




Povodom Svjetskog dana čitanja naglas
učenik 8. razreda Ivan Lončarić čitao je prigodnu slikovncu svojim mlađim školskim prijateljima.
Pogledajte video.





















Svi znamo, čitajući razne bajke, da je vuk strašan i zločest, ali postoji li vuk koji je dobar i zaljubljen, znatiželjan i uplašen...? Postoji, naravno, a to znaju i učenici naše škole koji su svaki tjedan u školskoj knjižnici slušali priče autorice Orianne Lallemand i ilustratorice Éléonore Thuillier o vuku koji je bio svakakav, samo ne strašan i zločest.


Povodom Dana kruha u školskoj smo knjižnici čitali priču Medenjak autora Kašmira Huseinovića. Priča je to o slasnom kolačiću kojeg su ispekli pekar i njegova žena. Uplašeni Medenjak pobjegao je na ulicu i tu počinje njegova avantura – trčanje pred svima koji su ga htjeli pojesti.
Učenici RO1 bili su posebno vrijedni – izradili su medenjake u obliku čovječuljka od glinamola.
https://www.facebook.com/278943039109441/posts/1547145888955810/
Mogli ste primijetiti kako su učenici SA1, kroz mjesece ožujak i travanj, slušali priče koje im je čitala stručna suradnica knjižničarka. Bile su to priče Claire Freedman i Bena Corta o humorističnim svemircima gaćoljupcima te tople i poučne slikovnice u rimi autorice Rachel Bright. Čitali smo ih s užitkom i svaki put se veselili novoj priči, a danas, kada se obilježava Noć knjige, učenici su sudjelovali u kvizu na temu svih pročitanih slikovnica, a podijeljene su im i diplome za sudjelovanje u ovoj manifestaciji.
Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dan hrvatske knjige (22. travnja).
Učenici SA1 danas su slušali toplu i poučnu priču u rimi autorice Rachel Bright „Koala koja može sve“. Koli je bojažljiva i skeptična koala. Svoje vrijeme provodi ljenčareći na stablu i ni pod koju cijenu ne želi sići i uživati u igri i avanturama s ostalim životinjama. Njegovi su ga strahovi blokirali i tako je zapeo na mjestu sve dok se nije dogodila neočekivana nezgoda zbog koje je spoznao koliko su promjene zapravo dobre i korisne.
Učenici SA1 danas su slušali priču autorice Rachel Bright „Miš lavljeg srca“ koju im je čitala školska knjižničarka. Biti malen nije uvijek lako, no kad se miš otisne na put da bi naučio rikati kao lav, otkrit će da i najsitniji stvor može imati lavlje srce. Prekrasna je to priča o hrabrosti i odlučnosti koja se svidjela učenicima i koju bi preporučali svima koji se bore sa svojim strahovima.
U sklopu školskog projekta „Putovanje s patuljkom Putuljkom“ (prema knjizi Putovanje patuljka Putuljka, autorica Galinec, M. i Višnjić Jevtić, A.), učenici 6. razreda i stručna suradnica knjižničarka, svaki mjesec „putuju“ s Putuljkom u jednu od europskih zemalja s ciljem upoznavanja drugih kultura i naroda te razvijanja i poticanja multikulturalnosti. Do sada su „posjetili“ susjednu Mađarsku, Njemačku, Finsku, Francusku, Rusiju i Grčku.


Virtualna radionica povodom Međunarodnog dana zaštite močvara i močvarnih staništa koji obilježavamo 2. veljače.
https://www.thinglink.com/scene/1410171216680976387
Virtualna radionica povodom Dana sigurnijeg interneta...
https://www.thinglink.com/scene/1407650232149213187
Vrijeme je adventa... stoga je stručna suradnica knjižničarka za učenike izradila virtualni adventski kalendar sa zanimljivim porukama i zadacima.
https://calendar.myadvent.net?
Edukacijska rehabilitatorica Tatjana P. Č. i knjižničarka Tihana pripremile su razne sadržaje za virtualnu radionicu "Kad sam bolestan"...

Iako je način rada drugačiji nego do sada, i ove školske godine provodimo projekt „Naša mala knjižnica“ Ibis grafike. Od pet izabranih slikovnica koje ove godine čitamo, ovaj put je to bila slikovnica „Mamin zmaj“ estonske dramaturginje i spisateljice Piret Jaaks koja govori o odnosu majke i djeteta kroz djetetove oči te o tome kako obje uče nositi se sa svojim emocijama.
Virtualna radionica povodom Svjetskog dana sporta.
https://www.thinglink.com/scene/1321498163122536451
Virtualna radionica pod nazivom Sačuvajmo zdrave zube!
https://www.thinglink.com/scene/1316270462765891586
Virtualna radionica povodom Međunarodnog dana obitelji.
https://www.thinglink.com/scene/1316029320543600641
Danas obilježavamo… otkrijte to u anagramu koji smo pripremili 😉
https://wordwall.net/hr/resource/1626663
Nadamo se da ste riješili anagram i otkrili da danas obilježavamo
Svjetski dan knjige i autorskih prava,
a povodom tog dana, poslušajte priču Vera među knjigama
autorice Davorke Premec, nakladnik Ibis grafika i uživajte
http://https://www.loom.com/share/784e64d5d991413cb577d244bcb72b0a
Kako bi se učiteljima olakšalo pronalaženje korisnih poveznica za rad na daljinu, "okupljene" su na jednom mjestu...
https://padlet.com/tihana_doskocil/4nk0vjo7aupc3mg2
Jedan od segmenata uključenosti i podrške u nastavi na daljinu školske knjižničarke, snimanje je raznih video priča i pjesmica za učenike.
https://padlet.com/tihana_doskocil/m7jizg292l7ecu0n
Međunarodni dan dječje knjige
Svake godine na rođendan pisca Hansa Christiana Andersena (2. travnja) obilježava se Međunarodni dan dječje knjige. Hans Christian Andersen napisao je brojne bajke poput Palčice, Princeze na zrnu graška, Male sirene i dr.
Naši učenici poslali su nam svoje radove s likovima i motivima iz priča te smo tako obilježili taj dan.
Ove školske godine sudjelujemo u međunarodnom projektu “Naša mala knjižnica” Ibis grafike, točnije 1.-4. razred učiteljice Kornelije Panza Jande, a pod mentorstvom školske knjižničarke Tihane Doskočil. Projekt “Naša mala knjižnica” usmjeren je na knjige za djecu te stalno povećanje i razvoj publike među djecom. Cilj projekta je promoviranje vrhunskih književnih djela hrvatskih i stranih autora koja prate ilustracije izrađene prema najvišim umjetničkim standardima, pristupačnost kvalitetnih knjiga stranih autora na hrvatskom jeziku čitateljima te suradnja učitelja/knjižničara, roditelja i učenika. Ove godine suradnja se nastavila sa Slovenijom, a učenici će pročitati šest slikovnica koje prate kreativne knjižice koje će potaknuti djecu na čitanje i aktivno sudjelovanje u projektu.
Prva slikovnica koju smo mi pročitali bila je Vera među knjigama Davorke Premec.
Ovih dana, u Mjesecu hrvatske knjige, puno smo čitali, a lik koji se spominjao u gotovo svim bajkama i pričama bio je vuk. Ne strašan i zao vuk kakvog ga svi znamo već vuk koji je dobar i koji postaje dobar. Tako smo čitali tzv. bajke naopačke Tko je dobar, a tko ne, Crvenkapice?, Tri praščića i prehlađeni vuk te Vuk koji je mirisao na jagode. Bilo je tu još zanimljivih priča, ali o vuku koji je postao pozitivac, najviše su nam se svidjele.
Započeli smo sa školskim projektom „Putovanje s patuljkom Putuljkom“ (prema knjizi Putovanje patuljka Putuljka, autorica Galinec, M. i Višnjić Jevtić, A.).
Učenici 6.-8. razreda učiteljice Jasmine Maltarić Rašetina svaki će mjesec, kroz ovu školsku godinu, „putovati“ s Putuljkom u jednu od europskih zemalja s ciljem upoznavanja drugih kultura i naroda te razvijanja i poticanja multikulturalnosti.
Na uvodnoj radionici učenici su kroz priču upoznali patuljka Putuljka i njegova buduća putovanja te izradili svatko svog patuljka, šest prijatelja koji će ga pratiti na putovanjima. Voditeljica projekta je školska knjižničarka Tihana Doskočil.
U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige učenici skupine autizam 1 posjetili su školsku knjižnicu. Školska knjižničarka čitala im je priču Pia Mia u parku, interaktivnu slikovnicu za poticanje cjelokupnog razvoja djeteta. Pomoću tableta “šetali” smo s Piom Miom kroz proširenu stvarnost u kojoj smo učili kroz igru.
Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige i Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica započeli smo s nekoliko interaktivnih radionica. Izrađivali smo straničnike na temu pročitanih slikovnica, a oni najmlađi naučili su pravila ponašanja u knjižnici te što sve slikovnice ne vole. Čeka nas još puno aktivnosti vezanih uz knjige i slikovnice, ali o tome idući put.
Učenici skupine 3 učiteljice Vlatke Bahor Haraminčić ovu školsku godinu sudjeluju na interaktivnim radionicama poticanja čitanja na temu emocija u školskoj knjižnici, a u sklopu razrednog projekta „I ja želim slušati priče“. Cilj projekta je obogatiti govorne sposobnosti, stvoriti naviku slušanja i čitanja priča te razumjeti emocije.
Povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga (International Book Giving Day https://bookgivingday.com/) Dječji odjel Narodne knjižnice „Petar Preradović“ organizirao je akciju prikupljanja slikovnica i dječjih knjiga u Bjelovaru. Od prikupljenih 633 knjiga, jedan dio slikovnica darovali su našoj školskoj knjižnici. Od srca se zahvaljujemo na ovoj vrijednoj donaciji! 📚❤️
U sklopu projekta „Čitajmo zajedno“, u utorak, 29.5.2018., ugostili smo križevačkog pisca i pjesnika Josipa Petrlića Pjera. U veseloj atmosferi učenici su čuli nekoliko pjesnikovih pjesama iz zbirke poezije za djecu „Domoljublje i trublje“ te o zgodama razigranog ždrebeta Vilima iz knjige „Bilogorske zgode“. Svi zajedno zapjevali su uz zvukove gitare te se pozdravili do nekog idućeg susreta koji će se zasigurno ponoviti.
Sudionici eTwinning projekta „Upoznajmo se!“ koji provode tri škole, Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Podravsko sunce Koprivnica, Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci i V. osnovna škola Bjelovar, okupili su se na završnom druženju.
Nizom aktivnosti kroz 2017./2018. školsku godinu učenici triju škola upoznavali su se međusobno, predstavljali kraj iz kojeg dolaze, običaje... a u završnoj fazi projekta organizirano je zajedničko druženje. Skype susretom dogovoreno je mjesto, vrijeme i aktivnosti koje će se provoditi pa su se tako u četvrtak, 24.5., okupili u mjestu Jabučeta pokraj Bjelovara na imanju Restorana i vinarije Coner. Domaćini su ih velikodušno dočekali s doručkom i prirodnim domaćim sokovima te ih proveli imanjem. Vidjeli su vinograd te čuli sve o suvremenom procesu izrade vina i skladištenja. Uslijedio je najzabavniji dio raznih igara i druženja na igralištu i piknik livadi, a na samom kraju domaćini su sve sudionike počastili ukusnim ručkom i kolačima.
Zahvaljujemo osoblju Restorana i vinarije Coner na velikodušnosti i ugošćavanju!
U sklopu školskog projekta "Čitajmo zajedno!" čitali smo priču Marcusa Pfistera Riba duginih boja koja govori o tome koliko je važno dijeliti s prijateljima te kako ljepota nije samo izvana već dolazi iznutra. Izradili smo i naše ribice duginih boja od hamer papira i kolaža kojima ćemo ukrasiti školsku knjižnicu.
U Mjesecu hrvatske knjige u našoj školskoj knjižnici postavljena je izložba "SLOGAN napiši i SLIKU nariši" koju čine svi pristigli dječji radovi na istoimeni natječaj koji je u mjesecu travnju raspisao Dječji odjel Narodne knjižnice "Petar Preradović" Bjelovar. Puno je zanimljivih poruka o knjigama i čitanju koje su osmislila djeca pa stoga pozivamo učenike, učitelje, roditelje i sve zainteresirane da dođu pogledati spomenutu izložbu.
Kako se jesen bliži svome kraju, a zima nam polako kuca na vrata, odlučili smo izraditi jesensku šumu u našoj školskoj knjižnici. U srijedu, 11. studenog 2015. godine, učenici nižeg turnusa s puno boja jeseni, pomoću svojih prstića su izradili jesenske krošnje našoj šumi.
Tako smo pozdravili jesen, a kako nam je bilo, pogledajte u galeriji fotografija.
U petak, 23. listopada 2015. godine, pedagoginja škole održala je s učenicima višeg turnusa radionicu na temu "Voda - najzdravije piće". Kako bi se podigla svjesnost učenika o pravilnom unošenju vode u organizam, pedagoginja je razgovarala s učenicima o važnosti izbjegavanja sokova, a tako i nepotrebnih šećera u organizmu. Učenici su rješavali i osmosmjerku u kojoj su tražili organe za čije je funkcioniranje bitna voda. Na samom kraju radionice, učenici su došli do zaključka da je voda zaista najzdravije piće i popili čašu vode kako bi to i dokazali.
Više fotografija u galeriji
U četvrtak, 22. listopada 2015. godine u knjižnici je održana lutkarska radionica "Jesenko", povezana s obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige.
Učenici nižeg turnusa pogledali su kratku lutkarsku predstavu "Jesenko", u izvedbi njihove učiteljice i školske knjižničarke, a poslije toga su bojali Jesenka i ukrašavali ga jesenskim plodovima. Kako smo već započeli s obilježavanjem Mjeseca Hrvatske knjige, ovoga puta su učenici crtali lik Jesenka na straničnike koji će im kasnije dobro poslužiti kada će pregledavati šarene slikovnice.
Više slika pogledajte u fotogaleriji
Dana 16. listopada 2015. godine, pedagoginja naše škole s učenicima višeg turnusa radila je radionicu na temu jesensko lišće i plodovi. Kako bi temu učinili što kreativnijom i zanimljivom učenici su bojali prepoznatljivi plod jeseni - bućine sjemenke i tako napravili jesensko stablo.
Ostatak fotografija pogledajte u galeriji
Dana 16. listopada 2015. godine, započeli smo s radionicama povodom Mjeseca hrvatske knjige. Učenici nižeg turnusa sudjelovali su u radionici "Kada se knjige ljute?". Učenici su kroz kreativni pristup mogli naučiti zašto je važno čuvati knjige i kako ih očuvati. U svrhu toga, izradili smo ploču sa svim stvarima koje mogu naštetiti knjizi - trganje, šaranje, hrana i slično. Na kraju radionice, učenici su razvrstavali slikovnice od stručnih knjiga kako bi uvidjeli razliku između oslikanih i neoslikanih knjiga.
Više slika pogledajte u galeriji
S dolaskom jeseni, započele su i kreativne radionice u našoj knjižnici. Učenici su vrijedno skupljali divlje kestenje u našem bjelovarskom parku kako bi izradili Kestenka - čovječuljka koji najavljuje jesen.
Kako je bilo, pogledajte u galeriji :)
U utorak, 4.11.2014., povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici 6. razreda izrađivali su straničnike crtajući obilježja grada Bjelovara. Iste će pokloniti prijateljima iz križevačkog Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju koji su njima poslali svoje straničnike s obilježjima grada Križevaca. Na taj način i jedni i drugi naučili su nešto o oba grada.
U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u školskoj knjižnici je održana interaktivna radionica Školska knjižnica za učenike 2./3. te 4./5. razreda. Učenici su ponovili što sve možemo posuditi u knjižnici, tko može koristiti školsku knjižnicu, tko tu radi, kako se treba ponašati te kako se moramo odnositi prema slikovnicama i knjigama. Učenici su prolistali slikovnice te odabrali Malu sirenu koju smo na kraju sata pročitali.
U srijedu, 15.10.2014., školsku knjižnicu posjetili su učenici 7. razreda. Obradu priče Ivane Brlić Mažuranić Šuma Striborova povezali smo s Građanskim odgojem i obrazovanjem, likovnom kulturom te Mjesecom hrvatske knjige. Tako smo kroz ovu priču naučili da dobro uvijek pobijeđuje zlo, a izradili smo i slikopriču koju su učenici ponosno izložili na pano u školskoj knjižnici.
Nakon što su učenici 6. razreda posjetili prijatelje iz križevačkog COOR-a u prvom polugodištu, u četvrtak, 27.3.2014., Križevčani su posjetili nas. Ugostili smo ih u školskoj knjižnici, održali zajedničku radionicu izrade privjesaka tehnikom quilling, pokazali im svoju školu te obećali novi susret, uskoro!
U našoj školskoj knjižnici cijeli tjedan pred Valentinovo održavale su se kreativne radionice pod vodstvom pedagoginje i knjižničarke škole. Učenici nižih razreda te odgojno-obrazovnih skupina izradili su razne ukrase kojima su ukrasili knjižnicu i svoje učionice. U jednoj takvoj radionici pridružili su nam se i prijatelji iz bjelovarske gimnazije.
Naša školska knjižničarka Tihana Doskočil započela je suradnju dviju škola u kojima radi: COOR Križevci i V. osnovna škola Bjelovar u obliku radionica pod nazivom „Upoznajmo se!“. Uključeni su učenici 5./7. razreda COOR-a te 6. razreda iz Bjelovara. Kroz razne radionice učenci su se međusobno upoznali, jedni drugima predstavili grad u kojem žive, a sve to povezivali su s određenim lektirnim naslovima, nastavnim temama i aktivnostima. Najuzbudljiviji dio suradnje za učenike je svakako bio posjet naših učenika COOR-u u četvrtak, 7. studenog 2013. Učenici 5./7. razreda i učiteljica Mirjana Vrdoljak ugostili su nas u svom razredu. Stručna suradnica Mihaela Brkić naučila ih je izrađivati ukrase za bor tehnikom quilling, razgledali smo školu, a druženje je završeno pjesmom i plesom. Suradnja dviju škola se nastavlja, a iduće polugodište Križevčani posjećuju nas.
Kako bi obilježili Svjetski poštanski dan, učenici 7. i 8. razreda imali su nastavni sat lektire u knjižnici, obradu Poštarske bajke Karela Čapeka. Naučili su gdje na kuverti ispisati adresu bez koje pismo nebi našlo svog primaoca, a posjetili smo i Poštu kako bi vidjeli tko tamo radi, gdje se pismo predaje i kako dolazi do primaoca.
U mjesecu studenom učenici naše škole gledat će predstavu Pepeljuga u Bjelovarskom kazalištu mladih kao što će isti mjesec u sklopu integriranog dana ukrašavat bundeve. Tako su pedagoginja i knjižničarka škole odlučile povezati te dvije aktivnosti te u 3./4. razredu obradile bajku Pepeljuga i od bundeve izradile kočije kao u bajci.
U školskoj knjižnici odvijaju se raznovrsne svakodnevne aktivnosti
poput kreativnih i interaktivnih radionica, izložbi, čitanja priča, integrirane nastave i dr.,
a u nastavku možete pročitati u čemu su učenici sudjelovali u 1. polugodištu.
Posjet Dječjem odjelu Narodne knjižnice „Petar Preradović“ u Bjelovaru
Povodom Mjeseca hrvatske knjige, 18. i 26. listopada 2011., učenici nižih i viših razreda i odgojno – obrazovnih skupina, pod vodstvom knjižničarke škole T. Doskočil, posjetili su Dječji odjel Narodne knjižnice. Tom prilikom upoznali su se s njenim radom, pravilima ponašanja u toj ustanovi, načinima posudbe knjiga, radom knjižničarka itd..
Knjižničarka Narodne Knjižnice „Petar Preradović“ učenicima je pročitala priču koju su pozorno slušali. Posebno su bili sretni kada su dobili priliku samostalno prelistavati knjige i slikovnice s polica što su s oduševljenjem i učinili.
Kreativna radionica izrade straničnika
Povodom Mjeseca hrvatske knjige, 3. i 9. studenog 2011., održana je kreativna radionica izrade straničnika za učenike nižih i viših razreda i odgojno – obrazovnih skupina. Učenici su u ugodnoj i veseloj atmosferi, koristeći svoju maštu te mnoge kreativne tehnike izradili raznolike straničnike na temu jeseni koje smo potom izložili na panou.
Jesen
U mjesecu listopadu u knjižnici je održan nastavni sat o jeseni s učenicima 1., 2./3. razreda te 1. odgojno – obrazovne skupine (UMR1). Učenici su kroz zanimljive aktivnosti i zadatke ponovili koji su to jesenski plodovi te koje se životinje pripremaju za zimu.
Kreativna radionica izrade božićnih ukrasa
U danima pred blagdane u školi je vladalo pravo božićno ozračje i zajedništvo. Za učenike su pripremljene brojne kreativne radionice i aktivnosti popraćene pjesmom i plesom. Tako su i u školskoj knjižnici učenici sudjelovali u kreativnoj radionici izrade božićnih ukrasa kojima smo uljepšali prostor knjižnice.
Sv. Nikola
Svi znamo da 6. studenog sv. Nikola ostavlja poklone u očiščene čizmice koje djeca stavljaju u prozor, ali zašto je to tako, od kuda dolazi taj običaj - učenici su mogli čuti u školskoj knjižnici.
Pričaonica
Svake druge srijede u 10 sati učenici viših razreda i odgojno – obrazovnih skupina mogu uživati u slušanju brojnih priča koje im čita njihova knjižničarka. Tijekom prvog polugodišta, u opuštenoj atmosferi „otputovali“ smo u mnoge daleke krajeve i „družili“ se s raznim likovima iz bajki.