preskoči na sadržaj

Terenska nastava u Istru (Hum-Motovun-Poreč)

U petak 9.lipnja 2013. godine, učenici predmetne nastave, njihovi razrednici i školska pedagoginja posjetili su Hum, Motovun i Poreč. Na putu nas je pratila gospođa Željka, turistički vodič, koja nas je upoznala s mnogim znamenitostima pa krenimo od samoga početka.

Na cesti od Roča do Huma, nalazi se Aleja glagoljaša. Aleja glagoljaša je projekt Čakavskog sabora. Idejni je začetnik Zvane Črnja, a osmislili su je prof. dr. Josip Bratulić i kipar Želimir Janeš. Aleja započinje podno Roča – Stupom Čakavskog sabora. To je obilježje u obliku glagoljskog slova S koje simbolizira prvo slavensko pismo i početke slavenske pismenosti. Ostalih deset spomen - obilježja čine: Stol Ćirila i Metoda, Sijelo Klimenta Ohridskog, Vidikovac Grgura Ninskog, Glagoljski lapidarij, Klanac hrvatskog Lucidara, Uspon Istarskog razvoda, Zid hrvatskih protestanata i heretika, Odmorište žakna Jurja, Spomenik otporu i slobodi te Vrata Huma.

Hum je najmanji grad na svijetu koji je prema legendi nastao kada su divovi gradili gradove u dolini Mirne te od preostalog kamenja na kraju izgradili Hum. Prvi se put spominje 1102. godine. Gradske zidine su čuvale mjesto od čestih prodora Mlečana i Turaka. Na zapadnim gradskim vratima dva su glagoljaška zapisa. Vrata se svake godine svečano otvaraju na Dan grada Huma kada se bira novoga župana „na leto dan“.  
Osim što je poznat kao najmanji grad na svijetu, odnedavno ponosno nosi i naziv Grada biske, a biska je rakija s imelom, čija receptura potječe upravo iz Huma. Svake godine krajem listopada upravo u ovom gradiću održava se Smotra rakija gdje se poznati proizvođači rakija iz cijele Istre natječu za najbolju rakiju. Danas Hum ima oko dvadesetak stanovnika.

Nakon Huma putujemo za Motovun. Srednjovjekovni gradić Motovun nalazi se na UNESCO World Heritage pristupnoj listi i ima status zaštićenog kulturnog dobra jer se u njegovoj starogradskoj jezgri nalazi čak 26 zaštićenih spomenika kulture,a najznačajnije su motovunske gradske zidine 

Prepoznatljive motovunske gradske zidine stoljećima su branile grad i njegove stanovnike. Najočuvaniji su fortifikacijski sustav u Istri. Mnogobrojni posjetitelji i lokalno stanovništvo uživaju u jedinstvenoj šetnji zidinama s prekrasnim pogledom na rijeku Mirnu i zelene pejzaže koji okružuju Motovun.

Na kraju stižemo u Poreč. U Poreču smo posjetili Eufrazijevu baziliku. Eufrazijeva bazilika jedna je od najbolje očuvanih ranokršćanskih cjelina i pripada najznačajnijim svjetskim povijesnim spomenicima, zbog čega je 1997. godine uvrštena i na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine.

Eufrazijeva bazilika nosi i ime Eufrazijana. Nazvana je po biskupu Eufraziju koji ju je dao izgraditi sredinom 6. stoljeća.

O Eufrazijevu životu se jako malo zna. Pretpostavlja se da je rođen u Trakiji (Traciji), što je pokrajina na krajnjem jugoistočnom dijelu Balkanskog poluotoka. Vjerojatno je vidio raskošne bazilike Istoka i Konstantinopola, a kada je postao biskup dao je u Poreču sagraditi novu baziliku. Gradnja Eufrazijeve bazilike je trajala 10-ak godina, a izgrađena je nakon rušenja starijih bazilika iz 4. i 5. stoljeća, koje su po Eufraziju bile loše izgrađene, nedovoljno ukrašene i nereprezentativne.

Veličanstvena i raskošna nova bazilika posvećena je Marijinu Uznesenju. Vi danas možete prošetati po jednom od najljepših sačuvanih spomenika rane bizantske umjetnosti na cijelom Sredozemlju.

Na kraju, moramo priznati da je Terenska nastava u Istru, točnije, Hum, Motovun i Poreč zaista urodila plodom, jer smo u tako malo vremena, svega jednom danu vidjeli, dotaknuli, pomirisali i osjetili dašak prošlosti i sa sobom nosimo svojim domovima samo lijepe uspomene.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Đapić   datum: 11. 6. 2023.

Tražilica

Oglasna ploča


Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2010.

Ukupno: 3659362
Ovaj mjesec: 116
Danas: 22


Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju