preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivan Lacković Croata Kalinovac

Login
OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac

     

MS Teams uz Office365

Dokumenti škole za školsku 2023./2024.godinu
Priloženi dokumenti:
GPPR 2023 24.pdf
Kurikulum 2023 24.pdf

Najava događaja

Petak, 21.6.2024. godine završetak nastavne godine

HIMNA ŠKOLE

ŠKOLO LACKOVIĆA CROATE

Jutrom kad se probudim ja na školu pomislim

na lektire i zadatke, znanjem se ponosim

A u školi dani su kao sve iz bajke

crtam, pišem, glumim, o okolišu brinem se.

Školo Lackovića Croate

pjesmom slavim te

u srcu čuvam te.

Školo Lackovića Croate

i kada porastem

uvijek voljeti ću te.

Školo moja volim te.

KNJIŽNICA

e-lektire

Tražilica
Brojač posjeta
Ispis statistike od 26. 9. 2011.

Ukupno: 639239
Ovaj mjesec: 623
Ovaj tjedan: 623
Danas: 41
Naša škola-domaćin
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Književna večer s akademikom mons. prof. emeritus dr. sc. Ivanom Golubom
Autor: Dijana Habijanec, 18. 10. 2016.

U ponedjeljak, 17. listopada, 2016. godine, u sklopu obilježavanja Dana općine i blagdana sv. Luke održana je književna večer s akademikom mons. prof. emeritus dr. sc. Ivanom Golubom kojoj je domaćin bila Osnovna škola Ivan Lacković Croata iz Kalinovca.


Mons. prof.  emeritus dr. sc. Ivan Golub  je svećenik, teolog, povjesničar kulture, sveučilišni profesor, povjesnik, pjesnik i književni prevoditelj, dopisni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Rođen je u  Kalinovcu 21. lipnja 1930. godine kao petnaesto i najmlađe dijete u obitelji Barbare, rođ. Kovač, i Luke Goluba, gdje je pohađao i osnovnu školu. Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju i studij bogoslovije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu pohađao je u Zagrebu. Zaređen je za svećenika 29. lipnja 1957. godine. Kao pitomac Hrvatskoga papinskoga zavoda sv. Jeronima u Rimu specijalizirao je na Papinskom sveučilištu Gregorijani.  Studirao je i na Papinskom biblijskom institutu (1961.-64.), na kojem je postigao akademski stupanj licencijata ili magisterija biblijskih znanosti. Bavi se teološkim znanstveno – nastavnim radom, te su njegova djela prevedena na nekoliko stranih jezika.

 Do danas je objavio sedamdesetak knjiga i više stotina članaka iz područja teologije, povijesti kulture i književnosti.

U književnom radu proslavio se knjigom „Kalnovečki razgovori“ (1979.), poemom pisanom zavičajnim kajkavskim kalinovečkim jezikom, u kojoj se prisjeća osoba, događaja i ambijenata iz djetinjstva u zavičaju, dajući im univerzalne dimenzije. Zastupljen je u mnogobrojnim antologijama te pregledima i povijestima hrvatske književnosti, kao i u leksikografskim djelima. priređen je i višejezični zbornik o njegovu životu i djelu „Čovjek prijatelj i slika Božja“ (Rim, 1991.).

Mons. prof. emeritus dr. sc. Ivan Golub je učenjak i spisatelj svjetskog formata, a svakako jedan od najznačajnijih intelektualaca i književnika iz Podravine u povijesti, koji je ime Podravine i Koprivničko-križevačke županije svojim knjigama i gostovanjima prenio diljem svijeta.

2014. godine primio je nagradu Koprivničko-križevačke županije za životno djelo.

Moderatori književne večeri su bili  dr. sc. Mario Kolar i prof. Zdravsko Seleš koji su govorili o njegovom profesionalnom radu s posebnim naglaskom  na život samog mons. prof. emeritus dr. sc. Ivana Goluba ali i brojnim anegdotama njega kao dječaka i kao odraslog običnog čovjeka.

Tako nas dr. Mario Kolar upućuje da pročitamo njegovu zadnju knjigu pod istoimenim naslovom „Običan čovjek“ u kojoj  mons. prof. emeritus dr. sc. Ivan Golub poseban naglasak stavlja na svoju obitelj i rodno selo Kalinovac. U svojoj knjizi dr. sc. Ivan Golub po prvi puta otkriva javnosti banalnosti iz života poput izvršavanja svakodnevnim običnih dužnosti odlaska u šetnju i ostaloga. Dr. sc. Mario Kolar pritom naglašava, da unatoč tome koliko je dr. sc. Ivan Golub „velik čovjek“, da se on raduje svakom susretu sa „običnim čovjekom“ te da te situacije u knjizi  isto toliko životopisno opisuje poput onih sa predsjednicima država, biskupima i ostalima.

Osobit trenutak čini i dio večeri gdje prof. Ivan Seleš čita ulomke iz knjige „Kalnovečki razgovori“ te se osvrće na ulomak u kojem  „bivši dijak“ iz Kalinovca,  mons. prof. emeritus dr. sc. Ivan Golub opisuje razgovor sa svojom učiteljicom u kojem navodi da „nigdar ne bu govoril po gospocki“. 

Najveći emotivni trenutak večeri za rodni kraj i selo Kalinovac predstavlja govor mons. prof. emeritus dr. sc. Ivana Goluba koji se obraća svojim mještanima na dobro poznatom „kalnovečkom narječju“ kojim je pisana i sama knjiga.  Uz čitanje ulomaka iz knjige o svojoj majci i ocu, prisjeća se dogodovština i zgoda o svom prijatelju slikaru Ivanu Lackoviću Croati ali se i prisjeća ostalih mještana Kalinovca, kojima se čak i poimence obraća, pripovijedajući im zgode iz života o njihovim užim članovima obitelji koje je on sam poznavao.     

Večer su uprizorili članovi Kulturne udruge „Tomislav Franjić“ iz Kalinovca, mala dramska i pjevački zbor. Mala dramska pod vodstvom učiteljice Vlaste Golub je izvela dijelove iz knjige „Kalnovečki razgovori“ dok je zbor pod vodstvom profesorice Ivane Matkov izveo pjesme Kalnovečka deca,  Podravino suzo moja te U ravnoj Podravini. 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju