3. Projekt „Kulturna baština Roverije – ljekovito bilje u službi ljepote i zdravlja“ provodio se u školskoj godini 2013./2014. u sklopu kojeg je nastavljen rad na sakupljanju podataka o kulturnoj baštini našeg zavičaja s naglaskom na istraživanju i prikupljanju narodnog znanja o biljkama u službi zdravlja i ljepote.
Učenici i učitelji prisustvovali su edukacijskoj radionici OPG „Komić“ o ljekovitom bilju koja je organizirana u prostoru škole.
U suradnji s travarom g. Zgrablićem iz Svetog Petra u Šumi organizirana je izvanučionična nastava na kojoj su učenici viših razreda naučili kako se pravilno beru ljekovite biljke te kako ih prepoznati u prirodnom okruženju. Napravili su grupne herbarije s pronađenim ljekovitim biljkama i nazivima karakterističnim za taj kraj.
Na pješačenju učenici i učitelji otkrili su putove kojima su nekad bila povezana sela na Roveriji, obišli su lokvu ( kod sela Klarići) i saznali zanimljivosti o pronađenim ljekovitim biljkama.
Učenici su razgovarali sa starijim mještanima i prikupljali narodne recepte za izradu ljekovitih čajeva, obloga, masti, te mirisnih ulja, sapuna i krema.
Uz upute učiteljica razredne nastave roditelji su izradili knjižicu recepata za pripremu ljekovitih pripravaka, a oslikali su je učenici. Roditelji su također izradili i donirali pojedine primjerke ljekovitih pripravaka, sokova i ulja za ljekoviti kutak koji je postavljen u školskom hodniku.
Učenici su izradili herbarij s ljekovitim biljem roverskog kraja uz dnevnik branja. Na radionicama izradili su džepne kalendare s motivima ljekovitog bilja, mirisne svijeće u keramičkim svijećnjacima i nevenovu mast.
Učenici viših razreda s knjižničarkom i učiteljicom tehničke kulture izradili su domaće sapune od goveđeg loja, masti i eteričnih ulja.
Na likovnoj grupi izrađene su keramičke kutije za meleme i masti, te jastuci s otisnutim motivima ljekovitog bilja. Sašivene su i obojane haljine s cvjetnim broševima, a napravljena je i polica za ljekovite pripravke.
Eko grupa oblikovala je ljekoviti kutak u koji je zasadila ljekovite biljke našeg kraja koje su donirali roditelji. Uz svaku biljke na kamenoj škrilji napisan je službeni i lokalni naziv biljke.
Sakupljeni podaci, recepti i zanimljivosti objavljeni su u školskom listu "Brist", a na postavljenoj izložbi mogli su se pogledati učenički radovi i ljekoviti pripravci.