Osnovna škola dr. Mate Demarina Medulin

PROJEKT "LJUDI NAŠEGA KRAJA"- GOSTOVANJE NATALIJE GRGORINIĆ I OGNJENA RAĐENA

Autor: Nataša Zenzerović, 4. 12. 2023.

U sklopu projekta „Ljudi našega kraja“ u petak, 1.12.2023., u goste nam je došao stvaralački i životni par Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen iz Ližnjana. Široj javnosti su već dobro poznati po svom zajedničkom umjetničkom djelovanju koje obuhvaća književnost, performans, video i instalacijsku umjetnost. Od 2010. godine vode Knjižnicu i književno svratište ZVONA i NARI u Ližnjanu, gdje su dosad ugostili oko 300 pisaca, prevoditelja i drugih osoba koje su profesionalno vezane uz knjige. Autori su sedam  romana, dviju zbirki pripovijedaka te jedne slikovnice koju su realizirali zajedno sa svojim sinom Ljubomirom.

Značajan aspekt njihovog stvaranja je pronicljivo istraživanje tema poput identiteta, sjećanja i odnosa između pojedinaca i njihovog okruženja. Često koriste teme specifične za lokaciju, izravno se povezujući s vlastitom okolinom i zajednicom. Na tom tragu gradili su i svoj zadnji roman Joso, fikcijsku biografiju koja se temelji na istraživanju života i djela Ližnjanca Jose Defrančeskog, novinara i pisca, autora poznate knjige "C. i kr. ratni logori 1914-1918." iz 1937. o egzodusu Istrana u Prvom svjetskom ratu. Egzodus je u kolektivnom sjećanju Istrana ostao trajna rana o čemu dosta znaju i mlade generacije, što se moglo vidjeti i u komunikaciji s učenicima osmih razreda koji su nazočili promociji knjige.

Autori su, pripovijedajući o životu Jose Defrančeskog i stvaranju romana Joso, uspostavili otvorenu interakciju s učenicima, koji su se prisjećali kazivanja svojih starijih o tom traumatičnom razdoblju povijesti. Sa zanimanjem su pratili izlaganje o životnom putu i radu Jose Defrančeskog, povremeno se uključujući svojim zapažanjima i komentarima. Izlaganje autora bilo je popraćeno prikazom rijetko viđenih fotografija i dokumenata koje su sakupili tijekom istraživanja za svoj roman.

Jedan školski sat bio je malo za tako zanimljiv susret, a pogotovo za predstavljanje ovoga kompleksnog romana. Učenici i djelatnici škole zahvalni su za ovu rijetku privilegiju razgovora s renomiranim autorima o njihovom najnovijem djelu.

Tim za kvalitetu OŠ dr. Mate Demarina

PRIBOR ZA PRVAŠIĆE
Priručnik za roditelje

Forum za slobodu odgoja

Publikacija

"Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini"

sa smjernicama odraslima za potporu i podršku djeci i mladima u teškim trenucima

Ukraine, I Love Ukraine, Prapor Ukraine, Like, Heart - Love Ukraine Png PNG  Image | Transparent PNG Free Download on SeekPNG

Meteorološka postaja

« Rujan 2024 »

Cvrčak br. 45., 2023./2024.

Priloženi dokumenti:
Cvrcak 2023.-2024..pdf

Kalendar šk. god. 2023./2024.

Red Oak School District - Red Oak 2020-2021 School Calendar

POPIS UDŽBENIKA

Popis odabranih udžbenika i dodatnih obrazovnih materijala za šk. god. 2023/2024.

Ending Summer Learning Loss: Can It Be the Key to True Education Reform? |

Školski kurikulum i GPP

Javni natječaji i pozivi

11 best free websites for hospitality job search – BornHotelier