Doskočil.
U cilju što kvalitetnije realizacije zadataka i aktivnosti, u našem vrtiću prostor je prilagođen potrebama djece i organiziran u skladu s glavnim metodama rada koje se svakodnevno prožimaju u radu: vizualizacija, konkretnost, pristupačnost, praktičnost.
U obje dvorane imamo više odjeljaka za provođenje aktivnosti kroz grupni i individualni rad: kutić za čitanje gdje svakodnevno u grupnom radu nastojimo potaknuti i održati pažnju,slušanje, poticati neverbalni i verbalni govor; kutić za likovni izražaj i glazbeni kutić gdje učimo i stvaramo pjesmice i koristimo instrumente, što je također oblik emocionalnog i socijalnog izražaja; kutić za igre na podu i slobodnu igru, kutić za usmjerene igre iz kojih izdvajamo mnogo premetaljki, didaktičkih slagalica, umetaljki, nizaljki i slično; kutić za predškolce gdje razvijamo i potičemo predvještine za učenje, kutić za odmor.
Na ovaj način igra, zadatci i aktivnosti postaju funkcionalniji, a djeca su motivirana i lakše se prilagođavaju ritmu i zahtjevima, što na koncu dovodi do osjećaja sigurnosti i zadovoljstva.
U sklopu međunarodnog projekta “Naša mala knjižnica” čitali smo drugu po redu slikovnicu autorice Silvije Šesto UHVATI MI PLAVOG MEDU. Nakon čitanja i rješavanja brojnih zadataka iz Kreativne knjižice, a uz veliku pomoć naše pomoćnice u nastavi Romane Hanžeković, sašili smo plavog medu koji će ovih dana otputovati u Sisak, točnije u Osnovnu školu Viktorovac Sisak, učenicima 1. c razreda. Učenici će svakodnevno zapisivati dogodovštine koje će naš plavi medo doživjeti s njima, a isto ćemo i mi kada nam stigne njihov medvjedić. Veselimo se!
Ove školske godine naš Centar sudjeluje u međunarodnom projektu “Naša mala knjižnica” Ibis grafike, točnije 3. i 4. razred učiteljice Ane Tomašić pod mentorstvom školske knjižničarke Tihane Doskočil. Projekt “Naša mala knjižnica” usmjeren je na knjige za djecu te stalno povećanje i razvoj publike među djecom. Cilj projekta je promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima, pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku čitateljima te suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika. Ove godine suradnja se nastavila sa Slovenijom, a učenici će pročitati šest slikovnica koje prate kreativne knjižice koje će potaknuti djecu na čitanje i aktivno sudjelovanje u projektu.
Prva slikovnica koju smo mi pročitali bila je Vera među knjigama Davorke Premec.
Na naše veliko veselje u Centar nam je stigao instrument Clavinova! Cilj nam je što kvalitetnije opremiti kabinet za provođenje programa muzikoterapije, a donacijama našim sugrađana pružila nam se prilika za kupnju ovog vrijednog instrumenta. Učenici su s veseljem otpjevali prve pjesmice uz pratnju zvukova Clavinove :)
Logopedinja Nataša Mustić i psihologinja Ivana Sopić Lumezi provode radionice s roditeljima Rastimo zajedno Plus. Program radionica je razvio UNICEF a namijenjene su roditeljima djece s teškoćama u razvoju. Radionice Rastimo zajedno Plus nude zajedničko učenje o roditeljstvu, razvoju djece, potrebama i komunikaciji, te omogućuju međusobnu podršku, poticajno i osnažujuće okruženje i partnersku razmjenu između roditelja i voditelja. Stručne suradnice su sudjelovale na edukaciji Rastimo zajedno u listopadu prošle godine gdje su stekle vještine potrebne za vođenje ovog programa. Sada uspješno provode prvi ciklus radionica a sljedeći se planira u proljeće.
Pjesmu, ples, recitacije i glumu poklonili smo našim roditeljima, udomiteljima i svim dragim gostima i prijateljima na svečanoj božićnoj priredbi. Sve nas je razveselio svojim dolaskom i Djed Božićnjak koji je u vreći donio puno slatkih poklona 😊
SRETAN BOŽIĆ I NOVA GODINA!
Ostale fotografije pogledajte na linku
Učenici 6.,7. i 8. razreda sudjelovali su na radionici "Obnovljivi izvori energije" u organizaciji Zelene energetske zadruge Zagreb, 19.12.2019. Gošća Sanela Mikulčić informirala je učenike o obnovljivim izvorima enegije. To su: sunce, vjetar, rijeke, mora i biomasa. Učenici su saznali da su obnovljivi izvori energije stalno prisutni u prirodi i ne možemo ih potrošiti. Tijekom radionice, učenici su nacrtali što su naučili.
U sklopu projekta "Moj novi prijatelj", učenici 6.,7. i 8. razreda našeg Centra bili su na cjelodnevnom izletu u Zagrebu s učiteljicom Snežanom Premužić i vozačem Borisom Nikšićem i to u OŠ Nad lipom kod učenika 4.,5. i 6. razreda i učiteljice Grozdane Šitum Madunić.
U učionici su se upoznali, sudjelovali na radionici o prijateljstvu, družili se, razgovarali i plesali. Obišli su školu i upoznali ostale učenike i učiteljice. U sportskoj dvorani igrali su se velikim loptama.
Nakon ručka krenuli su u centar grada Zagreba te se vozili tramvajem i uspinjačom; prošetali adventom po Gornjem gradu, Trgu Josipa bana Jelačić, Zrinjevcu i Trgu kralja Tomislava.
Uživali su na izletu Upoznali su nove prijatelje i njihov grad Zagreb.
"Hvala domaćinima na lijepom provodu. Hvala učiteljici Grozdani i prijateljima, učenicima 4.,5. i 6. razreda."
Povodom Svjetskog dana osoba s invaliditetom i Svjetskog dana volontera, učenici COOR-a: Gabriel Luburić, Manuela Hršak i Ivana Dončević, sudjelovali su na 12. MEĐUNARODNIM SPORTSKO-REKREATIVNIM AKTIVNOSTIMA "MOGU I JA" za osobe sa invaliditetom i volontere.
Susreti su se održavali u Opatiji, 7. 12. 2019. U pratnji učenika su bili roditelji i učiteljice Kristina Kranjčević i Snježana Mergon.
Nakon sportsko-rekreativnih aktivnosti, učenici s pratnjom su prošetali Opatijom i posjetili Međunarodni festival čokolade.
Učenici Centra, Marko Petek, Nikolina Brčić, Antonija Žganec, Ana Jendriš i Manuela Hršak, 26. i 27. studenog 2019. godine, sudjelovali su na Prvenstvu Hrvatske u kuglanju za osobe sa intelektualnim teškoćama. Kuglalo se na kuglani u Zaprešiću, a učenici kojima je ovo prvi posjet Kuglani, oduševljeno su pokazali što znaju. U konkurenciji 130 natjecatelja iz 26 klubova osvojili su medalje i priznanja.
U pratnji učenika bile su učiteljice Kristina Kranjčević i Snježana Mergon, koje su bile ponosne na uspjehe svojih učenika.
Ravnatelj i ravnateljica zajedno sudjelovali na edukaciji Inclusive learning strategies
Ravnateljica Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Mihaela Brkić i ravnatelj OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci Igor Brkić sudjelovali su u petodnevnoj edukaciji na temu inkluzije koja se održavala prošlog tjedna u Cagliariju na Sardiniji.
Edukacija je organizirana u sklopu Erasmus + programa, a usmjerena je na inkluziju kao širok pojam koji podrazumijeva borbu protiv isključivanja prema bilo kojoj osnovi – socijalnoj, nacionalnoj, intelektualnoj, fizičkoj, spolnoj… U pet radnih dana sudionici su učili o inkluzivnim metodama učenja, igrama, projektima te im je u sklopu edukacije omogućeno i sudjelovanje na međunarodnom kongresu o inkluzivnom učenju u organizaciji Facoltà di Studi Umanistici Sveučilišta u Calgariju čime su stekli još jedno vrijedno iskustvo. Edukaciju je pohađalo desetak sudionika iz različitih europskih zemalja - Poljske, Litve, Španjolske, Portugala, Francuske, Italije, Rumunjske i Grčke. Hrvatsku su predstavljali bračni par Brkić i profesorica iz osječke gimnazije koji su sudjelovali u organizaciji zagrebačke udruge Modla, partnera sardinijske udruge Coda Di Lupo koja je vodila spomenutu edukaciju.
Boravak u međunarodnom okruženju bračni par Brkić, koji se ovog puta našao u profesionalnoj i stručnoj suradnji, iskoristio je i za prezentaciju proizvoda lokalnog socijalnog poduzeća Hedona koji je jedan od najboljih primjera inkluzije u Hrvatskoj.
Stečena znanja, kontakte i ideje, ravnatelj i ravnateljica prenijet će na svoje suradnike, ali i širi auditorij. Planiraju održati otvoreno predavanje koje će na vrijeme biti objavljeno i držano u Gradskoj knjižnici „Franjo Marković“ u Križevcima.
15. studenog posjetio nas je policajac Draženko Kapović koji je održao kratko predavanje o Domovinskom ratu učenicima radnog osposobljavanja te 6., 7. i 8. razreda. Također, sva djeca, učenici i djelatnici okupili su se ispred škole, zapalili svijeće, pomolili se i minutom šutnje odali počast gradu heroju - gradu Vukovaru.
Vezano uz projekt "Želim ti reći" 6. i 7. studenog organizirali smo radionice i predavanja na temu asistivne tehnologije i potpomognute komunikacije. Naše edukacijske rehabilitatorice Ivana Dugina Baran i Helena Strsoglavec te logopedinja Nataša Mustić prezentirale su opremu koja se koristi za poboljšanje komunikacijskih vještina djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Oprema je nabavljena putem projekta "Želim ti reći" koji sufinancira Zaklada "Hrvatska za djecu". Voditeljica projekta je stručna suradnica Helena Strsoglavec.
U Mjesecu hrvatske knjige koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenog, učenici 3. i 4. razreda u školskoj su knjižnici slušali priču Pia Mia u parku, interaktivnu slikovnicu za poticanje cjelokupnog razvoja djeteta. Pomoću tableta “šetali” su s Piom Miom kroz proširenu stvarnost u kojoj su učili kroz igru.
Ovih dana, stručna suradnica Helena Strsoglavec je na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu sudjelovala na aktivnostima u sklopu projekta KOMUNIKACIJA ZA SVAKO DIJETE - Primjena tehnologije 21. stoljeća za promociju komunikacije, obrazovanja i socijalnog uključivanja djece rane dobi s teškoćama u razvoju, te je završila edukaciju za primjenu potpomognute komunikacije. Zahvaljujemo UNICEF-u, Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, Fakultetu elektrotehnike i računarstva te Global Symbols i njihovim predavačima E.A.Draffan i D.Banes na organizaciji ove opsežne i korisne edukacije. Jedva čekamo naučeno primijeniti u radu naše ustanove.
Također, ulazimo u sljedeću fazu projekta. Stigli su tableti i Cboard aplikacija spremna je za testiranje. Kroz godinu dana, u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci s nekoliko naših korisnika rane dobi testirati će se i uređivati hrvatska verzija Cboard aplikacije za komunikaciju djece s teškoćama u razvoju. U testiranju će sudjelovati dvadesetak ustanova iz cijele Hrvatske te će nakon završetka projekta aplikacija biti besplatna i dostupna svima.
Uskoro stiže i ostatak opreme - asistivne tehnologije koja je osigurana ovim projektom.
Listopad je mjesec svjesnosti o potpomognutoj komunikaciji. Tim povodom ćemo realizirati još jedan od naših ciljeva projekta "Želim ti reći, a to je osvještavanje lokalne zajednice o mogućnostima komunikacije za osobe s invaliditetom.
22. listopada smo organizirali "Tihu čajanku" za predstavnike Grada Križevci i ustanova s područja grada. Pridružile su nam se Željka Šunjić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Križevci, Tea Hatadi ravnateljica Gradskog muzeja Križevci i naša pomoćnica u nastavi Anamarija Šimatović. Na radionici smo komunicirali metodama potpomognute komunikacije uz pomoć asistivne tehnologije koja je nabavljena ovim projektom. Projekt sufinancira Zaklada "Hrvatska za djecu".
Obavijest uoči štrajka
21.10.2019. (ponedjeljak)
Poštovani roditelji/skrbnici i učenici,
dana 21. 10. 2019. (ponedjeljak) u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci prema najavi Sindikata hrvatskih učitelja i Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu-Preporod, organizira se štrajk.
Nastave prema uobičajenom rasporedu neće biti a za sve pristigle učenike Centar će u skladu s mogućnostima organizirati primjereni oblik odgojno-obrazovnog rada.
Osoba za kontakt:
Mihaela Brkić
048 712 630
15. listopada posjetili su nas učenici 2. razreda OŠ "Vladimir Nazor" s učiteljicom Snježanom Pavičić te su s našim učenicima 1. i 2. razreda i učiteljicom Sandrom Belajec sudjelovali na radionici "Igre uz pomoć asistivne tehnologije". Radionica je održana povodom Dječjeg tjedan i Mjeseca potpomognute komunikacije te smo različitim uređajima i sredstvima odigrali zanimljive igre. Umjesto govora koristili smo asistivnu tehnologiju za davanje uputa. Oprema je nabavljena projektom "Želim ti reći" koji sufinancira zaklada Hrvatska za djecu. Uživali smo u zajedničkoj igri, a voditeljice radionice bile su stručne suradnice Kristina Renjak i Helena Strsoglavec.
Poštovani roditelji i učenici,
u ponedjeljak, 14. listopada, škole u našoj županiji ponovno su u štrajku.
Pratite mrežne stranice naše škole, facebook stranice škole te medije
jer u slučaju da do ponedjeljka bude postignut dogovor između Vlade RH i Sindikata,
nastava će se održati po rasporedu.
Za sve dodatne informacije obratite se ravnateljici.
U srijedu, 2.10., povodom 13. Tjedna cjeloživotnog učenja učenici 6., 7. i 8. razreda vlakom su otputovali u Koprivnicu s učiteljicom Snežanom Premužić i stručnom suradnicom Helenom Strsoglavec. S učenicima iz Koprivnice i Đurđevca sudjelovali su na radionici Život u podravskoj hiži u Muzeju grada Koprivnice.
3. Tjedan cjeloživotnog učenja obilježili smo raznim aktivnostima u našem Centru, a jedna od njih je već tradicionalno ugošćavanje učenika COOR-a Podravsko sunce Koprivnica. Ove godine pridružili su nam se i učenici V. osnovne škole Bjelovar, a družili smo se u Zabavno avanturističkom parku Pitagora u Križevcima. Moto današnjeg druženja bio je „Vježbom do zdravih životnih navika“.
Obilježavanje TCU pokrenuo je UNESCO 1999. godine s ciljem senzibilizacije javnosti za cjeloživotno učenje, promicanje kulture učenja te poticanje osobne motivacije. Naš Centar uključuje se svake godine u obilježavanje istog.
Zahvaljujemo ZAP Pitagora što su nam poklonili ovo zabavno druženje!
« Svibanj 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |