preskoči na sadržaj
O PROJEKTU

U svibnju 2022.g, na web stranicama nacionalne Agencije za mobilnost i programe EU objavljena je Odluka o dodjeli bespovratnih sredstava za projektne prijedloge u okviru Poziva na podnošenje prijedloga za 2022. godinu za program Erasmus+, Ključna aktivnost 1 za područje Odgoja i općeg obrazovanja. Rok za predaju projektnih prijedloga bio je 23. veljače 2022.g.

Naša je škola u veljači 2022.g. uspješno aplicirala svoj projektni prijedlog pod nazivom NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU te je isti projektni prijedlog sada odobren. Za njegovu provedbu školi su odobrena bespovratna financijska sredstva čime će biti financirane projektne mobilnosti učitelja.

Osam učitelja naše škole dobit će priliku pohađanja najkvalitetnijih tečajeva i stručnog osposobljavanja na temu ''zelene škole'', održivog razvoja i obrazovanja za okoliš. Tečajevi i stručno osposobljavanje provest će se tijekom 2022. i 2023.g. u četiri nordijske zemlje: Norveškoj, Finskoj, Švedskoj i Danskoj. Veselimo se stjecanju novih znanja i kompetencija te prenošenju istih na sve razine nastavnog rada u našoj školi!

 

       

PREDSTAVLJANJE PROJEKTA NA UV-U

Erasmus+ 122SCH projekt ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' predstavljen je svim učiteljima škole na Učiteljskom vijeću održanom 27.06.2022.g. Predstavljeni su odabrani tečajevi u okviru projekta, budžet projekta te njegovi glavni ciljevi i ostale bitne informacije (4 tečaja, zemlje u kojima će se održavati tečajevi…). Odabran je i projektni tim koji će biti zadužen za rad na projektu: Andrijana Simčić, koordinator projekta; Nataša Možgon Kauzlarić, ravnateljica škole; Monika Bajt Stepić, pedagoginja škole; Snježana Sveticki, učiteljica RN; Gordana Podobnik, učiteljica RN; Hankija Salihović Musić, učiteljica prirode i biologije te Goranka Herljević, učiteljica informatike. 

Također je najavljen i natječaj za odabir sudionika za sudjelovanje na mobilnostima projekta. Svim učiteljima predstavljen je i obrazac putem kojega će se zainteresirani učitelji moći prijaviti za sudjelovanje u projektu.

Obrazac za prijavu na natječaj za odabir sudionika za sudjelovanje na mobilnostima projekta

                     

PRVI SASTANAK PROJEKTNOG TIMA

Prvi sastanak projektnog tima održan je dana 05. srpnja 2022.g. i na njemu su bili prisutni svi članovi projektnog tima. Dnevni red bio je sljedeći:

- najavljene su mobilnosti (strukturirani tečajevi) na kojima u skorije vrijeme planiramo sudjelovati: ''NATURE AS A FANTASTIC CLASSROOM FOR LEARNING'' (14.-19.8.2022., Linköping, Švedska) i ''ENVIRONMENTAL EDUCATION IN FINLAND: THE ECO-SOCIAL APPROACH'' (26.9.-02.10.2022.; Helsinki, Finska). Oba su tečaja potvrđena te se krenulo dogovarati s organizatorima istih.

- budući da sljedeći Dan Škole koji će se održati dana 15. listopada 2022.g. ima za temu PROŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOST…, članovi projektnog tima složili su se oko prijedloga da se i naš projekt pridruži Danu škole u jednom zelenom tonu i da se organizira natječaj iz likovne umjetnosti pod nazivom ''Šumska učionica - učionica budućnosti''. Djeca bi putem svojih likovnih i digitalnih radova dala svoje ideje o šumskoj učionici, od kojih bi se neke koristile pri stvarnom uređivanju šumske učionice pored škole. Naš natječaj dao bi svoj doprinos odjeljku BUDUĆNOSTI iz teme Dana škole.

- dan je prijedlog da sljedeći Dan Škole 2023. bude u zelenom tonu i sa zelenom temom, a dio aktivnosti bi se održao upravo u novokreiranoj šumskoj učionici.

          

REZULTATI NATJEČAJA ZA SUDIONIKE MOBILNOSTI

U okviru projekta Erasmus+ KA122 pod nazivom NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU pod brojem 2022-1-HR01-KA122-SCH-000070138, OŠ dr. Branimira Markovića Ravna Gora u srpnju 2022.g. raspisala je 1. interni natječaj za prijavu učitelja i stručnih suradnika za sudjelovanje u mobilnostima navedenima u projektu. Za realizaciju svih mobilnosti u okviru projekta potrebno je 6 učitelja i 2 člana nenastavnog osoblja. 

Na 1. natječaj javila su se 4 učitelja i 2 člana nenastavnog osoblja. To su: Nataša Možgon Kauzlarić (ravnateljica škole), Monika Bajt Stepić (pedagoginja škole), Snježana Sveticki (učiteljica RN), Gordana Podobnik (učiteljica RN), Dragica Glad Dožaić (učiteljica RN) i Andrijana Simčić (učiteljica engleskog jezika u razrednoj nastavi).

U listopadu 2022.g. objavljen je i 2. natječaj u cilju dobivanja potrebnog broja učitelja za realizaciju svih mobilnosti u okviru projekta. Na taj su se natječaj javila još dva učitelja. To su: Nataša Kufner Delak (učiteljica engleskog jezika u predmetnoj nastavi) i Zoran Skender (učitelj tjelesne i zdravstvene kulture). 

Zaključno s 2. natječajem prijavljen je dovoljan broj učitelja za realizaciju svih mobilnosti u okviru projekta.

Kriteriji za prolazak na natječaju bili su: motiviranost učitelja/člana nenastavnog osoblja za sudjelovanje u projektu općenito i na jednoj od mobilnosti, jasna vizija o tome na koji bi način učitelj/stručni suradnik mogao doprinijeti projektu te osnovna razina poznavanja engleskoga jezika.

 

   

PRVA MOBILNOST - NAŠE UČITELJICE U ŠVEDSKOJ

U okviru našeg najnovijeg školskog Erasmus+ KA122 projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'', učiteljice Snježana Sveticki i Andrijana Simčić od 14. do 21. kolovoza 2022.g. sudjelovale su na 1. mobilnosti projekta u švedskom Linköpingu. Zajedno s još 30 učitelja iz cijele Europe boravile se na 6-dnevnom tečaju ''NATURE AS A FANTASTIC CLASSROOM'' edukatora Dušana Bartuneka i Petre Koppove.

Tečaj je obilovao praktičnim radionicama na temu učenja na otvorenom i održivog razvoja, istraživačkim tipom nastave te planiranjem budućih projektnih aktivnosti. Između ostalog, naše su se učiteljice okušale u kajakarenju i provlačenju kroz usku špilju, a jedan su dan boravile i u tipičnoj švedskoj osnovnoj školi gdje su razmijenile iskustva sa švedskim kolegama te sudjelovale na predstavljanju dobrih nastavnih praksi.

''Neuobičajeno toplo švedsko ljeto gdje su dnevne temperature prelazile 30 stupnjeva, nježan povjetarac na švedskim jezerima, ''fika'' s europskom mladeži i onima malo starijima te bogatstvo znanja i vještina koje smo dobile na tečaju definitivno predstavlja jedinstveno iskustvo koje će nam ostati u sjećanju cijeloga života.'' (učiteljice Snježana i Andrijana)

                                                         

                                                   

        

MANJE OTPADA U NAŠOJ ŠKOLSKOJ KUHINJI

I u našoj se školskoj kuhinji od ove školske godine provodi akcija MANJE OTPADA (''ZERO WASTE''). Naime, ukoliko ostane marende, učitelji naše škole imaju mogućnost kupiti dodatni obrok i tako smanjiti bacanje hrane u otpad.

Također, učenici često za marendu piju vodu i to iz plastičnih, ali višekratnih plastičnih čaša koje nakon konzumacije odlaze na pranje i ponovno korištenje.

U prostoru blagovaone postavljene su i kartonske kutije za odvajanje otpada: papira, metala i plastike te stakla.

 

Since the school year, 2022/2023.  the ''ZERO WASTE'' campaign has also been implemented in our school kitchen & cafeteria. Namely, if there are any leftovers from breakfast/lunch, the teachers of our school have the opportunity to buy an additional meal and thus reduce food waste.

Also, our pupils drink only water for breakfast/lunch from plastic, but reusable plastic cups that are being washed upon every use and reused again.

In the dining area, cardboard boxes have been placed for separating waste: paper, metal and plastic, and glass.

 

         

INICIJALNE ANKETE ZA UČENIKE I UČITELJE

U okviru našeg Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'', projektni tim sastavio je i proveo inicijalne ankete za učenike i učitelje škole. Cilj anketa je ispitati zainteresiranost učenika i učitelja škole za sudjelovanje u projektnim aktivnostima. za češću provedbu nastave na otvorenom, za uređenje šumske učionice u okolišu škole te za vlastiti doprinos organizaciji projektnih aktivnosti i samoga projekta. Na tovaj su način učenici i učitelji upoznati s planiram aktivnostima u projektu. Rezultati navedenih anketa mogu se vidjeti na sljedećim poveznicama:

Učenici - upitnik i rezultati

Učitelji - upitnik i rezultati

PRVA MOBILNOST PROJEKTA NA UV-u NAŠE ŠKOLE

Učiteljice Snježana Sveticki i Andrijana Simčić na sjednici Učiteljskog vijeća održanoj dana 07. rujna 2022. predstavile su svoju mobilnost u Švedskoj na kojoj su sudjelovale od 14.-19.08.2022. godine. Svoja detaljna iskustva obogaćena fotografijama, videozapisima i riječima predstavile su velikom broju učitelja naše škole. Prezentacija je trajala 45 minuta nakon čega su učiteljice odgovarale na razna pitanja djelatnika o samoj mobilnosti.

 

                  

TREĆAŠI UPOZNAJU ARONIJU

Dana 12. rujna 2022.g., učenici 3. razreda sa svojom učiteljicom Gordanom Podobnik posjetili su obližnji OPG Krepenc, obiteljsko-poljoprivredno gospodarstvo koje se bavi ekološkim uzgojem aronije. Vlasnici su ujedno i roditelji naše učenice 3. razreda Karle Krepenc te je ovaj posjet ujedno i oblik suradnje s roditeljima u okviru projekta.

Učenici i učiteljica saznali su puno zanimljivih činjenica o aroniji, zašto se ona koristi i koliko je zdrava te kolika je dnevna doza preporučena za konzumaciju. Doznali su puno i o ekološkoj proizvodnji, što uključuje i zašto se preporuča. Također su posebnim uređajem mjerili slatkoću aronije prema čemu se može doznati kad je ona najpogodnija za branje. Zatim su pokušali nabrati što više aronije u kraćem vremenskom razdoblju, pri čemu je najuspješnija bila naša trećašica Helena.

Na kraju su učenici pokušali procijeniti koliko bobica aronije stane u čašicu od 1 dl i u onu od 2 dl.

Zanimljiv i vrlo poučan posjet. Zahvaljujemo našim domaćinima.

 

In September 2022, the 3rd grade students with their teacher Gordana Podobnik visited the nearby OPG Krepenc, a family farm that deals with the organic cultivation of chokeberry. The owners are also the parents of our 3rd grade student Karla Krepenc, and this visit is also a form of cooperation with parents within the project.

The students and the teacher learned a lot of interesting facts about chokeberry, why it is used and how healthy it is, and what is the recommended daily dose for consumption. They also learned a lot about organic production, what it includes and why it is recommended. They used a special device to measure the sweetness of the aronia, which allows you to know when it is the most suitable for picking. 

An interesting and very educational visit. We thank our hosts.

 

                         

OTVOREN LIKOVNI NATJEČAJ U OKVIRU PROJEKTA

Povodom Dana škole i Dana Općine Ravna Gora 2022.g., Osnovna škola dr. Branimira Markovića organizira

LIKOVNI NATJEČAJ

na temu ''ŠUMSKA UČIONICA – UČIONICA BUDUĆNOSTI''. Natječaj je dio Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu''.

Pozivamo sve učenike naše škole te polaznike predškolske skupine DV Snješko da svojim likovnim radovima sudjeluju na našem natječaju.

Natječaj se otvara 12. rujna 2022.g. i traje zaključno do 07. listopada 2022.g.

 

Radovi se natječu u 5 kategorija:

a) radovi predškolske djece

b) radovi učenika 1. i 2. razreda

c) radovi učenika 3. i 4. razreda

d) radovi učenika 5. i 6. razreda

e) radovi učenika 7. i 8. razreda

 

Upute za sudjelovanje:

Djeca zamišljaju način na koji bi izgledala jedna učionica u šumi kad bi je oni sami uređivali (izgled, namještaj, biljke, životinje, zvukovi, boje…). Svoju ideju prenose određenom likovnom tehnikom na papir. Ideje mogu biti izražene u bilo kojoj likovnoj ili slikarskoj tehnici. Djeca mogu kreirati svoje radove, tj. crtati/slikati na otvorenome s pogledom na šumu, u samoj šumi i slično. Na poleđini svakog rada, molimo naznačiti ime i prezime autora, godine, razred/skupina te naziv vrtića/škole. Kovertu s dječjim radovima i naznakom ''za likovni natječaj'' potrebno je predati direktno osobi zaduženoj za natječaj.

 

Nagrade:

Po 3 najbolja rada iz svake kategorije prema odabiru naše komisije bit će nagrađeni neposredno prije Dana Škole i Općine Ravna Gora koji će se održati dana 15. listopada 2022.g.

Likovni radovi pobjednika po kategorijama bit će izloženi u prostorijama Doma kulture u Ravnoj Gori od dana 13. listopada do daljnjeg. Svi ostali radovi bit će izloženi u prostorijama osnovne škole i vrtića.

 

Rezultati natječaja bit će biti objavljeni najkasnije do 15. listopada 2022. godine na web stranici osnovne škole dr. Branimira Markovića, Ravna Gora.

 

Osoba za kontakt u vezi natječaja je Andrijana Simčić (e-mail: paskinovac@gmail.com; mob: 095/902-3854).

Za sve dodatne informacije, stojimo Vam na raspolaganju.

 

Veselimo se Vašem odazivu!

 

OŠ dr. Branimira Markovića, Ravna Gora

ETWINNING PROJEKT 'GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'

U okviru našeg Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'', koordinatorica projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana SImčić u listopadu 2022.g. osnovala je i osmislila novi eTwinning projekt pod nazivom ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS''. Suosnivačica projekta je učiteljica razredne nastave Sandra Fabregue sa otoka Reunion (francuski prekomorski departman). Cilj projekta je zaštita prirode i okoliša te podizanje svijesti učenika, učitelja i ostalih sudionika u projektu o važnosti njihova očuvanja. U projekt je uključeno 25 škola partnera iz cijele Europe i šire (Portugal, Irska, Slovenija, Italija, Poljska, Rumunjska, Grčka i Turska), zajedno sa svojim učiteljima i učenicima.

Također smo postali partneri u eTwinning projektu ''A WORLD OF LAKES'' gdje ćemo zajedno s ostalim zemljama partnerima istraživati različita europska jezera - njihov geografski položaj, tip nastanka, sastav vode i slično.

Veselimo se radu na projektu i osmišljavanju novih ''zelenih'' aktivnosti zajedno s vršnjacima iz cijele Europe!

                    

ZELENE AKTIVNOSTI UČENIKA PREDMETNE NASTAVE

Učenici 6. i 7. razreda i njihova mentorica Hankija Salihović - Musić u rujnu 2022.g. sudjelovali su na tradicionalnoj Dječjoj gljivarijadi u Liču čiji je organizator gljivarsko društvo Grljak iz Liča. 

Susret je započeo zdravim doručkom nakon čega je uslijedilo predavanje izv. pred. dr. sc. Ivana Širića na temu "Čudesni svijet gljiva". Nakon predavanja održan je kviz znanja na kojem su naši učenici osvojili maksimalan broj bodova te zauzeli 1. mjesto. Nagrada za osvojeno 1. mjesto bila je sladoled.

U listopadu ove godine, učenici 6. i 8. razreda zajedno pod vodstvom mentorice, učiteljice Hankije Salihović Musić proveli su još nekoliko projektnih aktivnosti.

Učenici 6. razreda od recikliranog su papira izradili zdjelice i tanjuriće za voće i razne vrste čajeva, a također su izradili i herbarij od ljekovitog bilja koji su postavili na pozadinu od recikliranog papira obrubljenog grančicama od stabala. Reciklirani papir izradili su sami posebnim i dugotrajnim postupkom kojim su koristili stari, već korišteni papir. Također su izradili (ispleli) košarice od lika namijenjene za pohranu različitih predmeta i hrane.

Učenici 8. razreda zajedno sa svojom mentoricom uredili su poučnu stazu Javorova kosa u neposrednoj blizini škole, uredili stepenice na početku staze, očistili samu stazu te orezali grane koje su ometale prolaz po stazi.

Lijepo je vidjeti naše učenike kako aktivno sudjeluju u aktivnostima koje našu školu čine još zelenijom.

 

Our 6th grade students made bowls and saucers for fruit and various types of tea from recycled paper, and they also made a herbarium of medicinal plants that they placed on a background made of recycled paper and framed with tree branches. They made the recycled paper themselves with a special and long-term process using old, already used paper. They also made (weaved) wicker baskets intended for storing various items and food.

Our 8th grade students arranged the Javorova Kosa educational trail located in the immediate vicinity of the school, arranged the steps at the beginning of the trail, cleaned the trail, and trimmed branches that were obstructing the path. The activities were conducted under the guidance of their mentor, teacher of Science and Biology Hankija Salihović Musić.

 

                 

2. MOBILNOST - NAŠE UČITELJICE U FINSKOJ

Tekst: Nataša Možgon Kauzlarić i Dragica Glad Dožaić

U sklopu Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se ove školske godine provodi u našoj školi, učiteljica Dragica Glad Dožaić i ravnateljica Nataša Možgon Kauzlarić boravile su od 25.09. do 02.10.2022.g. u finskoj prijestolnici Helsinkiju. Tema edukacije bila je „Environmental Education in Finland: the Eco-Social approach“. Organizator tečaja bila je Europass Teacher Academy, a voditeljica edukacije Mia Tortilla. U edukaciji je sudjelovalo 11 sudionika, učitelja raznih struka i ravnatelja i to 2 sudionika iz Belgije, 2 sudionika iz Francuske, po 1 sudionik iz Mađarske, Slovačke i Bugarske te čak 4 sudionika te Hrvatske.

U vrlo kreativnom i zanimljivom tjednu saznali smo o obrazovnom sustavu navedenih država kao i o finskom obrazovnom sustavu te finskom pristupu ekologiji u školama i zemlji. Mogli smo čuti i zanimljivosti o otpadu, povezanosti s prirodom te razlici eko i ego pristupa u Finskoj i ostalim državama. Imali smo i terenski rad kroz odlazak na otok u blizini Helsinkija gdje smo odradili kreativne zadatke i povezali se s prirodom. Upoznali smo i grad Helsinki te još jedan obližnji otok. Finska je država sretnih ljudi puna otoka i sauna. Poznata je po Djedu Božićnjaku koji živi u Laponiji. Posebno nas je fasciniralo što se ljudi u Finskoj kupaju u morima i jezerima tijekom cijele godine, a djeca borave vani do temperature od -18 C. Finci posebno vole Božić kao i početak ljeta, to su dva najvažnija događaja u Finskoj.

Erasmus projekti obogate sudionike jer osim teme koju proučavaš, saznaješ i upoznaješ državu, kulturu, gastronomiju, način života i sve te to obogati i oplemeni.

      

NAŠ PROJEKT PREDSTAVLJEN NA DANIMA ERASMUSA

Budući da se Dani Erasmusa održavaju sredinom listopada svake godine, ove godine bila je to prilika da na njima predstavimo i naš projekt.

To smo i učinili dana 13. listopada u našoj školi koja je bila organizator za područje Gorskog kotara. Pridružile su nam se i tri druge škole koje provode Erasmus+ projekte: OŠ Podmurvice iz Rijeke, OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Vrbovskog te Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana iz Ogulina. Svaka je škola predstavila svoje Erasmus+ projekte, a proveli smo i određeni broj praktičnih aktivnosti iz naših projekata te tako njihovo predstavljanje učinili zanimljivijim. 

Naš je projekt, uz ostale školske Erasmus+ projekte, predstavljen na Radiju Gorski kotar i u Novom listu.

https://rgk.hr/erasmus-dan-u-ravnoj-gori/?fbclid=IwAR3CGuc7mEJRF-zNJ9thK7VJ7gYung3XPzElnwFs6UtTtAniWQrD2-e8tA8

https://www.novilist.hr/rijeka-regija/gorski-kotar/evo-sto-se-sve-dogadalo-na-erasmus-danu-skole-u-ravnoj-gori/

 

Dana 14. listopada naš je projekt predstavljen i na Danima Erasmusa u Dječjoj kući u Rijeci na Erasmus+ događaju koji je organizirala Erasmus+ ambasadorica Vanessa Šćulac iz Dječjeg vrtića Rijeka. Projekt je predstavljen iskusnim Erasmusovcima, kao i onima manje iskusnima koji tek kreću prijavljivati svoje projekte.

https://www.erasmusdays.eu/event/psst-u-knjiznici-smo-2/

   

 

 

                                       

      

PREDSTAVLJENI REZULTATI LIKOVNOG NATJEČAJA

Povodom Dana škole i Dana općine Ravna Gora, naša je škola u rujnu 2022.g. organizirala likovni i digitalni natječaj pod nazivom ''ŠUMSKA UČIONICA - UČIONICA BUDUĆNOSTI''. Natječaj je organiziran u okviru Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu''. U likovnom natječaju sudjelovali su svi učenici naše škole, a pridružila nam se i odgojno-obrazovna skupina ''Kockice'' iz dječjeg vrtića ''Snješko'' iz Ravne Gore. U digitalnom dijelu natječaja koji je vodila učiteljica Goranka Herljević sudjelovali su učenici 7. i 8. razreda.

Stručno oko komisije u sastavu Ivo Brajenić (učitelj likovnog odgoja), Gordana Podobnik (učiteljica RN), Snježana Sveticki (učiteljica RN), Nataša Možgon Kauzlerić (ravnateljica škole) i Andrijana Simčić (učiteljica engleskoga jezika i organizatorica natječaja) odlučilo je kako se nagrade dodjeljuju sljedećoj djeci i učenicima:

Kategorija dječjih vrtića, mentorice Snježana Janeš, Snježana Čavić i Anita Kauzlarić:

1. mjesto: DV ''Snješko'', skupina ''Kockice'', djeca: Jakov Škrlec, Katija Radočaj, Aaron Herljević i Nicol Orešković
2. mjesto: DV ''Snješko'', skupina ''Kockice'', djeca: Ivona Kiš, Mihael Šporer, Erik Dožaić, Nora Svetličić i Filip Švogor

Kategorija 1. i 2. razred, mentorice Jadranka Pintar i Nataša Lakotić:

1. Sara Čadež (1. razred)
2. Anja Mirković (2. razred)
3. Paula Florijan (1. razred)

Kategorija 3. i 4. razred, mentorice Gordana Podobnik i Snježana Sveticki:

1. Dajana Gašperić (4. razred)
2. Melani Stipeć (3. razred)
3. Jana Vukonić (3. razred)

Kategorija 5. i 6. razred, mentor Ivo Brajenić:
1. Eni Klobučar (6. razred)
2. Mia Klobučar (6. razred)
3. Ema Mufić i Fran Dolušić (5. razred)

Kategorija 7. i 8. razred, mentor Ivo Brajenić:
1. Sabina Pongereiter (7. razred)
2. Ana Vrhovnik (8. razred)
3. Dajana Klarić (8. razred)

Digitalni dio natječaja, kategorija 7. i 8. razred, mentor Goranka Herljević:

1. Lara Stepić i Dajana Klarić (8. razred)
2. Ana Vrhovnik (8. razred)
3. Ivan Podobnik, Katja Kauzlarić i Jana Vančina (7. razred)

E-knjiga u kojoj su predstavljeni pobjednici natječaja

In the occasion of School Day and Ravna Gora Municipality Day, in September 2022. we organized an art and digital competition for our pupils called "FOREST CLASSROOM - CLASSROOM OF THE FUTURE''. All the students of our school participated in the art competition, and the educational group "Kockice" from the kindergarten "Snješko" from Ravna Gora joined us. 7th and 8th grade students participated in the digital part of the competition, which was led by IT teacher Goranka Herljević. The expert committee consisting of our art teacher, 2 lower primary teachers, school principal and the project coordinator decided what the best pupils works are.

 

                        

ODABRAN LOGO NAŠEG PROJEKTA

Naš Erasmus+ KA122 projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' dobio je svoj logo. Autorica loga je naša učenica 1. razreda Sara Čadež, djevojčica čiji je rad osvojio i 1. mjesto u kategoriji 1. i 2. razreda OŠ na našem likovnom natječaju ''ŠUMSKA UČIONICA - UČIONICA BUDUĆNOSTI'' provedenom u okviru projekta. 

Logo je odabrala ista stručna komisija koja je bila zadužena za odabir najboljih radova na navedenom likovnom natječaju: Ivo Brajenić (učitelj likovnog odgoja), Gordana Podobnik (učiteljica RN), Snježana Sveticki (učiteljica RN), Nataša Možgon Kauzlerić (ravnateljica škole) i Andrijana Simčić (učiteljica engleskoga jezika i koordinatorica projekta).

Čestitamo našoj Sari!

 

Our Erasmus+ KA122 project "Nordijski pristup za zeleniju školu" got its logo. The author of the logo is our 1st grade student Sara Čadež, a girl whose work also won 1st place in the category of 1st and 2nd grade elementary school at our art competition "FOREST CLASSROOM - FUTURE CLASSROOM" conducted as part of the project.

 

NAŠ PROJEKT NA RAVNOGORSKOJ VEČERI

Erasmus+ KA122 projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' predstavljen je dana 15. listopada 2022.g. na proslavi Ravnogorske večeri. Ravnogorska večer tradicionalna je priredba koja se svake godine organizira uz dan Općine i Župe Ravna Gora i na kojoj se prezentira stvaralaštvo ravnogorskih udruga i lokalnih ljudi. Naša škola - OŠ dr. Branimira Markovića, koja svoj dan slavi na isti datum kao i Općina i Župa (15. listopada), redovito sudjeluje u programu Ravnogorske večeri.  

Ove godine, između ostalog, naša je škola ukratko predstavila i naš projekt. Upravo na Ravnogorskoj večeri uručene su pohvalnice i nagrade našim učenicima nagrađenima na likovnom natječaju ''ŠUMSKA UČIONICA - UČIONICA BUDUĆNOSTI'' koji je proveden u okviru našeg projekta. Pohvalnice i nagrade uručile su ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić, koordinatorica projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić te učiteljica informatike Goranka Herljević. Također su učenici 7. razreda Ivan Podobnik, Katja Kauzlarić i Jana Vančina predstavili svoju digitalnu prezentaciju ''ŠUMSKA UČIONICA - UČIONICA BUDUĆNOSTI'' kojom su osvojili 3. mjesto u digitalnom dijelu istoimenog natječaja. Kroz prezentaciju smo svi imali prilike vidjeti kako mladi zamišljaju svoju buduću šumsku učionicu i na kojem bi je mjestu voljeli urediti.

Nagrađeni radovi bili su izloženi u sali gdje se održavala priredba tako da su ih mogli pogledati i roditelji i rodbina učenika te ostali ljudi iz lokalne i šire zajednice. Mnogi roditelji fotografirali su svoju nagrađenu djecu uz radove.

Nagrađeni radovi ostali su izloženi u prostorijama Doma kulture od 13. listopada do 03. studenog 2022.g. Nenagrađeni radovi izloženi su u prostorijama škole i DV ''Snješko'' tijekom listopada i studenog 2022.g.

 

Our Erasmus+ KA122 project "Nordic approach for a greener school" was presented on October 15, 2022. at the ''Ravnogorska večer'', i.e. Ravna Gora cultural evening - a traditional event that is organized every year on the day of the Municipality and Parish of Ravna Gora, where the creativity of Ravna Gora associations and local people is presented. Our school - Dr. Branimir Marković Primary School, which celebrates its day on the same date as the Municipality of Ravna Gora (October 15), regularly participates in the Ravnogorska evening program. This year, among other things, our school presented our project. It was at the Ravnogorska evening that certificates of appreciation and awards were presented to our students who were awarded in the art competition "FOREST CLASSROOM - FUTURE CLASSROOM" which was carried out as part of our project.

        

NA GODIŠNJOJ ETWINNING KONFERENCIJI

ETwinningova godišnja konferencija ''Uključiva škola iz snova: eTwinning za digitalno obrazovanje'' održana je 22. i 23. studenoga 2022.g. u online verziji te je okupila veliki broj predškolskih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih odgojno-obrazovnih djelatnika. Konferenciju je organizirala Nacionalna organizacija za potporu eTwinningu koja djeluje u sklopu Agencije za mobilnost i programe Europske unije kako bi prikazala eTwinningov doprinos u stvaranju ugodnog, održivog i uključivog obrazovnog okruženja za sve sudionike odgojno-obrazovnog procesa.

Naša učiteljica Andrijana Simčić sudjelovala je na 3 različite radionice, a u okviru radionice ''Zelena tranzicija, zelena lektira, zeleno građanstvo'' čiji su voditelji bili Majda Milevoj Klapčić i Petar Nikolić, ambasadori eTwinninga, kratko je spomenula i predstavila naš eTwinning projekt GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS i Erasmus+ KA122 projekt NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU kao primjere zelenih projekata.

                                              

eTwinning - eTwinning logo                    

ERASMUS+ KUTIĆ NAŠEG PROJEKTA

U našoj je školi uređen Erasmus+ kutić našeg projekta. Nalazi se na 1. katu, ispred učionica 3. i 4. razreda. U kutiću ćemo izložiti bitne aktivnosti i rezultate našeg projekta.

            

POSJET DJEČJEM VRTIĆU ''SNJEŠKO''

Dana 18. listopada 2022.g. ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić i koordinatorica Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić posjetile su dječji vrtić ''Snješko'' u Ravnoj Gori te su predškolcima koji su sudjelovali u likovnom natječaju ''Šumska učionica - učionica budućnosti'' uručile pohvalnice i nagrade za osvojeno 1. i 2. mjesto u kategoriji likovnih radova dječjih vrtića. Zahvalile su se djeci, njihovim tetama i ravnateljici Heleni Skender za njihov odaziv na natječaj te još jednu lijepu suradnju s našom školom.

     

NAŠ PROJEKT NA ŽSV-U RAZREDNE NASTAVE

Dana 28. studenog 2022. godine naš Erasmus+ KA122 projekt ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' predstavljen je na Županijskom stručnom vijeću učitelja razredne nastave koji rade u Gorskom kotaru. ŽSV je održan u OŠ dr. Branimira Markovića u Ravnoj Gori pod mentorstvom voditeljice ŽSV-a razredne nastave za Gorski kotar, učiteljice Snježane Sveticki.

Koordinatorica našeg Erasmus+ projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić okupljenim je učiteljima predstavila dvije različite vrste Erasmus+ projekata za koje osnovne škole mogu aplicirati i koje spadaju u područje Općeg odgoja i obrazovanja (Ključna aktivnost 1 i Ključna aktivnost 2). Zatim je zajedno s učiteljicom 4. razreda naše škole Snježanom Sveticki predstavila 1. mobilnost projekta održanju u kolovozu 2022.g. u Švedskoj. Nakon toga, ravnateljica škole Nataša Kaularić Možgon i učiteljiica u PŠ Stara Sušica Dragica Glad Dožaić prisutnima su predstavile 2. mobilnost projekta na kojoj su sudjelovale u rujnu u Finskoj. Učiteljica 1. razreda Jadranka Pintar i učiteljica 2. razreda naše škole Nataša Lakotić učiteljima su predstavile aktivnosti koje su u okviru našeg projekta osmislile i provele sa svojim učenicima. Prezentaciju našeg projekta završila je učiteljica 3. razreda naše škole Gordana Podobnik koja je prisutnima predstavila svoje tri aktivnosti na otvorenom koje je u okviru projekta provela sa svojim učenicima te način na koji je te aktivnosti povezala s odgojno-obrazovnim ishodima.

 

              

FINSKA MOBILNOST PREDSTAVLJENA NA UV-U

Dana 01. prosinca 2022.g. ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić i učiteljica razredne nastave u PŠ Stara Sušica Dragica Glad Dožaić na učiteljskom su vijeću predstavile 2. mobilnost projekta održanu od 25.09. do 02.10.2022.g. u finskoj prijestolnici Helsinkiju. Tema edukacije bila je „Environmental Education in Finland: the Eco-Social approach“. Organizator tečaja bila je Europass Teacher Academy, a voditeljica edukacije Mia Tortilla. U edukaciji je sudjelovalo 11 sudionika, učitelja raznih struka i ravnatelja i to 2 sudionika iz Belgije, 2 sudionika iz Francuske, po 1 sudionik iz Mađarske, Slovačke i Bugarske te čak 4 sudionika te Hrvatske. 

U vrlo kreativnom i zanimljivom tjednu učiteljice su puno saznale o obrazovnom sustavu navedenih država kao i o finskom obrazovnom sustavu te finskom pristupu ekologiji u školama i zemlji. Čule su i zanimljivosti o otpadu i njegovu zbrinjavanju, povezanosti s prirodom te razlici eko i ego pristupa u Finskoj i ostalim državama. Osim teoretskog dijela, odradile su i terenski dio tečaja kroz odlazak na otok u blizini Helsinkija gdje su sudjelovale u kreativnim zadacima i povezale se s prirodom. 

             

BOŽIĆNE RADIONICE UČENIKA RAZREDNE NASTAVE

U okviru Erasmus+ projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' i eTwinning projekta ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' koji se ove školske godine provode u našoj školi, održane su božićne radionice učenika razredne nastave u suradnji s obiteljima učenika (roditelji i bake), članovima nenastavnog osoblja škole te učiteljicama razredne nastave. Cilj radionica bio je kroz aktivnosti recikliranja kreirati ukrase za školsko božićno drvce od prirodnih materijala, božićne čestitke te poklon-proizvode od biljke lana.

 

As part of the Erasmus+ project "NORDIC APPROACH FOR A GREEN SCHOOL" and the eTwinning project "GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS", which are being implemented in our school this school year, Christmas workshops were held for our pupils,  their families (parents and grandmothers) and members of the school's non-teaching staff. The goal of the workshops was to create decorations for the school eco Christmas tree from natural materials, Christmas cards and gift products from the flax plant through recycling activities.

 

Učiteljica 1. razreda Jadranka Pintar i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić dana 08. prosinca 2022.g. organizirale su božićnu radionicu za učenike 1. razreda i njihove roditelje, a pridružila nam se i jedna baka. Učenici su bojili češere bora i smreke, a članovi obitelji izrađivali su cvjetove božićne zvijezde koristeći žicu, papir, konac i najlonke.

Učiteljica 2. razreda Nataša Lakotić sa svojim je učenicima tijekom prosinca kreirala eko božićne čestitke s ukrasom cvijeta napravljenog od ljuskica češera smreke.

Učiteljica 3. razreda Gordana Podobnik zajedno sa svojim učenicima održala je božićnu radionicu dana 14. prosinca 2022.g s ciljem da se stanovnicima Ravne Gore omogući sijanje i razmnožavanje lana - biljke koja je bila dio tradicijske poljoprivrede u prošlosti negdje do šezdesetih godina prošlog stoljeća. Lan su uzgajale sve obitelji jer im je bio potreban za tkanje posteljine i dijelova odjeće.

Projekt istraživanja i proučavanja lana započeo je još prošle školske godine kada su učenici kod kuće posijali i uzgojili biljku. Upoznali su sjemenke, njihov izgled, okus, veličinu. Istražili su  koristi od lana, upoznali tradiciju. Kad je lan dozrio dio sjemenki su odvojili za razredne potrebe. Učenici su prethodno na Satu razrednog odjela predlagali kako poduzeti prve poduzetničke korake i mogućnosti korištenja lana kao proizvodnog artikla. Promišljali su o pojmovima poduzetnost, inovacija, istraživanje mogućnosti.

Tijekom božićne radionice jedna grupa učenika odvajala je sjemenke od ploda ( kuglice u kojoj je sjeme). Druga grupa učenika izrezivala je vrećice od papira. Treća grupa učenika izrađivala je male vrećice za pakiranje sjemenki. Pripremljen je letak kojeg se umetalo u vrećice, a koji objašnjava korake realizacije projekta.

Sjeme lana koje su učenici sijali autohtono je sjeme ravnogorskog uzgoja koje je sačuvala gđa. Katarina Podobnik rođena 1932. god. (Kata Čabranova).

Božićnom i ostalom prodajom vrećica sjemenki lana učenici 3. razreda prikupljaju financijska sredstva za odlazak u Školu u prirodi.

Naša članica nenastavnog osoblja Sofia Poljančić i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić dana 15. prosinca 2022.g. organizirale su božićnu radionicu za učenike 4. razreda u okviru koje nas je teta Sofia upoznala sa svojim kreativnim hobijem izrade ukrasa od prirodnih materijala i ljubavi prema prirodi. Učenici su prema svojim željama ukrašavali češere bora i smreke, ploškice od brezinih grana i staklene polukugle.

 

Božićnim ukrasima dobivenima recikliranjem ukrasili smo eko školsko božićno drvce koje je ove godine zbog načina izrade njegovih ukrasa bilo još malo ''zelenije'' nego prijašnjih godina. Dio ukrasa doniran je i za humanitarnu prodaju božićnih ukrasa u okviru projekta ''Škole za Afriku'' koji se svake godine provodi u našoj školi. Dana 17. prosinca u Domu kulture u Ravnoj Gori organizirana je humanitarna prodaja putem koje su prikupljena financijska sredstva koja će naša škola ove godine donirati djeci Afrike.

Zahvaljujemo svima koji su na bilo koji način pomogli u izradi božićnih ukrasa!

     

DISEMINACIJA NAŠEG PROJEKTA U DV ''SNJEŠKO''

Dana 31. siječnja 2023.g. naš je Erasmus+ projekt prezentiran u dječjem vrtiću ''Snješko'' u Ravnoj Gori. Koordinatorica projekta Andrijana Simčić upoznala je djelatnike vrtića s mogućnostima koje program Erasmus+ nudi za vrtiće i osnovne škole te pripadajućim vrstama projekata (KA1 i KA2). Učiteljica Snježana Sveticki predstavila je 1. i 2. mobilnost ostvarenu u projektu te rezultate tih mobilnosti. Nakon toga naše su učiteljice odgovarale na brojna pitanja o pisanju i provedbi projekta. Vrlo lijepa suradnja s vrtićem i nadamo se da i njih uskoro vidimo u nekom od Erasmus+ projekata.

       

VRIJEDNA DONACIJA TVRTKE ''DRVENJAČA''

U okviru našeg projekta dana 13. veljače 2023.g. ostvarena je vrijedna donacija našoj školi. U skladu sa sastankom i dogovorom iz studenog 2022.g., tvrtka ''Drvenjača'' i roditelji naših učenika Antonije Liker (4. razred) i Zvonimira Likera (6. razred), Kristinka i Branko Liker, donirali su našoj školi 6 klupa i 3 stola izrađenih od eko-paleta. Upravo tim komadima namještaja na proljeće planiramo opremiti našu šumsku učionicu. Hvala našim divnim roditeljima na podršci koju nam pružaju!

 

As part of our Erasmus+ project, in February 2023 a valuable donation was made to our project and school. The local bussiness company "Drvenjača" owned by parents of our two pupils donated us with 6 benches and 2 tables made of eco-pallets. We will decorate our forest classroom with these pieces of furniture in the spring. A big thanks to our wonderful parents for their support!

 

      

PREZENTACIJA FOTOGRAFIJA DAVORINA JURKOVIĆA

U okviru Erasmus+ KA122 projekta „Nordijski pristup za zeleniju školu“ i eTwinning projekta ''Green kids in green schools'' koji se ove školske godine provode u našoj školi, dana 09. ožujka 2023.g. održana je prezentacija fotografija prirodnih ljepota Gorskog kotara pod nazivom „Zaboravljeni raj“. Autor prezentacije je Davorin Jurković, fotograf iz Liča i veliki zaljubljenik u prirodu Gorskog kotara.

Jurković se rado odazvao suradnji s našom školom te naveo kako je prezentacijom želio učenicima i ostalima u školi prenijeti ljepotu gorskog kraja i to kroz svoj hobi – fotografiju.  Namjera mu je bila pokazati dio biljnog i životinjskog svijeta Gorskog kotara, motivirati mlađe naraštaje za češći odlazak u prirodu i provođenje više vremena u prirodnom okruženju te pokušati smanjiti količinu vremena provedenu u virtualnom svijetu. Ističe kako se iz fotografija iz prirode također može mnogo naučiti o različitim biljnim i životinjskim vrstama. Najdraži motiv za fotografiranje su mu ptice, pogotovo one za koje se vjerovalo da više ne obitavaju na području Gorskog kotara, a oko njegovog objektiva ipak ih je uspjelo ''uloviti''. Prezentacija je završila zanimljivim pitanjima naših učenika i Jurkovićevim odgovorima te razmjenom poklona - Davorin je od naše škole dobio slikovnicu, suvenire ihranu za ptice, a naša je škola od njega dobila vrijedan poklon - fotografiju gimpla, ptice koja se unutar Hrvatske gnijezdi jedino u Gorskom kotaru.

Poster sa svim detaljima prezentacije koji je poslan u roditeljske i lokalne Facebook grupe izradile su učenice 8. razreda Ema Jakovac i Lana Liker u digitalnom alatu Canva.

Koordinatorica projekta Andrijana Simčić ističe kako je ovo bila samo jedna od brojnih aktivnosti koje su do sada provedene u okviru projekta. Znanje lokalnih ljudi, profesionalaca u svom poslu ili hobiju bogat je i koristan izvor novih spoznaja za sve nas u školi -  učenike, učitelje i ostalo osoblje.  Takvo znanje željeli smo prenijeti dalje, stoga su na prezentaciju također bili pozvani i roditelji učenika kako bi i oni sami postali aktivni sudionici projekta i dobili priliku uživati u prirodnim ljepotama Gorskog kotara.

 

As part of the Erasmus+ KA122 project "Nordic approach for a greener school" and the eTwinning project "Green kids in green schools", on March 9, 2023. a presentation of photographs of the natural  local beauty of Gorski Kotar was held under the title "Forgotten Paradise". The author of the presentation is Davorin Jurković, a passionate local photographer from Lič and a great lover of the nature of Gorski kotar.

Torpedo Media 

Novi list

 

     

OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN ŠUMA I VODA

U okviru naših projekata - Erasmus+ KA122 projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' i eTwinning projekta ''Green kids in green schools'', dana 21. ožujka 2023.g. obilježili smo Svjetski dan šuma, a dana 22. ožujka 2023.g. Svjetski dan voda. 

Pod mentorstvom učiteljice prirode i biologije Hankije Salihović-Musić, učenici 6. i 7. razreda izradili su poučne plakate na temu Svjetskog dana šuma i Svjetskog dana voda koji su izloženi na panou u hodniku.

Koordinatorica oba projekta, učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić s 4. je razredom otišla do izvora pitke vode ispred škole gdje se razvila zanimljiva rasprava kakvog je okusa voda i je li zdrava i pogodna za piće ili ne. Odlučili smo provjeriti kakvoću vode. Prema uputama dobivenim od HZJZ-a, uzeli smo dva sterilna uzorka vode koji su zatim dani u HZJZ Rijeka na analizu. Za nekoliko dana dobili smo rezultate koji su potvrdili da su svi provjereni parametri u okviru potrebnih vrijednosti te da je voda s našeg izvora izvrsne kvalitete te da je kvalitetna i pogodna za piće.

 

According to the instructions received from HZJZ, i.e. Croatian Institute of Public Health, we took two sterile water samples which were then taken to HZJZ Rijeka, Croatia for analysis. In a few days, we received results that confirmed that all the checked parameters were within the required values and that the water from our water source in front of school is of excellent quality and suitable for drinking.

 

Rezultati ispitivanja kakvoće vode s izvora vode ispred naše škole

 

      

 

ZAPOČETA SURADNJA S OPĆINOM RAVNA GORA

Dana 23.03. 2023.g. ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić i koordinatorica projekta Andrijana Simčić imale su prvi sastanak s predstavnicima Općine Ravna Gora zaduženima za komunalni sustav: Margaretom Jurković, voditeljicom Odsjeka za komunalni sustav i Franjom Manceom, komunalnim redarom.  Povod sastanka je zajednička izgradnja drvene sjenice pokraj škole. Zajednički je određeno mjesto gdje bi sjenica bila postavljena te njena veličina. Projektu izgradnje sjenice priključilo se i Društvo ''Naša djeca'' Ravna Gora putem svog projekta ''Niti koje spajaju''. Sjenica će biti zajednički financirana iz našeg Erasmus+ projekta, od strane Općine Ravna Gora i od strane Društva ''Naša djeca'' Ravna Gora. Veselimo se zajedničkoj suradnji!


      
KAMPANJA ''POSADI STABLO, NE BUDI PANJ''

Tekst: pedagoginja Monika Bajt Stepić

Osnovna škola Dr. Branimira Markovića, Ravna Gora i u školskoj se godini 2022./2023. priključila 4. Nacionalnoj kampanji sadnje drveća pod nazivom ''Zasadi stablo, ne budi panj!''. Cilj ovog projekta je smanjenje štetnog utjecaja na okoliš i podizanje svijesti o ekološkim problemima. U okviru kampanje za našu su školu osigurane četiri sadnice kruške, kao i četiri sadnice jelke koje su svoje mjesto našle u dvorištu naše škole.

U sadnji sadnica, koje smo krajem ožujka 2023. godine uspješno zasadili, sudjelovali su učenici 7. razreda, učiteljica prirode, biologije i kemije Hankija Salihović-Musić i pedagoginja Monika Bajt Stepić.

      

DAN PLANETA ZEMLJE

I ove godine nismo propustili našoj majci Zemlji čestitati rođendan, a to smo učinili uz nekoliko različitih aktivnosti.

Učiteljica prirode, biologije i kemije Hankija Salihović-Musić već tradicionalno svake godine uz Dan planeta Zemlje organizira i Eko kviz. Tako je i ove godine Eko kviz proveden dana 19. travnja uz pomoć digitalnog alata Kahoot, a u njemu su sudjelovali učenici 4., 5., 6., 7. i 8. razreda. Kviz je bio podijeljen po područjima i obuhvaćao je područje prirode, biologije, kemije, geogrsfije, vjeronauka, informatike, povijesti i zdravstvena i tjelesne kulture. Pobjednici kviza nagrađeni su eko-kalendarom za 2023.g., eko-notesom i eko-olovkom.

Dan planeta Zemlje obilježen je i na nastavi informatike pod mentorstvom učiteljice informatike Goranke Herljević. Učenici 2. razreda najprije su se zahvalili prirodi. U svoje su bilježnice napisali i nacrtali na čemu su zahvalni. Zahvalni su na Suncu, potoku, moru, cvijeću, pčelama, leptirima, drveću…Nakon
odgledanog videa „Dan planeta Zemlje“ u programu Bojanje nacrtali su čestitku za Dan planeta Zemlje. Rješavajući različite online zadatke na tu temu pokazali su da razlikuju dobar odnos prema prirodi od lošega.
Učenici 3. razreda na internetu su istraživali koje su životinjske vrste ugrožene u svijetu i  Hrvatskoj i zbog čega. Svaki je učenik pred razredom predstavio jednu ugroženu vrstu i naveo je razlog zbog kojeg je ugrožena. Učenici 4., 7. i 8. razreda imali su istu temu, ali različite zadatke. Trebali su navesti od kada i zašto se obilježava Dan planeta Zemlje, pokazati prirodne ljepote Zemlje koji ih oduševljavaju, njima najdraže životinjske vrste, ali i žalosne prizore zagađenja te savjete o tome što svatko od nas može učiniti da pomogne u spašavanju Zemlje. Zadatak za učenike 4. razreda bila je izrada prezentacije u alatu po izboru, za sedmaše videa u aplikaciji CapCut, a za osmaše e-knjige pomoću digitalnog alata Book Creator.

Učenici 4. razreda pod mentorstvom su učiteljice engleskog jezika Andrijane Simčić u našem eTwinning projektu ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' zajedno s vršnjacima iz nekoliko zemalja (Portugala, Irske, Slovenije, Italije, Poljske, Rumunjske, Grčke i Turske) kreirali plakate, prezentacije i videozapise kojima su zajednički ukrasili stranicu posvećenu

Danu planeta Zemlje u digitalnom alatu Thinglink.

Također su cijeli travanj sadili stabla, biljke i cvijeće u okolišu svojih škola te sve prikazali u zajedničkom videozapisu pod nazivom Naše aktivnosti u prirodi  na Youtube platformi.

  

NOVA MOBILNOST U COPENHAGENU, DANSKA

Tekst: Monika Bajt Stepić

Kao dio projekta Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'', učiteljica Gordana Podobnik i pedagoginja Monika Bajt Stepić sudjelovale su na mobilnosti u Copenhagenu u razdoblju od 23. travnja do 1. svibnja 2023. godine. 

U okviru mobilnosti održan je tečaj pod nazivom Climate Change and Sustainable Development Goals: Small Acts Create Huge Impact & Take Action: Go Green. Cilj tečaja bio je usmjeravanje na 17 ciljeva održivog razvoja te kako naučene aktivnosti implementirati na svakodnevni rad u školi.

Tečaju je prisustvovalo 12 sudionika iz Italije, Grčke, Francuske i Hrvatske. Tijekom tečaja kroz kreativni rad, individualne i grupne zadatke te razmjenu iskustava osvrnuli su se na primjenu 17 ciljeva održivog razvoja na državnoj, lokalnoj i školskoj razini.  Posjetili su Muzej grada Copenhagena i Nacionalni muzej Danske, a vožnja kanalima s polazištem iz poznate luke Nyhavn omogućila im je da saznaju zanimljive činjenice o svim znamenitostima grada.

Posjetile su i grad Malmö u Švedskoj te upoznale njegove znamenitosti, kao i ekološke zanimljivosti toga grada.

Kroz tečaj i mobilnost učiteljice su upoznale brojne ekološke aktivnosti koje mogu primijeniti u svakodnevnom radu s učenicima. To će im biti velika motivacija za osmišljavanjem novih „zelenih“ projekata te još jedan iskorak u ekološkom načinu razmišljanja.

      

ZDRAVA HRANA IZ PRIRODE

Učenici 1. razreda krajem su travnja 2023.g. sa svojom učiteljicom Jadrankom Pintar proučavali zdravu hranu iz prirode te su odlučili napraviti zdravu salatu od maslačka.

1. Najprije su nabrali mlade izdanke maslačka na obližnjem brdašcu pored škole.

2. Zatim su pažljivo očistili mlade izdanke od starijih dijelova biljke i dvaput ih isprali u vodi.

3. Na kraju su pripremili zdravu salatu od mladih listova maslačka i kuhanih jaja. Salatu su začinili s malo ulja, limunovog soka i soli.

4. Na kraju su uz malo kruha uživali u finoj i zdravoj salati.

      

MOBILNOST U DANSKOJ NA UV-U

U svibnju 2023.g. učiteljica razredne nastave Gordana Podobnik i pedagoginja škole Monika Bajt Stepić održale su svim učiteljima naše škole prezentaciju 3. mobilnosti našeg projekta na kojoj su sudjelovale od 23. travnja do 01. svibnja 2023.g. u danskoj prijestolnici Copenhagenu. U okviru mobilnosti održan je tečaj organizatora Motivated Learning for Everyone pod nazivom ''Climate Change and Sustainable Development Goals: Small Acts Create Huge Impact & Take Action: Go Green''. Cilj tečaja bio je usmjeravanje sudionika na 17 ciljeva održivog razvoja te kako naučene aktivnosti implementirati u svakodnevni rad škole. Učiteljice su sve učitelje upoznale s teoretskim dijelom tečaja te s praktičnim dijelom koji su provele u jednom muzeju u Copenhagenu te s video zapisom koji su trebale snimiti u okviru jednog zadatka za vrijeme trajanja tečaja. Nakon toga sve su učitelje upoznale provele kroz igru telefonima na temu održivog razvoja. Na samom završetku prezentacije sve učitelje dočekalo je lijepo iznenađenje - danski bomboni i njihovo tradicionalno piće koje se miješa s tonikom. 

           

ČETVRTAŠI IZRADILI EKO-MAGNETIĆE

Dana 11. svibnja u okviru nastave engleskog jezika učenici 4. razreda bavili su se izradom eko-magnetića s motivima otiska šape goranskih divljih i ugroženih zvijeri: risa, vuka i medvjeda. Drvene ploškice koje su koristili za podlogu poklonila nam je naša draga školska spremačica Sofija Poljančić koja je i sudjelovala u našoj radionici te pomagala učenicima ako je to bilo potrebno. Učenici su izradili prekrasne magnete od kojih su dio ponijeli kućama, a dio smo ostavili za prodaju koju ćemo odraditi u lipnju na Ravnogorskoj zelenoj tržnici.

 

In May 2023,  the 4th grade pupils  were engaged in making eco refrigerator magnets with motifs of paw prints of Gorski kotar wild and endangered beasts: lynx, wolf and bear. The wooden tiles they used for the base were given to us by our dear school cleaner Sofija Poljančić, who participated in our workshop and helped the students if needed. The students made beautiful magnets, some of which they took home, and some of which we left for sale at the Ravna Gora Green Market which we plan to do in June 2023.

 

          

E+ DOGAĐANJE ''U POTRAZI ZA UKLJUČIVANJEM''

Koordinatorica našeg projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić sudjelovala je 16. svibnja 2023.g. na događanju ''U potrazi za uključivanjem'' koje su zajednički organizirali Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Ministarstvo znanosti i obrazovanja u Mozaik event centru u Zagrebu.

Tema događanja bila je inkluzija kao alat socijalnog uključivanja osoba s manje mogućnosti. Stotinjak sudionika na početku je upoznato s temeljnim terminima i različitim primjerima osoba s manje mogućnosti i njihovim potrebama u društvu, a u centralnom dijelu programa održan je Sajam uključivanja i raznolikosti kroz koji su predstavljeni inspirativni inkluzivni projekti hrvatskih korisnika programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Također su održane i praktične radionice u kojima su sudionici događanja dobili saznanja na koji su način osobe s manje mogućnosti bile uključene u projekte Europske unije i kako su oni doprinijeli njihovoj boljoj inkluziji u društvo uopće.

Na događanju je obilježeno i desetogodišnje članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji na način da su predstavljena najvažnija postignuća hrvatskog sudjelovanja u programima Erasmus+ i Europske snage solidarnosti.

Događanje ''U potrazi za uključivanjem''

      

PIROGRAFIJA S MOTIVIMA LOKALNIH BILJAKA

Učenici 5., 6., 7. i 8. razreda uz svoju su mentoricu - učiteljicu prirode, biologije i kemije Hankiju Salihović-Musić proučavali pirografiju i način izrade pirografije te su naposljetku postupkom pirografije (spaljivanja drva na poseban način) izrađivali vlastita mala umjetnička djela s motivima lokalnih biljaka i životinja.

Postupak pirografije nije lagan, treba prije svega pripremiti i išmirglati drvenu podlogu koju je za ovu aktivnost školi donirala tvrtka ''Drvenjača'' čijim se vlasnicima Branku i Kristinki Liker još jednom najljepše zahvaljujemo.

Nakon pripreme podloge, treba jako paziti da se ne opečeš na užareni vršak pirografa (metalne olovke) kojim se onda na drvenoj podlozi spaljuje drvo i na taj se način ostavlja trag tamnosmeđe boje. No, treba biti i brz jer svako duže zadržavanje pirografom na drvenoj podlozi ostavlja predebele linije ili rupe što onda dalje smanjuje kvalitetu i ljepotu crteža.

Naši učenici brzo su usvojili vještinu ovakvog načina crtanja po drvu te kreirali pregršt prekrasnih radova.

      

NA ŽSV-U UČITELJA ENGLESKOG JEZIKA

Dana 18. svibnja 2023. g. u Osnovnoj školi Gornja Vežica u Rijeci održano je Županijsko stručno vijeće učitelja engleskog jezika Primorsko-goranske županije na kojem su naša ravnateljica škole Nataša Možgon Kauzlarić i koordinatorica projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić svim prisutnim učiteljima engleskog jezika predstavile naš Erasmus+ KA122 projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' .

Ravnateljica Nataša Možgon Kauzlarić predstavila je kratko našu školu, naše dosadašnje Erasmus+ projekte te 3 provedene mobilnosti u okviru ovog projekta, a učiteljica Andrijana Simčić predstavila je dosadašnje ''zelene'' aktivnosti škole koje smo proveli kroz projekt. Po završetku predstavljanja projekta, učiteljice su odgovarale na učiteljska pitanja o projektu i programu Erasmus+.

              

POSLJEDNJA MOBILNOST U REYKJAVIKU, ISLAND

Tekst: Nataša Kufner Delak

U okviru našeg Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'', učitelji Zoran Skender i Nataša Kufner Delak boravili su u Reykjaviku, Island na strukturiranom tečaju ''Outdoor Education'' od 21. do 27. svibnja 2023.g. Cilj tečaja bio je naučiti kako iskoristiti benefite prirode i implementirati aktivnosti na otvorenom u školski kurikulum.

Zajedno s još 50-ak sudionika iz 10 europskih zemalja naši su učitelji uglavnom boravili na otvorenom te učili kako iskoristiti bogatstvo prirode za stjecanje osnovnih životnih vještina, očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja te podizanje svijesti o klimatskim promjenama. Tijekom sedmodnevnog tečaja posjetili su i dva poljoprivredna gospodarstva gdje su vidjeli na koji način funkcionira održivi razvoj na Islandu, zatim Lava centar i Prirodoslovno- znanstveni muzej Perlan gdje se na vrlo interaktivan način može doživjeti moć prirode. Nadalje, na predavanjima su se upoznali s prednostima i nedostacima islandskog školskog sustava, naučili na koji način iskustvo skauta i šumska učionica (forest school) osnažuju djecu i uče ih osnovnim životnim vještinama, timskom radu, donošenju odluka, samo-evaluaciji i refleksiji.

Učitelji su tijekom mobilnosti puno radili i provodili većinu vremena na otvorenom, pa je stoga ova edukacija svakako velika motivacija da se aktivnosti u prirodi implementiraju u rad s djecom, kako bi kroz iskustveno učenje i fizičku aktivnost u prirodi učenici podigli svoju svijest o važnosti prirode te ostali zdravi i spretni i sretni.

      

NAŠI PROIZVODI NA ZELENOJ TRŽNICI

Dana 03. lipnja 2023.g. naši magnetići s otiskom šape medvjeda, vuka i risa koje su izradili četvrtaši i ostali drveni ukrasi koje su postupkom pirografije izradili učenici starijih razreda u okviru našeg Erasmus+ KA122 projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELNIJU ŠKOLU'', mogli su se kupiti na Ravnogorskoj zelenoj tržnici u centru Ravne Gore. U suradnji s Općinom Ravna Gora prvi puta smo kao škola sudjelovali na Ravnogorskoj zelenoj tržnici, dobili vlastiti štand na kojem smo izložili svoje proizvode te ih prodavali. Prodavači su bili naši učenici volonteri i članovi školske Učenice zadruge ''Brezice'' koji su se rado odazvali dolasku na tržnicu u subotnje jutro: Filip Kolenc i Robert Štrkalj (4. razred), Dora Ožanić, Matija Ružić i Anton Francišković (6. razred) te Katja Kauzlarić, Bruno Šoštarić i Leo Katić (7. razred). Prodaji su se pridružile i učiteljice: Hankija Salihović-Musić (priroda i biologija), Goranka Herljević (informatika), Vanja Zelčić (glazbena kultura te voditeljica UZ ''Brezice'') te Andrijana Simčić (engleski jezik te koordinatorica Erasmus+ projekta).

Ravnogorsku zelenu tržnicu osnovala je istoimena Udruga, a uz naše učenike na njoj su svoje proizvode prodavali i lokalni OPG-ovi. Na tržnicu se može doći svake subote ujutro.

Zahvaljujemo Općini Ravna Gora što nam je pružila priliku da sudjelujemo na Ravnogorskoj zelenoj tržnici. Do ponovnog viđenja!

In June 2023 our refrigerator magnets with bear, wolf and lynx paw prints made by the 4th grade pupils and other wooden decorations made by pyrography by older pupils as part of our Erasmus+ KA122 project ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU" could be bought at the Ravna Gora Green Market in the center of Ravna Gora. In cooperation with the Municipality of Ravna Gora, we participated in the Ravna Gora Green Market for the first time as a school and we got our own stand where we displayed our products and sold them. Our pupils volunteers were selling all the products. 

 

             

PREZENTACIJA ''ČOVJEK I MORE'' VELIMIRA VRZIĆA

U okviru Erasmus+ KA122 projekta „Nordijski pristup za zeleniju školu“ i eTwinning projekta ''Green kids in green schools'' koji se ove školske godine provode u našoj školi, dana 05. lipnja 2023.g., točno na Svjetski dan zaštite okoliša, održana je prezentacija prirodnih ljepota Jadranskog mora i mogućeg načina njihovog očuvanja pod nazivom „Čovjek i more“. Autor prezentacije je Velimir Vrzić, ronioc, podvodni istraživač, ekolog, član svjetske globalne volonterske ekološke udruge Healthy Seas i Ghost Diving i službeni ambasador ronilačkog brenda Scubapro te podvodnih skutera Suex. Prezentaciji je, osim naših učenika i učitelja, prisustvovala i grupa predškolaca iz dječjeg vrtića ''Snješko'' iz Ravne Gore te njihova ravnateljica Helena Skender i pedagoginja Mia Veljačić.

Učenica 7. razreda Sabina Pongereiter izradila je plakat-pozivnicu za prezentaciju u digitalnom alatu Canva.

Vrzić se rado odazvao suradnji sa školom te naveo kako je prezentacijom želio prije svega djeci, a zatim i odraslima u školi pokazati ljepotu podmorja i njegovog biljnog i životinjskog svijeta. Također nam je pokazao način na koji ronioci volonteri čiste podmorje od otpada i izvlače otpad na površinu. Otpad iz mora dalje se reciklira u nekoliko za to predviđenih tvrtki u svijetu, a jedna od njih je i slovenska tvrtka Aquafil koja otpad iz mora reciklira u čarape i kape za svakodnevnu upotrebu.

Nakon prezentacije, Velimir Vrzić bio je otvoren za brojna dječja pitanja te je strpljivo odgovarao na svako od njih. Dio učenika mogao je sudjelovati i u spašavanju riba, rakova i ostalih morskih stanovnika od njihova zapletanja u ribarsku mrežu. Pritom su trebali na glavu staviti ronilačku kapu i masku za ronjenje, a na ruke ronilačke rukavice. Uvjerili su se da spašavanje morskih stanovnika na taj način nije bio nimalo lak zadatak, ali vođeni svojom upornošću, na kraju su ipak uspjeli.

Hvala našem dragom gostu što nas je toga dana dodatno osvijestio i podučio kako i mi sami kao pojedinci možemo pridonijeti smanjenju onečišćavanja morskih dubina!

 

After the presentation, Velimir Vrzić was open to numerous children's questions and patiently answered each of them. Part of the students could also participate in rescuing fish, crabs and other marine inhabitants from being entangled in fishing nets. At the same time, they had to put a diving cap and diving mask on their heads, and diving gloves on their hands. They were convinced that saving the sea inhabitants in this way was not an easy task at all, but guided by their persistence, they succeeded in the end.

 

REZULTATI INTERNOG UPITNIKA O MOBILNOSTIMA

Svi sudionici mobilnosti našeg projekta ispunjavali su interni upitnik prije odlaska na mobilnost te nakon dolaska s mobilnosti. Na sljedećem linku dostupna je analiza tih upitnika.

Rezultati analize internih upitnika prije i poslije mobilnosti

           

KRAJ ETWINNING PROJEKTA ''A WORLD OF LAKES''

Učenici 4. razreda u svibnju 2023.g. priveli su kraju međunarodni eTwinning projekt ''A WORLD OF LAKES'' (SVIJET JEZERA) na kojem su vrijedno radili cijele školske godine. U projektu je sudjelovalo 50 škola partnera iz cijele Europe te su odrađene raznovrsne zanimljive projektne aktivnosti poput crtanja ideja za logo projekta, ilustriranja jezera škole partnera u Španjolskoj, pjevanja nacionalnih i stranih pjesama o jezerima, istraživanja o povijesti talijanskog jezera, postavljanja pitanja o budućnosti jezera Beleu u Moldaviji, snimanja videozapisa i sl.  Ostvareni su sljedeći bitni ciljevi projekta: 

1. Produbljivanje znanja o jezerima

2. Razvoj kreativnosti

3. Razvoj istraživačkih, komunikacijskih, prezentacijskih, jezičnih i digitalnih vještina.

4. Razvoj suradnje i timskog rada između učenika i učitelja partnera

5. Svjesnost o važnosti očuvanja okoliša

            

ŠETNJA DO BOŽJEG STUDENCA

U okviru eTwinning projekta GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS i Erasmus+ projekta NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU koji se ove školske godine provode u našoj školi, učenici 3. i 4. razreda s učiteljicama Gorankom Herljević i Andrijanom Simčić posjetili su 13. lipnja 2023.g. najpoznatiji ravnogorski izvor pitke vode Božji studenac.

Šetnja je krenula s velikog parkirališta pokraj škole kroz Poučnu stazu. Laganim tempom dopješačilo se do Panorame – lijepog vidikovca iznad škole s kojeg se pruža prekrasan pogled na cijelu Ravnu Goru i okolno područje. Kroz paprat, put dalje vodi prema 20 m visokoj metalnoj piramidi do čijeg vrha je potrebno popeti se strmim metalnim ljestvama. One najhrabrije gore očekuje još jedan divan pogled. Ovo je ujedno i najviši dio Ravne Gore koji se nalazi na impozantnih 1016 metara nadmorske visine. Sljedeća stanica bila je drvena planinarska kućica na Javorovoj kosi gdje su se učenici prvo okrijepili hranom i pićem koju su ponijeli u ruksaku. Učenik Patrik Bajt znao je za tajno skrovište ključeva koji su učenike dalje odveli u unutrašnjost planinarske kućice, a pravo oduševljenje bio je balkon na 1. katu na koji su se baš svi učenici morali uspeti i uživati u pogledu s njega.

Strmim puteljkom nizbrdo kroz nasade malina stigli smo do izvora Božji studenac. Prema lokalnoj legendi, svatko tko se umije vodom s Božjeg studenca, poboljšat će svoj vid. Trećaši i četvrtaši obavili su i taj ritual, čak i oni koji s vidom nemaju nikakvih problema. Nakon toga napunili su svoje bočice svježom bistrom vodom s izvora, a zatim su svi našli svoje mjesto u blizini izvora te jednostavno uživali u čarobnom okruženju ovog vrlo posebnog mjesta.

Šumskim putem krenuli su dalje i prepoznavali različite vrste livadnog cvijeća te stigli u najbliže naseljeno mjesto Vrh gdje su prvi učenici stigli svojim kućama i završili sa šetnjom. Uska cestica vodila je dalje od Vrha do Bajta, još jednog dijela Ravne Gore. Stigavši na glavnu cestu, učenici i učiteljice polako su krenuli prema školi, svom krajnjem odredištu.

NA ŽSV-U UČITELJA TZK

Dana 16. lipnja 2023. godine u OŠ Frana Krste Frankopana u Brodu na Kupi održan je Županijski stručni skup učitelja tjelesne i zdravstvene kulture Primorsko-goranske županije. Učitelj tjelesne i zdravstvene kulture u našoj školi, a ujedno i voditelj ŽSV-a učitelja tjelesne i zdravstvene kulture Primorsko-goranske županije Zoran Skender održao je prezentaciju našeg Erasmus+ KA 122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' svim okupljenim učiteljima tjelesne i zdravstvene kulture. Predstavio je projekt u cjelini, aktivnosti koje je škola provela u okviru projekta te sve 4 mobilnosti provedene unutar projekta. Poseban je naglasak stavljen na posljednju 4. mobilnost održanu u svibnju 2023. g. na Islandu budući da je i sam učitelj Zoran bio sudionik te mobilnosti.

Nakon vrlo uspješne prezentacije, učitelj Zoran odgovarao je na brojna pitanja ostalih učitelja tjelesne i zdravstvene kulture koje je puno toga zanimalo, a najviše način na koji bi i oni mogli doći do sličnog projekta u njihovoj školi.

              

''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' PRIVEDEN KRAJU

Učenici 4. razreda u lipnju 2023.g. priveli su kraju međunarodni eTwinning projekt ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' (ZELENA DJECA U ZELENIM ŠKOLAMA) na kojem su vrijedno radili cijele školske godine. Osnivačica projekta je naša učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić, dok je suosnivačica projekta učiteljica engleskog jezika Sandra Fabregue sa otoka Reunion u Indijskom oceanu. Učiteljice su se upoznale na mobilnosti u Švedskoj u kolovozu 2022.g. te odlučile zajedno osnovati eTwinning projekt koji je dio Erasmus+ KA122 projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu''.

U projektu je sudjelovalo 20 škola partnera iz cijele Europe te su odrađene raznovrsne zanimljive projektne aktivnosti poput crtanja ideja za logo projekta, kreiranja eko božićnih ukrasa od prirodnih materijala kojima je bilo okićeno školsko božićno drvce, kreiranja jednog dijela loga našeg projekta od plastičnih čepova, sađenje sadnica pored izvora pitke vode ispred škole, analiza uzorka pitke vode sa izvora ispred škole, promoviranja ''zelenih'' poruka na engleskom i hrvatskom jeziku na Dan planeta Zemlje, kreiranje zajedničkog višejezičnog rječnika sa ''zelenim'' pojmovima i slično. Veljača 2023.g. bila je posvećena našim turskim prijateljima koji su bili pogođeni jakim potresom. Svi ostali učenici i učitelji u projektu smislili su poruke te nacrtali crteže kojima smo im poslali podršku i poručili im da nisu sami. U svibnju 2023.g. učenici 4. razreda sudjelovali su u online susretu s grčkom i turskom školom te su samostalno komunicirali na engleskom jeziku. U lipnju je održan završni online sastanak svih učitelja koji su sudjelovali u projektu.

U projektu je velika pažnja posvećena e-sigurnosti, učenici su na početku samog projekta upoznati s pravilima ponašanja na TwinSpace-u projekta, a roditelji naših učenika potpisali su suglasnosti o sudjelovanju njihovog djeteta u projektu i objavljivanju fotografija i ostalih materijala na webu i tiskanim medijima. U završnoj fazi projekta, provedena je evaluacija učitelja i učenika te je napravljena opsežna analiza njihovih odgovora.

Upitnik za učenike

Upitnik za učitelje

Analiza upitnika za učenike

Analiza upitnika za učitelje

Na samom kraju projekta svaki je učenik i učitelj nagrađen potvrdom učiteljica osnivača o sudjelovanju u projektu.

Ostvareni su sljedeći bitni ciljevi projekta:

1. Realizacija svih planiranih projektnih aktivnosti: ideja za logo, recikliranje, produbljivanje znanja o prirodi i očuvanju iste, sadnja sadnica, analiza pitke vode sa izvora, izrada magnetića za prodaju na ravnogorskoj zelenoj tržnici, integracija projekta u kurikulum većeg broja nastavnih predmeta…

2. Razvoj kreativnosti

3. Razvoj istraživačkih, komunikacijskih, prezentacijskih, jezičnih i digitalnih vještina.

4. Razvoj suradnje i timskog rada između škola partnera, svih učenika i učitelja

5. Podizanje svjesnosti o važnosti prirode i njenog očuvanja

      

PREDSTAVLJENA MOBILNOST NA ISLANDU

Dana 06. srpnja 2023.g. na sjednici učiteljskog vijeća učitelji Nataša Kufner Delak i Zoran Skender svim su učiteljima predstavili posljednju 4. mobilnost u projektu. Strukturirani tečaj pod nazivom ''Outdoor education'' održan je od 21. do 27. svibnja 2023.g. u glavnom gradu Islanda, Reykjaviku.

Cilj tečaja bio je korištenje benefita prirode i implementiranje istoga u školski kurikulum. Sudionici mobilnosti su također usvajali znanja i vještine o tome kako osvijestiti bogatstvo prirode kao podlogu za učenje osnovnih životnih vještina, očuvanja fizičkog i mentalnog zdravlja te podizanje razine svijesti o klimatskim promjenama. Osim teoretskog dijela tečaja, sudionici mobilnosti također su odradili terenski dio proučavajući otočne lokacije s gejzirima i vulkanima. Također su posjetili lokalne OPG-ove koji njeguju održivi način proizvodnje. Direktno su upoznali način rada jedne osnovne škole, najbitnije odrednice islandskog školskog sustava te stekli iskustva odgoja i obrazovanja na otvorenom. Uz proslavu 100. godišnjice obrazovanja na otvorenom, doznali kakva su iskustva skauta te na koji se način oni mogu brinuti za zajednicu i okoliš. 

Prezentacija mobilnosti na Islandu

           

POSJET OPG-U PČELARSTVO BURIĆ

Tekst: Gordana Podobnik

Učenici 4. razreda s učiteljicom Gordanom Podobnik posjetili su OPG Pčelarstvo Burić na području grada Vrbovskog.

Domaćin nas je dočekao uz cestu u mjestu Presika, a zatim je krenuo naš čudesni dan otkrivanja novog svijeta.

Na samom početku poučene staze Api-Medonja  predstavljen je cilj poučne staze. Kraj svake pločice zastalo se i naučilo nešto novo iz svijeta pčela. Piktogrami su dočaravali kada neki cvijet daje najviše peludi, koji je to dio godine, a naučilo se i što je pelud, nektar, matična mliječ. Naučili su razliku između meda i meduna, upoznali koje cvjetove pčele vole više, a koje manje, naučili što radi zelena uš na zimzelenom stablu. Zanimljivi su im bili i cvatovi zlatošipke, visoke biljke brojnih žutih cvjetića koja daje harnu pčelama posljednjih dana ljeta. Poučna staza je sigurna, široka i nalazi se između grmlja i stabala. Posebno smo se razveselili ugledavši hrast, jer hrastova u Ravnoj Gori baš i nema.  

Nakon izlaska na livadu učenike je zadivio prekrasan pogled koji se pruža vrlo daleko, a u bogatstvu šume i gora prepoznao se Klek kao i repetitor Mirkovica. No, učenike  je najviše razveselila ponuda na stolovima unutar šatora. Kušali su dvije vrste meda, i pronašli onaj koji njima više odgovara.  Dio učenika posvetio se kušanju i isprobavali su i isprobavali, mljackali, objašnjavali što im je bolje kod meduna, a što kod bagremovog meda. Oduševili su ih kolači domaćice Monike, a posebno su uživali u limunadi zaslađenoj medom. Gđa Monika objašnjavala je razliku između šećera i zaslađivanja medom i isticala je prednosti meda, te važnost pijenja vode uz konzumaciju meda.

Ušli su u kućicu koja nudi api-terapiju. Saznali su da miris iz košnice djeluje ljekovito. Zadnji dio košnica nalazi se u prostoriji i inhalacijom se udiše miris.

Zadnji dio posjeta bio je posvećen učenju o košnici, njenim dijelovima, priboru za rad, opremi i odjeći pčelara. Pčelar Saša otkrio je način svoje zaštite od pčela, i upoznao učenike s mnoštvom zanimljivih informacija o pčelama, njihovom životu u košnici, suživotu, životnom vijeku, vrstama pčela, količini meda kojeg pčele proizvede u svom životu…

Svidio im se i hotel za solitarne pčele, i vjerojatno ćemo ga pokušati napraviti tijekom ove školske godine.

Nakon učenja u prirodi, učenici su kupovali proizvode prema svojoj želji, a uživali su i u ljuljanju na posebno lijepoj, prostranoj drvenoj ljuljačci koja je učenike zvala na druženje.

Posjet je bio vrlo stručno osmišljen, odmjeren i zanimljiv. Obitelj Burić svoju ljubav prema pčelama uspješno je prenijela  na sve nas, učenike, učiteljicu i mame koje su bile u pratnji. Posjetitelji iz Ravne Gore im zahvaljuju i žele im još mnogo tako lijepih predstavljanja.

Vratili smo se u Ravnu Goru puni dojmova. Na satovima koji su uslijedili pričali su o viđenom, o naučenom, o posebno interesantim informacijama. Dio spoznaja prenijeli su u prikaz stripovima, a dio učenika je pisao pričice i pjesme o pčelama. Pisali su sastavke, slikali pastelama, a  iz svega se vidi da je izvan-učionična nastava u svijet pčela bila vrlo korisna, poučna i zanimljiva. Pčele su dobile nove ljubitelje, a važnost pčela nadrasla je strah od uboda.

Učenjem o pčelama i njihovom životu u prirodi učenici 4. razreda počeli su privoditi kraju Erasmus+ projekt „ Nordijski pristup za zeleniju školu“.

      

U GOSTIMA KOD ROMEA MANCEA

U okviru Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se od lipnja 2022.g. provodi u našoj školi, učenici 3. razreda s učiteljicama Romanom Mance i Andrijanom Simčić došli su u goste Romeu Manceu, lokalnom ljubitelju, čuvaru i fotografu medvjeda, ujedno i ocu našeg Benjamina, učenika 3. razreda.

Romeo nas je ugostio u svom promatralištu za medvjede koje je sam uredio i organizirao za posjete individualaca i grupa tijekom proteklih nekoliko godina. 
Za naše je trećaše organizirao stručni obilazak kojim nam je nastojao što više približiti svijet medvjeda te njihove životne navike. Pokazao nam je prostor na kojem ih promatra te kamere kojima ih snima. Tako smo saznali u koje se doba medvjedi najčešće pojavljuju na prostoru promatrališta, što vole jesti i što najčešće rade u gluho doba noći, a pokazao nam je i nekoliko noćnih videozapisa u kojima smo mogli vidjeti medvjede i njihove avanture.
Nakon stručnog obilaska, Romeo nam je pokazao neke od svojih najljepših fotografija medvjeda te ispričao kako i kada su one nastale. A zatim je došlo vrijeme za dječja pitanja, kojih nije manjkalo. Učenike je zanimalo puno toga o medvjedima i o Romeu samom, a on je strpljivo odgovarao na sve njih. Saznali smo kako je počela Romeova ljubav prema prirodi, kako se zaljubio u medvjede, koliko vremena provodi u šumi i jesu li medvjedi doista opasni. 
Nakon prezentacije fotografija, došlo je vrijeme za šetnju i igru. Naš domaćin proveo nas je šumom te doveo do male kućice gdje je naše učenike čekalo iznenađenje - roštilj koji je pripremio Romeov punac i Benjaminov djed. Fina hrana, čarobna šuma i prostor za igru bilo je sve što nam je trebalo. Vrijeme nam je prebrzo prošlo. Zahvalni smo našem domaćinu na svemu što nas je naučio i što nam je pokazao. Veselimo se nekom novom susretu u budućnosti!
 
      
MOŽE LI TO MALO ZELENIJE?

Koordinatorica našeg projekta i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić zajedno s još dvjestotinjak sudionika boravila je 24. i 25. rujna u šibenskom Solarisu gdje je pod nazivom ''Može li to malo zelenije?'' održan godišnji Tematski sastanak korisnika programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Tema sastanka bila je veća i snažnija zastupljenost održivosti i zaštite okoliša u budućim projektima.

U prvom dijelu programa sudionike je pozdravila Marija Pavlović Bolf, voditeljica Službe za predtercijarno obrazovanje Agencije za mobilnost i programe Europske unije koja je naglasila da se kroz projekte Erasmus+ i Europske snage solidarnosti nastoje promovirati ekološka odgovornost i održiv način života, prije svega ekološke aktivnosti u projektima i zeleni načini putaovanja.

Dr.sc. Dražen Šimleša sa zagrebačkog Instituta društvenih znanosti ''Dr. Ivo Pilar'' upoznao je sudionike s načinima na koji možemo promijeniti svoje stavove i svakodnevne navike u svrhu promjene shvaćanja održivog razvoja od ekonomskog faktora do stvarne zaštite prirode i okoliša.

U drugom dijelu programa sudionici su bili podijeljeni u radionice prema području svog djelovanja u projektima te im je pružena dodatna podrška i pomoć u provedbi projekata Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Također su razmijenili i vlastita iskustva iz svojih već provedenih zelenih projekata.

Tematski sastanak ''Može li to malo zelenije?''

 

      

KRIJESOM SMO PROSLAVILI DOLAZAK JESENI

U okviru Erasmus+ projekta ''Nordijski pristup za zeleniju školu'' koji se ove školske godine provodi u našoj školi, učenici naše škole, vrtićanci, njihovi roditelji i učitelji proslavili su dana 28. rujna dolazak jeseni paljenjem krijesa pored jezera iza škole. To je običaj koji dolazi iz nordijskih zemalja i za koji smo čuli na našim mobilnostima, a koji se nekada njegovao i u Ravnoj Gori kad je svaki dio mjesta palio svoj krijes za 1. maj.

Dečki iz 7. i 8. razreda pomagali su u pripremi krijesa na način da su na lokaciju paljenja donijeli otpadni drveni materijal, dok su učitelji i djeca slagali taj materijal u formaciju piramide. Voditelj aktivnosti, profesor tjelesne i zdravstvene kulture Zoran Skender, upalio je krijes nešto iza 18h čemu su se najviše obradovala dječja lica. Zatim su djeca i roditelji dobili zadatak da si u okolnoj šumi pronađu granu na koju će nataknuti kobasice koje će sami peći na krijesu. Potraga je bila uspješna i zanimljiva jer grana nije smjela biti ni pretanka ni predebela. Zahvaljujemo starijim dečkima naše škole koji su svojim džepnim nožićima pomogli manjoj djeci naoštriti jednu stranu grane i nataknuti kobasicu. Pečenje kobasica je također bilo izazovno jer je krijes jako grijao te je trebalo pronaći način kako naći najbolju lokaciju da se kobasica speče, a da se pritom ne opeče onaj koji je peče.

U sumrak, nakon degustacije pečenih kobasica, učenik 8. razreda Claudijo Šobar ispričao nam je priču o Drekavcu, a njegova razredna prijateljica Jana Vančina interpretirala nam je pjesmu Dobriše Cesarića ''Jesen''. Svi zajedno malo smo se podsjetili lijepih stvari koje nam jesen donosi (šuštavi tepih od lišća, pečeni kesteni, juha od bundeve, topli čaj, vatrica u našim domovima i slično), a za kraj su nam osmaši Leona Šimunović i Leo Katić odsvirali nekoliko pjesama na harmonici.

Toplina vatrice, njezina svjetlost, pucketanje, iskrice koje lete u nebo, trčkaranje malih nogu oko vatre, ples i zvuk harmonike stvorili su poseban doživljaj za sve one koji su ostali do samoga kraja na krijesu.

Osvrt o krijesu objavljen na web stranici DV ''Snješko'' iz Ravne Gore

 

      

DANI ERASMUSA U DJEČJOJ KUĆI U RIJECI

I ove godine u Dječjoj kući u Rijeci održani su Dani Erasmusa+ - prigodna godišnja manifestacija kojom se u cijelom svijetu istovremeno obilježava uspjeh programa Erasmus+. Tema ovogodišnjih Dana Erasmusa je Europska godina vještina.

Manifestacija u Rijeci održana je dana 09. listopada 2023.g., a naša je škola bila među organizacijama koje su pozvane kako bi predstavile svoje tekuće Erasmus+ projekte. Učiteljica razredne nastave Snježana Sveticki i učiteljica engleskog jezika Andrijana Simčić predstavile su naš KA122 Erasmus+ projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu''.

Na manifestaciji su prezentirani sljedeći Erasmus+ projekti:

* Daj 5 za Europski let (KA2), Kristina Babić Milih, Petra Polić, Sanja Teskera Štemberger, Dječji vrtić Rijeka, Rijeka
Bez umjetnosti nema inovacija (KA2), Snježana Horvat, Dječji vrtić Rijeka, Rijeka
Urbani vrtovi i STEM aktivnosti (KA2), Vedrana Fućak Štanfelj, Dječji vrtić More, Rijeka
Učenje na otvorenom za sve (KA1), Sonja Pribela Hodap i Maja Blažević Kauzlarić, Dječji vrtić Viškovo, Viškovo
Kreativnošću do vrtića po mjeri djeteta (KA1), Ivana Škopac i Katarina Đapić, Dječji vrtić Pjerina Verbanac, Labin
Akreditacija (KA1), Nada Kegalj i Iva Baraba, Osnovna škola Podmurvice, Rijeka
Akreditacija (KA1), Igor Vlajnić, Osnovna škola Pećine, Rijeka
Nordijski pristup za zeleniju školu (KA1), Andrijana Simčić i Snježana Sveticki, Osnovna škola dr. Branimira Markovića, Ravna Gora
Digi4clima (KA2), Zagorka Prce Veseli, Centar za tehničku kulturu Rijeka * Spretni i sretni (KA2), Albena Tartić, Adrijana Mihalić Šebelja i Ksenija Litović, Osnovna škola Bakar, Bakar
Algolittle (KA2), Jasminka Mezak i Lucija Jančec, Učiteljski fakultet, Sveučilište u Rijeci
 
Erasmus+ program već je 36 godina vodeći program Europske unije za odgoj i obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. 
 
 
 
      
BOJIMO KLUPICE ZA NAŠU ŠUMSKU UČIONICU

Kroz cijeli rujan vrijedno smo radili na bojenju naših doniranih klupica i stolova kojima ćemo opremiti našu šumsku učionicu. Učiteljice Snježana Sveticki i Andrijana Simčić zajedno s učenicima 5. razreda obojile su 6 klupa i 3 stola od eko-paleta koje nam je donirala tvrtka ''Drvenjača''. Povremeno su nam pomagali i učenici ostalih razreda i roditelji te supružnici Josip Stepić i Robert Matijević. Proces bojenja bio je dugačak i nimalo lagan, trebalo je prvo nanijeti sloj impregnacije, tj. zaštite za drvo, a zatim i dva sloja boje na bazi vode na svaku klupicu i stol. Boje je bilo posvuda, po našim rukama, nogama i licu i kosi, a dali smo posla i našim spremačicama koje su svaki dan iza bojenja očistile prostor male dvorane. No, zajedničkim snagama smo uspjeli! Dobili smo po dvije plave, žute i crvene klupice te po jedan stol u istim bojama koji će krasiti naš prostor ispred škole. Hvala svima koji su došli pomoći!

 

 

             

NACIONALNA OZNAKA KVALITETE ZA NAŠE PROJEKTE

Naši eTwinning projekti ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' i ''THE WORLD OF LAKES'' koje smo u školskoj godini 2022/2023. provodili u okviru Erasmus+ KA122 projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' nagrađeni su Nacionalnom oznakom kvalitete. Time smo dobili i službenu potvrdu od Agencije za mobilnost i programe EU kako je kvaliteta projekata dostigla određeni nacionalni standard. 

ETwinning je dio ESEP-a, odnosno Platforme europskog školskog obrazovanja (European School Education Platform) - mjesta gdje se susreću i zajedno surađuju europski učenici i učitelji te svi ostali dionici u sektoru školskog obrazovanja unutar Europske unije, pa i šire.

 
                    
DANI ERASMUSA 2023 U NAŠOJ ŠKOLI

Dana 12. listopada 2023.g. održani su Dani Erasmusa+ i u našoj školi. To je godišnji događaj kojim se u cijelom svijetu istovremeno obilježava uspjeh programa Erasmus+, a tema ovogodišnjih Dana Erasmusa+ bila je Europska godina vještina.

Naša škola ugostila je četiri organizacije iz Primorsko-goranske županije koje su prezentirale svoje tekuće Erasmus+ projekte: Dječji vrtić Rijeka, Dječji vrtić Viškovo, Učenički dom Podmurvice iz Rijeke i Osnovnu školu Ivana Gorana Kovačića iz Vrbovskog. Naša škola predstavila je svoje dosadašnje Erasmus+ projekte. Kroz prezentacije projekata prisjetili smo se i vještina koje smo stekli kroz Erasmus+. Na događaju su sudjelovali i učitelji naše škole koji su željeli doznati nešto više o programu Erasmus+. Po završetku prezentacija, svim sudionicima podijeljene su potvrde o sudjelovanju.

Nakon prezentacija održan je domjenak za sve sudionike gdje smo se podružili u manje službenom tonu, razmijenili svoja iskustva u okviru Erasmusa te dogovorili neke buduće suradnje.

LIKOVNA GRUPA I NJIHOVI PANJIĆI

U okviru našeg projekta, učenici polaznici izvannastavne aktivnosti likovne grupe ''Pčelice'' u listopadu 2023.g. ukrasili su i obojili panjiće koje smo dobili od donatora. Svaki je učenik bio slobodan na svom panjiću naslikati jedan motiv iz prirode. Panjići će preko zime biti smješteni kod kućice u našem holu škole kako ih loše vrijeme ne bi oštetilo ni uništilo. S prvim danima proljeća smjestit ćemo ih u šumicu pored škole u kojoj se naši mlađi učenici rado igraju.

             

PREDSTAVLJANJE NAŠE ŠUMSKE UČIONICE

U tjednu od 9. do 13. listopada 2023. kroz različite smo aktivnosti i događaje proslavili Dan škole zajedno sa svojim učenicima i raznim gostima. U četvrtak 12. listopada naša je škola bila domaćin Erasmus dana te smo ugostili dječje vrtiće, osnovne škole i jedan učenički dom iz Primorsko-goranske županije te se upoznali s njihovim i našim Erasmus+ projektima. 

U petak 13. listopada Dan škole proslavljen je i s našim učenicima te našim gostima iz naše pobratimljene osnovne škole Vodnjan iz Istre. Tom prilikom predstavljen je i naš projekt i dovršetak uređenja naše šumske učionice koju su svi gosti i uzvanici imali priliku vidjeti u prostoru ispred škole. Na događanju su podijeljene zahvalnice ravnateljice naše škole Nataše Možgon Kauzlarić i koordinatorice našeg Erasmus+ projekta Andrijane SImčić kojima se zahvaljujemo tvrtki ''Drvenjača'' za vrijednu donaciju drvenih klupa i stolova za našu šumsku učionicu, svim učenicima i roditeljima koji su nam pomogli pri farbanju i ukrašavanju istih te njihovu smještanju u prostor ispred škole.

           

NAGRADA COMET ZA NAJBOLJI ETWINNING PROJEKT

Na ovogodišnjoj nacionalnoj eTwinningovoj konferenciji pod nazivom ''Inovativno poučavanje s eTwinningom na Europskoj platformi za školsko obrazovanje'' održanoj dana 10. studenoga 2023. godine u prostoru Wespa Spaces u Zagrebu, našoj je školi, odnosno osnivačici nagrađenog  eTwinning projekta – učiteljici Andrijani Simčić dodijeljena nagrada COMET za najbolji eTwinningov projekt u školskoj godini 2022/2023.

U kategoriji nižih razreda osnovne škole nagrađen je naš projekt GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS koji je na eTwinning platformi provođen od listopada 2022. do srpnja 2023.g. ETwinning je najveća europska digitalna platforma čiji je cilj međunarodna suradnja učenika, učitelja i škola. U projektu je sudjelovalo preko 300 učenika i 25 učitelja iz raznih europskih zemalja (i šire) poput Portugala, Irske, Slovenije, Italije, Poljske, Rumunjske, Grčke i Turske. Projekt se razvio unutar Erasmus+ projekta NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU,  a njegov je cilj bio dodatno razviti ljubav učenika i učitelja prema prirodi te podići njihovu svijest o važnosti njena očuvanja. 

Dodjela nagrade COMET vrhunac je uspjeha u eTwinningu za našu školu i učiteljicu Andrijanu. Do sada je ona nagrađena s većim brojem nacionalnih i europskih oznaka kvalitete za eTwinning projekte u kojima je bila osnivač ili partner u projektu. Osim toga, naša škola od 2021. godine ponosno nosi i titulu eTwinning škole.

 

Our project coordinator, English teacher Andrijana Simčić, was awarded with Croatian COMET award for the best eTwinning project in the 2022/2023 school year.

Our project GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS, which was implemented on the eTwinning platform from October 2022 to July 2023, was awarded in the category of lower grades of primary school. Over 300 students and 25 teachers from various European countries (and beyond) participated in the project, such as Portugal, Ireland, Slovenia, Italy, Poland, Romania, Greece and Turkey. The project was developed within the Erasmus+ project NORDIC APPROACH FOR A GREEN SCHOOL, and its goal was to further develop students' and teachers' love for nature and raise their awareness of the importance of its preservation.
The project was also awarded with eTwinning National and European Quality Label.

Kratki pregled konferencije

Dobitnici nagrade COMET Europska nagrada za inovativno poučavanje i Europska jezična oznaka stoje ispred pozornice i poziraju za fotografiju.

 

 

 

 

 

 

 

     

 

EKO HRANILICE ZA PTICE

Učenici 1. razreda pobrinuli su se da naše ptičice oko škole ne ostanu gladne ove zime. Sa svojom učiteljicom Snježanom Sveticki izradili su ekološke hranilice za ptice od polovice kore naranče i malo špage. Hranilice su napunili zrnjem i objesili na stabla u neposrednoj okolici škole. Redovito će ih provjeravati i nadopunjavati zrnjem tijekom zime. 

            

ZAVRŠETAK PROJEKTA

Dana 30. studenog 2023.g., nakon 18 mjeseci trajanja, završen je naš Erasmus+ KA122 projekt ''Nordijski pristup za zeleniju školu''. U projektu su provedene brojne ''zelene'' aktivnosti s učenicima, učiteljima i roditeljima učenika te ostalim pripadnicima lokalne zajednice. Posjetili smo lokalne OPG-ove, organizirali i sudjelovali na likovnom natječaju ''Šumska učionica - učionica budućnosti'', osnivali i sudjelovali u eTwinning projektima, izrađivali rukotvorine i ukrase od prirodnih materijala, sudjelovali na prezentacijama Davorina Jurkovića i Velimira Vrzića, farbali panjiće i klupe za šumsku učionicu, posjetili promatralište za medvjede Romea Mancea, prodavali svoje rukotvorine na Ravnogorskoj zelenoj tržnici, čistili i uređivali prirodu oko škole, šetali do Božjeg studenca i uredili šumsku učionicu koju ćemo koristiti za nastavu na otvorenom. Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli realizaciji našeg projekta!

Rezultate završne ankete za učenike, učitelje i roditelje/članove lokalne zajednice možete naći na sljedećim poveznicama:

Učenici - rezultati finalnog upitnika

Učitelji - rezultati finalnog upitnika

Roditelji - rezultati finalnog upitnika

 

 

EUROPSKA OZNAKA KVALITETE ZA NAŠE PROJEKTE

Nakon Nacionalne oznake kvalitete, naši eTwinning projekti ''GREEN KIDS IN GREEN SCHOOLS'' i ''THE WORLD OF LAKES'' koje smo u školskoj godini 2022/2023. provodili u okviru Erasmus+ KA122 projekta ''NORDIJSKI PRISTUP ZA ZELENIJU ŠKOLU'' nagrađeni su i Europskom oznakom kvalitete. Time smo dobili i službenu potvrdu kako je kvaliteta naših projekata zadovoljila i visoke europske standarde. Europsku oznaku kvalitete dodjeljuje Središnja Organizacija za potporu eTwinningu (Central Support Organisation - CSO) sa sjedištem u Bruxellesu.

ETwinning je dio ESEP-a, odnosno Platforme europskog školskog obrazovanja (European School Education Platform) - mjesta gdje se susreću i zajedno surađuju europski učenici i učitelji te svi ostali dionici u sektoru školskog obrazovanja unutar Europske unije, pa i šire.

                    

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji


Tražilica



e dnevnik


e dnevnik


ODABIR UDŽBENIKA

JELOVNIK
10.6. - 14.6.2024.
PON - PAHULJICE I MLIJEKO
UTO - GULAŠ I PAŠTA
SRI - GRAH S KOBASICOM I SLANINOM, VOĆE
ČET - SENDIVČI, DESERT
PET - TUNA S PAŠTOM 

Škola zadržava pravo izmjene jelovnika u slučaju nemogućnosti osiguranja predviđenih namirnica.


Esigurnost-anketa
Priloženi dokumenti:
Sigurnost na internetu 2017.pptx


virtualna knjižnica


katalog knjižnice


školska natjecanja


e lektire


informacije o školi

WEB 2.0 ALATI

Priloženi dokumenti:
WEB 2.0 alati.docx


školski zbor Brezice


Europska unija

Nauči sve o EU kroz zabavu i igre





preskoči na navigaciju