Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Anja Orešković Dušić, 6. 10. 2022.

22. rujna obilježen je Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Hrvatskoj. Sigurna kuća Istra je povodom njegovog obilježavanja po 14. put organizirala, kao i prošlih godina, mimohod u gradu Puli. Na njemu su sudjelovali učenici nekih srednjih škola, predstavnici raznih udruga, a dobrodošlo je bilo i građanstvo Pule. S transparentima i crnim balonima hodalo se od Trga Forum kroz Ulicu Sergijevaca do Trga Portarata, sve s pratnjom bubnjara. Tamo se program nastavio plesnom izvedbom AB Originala, dramskom performansom četiriju glumca iz INK i puštanjem crnih balona. Oni simboliziraju žene koje su stradale smrću zbog obiteljskog nasilja. U program je bio uključen i govor koordinatorice Sigurne kuće Istra, Jadranke Černjul u kojemu je izjavila zastrašujuće brojke ubijenih žena u Hrvatskoj.

Samo u Istri je u poslijednjih 25 godina ubijeno čak 26 žena, od kojih je 20 ubijeno od strane bliske osobe. Ove godine smrtno su nastradale tri žene i  sve su tri bile žrtve bliskih osoba. U najvećem broju slučajeva to su bračni i izvanbračni partneri, sinovi, pa čak i unuci. J. Černjul također ističe kako državne institucije nažalost i dalje nisu sposobne pravedno kazniti nasilnike.

Zašto se ovaj dan obilježava?
Dan borbe protiv nasilja nad ženama održava se u spomen na događaj iz 1999. godine kada je Mate Oraškić, tada suspendirani policajac,  tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom sudu u Zagrebu usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec, a teško ozlijedio zapisničarku Stanku Cvetković. Mate Oraškić je time postao prva osoba u Hrvatskoj osuđena na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina.

O nasilju nad ženama
Većina ljudi misle da se obiteljsko nasilje događa u siromašnim kućanstvima i u imovinski loše stojećim obiteljima, ali događa se svim društvenim slojevima pa čak i poznatim osobama. Najčešće su žrtve žene i rijetko muškarci, a vrste nasilja mogu biti: fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno i duhovno.

Nikada ne smijemo osuđivati žrtvu.  Izlazak iz ovakvih situacija može biti vrlo težak. Često žena ostaje u nasilnom odnosu jer drukčije ne bi mogla osigurati krov nad glavom  svojoj djeci. Cilj nasilnika je da žrtvu učini slabom i da misli kako nije sposobna izaći iz nasilnog odnosa. Ženi tako pada samopouzdanje te takvim riječima počinje vjerovati.

Nasilje može biti prisutno i u mladenačkim vezama. Na to ukazuju: ljubomorno i posesivno ponašanje, provjeravanje poruka na mobitelu, izoliranje od društva i ucjene. Takvo nasilje nisu “dječje igre” i može ostaviti teške poslijedice. Važno je da tinejdžeri otvoreno razgovaraju o svojim problemima u vezi s prijateljima, psiholozima, roditeljima i sl.

Kako prijaviti doznanje ili sumnju na nasilje?
Nasilje se nikako ne smije zanemariti. To nije interna, obiteljska stvar u koju se ne miješa, nego velik društveni problem koji  su svi stanovnici Hrvatske dužni prijaviti policiji. Ako dijete svjedoči nasilju, najbolje je da razgovara s osobom od povjerenja starijom od sebe poput učitelja ili rodbine izvan kućanstva u kojemu se zbiva nasilje.

Ako ste na bilo koji način dio obiteljskog nasilja, ili ga trpi netko u vašoj okolini, prijavite to na broj policije 192 ili nazovite Sigurnu kuću Istra na SOS telefon 052 500 - 148 i stanite nasilju na kraj.

Čime se bavi Sigurna kuća Istra?
Sigurna kuća Istra je organizacija koja pruža psihološku i emocionalnu podršku, pravne informacije, podršku tijekom ostvarivanja prava i smještaj u sigurnom, prostoru s tajnom lokacijom za žrtve obiteljskog nasilja. Njihova je misija pružanje besplatne pomoći ženama i djeci i podizanje svijesti građanstva o nasilju u obitelji kao društveno neprihvatljivom obliku ponašanja.

Milan Taljat, 8. b

PRIBOR ZA PRVAŠIĆE
Priručnik za roditelje

Forum za slobodu odgoja

Publikacija

"Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini"

sa smjernicama odraslima za potporu i podršku djeci i mladima u teškim trenucima

Ukraine, I Love Ukraine, Prapor Ukraine, Like, Heart - Love Ukraine Png PNG  Image | Transparent PNG Free Download on SeekPNG

Meteorološka postaja

« Rujan 2024 »

Cvrčak br. 45., 2023./2024.

Priloženi dokumenti:
Cvrcak 2023.-2024..pdf

Kalendar šk. god. 2023./2024.

Red Oak School District - Red Oak 2020-2021 School Calendar

POPIS UDŽBENIKA

Popis odabranih udžbenika i dodatnih obrazovnih materijala za šk. god. 2023/2024.

Ending Summer Learning Loss: Can It Be the Key to True Education Reform? |

Školski kurikulum i GPP

Javni natječaji i pozivi

11 best free websites for hospitality job search – BornHotelier