preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Blaž Tadijanović" Slavonski Brod

Savjeti za učenike

Kako sigurno koristiti mobitel i internet

Autor: Administrator , 12. 10. 2010.

Mislim da danas i nema djeteta u našem društvu koje nije čulo za pojam Internet. Internet je postao jedan vrlo rašireni način komunikacije i učenja.

Djeca vrlo često provode vrijeme na Internetu surfajući po stranicama od njihovog interesa, družeći se sa vršnjacima, učeći i sl. Internet sam po sebi nije ni loš ni dobar, on predstavlja jedno oruđe za komunikaciju te ovisi o svakoj osobi pojedinačno na koji će ga način koristiti. Kao što sama cesta nije ni loša ni dobra, ako ćemo ju sigurno prijeći, moramo znati neka pravila: pogledati lijevi i desno prije prelaska, prijeći obavezno preko zebre, čekati zeleno za pješake na semaforu i sl.

Isto je i sa samim Internetom, kako bi sigurno mogli surfati i iskorištavati bezbroj mogućnosti, trebamo usvojiti i prakticirati određena pravila o kojima možeš pročitati više u nastavku.

Kada smo na Internetu, nitko nas ne poznaje, što nas ohrabruje da budemo slobodniji i opušteniji u razgovoru. No, ono što često zaboravljamo je da nam se osoba može i lažno predstaviti (vi o toj osobi znate samo ono sto vam je ona napisala).

Internet i za tebe može biti opasno mjesto pa zato:

  • dopusti roditeljima da sudjeluju u tvojim online aktivnostima (roditelji te ne kontroliraju već štite!)
  • poštuj ograničenja koja ti roditelji daju kod korištenja interneta
  • stranac je stranac, bez obzira što ga ne susrećeš na ulici, pa nikada ne otkrivaj pojedinosti o sebi strancu s interneta (dovodiš se u opasnost jer će tada lako saznati tko si i gdje živiš)
  • nikada ne odaj svoj password, ime, prezime, ime i prezime roditelja, broj telefona, kućnu adresu, radno mjesto roditelja, naziv škole, broj kreditne kartice...
  • ne šalji svoje fotografije nepoznatoj osobi na internetu
  • ako želiš upoznati osobu koju si upoznao/la na internetu, povedi roditelje i nađite se s njom na javnom mjestu. Tako ćete svi biti sigurni.
  • nikada ne prihvaćaj besplatni poklon u zamjenu za adresu ili neku drugu informaciju bez dozvole roditelja.
  • nikada ne nastavljaj razgovor zbog kojeg se osjećaš nelagodno ili razgovor postaje previše osoban.
  • nikada ne odgovaraj na e-mail poruke koje su nepristojne ili se zbog njih osjećaš nelagodno.

Igraj „Fair play“ i zaštiti se

  • Ne šalji zlonamjerne sms ili e-mail poruke. Prije nego što klikneš „Pošalji" zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  • Pozorno pročitaj sms i e-mail poruku prije negoli je proslijediš dalje. Nemoj prosljeđivati poruke koje vrijeđaju i uznemiruju druge. Nemoj se uključivati u ankete, rasprave i chatove koji nekog izruguju, ocrnjuju ili ogovaraju.
  • Ne snimaj i ne prosljeđuj fotografije i snimke koje mogu druge dovesti u neugodnu situaciju, osramotiti ih ili izložiti ismijavanju i vrijeđanju drugih.
  • Zaštiti sebe lozinkom i pazi komu je daješ jer prijatelji u nekom trenutku mogu postati neprijatelji.
  • Ne navodi osobne informacije, brojeve telefona i mobitela, adresu na kojoj živiš, ime škole u koju ideš, mjesta kamo izlaziš osobama koje ne poznaješ uživo. Kad pišeš o sebi, piši što općenitije. Sve što napišeš i objaviš u sms poruci ili na internetu postaje javno i dostupno velikom broju ljudi i više ne možeš kontrolirati kako će drugi iskoristiti tvoje podatke.
  • Ne šalji i ne objavljuj svoje fotografije i fotografije svojih prijatelja putem mobitela i interneta. Jednom kada pošalješ ili objaviš fotografiju, nad njom više nemaš kontrolu, ne znaš što se dalje s njom događa. Uz malo vještine i s osnovnim grafičkim programima moguće su razne fotomontaže.
  • Ne stavljaj na internet ništa što ne bi volio da vide tvoji prijatelji i poznanici, čak ni u e-mailu ili sms poruci.
  • Možda ćeš, surfajući internetom, naići na stranice koje će te uznemiriti svojim nasilnim ili seksualiziranim sadržajem. Popričaj sa osobom kojoj vjeruješ i sjeti se da imaš mogućnost policiji prijaviti stranice takvog sadržaja i da one mogu biti ukinute.
  • Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku mobitelom ili e-mailom, nemoj odgovoriti, ali je nemoj ni brisati( ta poruka može biti dokaz na policiji). Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  • Neki odrasli i vršnjaci lažno se predstavljaju i pretvaraju da su prijatelji jer ih zanimaju slike seksualnog sadržaja ili imaju seksualne želje i namjere. Upravo radi toga budi na oprezu, ne samo s informacijama i fotografijama koje dijeliš, nego i prilikom upoznavanja s „on-line" prijateljima. Podsjeti se da je sve ono što znaš o tom "prijatelju" samo ono što ti je ta osoba rekla te da ništa od toga ne mora biti istina.
  • Ako želiš uživo upoznati „on-line" prijatelja, dogovori prvi susret na javnome mjestu, gdje ima dosta ljudi. Ne nalazi se nasamo s njim, već povedi nekoliko prijatelja i prijateljica ili odraslu osobu kojoj vjeruješ.
  • Pomozi djeci koja doživljavaju zlostavljanje putem sms-poruka i interneta tako da im jasno kažeš da nije u redu to što im se događa i da vidiš da im je teško. Nemoj prikrivati nasilje i odmah obavijesti odrasle o tome što se događa.
  • Prije nego što napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju, zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj činiti drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi.
  • Čuvaj sebe i druge! Sve što vrijedi za čuvanje podataka o tebi, vrijedi i za čuvanje tuđih.

I u svijetu mobitela i interneta poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnome životu.

 

7 zlatnih pravila za sigurno chatanje i sms-dopisivanje

  • Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.
  • Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
  • Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.
  • U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.
  • Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
  • Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
  • Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.

 

Izvor: Hrabri telefon

Letak sa savjetima o sigurnom korištenju Interneta možeš pročitati ovdje:


Priloženi dokumenti:
internet_letak.pdf (71.89 KB)


PSIHOLOG

EDITA OBERAN

Kontakt za učenike i roditelje:

edita.oberan@gmail.com

(razgovor uz prethodni dogovor)

FACEBOOK STRANICA ŠKOLE

Školsko zvono

RASPORED ZVONA
1. 8:00 - 8:45
2. 8:50 - 9:35
3. 9:50 - 10:35
4. 10:50 - 11:35
5. 11:40 - 12:25
6. 12:30 -  13:15
7. 13:25 - 14:10
8. 14:15 - 15:00

 

Priloženi dokumenti:
Termini informacija 2022.-2023..pdf

Upisi u SŠ

« Veljača 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Korisni linkovi
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
CMS za škole logo
Osnovna škola "Blaž Tadijanović" Slavonski Brod / Podvinjska 25, HR-35000 Slavonski Brod / os-btadijanovic-sb.skole.hr / ured@os-btadijanovic-sb.skole.hr
preskoči na navigaciju