LORA je projekta udruge Bioteka. Partneri na projektu su udruge Hyla i Biom te OŠ Borovje iz Zagrebačke županije. Za sudjelovanje u projektu se prijavilo 77 škola od kojih je odabrano 20 - iz svake županije po 1 škola. Iz Sisačko – moslavačke županije odabrana je naša škola.
U projektu će sudjelovati 20 učenika 7. razreda, volonteri i bar 1 pravna osoba. Voditelj projekta u školi je Senka Štetić, a zamjenik - Maja Merhaut Kovačević. Za sve voditelje iz škola organizirane su 2 edukacije od 3 dana o okolišnim, društvenim i ekonomskim elementima održivog razvoja s gostima predavačima iz Švicarske i Hrvatske.
Projekte za škole će pripremiti stručni tim kroz dvodnevnu suradnju s voditeljima projekta.
Više o projektu možete pratiti na stranici http://lora.bioteka.hr/
Autor teksta: Senka Štetić, prof.
ŠKOLSKI VRT –
MJESTO ZA EDUKACIJU, VOLONTIRANJE I PODUZETNIŠTVO
OŠ Mate Lovraka Kutina provodi projekt održivog razvoja pod nazivom
Školski vrt – mjesto za edukaciju, volontiranje i poduzetništvo od siječnja do prosinca 2020. godine. U projektu sudjeluje učenici Područne škole Stupovača i učenici 7.razreda. Voditeljica projekta je Senka Štetić, a zamjenica Maja Merhaut-Kovačević. Cilj projekta je osposobljavanje učeničke zadruge Lovrakovci kroz edukaciju učenika, razvoj vještina i suradnju s lokalnom zajednicom kako bi se pokrenula proizvodnja na zapuštenom zemljištu škole. Do cilja se planira doći nizom aktivnosti koje uključuju edukaciju učenika o uzgoju graha i tikve. O uzgoju lijeske učenici će saznati istraživanjem literature i volontiranjem na lokalnom OPG-u Zlatić i uz pomoć vlasnika OPG-a volontera Ivice Zlatića. O načinu uporabe plodova saznat će u svojim obiteljima, a o izradi suvenira uz pomoć volonterke Vlatke Vidiček-Dam. Mogućnost izrade i prodaje proizvoda od plodova te prigodnih suvenira upoznat će kroz rad Učeničke zadruge Lovrakovci. Učenici će kroz projekt voditi Dnevnik školskog vrta, izraditi Zbirku starih recepata i Priručnik za uzgoj lijeske, napraviti i prodati proizvode i suvenire.
Ovim projektom se želi pokazati kako se planskim radom i suradnjom od neiskorištenog prirodnog resursa može doći do profita.
Autor teksta: Senka Štetić, prof.
AKTIVNOSTI PROJEKTA ŠKOLSKI VRT
- MJESTO ZA EDUKACIJU, VOLONTIRANJE I PODUZETNIŠTVO
Tijekom projekta Školski vrt – mjesto za edukaciju, volontiranje i poduzetništvo OŠ Mate Lovraka proveden je niz aktivnosti s učenicima sudionicima projekta i volonterima u matičnoj školi u Kutini i PŠ Stupovača gdje je uređen školski vrt na površini od 150 m2. U svim aktivnostima u školskom vrtu sudjelovala je zaposlenica Nada Trbojević.
U obradi tla volontirao je roditelj Goran Tubić iz Stupovače koristeći vlastiti traktor i odgovarajuće priključke. Roditelji i djelatnici škole donirali su sjemenje graha i tikve. Iz projekta LORA financiran je alat za rad u školskom vrtu. Učenici su volontiranjem u školskom vrtu posadili sjemenke graha i tikve, okopavali ih, plijevili i u jesen pobrali plodove.
Na istoj površini obrađeno je tlo i pripremljeno za sadnju lijeske. Sadnice lijeske donirali su vlasnik Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Ivica Zlatić, dugogodišnji suradnik i sponzor različitih aktivnosti škole, i Juro Rendulić, predsjednik Mjesnog odbora Stupovača. Ivica Zlatić educirao je učenike kako se priprema sadnica i rupa za sadnju lijeske, a nakon toga i sam postupak sadnje koji su učenici pažljivo pratili i odmah primijenili u školskom vrtu. Zasađeno je 15 sadnica lijeske za plantažni uzgoj koje bi za 3-5 godina trebale davati urod. Nekoliko jednogodišnjih sadnica posađeno je „u školu“ kako bi bile zamjena sadnicama koje se neće primiti. U sadnji lijeske volontirali su roditelji Dubravka Zlatić i Ljiljana Gršeta koja je više puta volontirala i u prijevozu učenika.
Da bi učenici dobili cjelokupnu sliku o uzgoju lijeske volontirali su u OPG Zlatić u Kutinskoj Slatini u berbi lješnjaka gdje su upoznali razliku između ručnog i strojnog branja ploda. Za svoj rad nagrađeni su plodovima lješnjaka koje su osušili, očistili uz pomoć domara
škole Dubravka Somođia i pripremili za prodaju u okviru Učeničke zadruge Lovrakovci. Rad učenika tijekom sadnje i berbe lijeske te čišćenja ploda dokumentirala je voditeljica projekta učiteljica Senka Štetić i pripremila Mali priručnik za uzgoj lijeske koji će nadolazećim generacijama učenika biti edukativni materijal i pomoć u radu s uspostavljenim nasadom lijeske.
Sjemenke graha učenici su odvojili od suhe ljuske i pripremili za prodaju, a dio i za pripremu obroka u školskoj kuhinji.
Tikve narasle u školskom vrtu bile su jesenska dekoracija školskog prostora, ali i materijal za kreativno izrezivanje za učenike 6.c razreda uz pomoć učiteljice Maje Merhaut-Kovačević, zamjenice voditeljice projekta, i učenike 7.a uz volontiranje učiteljice likovne kulture Lidije Veliki Vukas koja je s radovima učenika pripremila izložbu u holu škole. Sjemenke iz tikvi su izvađene, oprane i ispečene u školskoj kuhinji uz volontiranje kuhara škole Vlade Miša čime je nastala zdrava grickalica, još jedan proizvod školskog vrta - špice. Mesnati dio tikvi ispečen je i degustiran u skladu s epidemiološkim mjerama. Dio sjemenki tikve i graha sačuvan je za sjeme kako bi se prostor između sadnica lijeske u školskom vrtu prvih par godina zasadio s nižim jednogodišnjim biljnim vrstama.
Jestivi plodovi lijeske, graha i tikve bili su motivacija za istraživanje jela koja se od njih pripremaju u domaćinstvima učenika sudionika projekta. Ova aktivnost privukla je i neke članice projektnog tima koje su dale svoj doprinos u izradi knjižice recepata pod naslovom Kuhajmo s grahom, tikvama i lješnjacima. Za grafičko oblikovanje korica knjižice uzet je kolaž učenice Ane Ladović. Dio rada odabran je za logo projekta. Svi tiskani materijali financirani su prema troškovima iz projekta LORA.
U izradi suvenira tikva volontirala je učiteljica Vlatka Vidiček-Dam, predsjednica Društva Naša djeca Kutina, koja je pripremila i održala radionice za 3 razredna odjela 8. razreda na satu razrednika. Tijekom radionice učenici su izrađivali tikve od platna i špage. Mnogi od njih prvi puta su uzeli u ruke iglu i konac, pokazali strpljenje u radu pa rezultati nisu izostali.
Kroz projekt su proizvedeni slijedeći proizvodi: lješnjak, grah, špice, suvenir tikva, Mali priručnik za uzgoj lijeske i knjižica recepata Kuhajmo s grahom, tikvama i lješnjacima. Proizvodi imaju ambalažu, deklaraciju i logo UZ Lovrakovci.
Tijekom aktivnosti projekta snimani su edukativni filmovi o obradi tla, uzgoju lijeske, tikve i graha. U montaži filmova volontirala je učiteljica informatike Ivana Herceg, a u njihovoj objavi na Youtube kanalu škole učiteljica informatike Marina Maltarski koja je objavila i bilješke o projektu na web i Facebook stranici škole.
Edukacija učenika u projektu vrednovana je ulaznom i izlaznom anketom projekta. Projekt je promoviran na Učiteljskom vijeću, Vijeću roditelja i Školskom odboru kroz Power point prezentaciju za on line sastanak, ali i prijavom aktivnosti na Europskom tjednu održivog razvoja, prijavnicom na poziv udruge Biovrt kako educirate učenike o uzgoju biljaka te prijavom na izložbu fotografija volonterskih programa u okviru aktivnosti projekta (O)drži moj korak. O projektu su izvijestili i mediji grada Kutine. Sve aktivnosti projekta provedene su uz dogovor projektnog tima, a evaluacija je pokazala zadovoljstvo svih sudionika projekta postignutim rezultatima.
Autorica teksta: Senka Štetić, prof.
Fotografije: Senka Štetić
PROIZVODI PROJEKTA ŠKOLSKI VRT
1. LJEŠNJAK
2. GRAH
3. ŠPICE s ljuskom
ŠPICE bez ljuske
4. TIKVA SUVENIR
5. PRIRUČNIK ZA UZGOJ
6. KNJIŽICA S RECEPTIMA
Fotografije: Senka Štetić
POSTER projetamožete pogledati na sljedećoj poveznici:
Fotografije možete pogledati u foto-galeriji ili na sljedećim poveznicama:
Videozapise možete pogledati na YouTub kanalu škole:
YouTube OŠ Mate Lovraka Kutina
Kada zvono zvoni ?
raspored od 9.1.2023.
JUTARNJI TURNUS
0.0. 7:10 – 7:55
1.šk.sat 8:00 – 8:45
2.šk.sat 8:50 – 9:35
veliki odmor 15 min.
3. šk.sat 9:50 – 10:35
veliki odmor 15 min.
4.šk.sat 10:50 – 11:35
5.šk.sat 11:40 – 12:25
6.šk.sat 12:30 – 13:15
POSLIJEPODNEVNI TURNUS
1.šk.sat 13:30 – 14:15
2.šk.sat 14:20 – 15:05
veliki odmor 15 min.
3.šk.sat 15:20 – 16:05
4.šk.sat 16:10 – 16:55
5.šk.sat 17:00 – 17:45
6.šk.sat 17:50 – 18:35