ŠKOLO LACKOVIĆA CROATE
Jutrom kad se probudim ja na školu pomislim
na lektire i zadatke, znanjem se ponosim
A u školi dani su kao sve iz bajke
crtam, pišem, glumim, o okolišu brinem se.
Školo Lackovića Croate
pjesmom slavim te
u srcu čuvam te.
Školo Lackovića Croate
i kada porastem
uvijek voljeti ću te.
Školo moja volim te.
Ljudi razvijenog samopouzdanja nisu uspješniji od drugih, iako oni misle da jesu.
Ono što se uistinu računa je samosuosjećanje. To znači da ne morate cijelo vrijeme misliti da ste sjajni, samo trebate biti obazrivi prema svojim nedostacima.
Psihologica Heidi Grant Halvorson objasnila je za Lifehacker što je to samosuosjećanje:
'Spremnost da pogledate vlastite pogreške i nedostatke sa susretljivošću i razumijevanjem - to je prihvaćanje činjenice da ste pogriješili jer ste samo čovjek. Kada imate samosuosjećanje u teškom trenutku, nećete biti oštri prema sebi, niti osjećati potrebu defenzivnog fokusiranja na svoje ostale iznimne kvalitete kako biste zaštitili svoj ego.
Babble.com nudi nekoliko ideja:
1. Slušanje
Djeca često vrlo dobro znaju što čine loše, a na čemu trebaju poraditi. Kada im dozvolite da govore o tome što su učinili, dobit ćete jasniju sliku o tome kako da im pomognete da budu suosjećajniji prema sebi dok rastu i uče.
2. Hvalite mudro
Hvalite radnju, a ne dijete. Umjesto da kažete kako si pametan, divite se učinjenom. To će dijete potaknuti da se nastaviti truditi bez stvaranja identiteta 'pametnog djeteta', koje im može poslužiti kako bi se zaštitili i prestali preuzimati intelektualne rizike.
3. Vježbajte suosjećanje
Naravno, vi ste im najveći uzor. Ako dijete od vas osjeti suosjećanje, to je slika koju će preslikati na sebe. Ako vidi da ste suosjećajni prema sebi, rasti će vjerujući da je to način kako treba tretirati sebe.
Zanimljivost su pripremili i uredili učitelji Hrvoje Baltić i Dijana Habijanec