Osnovna škola Mejaši

FESTIVAL ZNANOSTI - "ALGORITAM EKSPERIMENTA"

Autor: Lidija Brkan, 27. 4. 2024.

Radionica u okviru ovogodišnjeg Festivala znanosti, "Algoritam eksperimenta", održana je 22. i 26. travnja u OŠ Mejaši s učenicima 7. C i 7.B razreda. Učenici su se tijekom uvodnoga predavanja upoznali s pojmovima polarnosti i elektronegativnosti. Naučili su kako demonstrirati pojavu polarnosti izradom vlastite "Lava lampe", a primijenili su je i "Bojanjem mlijeka" gdje su promatrali kako "nepolarni rep" deterdženta, u doticaju s mlijekom, sakuplja molekule masti, dok se "polarna" glava" miješa s molekulama vode, uz kao posljedicu navedenih procesa kretanje prehrambenih boja.

Zatim su razmatrali jesu li rezultate navedenih eksperimenata mogli dobiti koristeći se prethodno dobivenim informacijama, iz već postojeće baze podataka; potrebu digitalne tehnologije u svrhu obavljanja određenih zadaća, umjetnu inteligenciju, te način funkcioniranja mobilnih uređaja, računala i aplikacija. Prisjetili su se pojma algoritma, te su kroz etape (unos podataka, obrada podataka i prikaz), koristeći se kolaž papirom, izradili algoritam odrađenog eksperimenta "Lava lampa". Navedenim etapama radionice učenici su imali priliku, osim učenja o umjetnoj inteligenciji, povezati različita STEM područja znanosti. Kao zaključak radionice promišljali su o pozitivnim i negativnim učincima umjetne inteligencije.

Voditeljica ove radionice bila je učiteljica biologije i kemije Danica Bajić, uz suradnike učiteljicu biologije i kemije Blanšu Dadić, te učenike osmih razreda: Lorenu B., Miu B., Duju G., Marijanu K., Anu L., Karlu L., Lanu M., Anu R., Mateu V. i Luciju V..

OGLASNA PLOČA

Sjednica UV-a

održana je u ponedjeljak, 8. srpnja 2024., s početkom u 10:00 sati u maloj dvorani.

Upute za razrednike:

e-Dnevnik za razrednike

Upute za nastavnike:

e-Dnevnik za nastavnike

Sve o Tablet računalima

Prezentacija s roditeljskog,

Upute za SIM kartice...

KNJIGOVODSTVO
PRAVILNICI

Osnovna škola Mejaši / Mejaši 20, HR-21000 Split / os-mejasi-st.skole.hr / ured@os-mejasi-st.skole.hr