Poštovani roditelji, dragi učenici
organizacija rada u školi će biti izvršena prema Uputama HZJZ-a te Ministarstva znanosti i obrazovanja koje su prilog ove obavijesti. Detalje oko početka nastave, smjene i raspored ulazaka objavit ćemo naknadno.
- Svi učenici su u školi (ovaj model podrazumijeva to da se svi učenici obrazuju u školi uz pridržavanje epidemioloških Uputa HZJZ).
- Nastava će se odvijati u dvije smjene koje se rotiraju. Razredna nastava odvojena je od predmetne nastave. Svaki razred ima „svoju“ učionicu.
- Svaki razredni odjel boravi u jednoj prostoriji (učenici ne mijenjaju učionicu niti u predmetnoj nastavi). Iznimno, za učenike od V. do VIII. razreda osnovne škole moguća je dnevna izmjena učionica i to isključivo i ako je neophodno kod izvođenja nastave u specijaliziranim učionicama.
- Učenici ulaze/ izlaze na 3 ulaza u određenom vremenskom razmaku. Nastava za sve učenike ne počinje u isto vrijeme.
- Prilikom ulaska/izlaska učenika u školu učenici od 5. do 8.r dužni su nositi zaštitnu masku.
- Grad Vinkovci osigurat će 2 platnene zaštitne maske za sve učenike od 1. do 8.r. i za sve zaposlenike škole. Maske je neophodno nositi pravilno na način da cijelo vrijeme prekrivaju nos i usta.
- Za učenike je izrađen protokol kretanja kako bi se smanjio fizički kontakt razrednih odjela.
- Učenicima u razredima od 5.do 8. može se osigurati razmak 1,5m ( učenici ne nose maske na nastavi, kao ni predmetni nastavnici)
- Razredna nastava organizirana je da su učenici sa svojim učiteljima u razredu. Učitelji izborne nastave, te nastave stranih jezika i hrvatskog jezika u razredima koji nastavu slušaju na srpskom jeziku i ćirilićnom pismu, prilikom održavanja nastave dužni su nositi masku.
- Ukoliko tijekom izvođenja određenih oblika nastave (npr. izborne nastave, nastave stranih jezika, fakultativne nastave, dodatne i dopunske na stave nije moguće izbjeći fizički kontakt učenika iz različitih razrednih odjela, za te se skupine učenika nastava može organizirati kao nastava na daljinu ili u turnusima.
- Pomoćnici u nastavi obvezni su nositi zaštitnu masku.
- Stručni suradnici koji su zaposleni mogu ulaziti u razredne odjele uz pridržavanje epidemioloških Uputa HZJZ-a.
- Prehrana učenika organizirana je u učionicama za sve učenike.
- Posjet školskoj knjižnici organizira se u dogovorenim skupinama.
- Dezinfekcija prostorija prije, nakon i između smjena.
ZA RODITELJE
- Ulazak u školu zabranjen je svima osim djelatnika i učenika.
- Roditeljski sastanci održavat će se online ili iznimno na otvorenom ispred škole.
- Individualna primanja učitelja obavljat će se telefonski. Termini individualnih primanja objavit će se na stranici škole. Obvezna je komunikacija učitelja/nastavnika kao i komunikacija s roditeljima učenika kako bi se ukazalo na napredovanje učenika ili možebitne teškoće.
- U komunikaciji s odgojno-obrazovnim radnicima, preporučuje se komunikacija na daljinu u dogovoreno vrijeme i to samo u radne dane.
- Učenik ima obvezu pohađanja nastave, a roditelj ima obvezu opravdati svoje dijete u slučaju bolesti ili zatražiti izostanak sukladno odredbama Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera .
- Roditelji su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju liječenju djeteta. Učenici starije dobi sami mjere temperaturu. Učenici viših razreda a posebno punoljetni učenici mogu samostalno mjeriti tjelesnu temperaturu.
- Učenicima od 1. do 4. razreda OŠ, kao i učenicima s teškoćama u razvoju koji svladavaju posebne programe preporuka je da svaki dan prije odlaska u ustanovu roditelj u djetetovu bilježnicu upiše vrijednost izmjerene temperature kod djeteta. Bilježnicu dijete donosi sa sobom u ustanovu, a učitelj svakodnevno provjerava.
- Kod sumnje na povišenu tjelesnu temperaturu te kod pojave akutnih simptoma zarazne bolesti (npr. kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, proljev, povraćanje) neophodno je djetetu u školi izmjeriti tjelesnu temperaturu. Ako učenici razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, učitelji odmah obavještavaju roditelje/staratelja, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.
Sumnja na COVID-19
Znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19:
• povišena tjelesna temperatura (po pazuhom > 37,2)
• simptomi respiratorne bolesti - kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja
• poremećaj osjeta njuha i okusa
• gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno kod manje djece).
Djeca/učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u ustanovu.
Postupanje u slučaju sumnje na zarazu
Kod pojave navedenih znakova bolesti učenik ili djelatnik ostaje kod kuće, javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, odnosno pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji. O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava ustanovu. Ako se znakovi bolesti jave tijekom boravka u ustanovi, odmah treba pozvati roditelja učenika izolirati u prikladnoj prostoriji do dolaska roditelja. Oboljeli djelatnik odmah napušta ustanovu.
Djeca
Dodirivanje lica
Djecu/učenike treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.
Kihanje i kašljanje
Djecu/učenike treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.
Modeli_i_preporuke_za_provedbu_nastave_u_2020-2021_(29.8.2020).pdf
Upute_vrtici_i_skole_24_08_2020_HZJZ-1.pdf