PREDMETNA NASTAVA
U organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko- neretvanske županije pod vodstvom dr. Matije Čale Mratović, u OŠ Lapad organizirana je edukacija za provedbu preventivnog programa Treninga životnih vještina u trećim razredima osnovnih škola. Na edukaciji su sudjelovale naše učiteljice i stručne suradnice: Martina Perić, Tamara Baničević, Ivana Frka, Danijela Kekez, Helena Ševelj i Martina Dumančić Vranješ.
Uz uvodno predavanje Martine Dumančić Vranješ, prof. socijalne pedagogice : Prevencija i zaštitni čimbenici u školskom okruženju, dr. Matija Čale Mratović osvrnula se na procjenu potreba i iznenađujuće veliki odaziv škola za sudjelovanje u projektu na području naše županije.
Autori i provoditelji programa dr.sc. Darko Roviš, prof. soc. pedagog, Andrea Mataja Redžović, prof.psihologije, Daina Udovicich Corelli, klin.psih. iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko goranske županije upoznali su sudionike s karakteristikama programa Treninga životnih vještina, rezultatima evaluacije, te iskustveno proveli radionice u praksi. Radi se o programu koji kod djece razvija samopouzdanje, vještine donošenja odluka, zauzimanja za sebe, odupiranja vršnjačkom i medijskom pritisku, rješavanja konflikata, kontrole emocija te socijalne i komunikacijske vještine. Program je dokazano učinkovit u primarnoj prevenciji rizičnih ponašanja (pušenja, konzumacije alkohola i zlouporabe droga), zbog čega je primarno i uveden u škole. S druge strane očekuje se da vještine koje se programom razvijaju ojačaju kapacitete djece i za prevladavanje posljedica na mentalno zdravlje koje je uzrokovala epidemija virusom COVID.