Posljednje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica poznat kao PINK SHIRT DAYkojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje I verbalno nasilje. Kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.
Škola dr. Mate Demarina obilježila je ovaj važan dan raznim radionicama i aktivnostima:
UČENICI OD 1. do 4. RAZREDA izrađivali su roze lance koje su postavili na ogradu škole čime su simbolikom iskazali svoje zajedništvo u borbi protiv vršnjačkog nasilja unutar škole.
UČENICI OD 1. do 4. RAZREDA izrađivali su i zastavices mislima i porukama podrške.
UČENICI OD 5. do 8. RAZREDA sudjelovali su u nagradnoj kreativnoj radionici kroz likovne i literarneradove na temu vršnjačkog nasilja. Svi radovi izloženi su u prostoru hodnika novog dijela škole, te je 12 najboljih radova nagrađeno.
UČITELJICE PRODUŽENOG BORAVKA S UČENICIMA osmislile su i izradile plakate i mobil izrađen od majice s porukama učenika.
Školu je posjetila novinarka Radio Medulina s kojom su o aktivnostima učenika razgovarale ravnateljica Emanuela Pinzan Chiavalon, pedagoginja Magdalena Jurić i edukatorica-rehabilitatorica Roberta Stevanović. U sklopu emisije koja je emitirana istoga dana u jutarnjim satima gosti na radiju bili su i UČENICI 5.a RAZREDA koji su čitali svoje mislii poruke.
Tijekom velikih odmora u prostoru dvorišta škole djeca su se družila i plesala uz glazbu kojom su dobivali i slali poruke „Ne nasilju“.
Ove godine Policijska uprava Istarska u sklopu obilježavanja Dana ružičastih majica otvorila je natječaj za učenike šestih razreda u izradi video uradaka na temu vršnjačkog nasilja. Naša škola sudjelovala je s 13 video uradaka, a drugu nagradu u Istarskoj županiji osvojile su učenice 6.a razreda Matea Šikljan, Siena Bolković, Klara Šeb i Emilia Neumman s videom ''Nasilje putem društvenih mreža #stop nasilju'' pod mentorstvom razrednice Nataše Kukolja.
BRINI O SEBI - BUDI DOBRO - proŽIVI COVID Mladi iz Istarske županije mogu se stručnim osobama obratiti pozivom na besplatni telefon 095 701 7930, SMS porukom te putem WhatsAppa.
Ukoliko si žrtva ili poznaješ nekoga tko je žrtva ili si na internetu uočio sadržaj zlostavljanja djeteta, prijavi kako bi žrtva dobila potrebnu pomoć i podršku, a počinitelj bio spriječen u daljnjem zlostavljanju!
Hrabri telefon
Hrabri telefon odgovora na potrebu za zaštitom i sigurnošću svakog pojedinog djeteta. Hrabri telefon omogućuje da se dječji glas čuje te sustavno radi na prevenciji okrutnosti i nepravde prema djeci.