Nagrađeni na literarnom natječaju Ekološkog društva Žumberak
Autor: Jasenka Staničić, 2. 6. 2016.
I ove godine naši su učenici pisali o ekološkim temama, a radove smo poslali na natječaj Ekološkog društva Žumberak. Predsjednik EDŽ-a Josip Šintić, prof. napisao je članak za Školske novine koji se nalazi u prilogu ovoj vijesti. U članku možete naći koji su učenici nagrađeni i pročitati njihove uratke.
OŠ «SLAVA RAŠKAJ», OZALJ EKOLOŠKO-EDUKATIVNA AKCIJA S LITERARNIM NATJEČAJEM
«Eko ljudi» i družina »Oko-Liš» u ozračju zelenog raja
Provedba literarnog natječaja ekološko-edukativne akcije Ekološkog društva Žumberak
Piše
Josip Šintić
prof. psihologije,
Predsjednik ED Žumberak
Već sedmu godinu Ekološko društvo Žumberak u sklopu ekološko-edukativnog programa Uljepšajmo svoj zavičaj – više cvijeća manje smeća organizira literarni natječaj u OŠ «Slava Raškaj», u povijesnom gradu Zrinjskih, Ozlju, iz kojega su prije 345 godina na put bez povratka, u Bečko Novo Mjesto, krenuli naši povijesni junaci Petar Zrinski i Fran Krsto Frankapan, gdje 30. 4. 1671. «zginuše pošteno», i tako stekoše vječnu slavu i spomen kod hrvatskog naroda.
OŠ „Slava Raškaj“ u Ozlju, kako nas je informirala vrijedna knjižničarka Jasenka Staničić, prof., pripada Međunarodnoj mreži ekoškola. Njezini učenici i učitelji, zajedno s ravnateljicom Gordanom Basar nastoje da nastava i cjelokupni rad škole bude prožet ekologijom. Dan planeta Zemlje, ujedno i Eko-dan škole obilježili su radno. Raspoređeni u desetak skupina uredili su unutrašnjost škole i njezinu okolicu. Radili su u voćnjaku, očistili igralište, kao i prilaz školi. Oslikavali su stari namještaj i zidove učionica, čistili police i brisali prašinu s knjiga u školskoj knjižnici. Izrađivali su eko vrećice od stare tkanine, osmišljavati eko-parole, a sve su „perom“ i fotoaparatom pratili «Mali novinari».
I u područnim školama taj dan održan je niz ekoloških radionica i akcija čišćenja i uređivanja prostora oko škole i u njoj. Uz uobičajene aktivnosti koje se provode svake godine, učitelji s puno entuzijazma uvode i nove oblike upoznavanja prirode i suživota s njom. Tako je učiteljica razredne nastave i dugogodišnja planinarka Mirjana Petrunić pokrenula u školi novu i učenicima veoma privlačnu aktivnost planinarenja. «Slavini planinari» ostvarili su tijekom školske godine pet izleta koji su ih oduševili. Počeli su od najvišega vrha ozaljskoga kraja Vodenice, a posebno atraktivan je bio uspon na ogulinski Klek. Uz stručno vodstvo iskusnih planinara učenici su jako puno naučili o ovom lijepom «sportu» u kojemu se svatko natječe sam sa sobom. Upoznali su kretanje u planini, osnove penjanja, osnove speleologije, stjecali znanja o opremi, načinu pakiranja opreme, osnovama korištenja penjačke opreme, vještini izrade čvorova, orijentaciji, meteorologiji, prvoj pomoći, prehrani i planinarskoj etici koja uključuje poštivanje prirode i čovjeka u njoj. Bilo je to iznimno vrijedno i nezaboravno iskustvo. «Slavini planinari» i Eko škola nedavno su ostvarili svoj posljednji izlet u ovoj školskoj godini posjetom Nacionalnom parku Paklenica gdje su obišli spilju Manita peć, a zatim su imali vježbu penjanja u Klancu.
Osim planinarenja, učenici su i na drugim izletima upoznavali prirodu i ekologiju. Posjetili su Botanički vrt u Zagrebu, a nastavljena je i višegodišnja suradnja s Hrvatskim šumarskim institutom u Jastrebarskom. Učenici I. razreda Područne škole Podbrežje, zajedno sa svojom učiteljicom Marijom Šoštarić, pokrenuli su zanimljiv i vrijedan projekt Botanički kutak žumberačkog kraja. U tom projektu na zapuštenoj livadi posadili su sadnice specifične za žumberačko područje. Svoj mali arboretum planiraju povezati poučnom stazom s klupama za odmor koje nose imena većih mjesta Žumberka.
Uz ekološke, u školi se raznolikim programima i aktivnostima njeguje zavičajnost. Zavičajnom jeziku i narodnim običajima posvećen je projekt Područne škole Trg koja djeluje u istoimenome selu bogate i osebujne tradicije. Njeguje se i književni jezik. Učenica 7. r. Mihaela Šimunić osvojila je prvo mjesto na državnom natjecanju iz hrvatskoga jezika, a i u literarnim natječajima Ekološkog društva Žumberak, tijekom više godina pisala je predivne radove. U ovogodišnjem natječaju stručno povjerenstvo ED Žumberak, sastavljeno od ljubitelja prirode, stručnjaka za njenu zaštitu te iskusnih učiteljica, ocjenjivalo je pet radova učenika II. razreda, po dva rada učenika III. i IV. razreda, te tri rada učenika VI. i VII. razreda. Većina radova su izuzetno kvalitetni; ukazuju na visoku razinu ekološke i domovinsko-zavičajne osviještenosti učenika, kao i njihovo poštivanje tradicionalnih vrijednosti, što ukazuje na izuzetno kvalitetan odgojno-pedagoški rad njihovih mentorica-učiteljica.
U kategoriji proznih radova učenika II. razreda za ekološku osviještenost prvu nagradu je dobila je učenica Eva Basar za rad Djevojčica Ana i dupin, a drugu nagradu učenica Lea Blažina za rad Uljepšavanje okoliša. Za ekološku osviještenost učenika II. razreda, izraženu pjesmom, prvu nagradu će primiti Antonija Šiljevinac za pjesmicu Vesela šuma; drugu nagradu Anja Tuškan za pjesmicu Pismo iz Zelengrada, a treću nagradu Anton Broz za pjesmicu Moj okoliš.
U kategoriji učenika III. razreda prvu nagradu za ekološku osviještenost izraženu pjesmom primit će Marcel Dasović za pjesmicu Eko-poruke, a drugu nagradu Matija Ivić za pjesmicu Vesela priroda. U kategoriji učenika IV. razreda prvu nagradu je primio Leon Blažina za prozni rad Eko priča, a drugu nagradu Elena Žganjer za prozni rad Okoliš.
U kategoriji učenika VI. i VII. razreda za ekološku osviještenost prvu nagradu je dobila Mateja Bosiljevac za prozni rad Volim reciklirati, a drugu nagradu Božica Udorović za prozni rad Zlatne ruke moje bake, uz pohvalu za poštivanje tradicionalnih obiteljskih vrijednosti.
Priznanje za ekološku osviještenost i aktivno praćenje časopisa Priroda primiit će je učenica VII. r., Lukrecija Guštin za pjesmicu Lijepe slike, tužne slike.
Priznanja za ekološko-edukativni odgoj učenika II. i III. razreda dobivaju mentorice – učiteljice Katica Graša, Jasminka Trpčić iz PŠ Trg te Ljiljana Mikšić iz PŠ Mali Erjavec. Za rad s učenicima IV.razreda Irena Šimunić te za rad s učenicima VI. i VII. razreda Jasenka Staničić, prof.
Priznanja i nagrade bit će uručeni učenicima i njihovim mentoricama za završnoj školskoj svečanosti u Ozlju.
UČENIČKI RADOVI
Volim reciklirati
Mnogi još nisu svjesni koliko je ekologija bitna. No, ja nisam među njima. Već sam s četiri godine prvi put počela „reciklirati“. Bile su mi dosadile uobičajene igračke pa sam počela „razvrstavati otpad“. Slagala sam plastiku na plastiku, staklo na staklo, papir na papir. Od svoje sam sobe napravila „remek-djelo“. No to je bila samo igra.
Prvo pravo recikliranje bilo je kada sam od plastične boce napravila lutke i iskoristila ih za lutkarsku predstavu pred prijateljima. A sada, kad poslije učenja i pisanja zadaća „pustim mozak na pašu“, volim se igrati bojama. Volim kreativnost. Uzimam kist i boje i neku odbačenu stvar. No, otpadci su često prljavi pa ih najprije treba očistiti. Uzimam rukavicu i čistim staru konzervu od graha. Zatim na nju nanesem malo bijele boje. Nakon toga počinjem crtati olovkom, no kako u tome nisam baš vješta, pripomogne baka, a neki put i mama. Zatim na crteže kistom nanosim vesele boje, zalijepim prozirne gumbiće pa sve stavim sušiti – i evo, čaša za olovke je gotova!
Umjesto kupnje novoga ormara, osvježila sam stari. Obojila sam ga u bijelo i ukrasila šarenim točkicama. Oslikane vaze od starih boca krase kut moje sobe, a majci sam od starih kanta napravila posude za cvijeće.
Volim recikliranje i kreativnost, a ponajviše majku prirodu. Kad bi ljudi uvijek reciklirali papir, ne bi toliko sjekli šume. Kad bi više prerađivali stare stvari, ne bi bilo toliko odbačenog otpada. Bilo bi više čiste prirode i čistog zraka.
Mateja Bosiljevac, 7.r., mentorica: Jasenka Staničić
Zlatne ruke moje bake
Moja baka Zagorka ima zlatne ruke. Voli plesti i izrađivati ručne radove. U jednoj staroj škrinji ima puno stare odjeće, ali je ne baca nego od nje izrađuje novu i moderniju odjeću. Jako je spretna i ima puno mašte. Posebno voli šivati za sestru i mene.
Staru odjeću raspara škarama, a onda skroji novu. Na nju stavlja ukrasne cvjetiće, perlice ili nešto drugo što nađe. Radi s ljubavlju tako da sve ispadne puno ljepše i modernije. I nas uči da ne bacamo staro nego da iskoristimo ono što se da iskoristiti. Puno toga je šteta baciti.
Moja baka je jako dobra. Voli pomagati ljudima. Pomaže i onima koje ne poznaje. Zato je jako sretna žena.
Božica Udorović, 6. razred (učenica koja radi prema individualiziranom programu) mentorica: Jasenka Staničić
Djevojčica Ana i dupin
Jednom davno plivao je dubokim morem dupin Gricko. Dok je plivao nije primijetio jednu staru ribarsku mrežu i zapetljao se u nju. Sve je to vidjela djevojčica Ana. Pozvala je tatu da doveze čamac. Tata je dovezao čamac i odvezli se do dupina. Ana i tata pomogli su dupinu i izvukli ga iz mreže. Upozorili su ga da drugi put više pazi i da gleda ispred sebe dok pliva. Dupin Gricko im se zahvalio. Obećao je da će biti pažljiviji. Otplivao je dalje od čamca i počeo izvoditi vratolomije. Skakao je visoko u zrak. Tata i Ana su sve gledali iz čamca . Pljeskali su i vikali: „Bravo! Super! Odlično!“
Anin tata je zamolio ribare da ne bacaju stare mreže u more. Ribari su obećali da više nikad neće bacati stare mreže u more jer su vidjeli da to može biti opasno. Ana i tata često su plovili svojim brodićem po morskoj pučini. Anu i tatu je jako veselilo kad su u daljini vidjeli veselog dupina. Dupin Gricko je plivao dubokim morem. Volio je pratiti brodiće i razveseljavati djecu.
Eva Basar, 2.r., mentorica: Katica Graša
Okoliš
Jednoga dana sve su se životinje iz šume skupile kod velikog hrasta. Odlučile su izabrati predsjednika šume. Predložili su pet kandidata. To su bili: vjeverica Kiki, sova Huki, zec Uško, medo Mrki i lija Luki. Raspravljali su dugo, svađali se, ali su se ipak nekako dogovorili i izabrali vjevericu Kiki.
Nakon sastanka svi su zajedno šetali, razgovarali i pjevali dok najednom nisu stali. Kad su vidjeli da je cijela šuma prekrivena smećem, jako su se rastužili i rekli vjeverici Kiki da okupi sve životinje iz šume.
Postavili su znak " NE BACAJ SMEĆE! "
Nekoliko dana poslije dječak i djevojčica su šetali šumom i primijetili da je puna smeća. Vidjeli su i znak koji su bile postavile životinje. Odlučili su pozvati sve prijatelje iz razreda da počiste šumu.
Sve su uspjeli ZAJEDNO!!!
„Jupi! Jupi!“, klicale su životinje, a djeca su im podijelila hranu. Djeca i životinje postali su dobri prijatelji, a kad bi god bilo nekog smeća u šumi, djeca bi radosno potrčala sve to počistiti !!! Životinje su bile jako sretne jer žive pokraj lijepe i pametne djece.
Životinje bi ponekad došle do prozora škole i slušale kako djeca uče. Možda su i one nešto novo naučile. U šumi nikad više nije bilo smeća, a životinje su postale tim i grupa, a ne
svatko za sebe. Jedni su se zvali "OKO" , a drugi "LIŠ" i tako je nastala družina "OKOLIŠ "
PORUKA:
Čuvajmo okoliš jer on čuva nas!!! Ne zaboravi i životinje imaju dom!!!
Elena Žganjer, 4.r. voditeljica: Irena Šimunić
Vesela šuma
Kad je proljeće,
šuma se zeleni,
životinje pjevaju i plešu
i njihovi mladi stižu.
Kad je ljeto
i sunce jarko grije
šuma željno ljetnu kišu čeka.
Kad je jesen,
šuma boje svoje mijenja
u žuto, smeđe,
narančasto i crveno.
A kad je zima,
šuma se lijepom, bijelom
tkaninom pokrije i spava.
Pa onda, kad zatopli
šuma opet svoj nakit stavlja.
Antonija Šiljevinac, 2.r.,PŠ Trg, mentorica: Jasminka Trpčić
Eko priča
Jedan dječak po imenu Hrvoje išao je po šumi i gledao uplakana stabla i potočiće pa ih je upitao:"Zašto plačete?" Oni su rekli: "Ljudi su nas zagadili." Kada je dječak to čuo, bilo mu je dosta zagađenja. Prošao je kući i napravio je plakat na kojemu je pisalo "Tražim ljude koji bi htjeli sudjelovati u akciji čišćenja. Ako želite sudjelovati, nazovite Hrvoja na broj: 097 721 111." Nakon nekoliko sati nazvala je djevojčica Ivana. Rekla je da bi htjela sudjelovati u akciji i nije bila sama. Sa njom se prijavilo dvadesetak djece. Drugi dan su išli kupiti opremu i uzeli su veliki kamion za otpad. Nakon dva dana očistili su cijelu šumu. Otpad su sortirali u posebne vreće i kutije kako bi se kasnije mogao reciklirati.
Potočićem je prožuborila čista voda, grane drveća su se zazelenile. Nakon toga velikog čišćenja održali su veliku zabavu u šumi i svi su plesali, ali nakon zabave su sve opet počistili. Bilo je dugo čisto i još dan danas je čisto.
Brinete li se vi o svome gradu?
Leon Blažina, 4.r., voditeljica: Irena Šimunić
Uljepšavanje okoliša
Djevojčica po imenu Jana šetala je u prirodi i vidjela kako ljudi bacaju smeće po njoj. Bila je tužna i razočarana. Naišla je na svoga brata kako baca limenke po cvjetnjaku i na sestričnu kako baca vrećicu od bombona u parku. Htjela ih je upozoriti, a onda se sjetila da bi bilo dobro organizirati akciju čišćenja koju je nazvala Eko ljudi. Prijavilo se trideset odraslih i osamnaestoro djece. Očistili su okoliš i svako dvorište u ulici. Ta je ulica proglašena najljepšom ulicom u gradu.
Maja je gledala eko crtić na televiziji i vidjela puno lijepih eko akcija. Htjela je i ona napraviti jednu, pa se sjetila da bi bilo dobro saditi cvijeće u vrtu. Posadila je maćuhice, tulipane i jorgovane. Mama joj je rekla: „Bravo! Lijepo! Izvrsno!“. Svi su u kući bili sretni zbog lijepoga vrta. Maja sretno usklikne: „Jedva čekam novu eko akciju!“
Lea Blažina, 2. r., OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj, Mentorica: Katica Graša
Pismo iz Zelengrada
(prema priči iz lektire)
Grad piše:
Bacati smeće nećemo više.
Žao nam je srcem svim,
što je u Zelengradu čak i lim.
Popravit ćemo se smjesta
i bacati otpad na posebna mjesta.
Zelengrad vole svi,
pa i mi.
Drago nam je da šuma lista
i da potok od čistoće blista.
Od vašeg milog grada
za spas vječnog Zelengrada.
Anja Tuškan, 2. r., mentorica: Katica Graša
Eko –poruke
Proljetno čišćenje počinje sad,
selo i grad zablistat će tad.
Šume treba dobro čuvati,
svima čisti zrak osigurati!
Papir u spremnik plavi stavi,
da stablo u šumi ostari!
U parku nećemo ništa graditi,
već šareno cvijeće saditi!
Svatko od nas, neka dobro pazi,
da nam našu Kupu nešto ne zagadi!
O prirodi moramo brinuti se svi,
svaki dan Zemlju veseliti!
Marcel Dasović, 3.r. PŠ Trg, mentorica Jasminka Trpčić
Moj okoliš
Čuvaj okoliš! Ne bacaj otpatke!
Podigni papirić, ne srami se!
Ne uništavaj prirodu; drveće, cvijeće, rijeke, potoke, livade i šume.
Ja ne bacam smeće, a ne smiješ ni ti. Ne smijemo biti zli prema Zemlji.
Moramo čuvati okoliš jer je sve to Božje čudo!
Anton Broz, 2.r.PŠ Mali Erjavec, mentorica: Ljiljana Mikšić
Poslušajte neke radijske emisije koje su izradili naši učenici
isti&razliciti.mp3
Dan sjecanja na Vukovar.mp3
Dediscina v rokah mladih.mp3
Ivana Brlic M.mp3
citalacki maraton intervju.mp3
Dan ucitelja.mp3
sv Nikola .mp3
radioJaska.mp3
Trska ABECEDA.mp3
Hrvatski jezik kao materinski.mp3
Radijska emisjia Spavanje.mp3
Radiodrama Strahograd.mp3
Zavrti zvrk.mp3
Kupa.xlsx
slike.zip
slike2.zip
temperature.xlsx
konzum.xlsx
Proracun.xlsx
Datoteke.zip
U prilogu se nalazi popis udžbenika koji će se koristiti u šk. godini 2024./2025. Za pregled udžbenika pojedinog razreda potrebno je odabrati razred u donjoj traci dokumenta.
U matičnoj školi provedeno je istraživanje o konzumaciji medija djece mlađe školske dobi - vrste medija, sadržaji medija, provedeno vrijeme itd. U nastavku možete detaljno pročitati kojim medijima i koliko su izložena djeca naše škole od 1. do 4. razreda.
analiza 1.r.pdf
analiza 2r.pdf
analiza 3.r.pdf
Analiza 4.r.pdf
Vozni red 2024-2025.pdf
« Rujan 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Kriteriji_za_ocjenjivanje_informatika.pdf
NewliquidCrystal_1.3.4.zip
bezicni2.jpg
bezicni3.jpg