PROJEKT "RASTIMO ZAJEDNO" - nastavak
Cilj projekta je integracija djece bez adekvatne roditeljske skrbi, razvoj tolerancije, suradnje, prihvaćanje različitosti.
Projekt RASTIMO ZAJEDNO-nastavak je prošlogodišnjeg projekta adaptacije djece bez adekvatne roditeljske skrbi u suradnji s Kućom milosrđa u Majmajoli čiji su korisnici učenici naše škole.
Planirano:
-druženje učenika kroz sportske igre u Majmajoli
-likovne radionice koje će voditi odgajateljica Kuće milosrđa gđa. Mara Babić u prostoru škole,
-učeničko oslikavanje zida dvorišta Kuće milosrđa u Majmajoli uz suradnju i nadgledanje učiteljice likovne kulture i odgajateljice Kuće
- sudjelovanje u događanjima iz bogatog školskog života
Prošle školske godine prezentirali smo rezultate projekta u Domu hrvatskih branitelja u Puli, a ove godine prezentirat ćemo ga na završnoj školskoj priredbi.
Projekt KULTURNA BAŠTINA ROVERIJE
Cilj je upoznavanje tradicije i kulturne baštine Roverije kroz tradicijske pjesme, plesove, nošnje, svjedočanstva, rječničkog blaga i narodnog stvaralaštva. Ove godine počinjemo s projektom upoznavanja tradicije i kulturne baštine Roverije.
Učenici viših razreda će :
-upoznati način života starijih članova obitelji i stare narodne običaje u obilježavanju blagdana i proslava ( Frančiškove, Roverske fešte) kroz intervjue i gostovanja starijih mještana na školskim satovima
-samostalno prikupljati i zapisivati svjedočanstva i sjećanja na djetinjstvo i školovanje, sakupljati fotografije, stare pisanke, spomenare i zapise iz tog razdoblja
-prikupljati i zapisivati recepte i narodne nazive za jela, namirnice, začinsko i samoniklo bilje, kuhinjski pribor te sakupljenim rječničim blagom izraditi kuharicu i rječnik „Beside iz Roverske kužine“
-samostalno prikupljati narodne priče, pjesme,izreke,poslovice i zagonetke te sastaviti zbirku narodnog stvaralaštva Roverije
-u suradnji s udrugom „Roverija Polet“ i arhivom u Vodnjanu istražit će se prošlost škole u 19 st. te podaci o znamenitim ličnostima ovoga kraja
- izraditi zemljovid starih školskih puteva iz okolnih sela koje će otkriti kroz dan pješačenja
Učenici nižih razreda će:
- upoznati, sakupiti i izvoditi stare dječje pjesme, brojalice te izraditi pjesmaricu
- upoznati i izvoditi narodne plesove i stare seoske igre
- izraditi i predstaviti stare igračke
- upoznati se s izradom istarskih narodnih nošnji te u radionici s roditeljima izraditi nekoliko košulja za narodnu nošnju
Aktivnosti će se rasporediti kroz cijelu školsku godinu u korelaciji svih nastavnih predmeta.
Ovogodišnji broj školskog lista „Brist“ bit će posvećen projektu te će u njemu biti objavljeni svi literarni i likovni radovi, intervjui i sakupljeni materijali.
Projekt će se prezentirati u Multimedijalnom centru u Svetvinčentu kroz projekciju starih fotografija, izložbu sakupljenih predmeta,likovnih i literarnih radova, kroz predstavljanje rječnika i kuharice uz degustaciju izvornih jela te predstavljanjem pjesmarice uz izvođenje starih pjesama. Čitat će se i izvoditi stare pjesme i brzalice, plesati narodni plesovi i pjevati stare narodne pjesme. Bit će to ujedno i završna školska priredba.
IZLOŽBA RADOVA, PROMOCIJA KNJIGE I FOTO MONOGRAFIJE
U prostoru pokraj Turističke zajednice na trgu u Svetvinčentu bila je otvorena izložba radova nastala tijekom projekta OŠ Juršići "Kulturna baština Roverije i okolice" te promocija knjige i foto monografije pod istim naslovom.
Izložba je otvorena prigodnim programom u kojem su sudjelovali svi učenici škole. Tom prigodom na roženici je zasvirao barba Miho Orlić, član nekadašnje grupe "Veseli Roverci, a na mihu barba Dušan Macan, član nekadašnjeg KUD-a "Roverija". Na harmonici trieštinki staroj 120 godina zasvirao je bivši učenik Dražen Stanić.
Ovogodišnji projekt OŠ Juršići pokrenula je i realizirala vođena željom da kod učenika potakne i jača svijest o važnosti i vrijednosti očuvanja svoje kulture i tradicije jer je kulturna baština svakoga kraja jedinstvena i neponovljiva. Tijekom cijele nastavne godine tragalo se za tim blagom.
Učenici su tražili stare fotografije, zapisivali kuharske recepte tradicionalnih jela roverskog kraja i razgovarali s nonićima kako se nekada živjelo. U Državnom arhivu tražili su zanimljive podatke iz bogate povijesti škole,te pronašli imenike iz 1892.g., a na satovima povijesti slušali priču o Juršićima u doba Josipa Velikanje. Skupljali su podatke o tradicijskim običajima, igrama, pjesmicama i brojalicama .Izradili su dijalektalni rječnik. U radionici s roditeljima šivala se narodna nošnja, izrađivale krpene lutke i igračke. Uz pomoć nonića izrađivale su se starinske svirale.
Na satu glazbene kulture roverski narodni svirač barba Miho govorio je o glazbenom stvaralaštvu na Roveriji te svirao na tradicionalnim glazbenim instrumentima.
Organizirana su zajednička pješačenja učenika i učitelja nekadašnjim stazama đaka pješaka te izrađeni zemljovidi starih putova.
Izrađeni su mnogi likovni radovi s lokalnim motivima i foto monografija sa zbirkom starih fotografija. Velika količina sakupljenog materijala objedinjena je u knjizi pod naslovom "Kulturna baština Roverije i okolice". U njoj se nalaze cjeline: Roverija nekad, školstvo na Roveriji, život nekad i narodni običaji, Josip Velikanje, folklorno stvaralaštvo, babina kužina, rječnik i školski list Brist. Projekt su podržali Upravni odjel za kulturu Istarske županije i općina Svetvinčenat koji su pomogli školi u tiskanju knjige i foto monografije.
U projektu su uz učenike i učitelje sudjelovali roditelji,djedovi, bake i mještani. Stručne savjete pružio je barba Miho Orlić, a knjige je tiskala Grafika "Režanci". Izložba je bila otvorena u Svetvinčentu do subote, 23.06.2012.g. Nakon toga je prebačena u prostore OŠ Juršići u Juršićima.