Pravilnik o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi
Danas se održava trinaesta Noć knjige, manifestacija koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, a koja se priređuje u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige. Tema ovogodišnje Noći knjige jest Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena. Interes je stavljen na načine na koje se kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama?
U našoj školskoj knjižnici i ove smo godine obilježili Noć knjige, ali ovu smo Noć knjige povezali s ishodima Erasmus+ projekta Škole. Na radionici Održivo čitanje u kojoj su sudjelovali učenici drugih i trećih razreda naše Škole na početku smo govorili o važnosti čitanja za nas; kad i koja nam je knjiga najviše pomogla te kakve osjećaje u nama budi čitanje. Razgovor o izazovnim vremenima doveo nas je do teme klimatskih promjena.
Zaključili smo kako nam je jedno od najvažnijih oružja u borbi protiv klimatskih promjena upravo znanje i informiranost. Za to nam, među ostalim, služe i knjige pa smo ovaj put posegnuli za knjigom 10 ideja za spas planeta (Giuseppe D'Anna i Clarissa Corradin). Knjigu smo čitali, analizirali, saznali neke nove ideje, ali i potvrdili neke koje smo i prije znali. Inspirirani idejama iz knjige, ali i onim vlastitim, učenici su na kraju smislili svoje prijedloge za održivost u knjižnici koje su pretvorili u plakate.