Učenici Eko grupe pod mentorstvom učiteljice prirode Anje Orešković obilježili su Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa.
U močvarna staništa ubrajaju se sve stalne ili povremene vode stajačice i tekućice, poplavne šume, travnjaci, kao i obale mora, a ribnjaci, rižina polja i solane su vlažna staništa koja je stvorio čovjek.
Močvarna staništa pod velikim su pritiskom ljudskih aktivnosti, a spadaju u staništa najveće bioraznolikosti, odnosno bogata su biljnim i životinjskim svijetom. Od životinjskog svijeta ističu se ptice močvarice koje se u močvarama hrane, gnijezde te odmaraju tijekom seoba. Vlažna staništa također su važna za obranu od poplava. Močvarna staništa ugrožena su zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernoga iskorištavanja njihovih resursa.
Dana 2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru na obali Kaspijskog mora potpisana je Konvencija o vlažnim staništima (močvarama) od međunarodne važnosti. Hrvatska je također jedna od potpisnica Konvencije. Močvarna područja u Hrvatskoj pod zaštitom Ramsarske konvencije jesu: PP Kopački rit, PP Lonjsko polje i PP Vransko jezero, Delta Neretve te ornitološki rezervat ribnjaci Crna Mlaka.
BRINI O SEBI - BUDI DOBRO - proŽIVI COVID Mladi iz Istarske županije mogu se stručnim osobama obratiti pozivom na besplatni telefon 095 701 7930, SMS porukom te putem WhatsAppa.
Ukoliko si žrtva ili poznaješ nekoga tko je žrtva ili si na internetu uočio sadržaj zlostavljanja djeteta, prijavi kako bi žrtva dobila potrebnu pomoć i podršku, a počinitelj bio spriječen u daljnjem zlostavljanju!
Hrabri telefon
Hrabri telefon odgovora na potrebu za zaštitom i sigurnošću svakog pojedinog djeteta. Hrabri telefon omogućuje da se dječji glas čuje te sustavno radi na prevenciji okrutnosti i nepravde prema djeci.