preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Tin Ujević" Osijek

 > Naslovnica
OBAVIJEST načina upisa u 1. razred osnovne škole za šk. god. 2024./2025.

       

Poštovani roditelji!

Dana 31.1.2024. godine dobili smo novu obavijest o načinu upisa u 1. razred. Prijave za upise u prvi razred i sami upisi provoditi će se preko Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.

Prijave će započeti 22. veljače 2024. godine i trajati do 31. ožujka 2024. godine. Roditelji će putem poveznice https://osnovne.e-upisi.hr moći podnijeti prijavu za upis  djeteta u prvi razred osnovne škole.

Prijave za upis učenika s već utvrđenim teškoćama moguće su već od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.

Obveznici polaska u osnovnu školu, za šk. god. 2024./2025.,  su  djeca  rođena u razdoblju od 1.4.2017. do 31.3.2018. godine i djeca kojoj je u šk. god. 2023./2024. odgođen upis u prvi razred osnovne škole.

Pozivamo roditelje da prate obavijesti na mrežnoj stranici škole na kojoj ćemo objaviti dodatne upute za način korištenja informacijskog sustava kada nam budu dostupne. U prilogu možete pogledati službene dopise Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Plan upisa djece u prvi razred osnovne škole za 2024./2025. školsku godinu na području Osječko-baranjske županije i Priopćenje osnovnim školama

 

U Osijeku 1. veljače 2024. godine

RAVNATELJ

Domagoj Šokičić, prof.

Priloženi dokumenti:
plan upisa 2024 novi.pdf
pripcenje.pdf

MODELARSKA LIGA

Zajednica tehničke kulture Grada Osijeka organizirala je 9. travnja 2024. kolo Modelarske lige u našoj školi.

Modelarska liga je ekipno natjecanje učenika, u kojoj svaku ekipu čine dva učenika, a njihov

je zadatak pomoću Unimat basic 1 stroja (koji je siguran za rad) izraditi tehničku

tvorevinu prema zadanom nacrtu

Na natjecanju je sudjelovalo 12 ekipa (24 učenice i učenika), a prve dvije ekipe su se

plasirale na Županijsko natjecanje koje će se održati 6. svibnja 2024. u OŠ „Tenja“.

Nakon natjecanja stručno povjerenstvo iz ZTK grada Osijeka proglasilo je tri prvoplasirane

ekipe, a svi ostali su zauzeli visoko četvrto mjesto.

Rang:

1. mjesto - Eleonora Anić i Iva Vinko

2. mjesto - Petra Perkunić i Nora Džanko

3. mjesto – Mia Mrekaj i Ariana Nikolić-Ognjenović

Bravo za naše učenice i učitelja mentora Srećka Ivkovića!

UPIS UČENIKA U PRVI RAZRED
UPIS UČENIKA U PRVI RAZRED


DAN DAROVITIH UČENIKA

Dan darovitih učenika obilježava se 21. ožujka. U našoj smo ga školi obilježili predavanjem za učitelje o radu s darovitim učenicima s naglaskom na potrebama darovitih učenika koje je održala školska psihologinja. Učenici 5. razreda koji polaze radionice za darovite učenike Skupina Madagaskar održali su Sate razrednika u svojim razredima kako bi prijateljima iz razreda prenijeli što su do sad naučili. Učenici 6.a razreda izradili su plakat na temu Dana darovitih učenika. Brojni učenici naše škole pohađaju dodatnu nastavu, izbornu nastavu, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti. Svoj trud i zalaganje pokazali su na natjecanjima na kojima su sudjelovali i još će sudjelovati. Kako ne bi propustili nekog od učenika i učitelja planiramo ih do kraja školske godine sve predstaviti i pohvaliti, zajedno sa zapaženim rezultatima koje su ostvarili na natjecanjima. Nastavak slijedi …

PČELICA SPELICA

Proljetni praznici - obavijest

Poštovani roditelji,
dana 27. ožujka 2024. godine posljednji je nastavni dan prije početka proljetnih praznika. Proljetni praznici počinju 28. ožujka i završavaju 5. travnja, s tim da nastava počinje 8. travnja 2024. godine. Prvi tjedan nastave, nakon završetka proljetnih praznika, parna smjena započinje ujutro, a neparna popodne.


                                                   ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

SVJETSKI DAN DOWNOVOG SINDROMA - 21. OŽUJKA

21. ožujka 2024. godine u našoj školi obilježen je Svjetski dan Downovog sindroma. Prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine. Datum simbolizira trisomija 21. kromosoma, što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

Učenici i djelatnici naše škole su u znak podrške osobama s Down sindromom obukli rasparene šarene čarape.

VELIKA ČAST I PRIZNANJE

Upravo smo saznali za veliku čast i priznanje za našeg učitelja Tehničke kulture, prof. Srećka Ivkovića, koji je dobitnik Državne godišnje nagrade tehničke kulture „Faust Vrančić“ za 2023. godinu. Inače, u skladu s Pravilnikom o Državnoj nagradi tehničke kulture „Faust Vrančić“, Odbor za dodjelu Nagrade „Faust Vrančić“ dodjeljuje za iznimna postignuća u tehničkoj kulturi za 2023. godinu petnaest nagrada: jednu nagradu za životno djelo, deset godišnjih nagrada pojedincima i četiri godišnje nagrade udrugama.

Izuzetno smo ponosni što imamo takvog stručnjaka, učitelja i kolegu u svojim redovima jer je i na državnoj razini prepoznat njegov uspjeh, rad, zalaganje i stručnost. Čestitke od srca u ime svih učenika i djelatnika Škole!

Profesor Srećko Ivković čini nas ponosnima i sretnima!

            

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Vodeći se ovogodišnjom Porukom djeci svijeta Preko mora na krilima mašte japanske književnice Eiko Kadono i posterom koji je likovno osmislila Nana Furiya, svjetski poznata japanska umjetnica, učenici 2.c razrednog odjela su, uz pomoć razrednice Eve Andrić i školske knjižničarke, upotrijebili svoju maštu i izradili taktilnu slikovnicu prema motivima basne Lav i miš Jeana de La Fontainea (upotrijebljen je primjer obrade teksta i vizualnog rješenja A.Tufekčić). Nakon čitanja basne naglas i razgovora o sadržaju te pouci, učenici su bili podijeljeni u parove kako bi ilustrirali prizore/tekstualne dijelove. Osim svoje mašte i kreativnosti, upotrijebili su i raznovrsne materijale za izradu i na taj način aktivno sudjelovali u nastajanju knjige. Poznato je kako taktilna slikovnica potiče i razvija kognitivne, emocionalne i socijalne vještine, empatiju i motivira na razgovor o poteškoćama s kojima se susreću učenici rane osnovnoškolske dobi (emocionalna stanja, prijateljstvo). Učenička je aktivnost obilježavanja prijavljena u okviru postojeće nacionalne kampanje o poticanju čitanja od najranije dječje dobi, nazvane „Čitaj mi!“ (https://www.citajmi.info/dogadanja/opsirnije/taktilna-slikovnica/).

Kako bi uradak bio dostupan svima za virtualno čitanje, dostupan je u e-obliku na poveznici https://shorturl.at/jxUX2, a u školskoj se knjižnici može pročitati i pregledati u originalnoj/papirnoj inačici.

(slikovni prilog: taktilna slikovnica učenika 2.c razreda)

      S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

DAN EUROPSKIH AUTORA

Inicijativi kojom se želi istaknuti raznolikost europske književnosti i osnažiti mlade na poticanje čitanja, priključila se i školska knjižnica.

Točno na sam dan obilježavanja, u ponedjeljak, 25.3.2024., učenici 3.a razrednog odjela i njihova razrednica Mirna Grbec, u suradnji sa školskom knjižničarkom (koja je učenicima napravila odabir književnika i njihovih najpoznatijih književnih ostvarenja te priredila mrežne podatke), predstavili su pojedinačno sljedeće europske države:

Italiju (Carlo Collodi, Pinocchio), Njemačku (Waldemar Bonsels, Pčelica Maja), Ujedinjeno Kraljevstvo (Lewis Carroll, Alisa u Zemlji Čudesa), Francusku (Pierre Probst, Karolina na moru), Švicarsku (Johanna H. Spyri, Heidi), Nizozemsku (Guus Kuijer, Patka kao patka), Grčku (Ezop, Kornjača i zec), Poljsku (Stanislaw Lem, Bajka o robotima), Belgiju (Bart Moeyaert, Braća), Austriju (Felix Salten, Bambi), Švedsku (Astrid Lindgren, Pipi Duga Čarapa), Dansku (Jens Sigsgaard, Pale sam na svijetu), Irsku (Eoin Colfer, Pas koji je prestao lajati), Hrvatsku (Dubravka Pađen-Farkaš, Nije me strah), Finsku (Tove M. Jansson, Zima u Mumindolu), Island (Andri Snaer Magnason , Priča o plavom planetu), Češku (Karel Čapek, Poštarska bajka), Mađarsku (Ferenc Molnar, Junaci Pavlove ulice), Bugarsku (Elin Pelin, Jan Bibijan – nevjerojatni doživljaji jednog klinca), Sloveniju (Josip Vandot, Kekec na vučjem tragu) i na kraju Litvu (Kestutis Kasparavičius, Lijenozemska).

Vođenim dijalogom s razrednicom učenici su spretno šetali između europskih zemalja i  različitih tematsko-idejnih slojeva književnih tekstova (moralno/nemoralno ponašanje, empatija, svijet fantazije, ekologija, ljubav, djetinjstvo, psihologija odrastanja, prijateljstvo, emocije, karakterne osobine, senzibilitet prema osjetljivim skupinama...).

Inkorporirajući odabrane tekstove u nastavne predmete i sadržaje (korelacija i integracija) u jednom se satu tako ispreplelo sve ono što treba predstavljati suvremenu školu za život – kultura slušanja i govorenja, osobni razvoj, kritičko promišljanje, povezivanje tema i događaja sa svakodnevnim životom, razvijanje tolerancije i poboljšavanje međuljudskih odnosa.

Vrijedno je na kraju napomenuti kako su se književni tekstovi jako svidjeli učenicima, što znači da je cilj susreta ostvaren: razvijati kulturu čitanja!

 

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

(slikovni prilog: učenici 3.a u školskoj knjižnici)

SVJETSKI DAN VODA

Voda može svašta…

Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda 2024. godine učenici 7. i 8. razreda, tijekom mjeseca ožujka, upustili su se u vodenu avanturu.

Proučavali su i izvodili eksperimente s vodom u školi i kod kuće što ih je potaknulo da se pitaju što sve voda može. Kako bi zabilježili vodenu čaroliju, fotografirali su izvođenje pokusa, a  izvješća o pokusima napisali su u obliku maštovitih plakata.

Zaronjeni u svijet vode, učenici su jedan sat kemije posvetili vodi te su sa svojom nastavnicom Tajanom Barna raspravljali o aktualnostima vezanim uz ovogodišnji moto Svjetskog dana voda „Voda za mir“. Izrađivali su kartice s pitanjima i odgovorima koje su im poslužile da na zanimljiv način i kroz igru otkrivaju tajne o vodi. Korištenje kartica s pitanjima i odgovorima bilo je zabavno iskustvo za učenike te ih je potaknulo na aktivno sudjelovanje i dublje razumijevanje  moći vode.

 

Na Svjetski dan voda, 22. ožujka 2024. godine, učenici su uz mentorstvo nastavnice stvorili pravo malo vodeno carstvo koje je plamtjelo bojama i informacijama o vodi. U holu škole i u učionici kemije izložili su svoje plakate te hol škole pretvorili u "scenu" na kojoj su demonstrirali najzanimljivije pokuse o vodi.  

 

Svi učenici i djelatnici škole imali su priliku pogledati demonstraciju pokusa i aktivno sudjelovati u njihovom izvođenju.

Način obilježavanja Svjetskog dana voda te demonstracija pokusa o vodi bili su pravo iznenađenje za učenike nižih razreda. Hrabro su se upustili u vodenu avanturu i postali dio vodenog carstva, bez obzira jesu li samo promatrali ili sudjelovali u izvođenju pokusa. Nakratko, postali su istraživači te kroz svaku kapljicu vode otkrivali što sve voda može.  

Ovaj pristup obilježavanja Svjetskog dana vode ne samo da je potaknuo učenike na aktivno sudjelovanje i učenje kroz iskustvo, već je istovremeno stvorio dinamičnu i uzbudljivu atmosferu koja je potaknula znatiželju i angažman učenika.

Svjetski dan pjesništva

Svjetski dan poezije (engl. World Poetry Day) UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine radi promicanja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta.

Na 3. festivalu Svjetskog dana poezije ove će godine biti uključeno više od četiristo pjesnikinja i pjesnika iz šezdesetak zemalja, koji će 21. ožujka, na tridesetak jezika, neprekidno (24 sata) čitati poeziju. Temeljna je namjera Festivala ukazati na to kako pjesnici još uvijek mogu pridonijeti humanizaciji svijeta. U slavljenju bogatstva i raznolikosti poezije u Hrvatskoj na 61. Goranovom proljeću (uspomeni na književnika Ivana Gorana Kovačića i njegovoj ideji pjesništva kao jednog od oblika borbe za osobnu i univerzalnu slobodu), sudjelovat će više od trideset pjesnikinja i pjesnika, iz petnaest zemalja, s četiri kontinenta. U našoj smo školskoj knjižnici nedavno pripovijedali, ali to, izgleda, nije umorilo učenike 2.c razreda i njihovu razrednicu Evu Andrić da se rado odazovu radionici pisanja pjesama u obliku akrostiha i na taj način obilježe Svjetski dan pjesništva. Početnu motivaciju pronašli smo u zbirci pjesmama Sto najzanimanja hrvatskoga pjesnika Zvonimira Baloga i pjesmi „Pjesnik“.  U njoj se na duhovit način progovara o pjesniku i njegovom „zanimanju“, odnosno, zahtjevnosti svakoga tko se time bavi. Učenike je zanimalo na koji se način može postati pjesnikom, može li se to naučiti pa im je navedeno kako postoje različite škole kreativnog pisanja u kojoj se mogu svladati vještine dobroga pisanja, ali svakako je potreban i određeni talent za pisanje. Kako bismo potvrdili izrečeno, učenici su se skupnim radom okušali pisanjem pjesama u obliku akrostiha (pjesničkom slobodom bez uporabe rečeničnih i pravopisnih znakova), a njihove uratke možete pročitati odmah u nastavku:

 

Kako drukčije završiti tekst, nego najcitiranijim stihom pjesme „Pjesnici“ hrvatskoga književnika Antuna Branka Šimića: Pjesnici su čuđenje u svijetu…

                                                                       S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

(slikovni prilog: Sto najzanimanja: što ću biti kad odrastem, Zvonimir Balog; Mladost: Zagreb, 1990.)

TINOVCI TEHNIČARI

Naši tehničari i prof. Srećko Ivković uopće nas nisu iznenadili. Svake smo godine osvajali visoke plasmane na natjecanjima mladih tehničara, a na ovom 66. Natjecanju mladih tehničara (koje se održalo 20. 3. 2024. u OŠ M. Krleže u Čepinu) na Županijskoj su razini ovi naši učenici zaista zablistali:

Modelarstvo i maketarstvo - Iva Lagetar - 3. mjesto,

Graditeljstvo - Nora Džanko - 1. mjesto,

Strojarske konstrukcije - Mia Mrekaj - 1. mjesto,

Obrada materijala - Ariana Nikolić-Ognjenović 1. mjesto,

Fotografija - Lana Mrčela 2. mjesto,

Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - Iva Vinko - 2. mjesto,

 Radiokomunikacija - Jakov Zovko 2. mjesto.

Ovo su samo oni koji su osvojili jedno od prva tri mjesta. Svi ostali i uspješni „tehničari“, ali isto tako i  svi naši učenici i mentori koji su iz drugih područja sudjelovali na ostalim natjecanjima i osvajali različita mjesta na rang-listama, svakako će biti objavljeni, pohvaljeni i nagrađeni u svibnju.

SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA

U današnje je vrijeme zamjetna sve veća važnost usmenog pripovijedanja u njegovanju ljubavi prema lijepoj riječi, poticanju čitanja od malih nogu, ali i razvijanju mašte, senzibiliteta i dječje kreativnosti.

„Svjetski dan pripovijedanja“ međunarodna je manifestacija koja postoji od 2003. godine pa smo tom prigodom u školskoj knjižnici ugostili profesoricu Hrvatskoga jezika i književnosti i diplomiranu knjižničarku Dubravku Payerl, koja je ujedno i uspješna polaznica Prvog hrvatskog studija pripovijedanja.

Pomoću svijetleće čarobne kugle gošća je pojedinačno stupila u kontakt s učenicima 2.c razrednog odjela i razrednicom Evom Andrić kako bi ih pripremila na središnji dio događaja. Pripovjedačko umijeće i kvalitetan izbor književnog teksta, s obzirom na životnu dob slušatelja (slavenska bajka „Dvanaest mjeseci“), otkrio nam je odlično poznavanje kognitivnog i emotivnog svijeta drugašića, budući da gđa Dubravka radi kao osnovnoškolska stručna suradnica školska knjižničarka.

Pri umjetničkom pripovijedanju potrebno je oživjeti priču u trenutku i prostoru te njome povezati pripovjedača i publiku (učenici su interaktivno sudjelovali u izvedbi), a ujedno i nenametljivo koristiti rekvizite (ogrtač, košarica s cvijećem) u odgovarajućem trenutku kako bi se uspjela zadržati pozornost slušatelja, što je naša gošća odlično spojila u svojoj izvedbi.

Nakon usmenog pripovijedanja uslijedila je radionica pripovijedanja u japanskoj tehnici kamishibai, uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici (papirnato kazalište - umjetnost koja spaja sliku i riječ) u kojoj su učenici određivali kompoziciju bajke „Dvanaest mjeseci“, podnaslove te se okušali u ulozi pripovjedača uz pomoć ilustracija.

Susret je završio radionicom osvještavanja emocija u kojoj je gđa Dubravka primijenila dramsku tehniku tunel misli na predlošku ispripovijedane bajke.

Učenicima se susret jako svidio pa su na kraju, kako i dolikuje svim umjetničkim izričajima, velikim pljeskom ispratili gošću, uz želju za što bržim završetkom stručnog studija i dobivanjem statusa profesionalne pripovjedačice!

 

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka 

 

(slikovni prilozi: gđa Dubravka Payerl i učenici 2.c u školskoj knjižnici)

  

EKSKURZIJA ČETVRTIH RAZREDNIH ODJELA

Nacionalni ispiti (četvrti i osmi razredi)

Dana 4. ožujka 2024. godine počinju Nacionalni ispiti za učenike četvrtih razreda i traju do 8. ožujka 2024. godine.

Dana 11. ožujka 2024. godine počinju Nacionalni ispiti za učenike osmih razreda i traju do 27. ožujka 2024. godine.

U tom razdoblju (od 11.3 do 27.3.) učenici parne smjene ići će u jutarnju smjenu, a učenici neparne smjene ići će u popodnevnu smjenu.

Svim učenicima četvrtih i osmih razreda želim puno sreće i uspjeha u rješavanju ispitnih zadataka.

                                                                                                                                                                           Ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

JA, KNJIŽEVNIK

I ove su školske godine 6. a i 6. b radili zanimljiv projekt iz Hrvatskog jezika kod svoje učiteljice Hrvatskog jezika Jasminke Vrban. Stavili su se u ulogu zadanog književnika i snimili filmić uživjevši se u lik.

Time su produbili zanimanje za život i djela različitih značajnih književnika, čitali i istraživali različite životopise, TV emisije, dostupne filmove o zadanoj osobi…

Kroz ja-oblik pripovijedanja približili su svima koji budu gledali ovaj film, lik i djelo književnika online putem kako bi doprli do širokog kruga gledatelja.

 

 

 

Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske

Tijekom drugog dijela zimskih praznika, od 20. do 22. veljače 2024. godine,  učenici šestih i sedmih razreda naše škole sudjelovali su na STEM radionicama koje su održane u Osnovnoj školi "Josip Kozarac" u Josipovcu Punitovačkom. Učenici su imali priliku naučiti nove pojmove  i sustave vrijednosti iz područja  astronomije, biologije i kemije te su sa svake radionice otišli prepuni dojmova. Oduševljenje radionicama podijelili su s ravnateljem Domagojem Šokičićem, učiteljima Hrvojem Brnićem, Morenom Lalić  i Bojanom Đurđevićem koji su sva tri dana bili s njima. Na kraju završetka cjelokupnog projekta, Lorena Grk, učenica 5.b razreda "Tin Ujević" Osijek osvojila je 2. mjesto interdisciplinarnog natječaja Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske pri kojem je razradila koncepciju tematskih likovno-umjetničkih kreacija na odabrane teme.

Obavijest za početak 2. dijela učeničkog odmora

Poštovani roditelji,

u petak, 16. veljače 2024. godine, zadnji je dan prije početka 2. dijela zimskih praznika ili odmora.

2. dio zimskih praznika traje od 19. veljače do 23. veljače, s tim da nastava počinje 26. veljače 2024. godine.

Učenici od 1. do 4. razreda idu cijelu godinu u jutarnju smjenu.

Neparna smjena prvi tjedan nakon završetka 2. dijela zimskih praznika kreće u popodnevnu smjenu, a parna smjena kreće u jutarnju smjenu.

                                                                                                                                                                                                          ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

nova odluka o objavi pristiglih ponuda za ekskurziju sedmih razreda

Međunarodni dan darivanja knjiga

Učenici 1.a razrednog odjela i njihova razrednica Vesna Vargić posjetili su čuvaricu znanja, školsku knjižnicu, na „Međunarodni dan darivanja knjiga“.
Obilježavanje je potaknula spisateljica Amy Broadmoore 2012. godine i njegova je svrha pobuditi zanimanje i ljubav prema čitanju kod djece pa se zato i obilježava na sam valentinovski dan, 14. veljače.
Školska je knjižničarka prigodno priredila nekoliko poklon knjiga za razredni odjel, koje će biti smještene na zajedničko mjesto u učionici, kako bi ih svi učenici mogli koristiti kada zažele predahnuti od školskih obveza.
Poslije toga smo zajedno prošetali prostorom školske čitaonice i knjižnice, a zatim su učenici na nastavi KIMOO-a (pomoću edukativnih slikovnih materijala) naučili sve o knjižničnom bontonu, knjižničnoj građi, korisničkim uslugama i knjižničnom namještaju.
Svakome je pojedinačno svečano uručena i članska iskaznica koju će učenici koristiti u ostvarivanju svojih korisničkih usluga tijekom cjelokupnog osnovnoškolskog obrazovanja. Susret je završio onako kako je i počeo, darivanjem slatkiša i straničnika koji će prvašićima dobro doći u razvijanju kulture ponašanja prema knjigama.
Učenici su pozvani sljedeće godine i sami se okušati u ulozi darivatelja knjiga nekome prijatelju, članu obitelji ili nekome djetetu koje (spletom različitih životnih okolnosti) mora odrastati bez čarolije čitanja knjiga.

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Izvor fotografije: https://www.gskos.unios.hr/index.php/medunarodni-dan-darivanja-knjiga/

 

PRVI POSJET ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

„Bilo je to, bilo je to, bilo je to, na Valentinovo…“ (W. Brozović)
I jeste bilo to i tada, upravo 14. veljače, kada su učenici 1.b razrednog odjela prvi put posjetili školsku knjižnicu kako bi uz ljubavnu poeziju Mladena Kušeca obilježili Valentinovo, ali i upoznali se s prostorom školske čitaonice i knjižnice.

U uvodnom je dijelu učenik Ante B. s radošću razrednim kolegama pokazao svoje čitalačko umijeće te interpretativno naglas pročitao nekoliko pjesama M. Kušeca iz knjige „Volim te“, a školska knjižničarka uručila sličice srca s ispisanim učeničkim imenima i vrećicom slatkiša. Na taj je način najljepše moguće započelo prvo druženje u srcu škole, slatko i s ljubavlju. Poslije ljubavnih pjesama sve je bilo lakše pa su prvašići odgojno-obrazovne zadatke lako svladali.

U sklopu nastave KIMOO-a učenici su pomoću pripremljenih slikovnih predložaka naučili pravila posudbe i vraćanja knjiga, kulturu ponašanja prema knjigama, kulturu komuniciranja, razliku između knjižare i knjižnice te značaj kulture čitanja. Na kraju nastavnog sata učenicima su svečano podijeljene članske iskaznice i straničnici kojima su se učenici posebno obradovali jer su znali da je važno ne samo čitati knjige, nego ih i dobro čuvati za sve buduće generacije.

                                                             S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Izvor fotografije: Mladen Kušec „Volim te“, Mladost; Zagreb, 1973.

„LEDENO KRALJEVSTVO“

Povodom maskenbala, mladi kemičari 7.b i 7.c razreda Barbara Krobot, Mihael Španić, Petra Ajhler, Karlo Vuletić i Luka Labazan te Eleonora Anić iz 8.a razreda uz mentorstvo nastavnice kemije Tajane Barna osmislili su i održali kreativnu i maštovitu radionicu na temu „LEDENO KRALJEVSTVO“. Radionicu su održali 12. veljače 2024. godine u učionici kemije.

Na radionici su sudjelovali učenici 1.a razreda i njihova razrednica Vesna Vargić te učenici 1.b razreda i njihova razrednica Daniela Imširović. Radionicu je posjetila i školska edukacijska rehabilitatorica Renata Šimeg.

Učenici su iznimno uživali u pripremama za radionicu: biranju pokusa, izrađivanju zaleđenog vulkana potrebnog za pokus, biranju posuđa i pribora, uvježbavanju glume, osmišljavanju i izradi kostima za Ledenu kraljicu i Snjegoviće te uređenju učionice u duhu Ledenog kraljevstva. Učenica Eleonora Anić osmislila je scenarij za prvi dio radionice i izradila diplomu za prvašiće. U uređenju učionice i realizaciji radionice pomogli su i ostali kemičari 7. i 8. razreda.

Radionica se sastojala od dva dijela. Započela je s predstavom u kojoj je učenica Eleonora Anić glumila Ledenu kraljicu te u svom Ledenom kraljevstvu demonstrirala zanimljive pokuse i pri tome prvašićima omogućila da se osjećaju kao da se nalaze u pravom Ledenom kraljevstvu kojim vlada Ledena kraljica.

Drugi dio radionice započeo je dolaskom učenika 7. razreda koji su glumili Snjegoviće, pomagače Ledene kraljice. Svaki Snjegović bio je zadužen za rad s jednom skupinom učenika. Učenici su u skupinama pravili umjetni snijeg, tornado u boci, slikali obojanim ledom po papiru, u „zaleđenom jezeru“ povećalom tražili i gledali zaleđena slova i predmete koji su povezani s Ledenim kraljevstvom, a zatim slova i predmete vadili pincetom iz leda koji su otapali posipanjem kuhinjskom soli. Od pronađenih slova slagali su riječi: led, snjegović, kraljica, zima i kruna. Sve aktivnosti i pokuse s prvašićima provodili su Snjegovići. Kroz radionicu prvašiće je vodila Ledena kraljica koja je provjeravala jesu li savladali sve zadatke.

Zbog vrijednosti, kreativnosti i upornosti prvašića pri kvalitetno odrađenim zadatcima, odledilo se srce Ledene kraljice pa im je na kraju radionice čestitala, slikala se s njima te im podijelila diplome. 

Ledena kraljica i Snjegovići su uživali u vođenju radionice. Posebno su zadovoljni uspješnim animiranjem prvašića i poticanjem na aktivnosti. Animirati mlađe učenike i pomagati im u provođenju aktivnosti i izvođenju pokusa za mlade kemičare bilo je novo i veliko iskustvo te se nadaju da će to moći uskoro ponoviti na nekoj novoj radionici.

POSJET MANIFESTACIJI MasKEMbal ODJELA ZA KEMIJU

Povodom obilježavanja maskenbala, mladi su kemičari 7.b i 7.c razreda u pratnji svoje nastavnice kemije Tajane Barna, 9. veljače 2024. godine posjetili manifestaciju MasKEMbal na Odjelu za kemiju, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku.

Tema MasKEMbala bili su superjunaci i njihove supermoći.

Učenici su se odlično zabavili te pokazali svoje znanje o kemiji i superjunacima sudjelovanjem u pub kvizu na kojem su osvojili treće mjesto. Zasladili su se krafnama, gledali izvođenje zanimljivih pokusa, a u razgovoru s Batmanom, Spidermanom, Hulkom i drugim superjunacima naučili su nešto novo o kemiji.

  

VALENTINOVSKI KVIZ

Na izvannastavnoj se aktivnosti „e-dizajn“ koju vodi učiteljica informatike Magdalena Pišćak marljivo radilo mjesec dana prije Valentinova. Bilo je tu digitalnih ljubavnih čestitki, digitalnih predložaka za pisanje pisama voljenim i dragim osobama te istraživanja o Valentinovu. Učenica Ema Jarić iz 6.c razrednog odjela uvelike je doprinijela kreiranju valentinovskog kviza koji je uključivao činjenice i zanimljivosti o Valentinovu. Kviz su učenici odigrali na samo Valentinovo. Pitanja su im bila zanimljiva, a ponešto su i naučili. Sreći nije bilo kraja kada su vidjeli da su spremne i nagrade za najuspješnijih troje. Čestitamo Nori Džanko i Karlu Semanu iz 6.a razrednog odjela te Emi Jarić iz 6.c razrednog odjela za osvajanje prvog, drugog i trećeg mjesta na kvizu.

KEMIJSKA RADIONICA POVODOM VALENTINOVA

7. veljače 2024. godine, 17 učenika 7. i 8. razreda sudjelovalo je na edukativnoj radionici povodom obilježavanja Valentinova. Radionica je održana u sklopu kemijskog projekta „Tinkine kemijske čarolije“.

Kako je Valentinovo poseban dan posvećen ljubavi i romantici, učenici su ga obilježili na poseban način primjenom znanja iz kemije te izvođenjem atraktivnih, zabavnih i edukativnih pokusa koji su bili povezani s glavnim simbolima i pojmovima ljubavi: srce, ruže, eksplozija ljubavi, vatromet ljubavi i boje ljubavi.  

Izvođenjem pokusa, učenici su primijenili znanje o svojstvima tvari, reakciji tvari, indikatorima, gustoći, smjesama tvari, otopinama itd. Kako je cijela radionica bila u znaku srca, pokuse su izvodili u posudama u obliku srca. Bilo je tu svjetlećih te gorućih srca, vatrometa u srcima, obojanih bijelih ruža u vazama u obliku srca, erupcije iz srca, pare iz srca te promjena boja srca.

Demonstracije pokusa sa zanimanjem pratili su ravnatelj škole Domagoj Šokičić i nastavnica kemije Tajana Barna koja je osmislila radionicu.

Na kraju radionice, učenici su zadovoljno izložili pokuse jer su dokazali kako kemijski pokusi ne samo da pridonose posebnoj atmosferi Valentinova, već pružaju priliku za učenje i zabavu.

„Rižot s plodovima knjiga“

Učenici 7.c razreda posjetili su školsku knjižnicu 7. veljače kako bi nastavnom temom iz Hrvatskoga jezika Popularna glazba obilježili i Dan sigurnijeg interneta koji se uvijek obilježava drugoga tjedna veljače.
Nastavni je sat ujedno bio i korelacija KIMOO-a, a održala ga je školska knjižničarka. Učenici su najprije u anketnom listiću trebali odgovoriti na različite upite o svojem glazbenom ukusu, a najvažnija su pitanja bila o tomu razmišljaju li o značenju riječi pjesama koje vole i slušaju te kako bi glasila glavna ideja njihove omiljene pjesme koja bi potaknula slušatelja na razmišljanje.
Učenički odgovori iz anketnog listića pokazali su kako učenici najradije slušaju pop, pop- rock, hard-rock i heavy-metal glazbu (poneki vole i klasičnu!) te da im je podjednako važan tematsko-idejni sloj pjesama, ali isto tako i melodičnost stihova.
Kako bismo potaknuli svijest o promicanju sigurnog i odgovornog korištenja virtualnih podataka, u traženju izvora o popularnoj glazbi, zadržali smo se na provjerenim informacijama mrežne stranice Hrvatske enciklopedije (Leksikografski zavod Miroslav Krleža) gdje su učenici pronašli odgovarajući enciklopedijski članak koji su pozorno pročitali.
U nastavku smo zajedno poslušali pjesmu popularnog splitskog glazbenog sastava TBF-a „Rižot s plodovima knjiga“ koja progovara o važnosti kulture čitanja i obrazovanja, spominje najpoznatije književne likove i književne uspješnice, uz sjajnu dosjetku kako je danas, uz sve prisutniju medijsku i virtualnu ispraznost, i dalje najbolje „gutati knjige“.
Videospot je snimljen u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu i pjesma TBF-a
predstavlja knjižničnu himnu ove ustanove.
Budući da je pjesma pisana na čakavskom narječju, bilo je zanimljivo prevoditi ju na standardni hrvatski književni jezik te uočiti govorne razlike u odnosu na štokavsko narječje i ikavski govor.
Središnji je dio susreta bio interpretacija i pronalaženje značajki fenomena popularne glazbe na navedenom glazbenom predlošku.
„Rižot s plodovima knjiga“ je pjesma izrazito edukativnog karaktera budući da promiče kulturu čitanja, intelektualni, socijalni i emocionalni razvoj te pomiče granice u razbijanju predrasuda i stereotipa kojima smo danas sve više izloženi u medijskom svijetu.

                                                                                     S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Slikovni prilog: učenički rad

      

 

TINKA I SIGURAN INTERNET

Učenici 7.a, b i c razreda izborne grupe koja pohađa nastavu Informatike su tijekom veljače pod vodstvom učiteljice informatike Magdalene Pišćak obilježili sigurnost na internetu i dali svoj doprinos toj uvijek aktualnoj temi. Pokazali su zavidne vještine programiranja u Pythonu koristeći alat CoSpaces za kreiranje poučnih igara i kvizova koji pokazuju kako se ponašati na internetu čuvajući pritom svoje osobne podatke i ne izlažući se nasilju putem interneta. Također su naglasili i da nije lijepo činiti nekome ono što ne želiš da se tebi čini, kako uživo, tako i virtualno. U nastavku pogledajte neke od njihovih radova.

 

Projekt "Od čestice do galaksije"

U sklopu nastavnog sadržaja Od čestice do galaksije, učenici 6.a razreda, na inicijativu profesorice Renate Zuzjak, sudjelovali su u malom školskom projektu Svemir. Nastavu prirode obilježili su na zanimljiv i kreativan način kroz šest aktivnosti. Cilj je projekta upoznavanje učenika s nastankom svemira i Sunčevog sustava te upoznavanje s planetima koje čine Sunčev sustav. Ovim projektom učenici su stekli sljedeće vještine: prepoznavanje organiziranosti prirode od sitnih čestica do svemira, prikupljanja materijala, promatranja svijeta oko sebe, prepoznavanja znanstvenih teorija koje objašnjavaju prirodne pojave i procese. Pri završetku školskog projekta učenici su se uvjerili kako priroda može biti zabavna i korisna. Sve aktivnosti možete vidjeti u našoj e-knjizi (Book creator).


https://read.bookcreator.com/W3XTfuZIKIfbUOVbHZ7yF4QytTm1/_kUG97rORpqkAS_DF_vHlA

ERASMUS PRIJAVA ZA UČENIKE OD 6. DO 8. RAZREDA

LiDraNo 2024.

SJEDIŠTE MEĐURAZINSKOG POVJERENSTVA                     

                   „LiDraNo 2024.“

OSNOVNA ŠKOLA "TIN UJEVIĆ", OSIJEK

OPATIJSKA 46a

tel./fax: 031 561 210

ured@os-tujevic-os.skole.hr

                                                                                                

IZVJEŠĆE O MEĐURAZINSKOJ SMOTRI ''LiDraNo 2024.''

osnovne škole osječkog područja

Međurazinska smotra Osijek  ''LiDraNo 2024.'' za osnovne škole održana je u OŠ "Tin Ujević" u Osijeku 5. veljače 2023. od 8.00 do 12.00 sati, a organizirana je prema odredbama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Agencije za odgoj i obrazovanje RH te Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Grada Osijeka, koji je imenovao Međurazinsko organizacijsko povjerenstvo u sastavu:

Jasminka Vrban (predsjednica Povjerenstva, profesor hrv. jezika) te članovi Domagoj Šokičić (ravnatelj) i Tomislav Suvala (pedagog).

Smotra je protekla u umjetničkom, profesionalno i toplom ozračju. I organizatori i sva povjerenstva, ali i sudionici u vrlom pozitivnom tonu daju osvrt na smotru.

Na smotri je sudjelovao velik broj škola s područja koje pokriva međurazina LiDraNo.

Prema odredbama MZOS, u prosudbena su povjerenstva birane stručne osobe s iskustvom u zadanom izrazu kojeg procjenjuju.

PROSUDBENO POVJERENSTVO ZA  

LITERARNO STVARALAŠTVO:

1. Tihomir Dunđerović                            OŠ “Bilje”, Bilje

2. Daliborka Pavošević                            Elektrotehnička i prometna škola Osijek   

3. Zvjezdana Sikra - Golemac                 OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

SAMOSTALNO NOVINARSKO STVARALAŠTVO:

1. Vesna Bjedov                                        Filozofski fakultet, Osijek

2. Željka Grujić                                         HRT, Osijek

3. Tajana Lubina - Jukić                           Ugostiteljsko - turistička škola,  Osijek   

POJEDINAČNI DRAMSKO-SCENSKI IZRAZ:

1. Aljoša Čepl                                           HNK Osijek

2. SilvanaVučak Grunbaum                     OŠ Antuna Mihanovića, Osijek

3. Vjekoslava Hrastović                           OŠ Jagode Truhelke, Osijek

 

SKUPNI  DRAMSKO-SCENSKI IZRAZ:

1. Mario Rade                                           HNK Osijek

2. Stela Macakanja Baćić                         Graditeljsko-geodetska škola, Osijek

2. Anica Mrđanović                                  OŠ Frana Krste Frankopana, Osijek

 

Na županijsku su smotru na kraju predloženi:

Literarni izraz

  1. Krugovi                                              sunce 11210
  2. Kosato čudovište                                bubamara 12345
  3. Što sve domaćici treba                       knjiga 20120
  4. Putnici                                                mačka 15021
  5. Putovanje vremeplovom                    daisy 20131

 

Samostalni novinarski radovi

  1. Mobitel u školu - mobitel iz škole                                stol 11039
  2. Dva opasna lijeva krošea                                              lopta 33966
  3. Ne znamo tko odgaja djecu                                          pravo 99998
  4. Lovac na oluje                                                              Kina 22010
  5. Gutra, henna, karak - i još ponešto                               Odes 10007

Dramsko-scenski izraz - pojedinačni nastupi

  1. Katja Tuta, OŠ Antuna Mihanovića, Osijek
  2. Ante Bašnec, OŠ “Tin Ujević”, Osijek

 

Dramsko-scenski izraz - skupni nastupi

  1. Znatiželja, OŠ Svete Ane, Osijek
  2. Sad mi je ovako, OŠ Vladimira Becića, Osijek
  3. Igra, OŠ “Mladost”, Osijek

predsjednica Međurazinskog  povjerenstva

LiDraNo 2024.

Jasminka Vrban, prof.

učiteljica izvrsna savjetnica

Osijek, 5. veljače 2023.

Objavu Glasa Slavonije  vezanu za  navedeni događaj možete potražiti klikom na poveznicu: https://www.glas-slavonije.hr/542103/3/Najbolji-na-Zupanijsku-smotru.

Svjetski dan čitanja naglas

Danas je više nego ikad prije važno ukazivati na dobrobiti čitanja, obrazovanja i uopće svih vrsta pismenosti koje suvremeni život i okruženje donosi. Stoga su učenici 4.b razrednog odjela i njihova razrednica Snježana Udarević, u suradnji sa školskom knjižničarkom, obilježili 7. veljače u školskoj knjižnici Svjetski dan čitanja naglas. U motivacijskom je razgovoru s učenicima školska knjižničarka podsjetila kako UN-ova Konvencija o pravima djeteta jamči slobodu izražavanja, pristup medijskim sadržajima i obveznom besplatnom osnovnom obrazovanju, a zatim je učenica Nina pročitala naglas priču Nade Iveljić „Mogu li sove ići u školu?“. Učenici su se dosjetili kako Tinka za svoj logo koristi upravo sličicu sove kao metaforu čuvarice i promotorice mudrosti, a u navedenoj je alegorijskoj priči baš o tomu riječ. Budući da je svrha obilježavanja Svjetskog dana čitanja naglas baš ukazivanje na različitosti i (ne)mogućnosti jednakog pružanja obrazovanja svoj djeci svijeta, u nastavku su susreta učenici naizmjenično čitali dijelove koji se upravo tim područjima bave u UNICEF-ovoj publikaciji Život kao moj: kako žive djeca širom svijeta. Zaključili su kako obrazovanje nije dostupno pod jednakim uvjetima svoj djeci svijeta zbog siromaštva, ratova, nestašice prirodnih resursa, izrabljivanja dječjeg rada te su u radioničkom dijelu ispisivali poruke potpore Djeca djeci svijeta koje će biti izložene u prostoru školske čitaonice.

                                                 S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

 

Slikovni prilozi:
Logo prve Nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od najranije dobi „Čitaj mi“
Život kao moj: kako žive djeca širom svijeta, UNICEF-ov Ured za Hrvatsku, Zagreb, 2006.

LiDraNo 2024.

Poštovani roditelji, poštovane kolege, i draga djeco,

dana 5. veljače 2024. godine u prostoru naše "Tinke" održat će se Međurazinska smotra „LiDraNo 2024.“ te taj dan neće biti nastave. Svim sudionicima smotre želim puno sreće i uspjeha! Redovna se nastava nastavlja 6. veljače 2024. godine.

                                                                               ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

obavijest za upise

božićno - vjeronaučne pripreme u tinki

Radosno i svečano smo u našoj školi, tijekom prosinca, vrijeme došašća obilježavali raznim zanimljivostima. Pripremili smo bogato ukrašenu jelku i betlehemsku štalicu. Dočekali smo betlehemsko svjetlo mira, prilozima i akcijama Caritasa i Marijinih obroka pomogli najpotrebnijima u Lijepoj Našoj, kao i u Liberiji. Naš domar Viktor odvezao je pun prtljažnik hrane i higijenskih potrepština našim sugrađanima u Pučku kuhinju te beskućnicima u Dom sv. Vinka. U sklopu školskog projekta “Adventski sajam“, učenici 4.a razreda pjevali su pjesmu „Visom leteć“, a učenice 4.b krasnu recitaciju „Moj Božić“. Petaši i šestaši glumili su u igrokazu „U pohode Svetoj Obitelji“. Hvala roditeljima i našim bivšim učenicima koji su nas podržali pjesmom i pljeskom, kao i nesebičnim prilozima. Radosno s Božjim blagoslovom krenuli smo svatko svojoj kući i župi gdje ćemo ovih dana iščekivati Isusovo rođenje i novu 2024. godinu.

Mir i dobro od vjeroučiteljica Mihaele i Marije! 

    

OBAVIJEST NA POČETKU 2. POLUGODIŠTA

Poštovani roditelji i draga djeco, djelatnici OŠ "Tin Ujević", Osijek žele vam uspješan početak 2. polugodišta u školskoj 2023./2024. godini. Dana 8.1. bit će nenastavni, radni dan tijekom kojeg će se održavati različite radionice s vašim učiteljicama i učiteljima. Raspored je poslan preko razrednika. Dana 9.1. počinje se održavati redovna nastava. Učenici od 1. do 4. razreda cijelo 2. polugodište idu u prijepodnevnu smjenu. Parna smjena ide popodne, a neparna ujutro. 

S poštovanjem, ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

 

ZIMSKO KODIRANJE

U našoj se školi 3. i 4. siječnja održalo Zimsko kodiranje kojemu su se učenici od 1. do 8. razreda rado odazvali. U sklopu projekta STEM Tinka učiteljice informatike Anja Pejaković i Magdalena Pišćak potiču učenike na razvoj STEM vještina putem različitih aktivnosti koje bude znatiželju kod učenika i oduševljavaju ih znanošću. Ovo je jedna u nizu tih aktivnosti na kojoj je sudjelovalo dvanaest učenika. Učenicima su bile ponuđene radionice: 3D kodiranje, Python u Minecraftu i Robotika. Bili su oduševljeni radionicama i rado sudjelovali na svakoj od njih. S oduševljenjem su pitali hoće li se organizirati i Ljetno kodiranje. Izgleda da ćemo im morati udovoljiti! Na idućim fotografijama možete vidjeti kako im je bilo.

  

"tinkin" božićni sajam

U prekrasno ukrašenom školskom dvorištu, 22. prosinca 2023. godine, od 16.00 do 19.00 sati, održan je školski božićni sajam.

Posjetitelji su mogli uživati u kreativnom umjetničkom programu, ukusnim delicijama, lijepim dekoracijama i veselom božićnom ozračju.

Osmišljavanju, organizaciji i realizaciji ovoga događaja svojim su angažmanom pridonijeli svi učenici i djelatnici zajedno s ravnateljem Škole, prof. Domagojem Šokičićem.

Reklamni plakati i letci izrađeni vrijednim učeničkim rukama i dijeljeni stanovnicima naselja Jug 2, već su svojim sadržajem i originalnim nazivljem izvrsnih programskih dionica nagovještavali veliko užiće posjetiteljima sajma.

Mnoštvo aktivnosti učitelja, učenika i pridruženih roditelja, iznjedrilo je i bogatstvo raznolikih proizvoda izloženih na božićnim štandovima: ukrase izrađene od najrazličitijih materijala i likovnih tehnika, prirodne sapunčiće prigodnih oblika, čestitke na engleskom jeziku, straničnike, ukrase za bor, igračke, kalendare, magnetiće, privjeske/kuglice za božićno drvce, slatke i slane delicije te tople napitke.

Posjetitelji su mogli prošetati i trodijelnom poučnom božićnom stazom u kojoj su mogli proširiti svoje znanje o obilježjima i zanimljivostima Božića, rješavati zagonetke božićne tematike te na kraju pročitati stihove najpoznatijih božićnih pjesama.

Scenografija za dramski izričaj izrađena od ekološko održivih materijala (karton i slama) savršeno se uklopila u žive jaslice i božićni igrokaz te recitacije. Pjevanje božićnih pjesama školskoga učeničkoga zbora uz iskrice vatre, folklorni plesovi, prikaz narodnih običaja i očuvanja tradicijske baštine (potpomognuti dekoracijama izrađenim od ručnoga rada i prigodno odjevenih učenika u narodnim nošnjama) bili su zvučna kulisa toga dana.

Miris božićnih kolačića i raznovrsnih kolača, čajeva, palačinki, kruha namazanog mašću i posutog mljevenom slatkom paprikom, privukao je velik broj zainteresiranih učenika, učitelja, roditelja, rodbine i kvartovskih stanovnika u posjet sajmu.

Kako i priliči jednom ovakvom događaju, nazočne je uveseljavao i Djed Božićnjak, u prigodno pripremljenom prostoru za fotografiranje, ujedno darujući slatkiše najmlađima.

Donacije brojnih posjetitelja možda uspiju ostvariti božićnu želju Učiteljskoga vijeća u opremanju Škole glazbenim razglasom, koji bi uvelike poboljšao kvalitetu odgojno-obrazovnog rada s učenicima.

Za fotografiranje cjelokupnog sajma zaslužne su djevojčice iz fotoskupine 6.a razrednog odjela koje su sve detalje pažljivo zabilježile fotografskim okom.

Zahvalni smo na snimateljskom doprinosu gospodinu Vladimiru Uremoviću (roditelju iz 4.b razrednog odjela), koji je pomoću bespilotne letjelice na daljinsko upravljanje, snimljeni materijal uobličio u videouradak.

 

 

Nadamo se i nagodinu „Tinkinom“ božićnom sajmu!

Fotografije sa sajma možete pogledati u videozapisu koji se nalazi ispod:

KEMIJSKA BOŽIĆNA ČAROLIJA

I ove godine učenici sedmih i osmih razreda, u sklopu projekta Kemijska božićna čarolija, obilježili su adventsko razdoblje u učionici kemije. Puni novih ideja, učenici su uz vodstvo nastavnice kemije Tajane Barna nastavu kemije prilagodili božićnom raspoloženju, a božićna čarolija zavladala je učionicom.

zimsko kodiranje u tinki

ODLUKA O OBJAVI POPISA PRISTIGLIH PONUDA ZA IZVANUČIONIČKU NASTAVU OSMIH RAZREDA

ODLUKA O OBJAVI POPISA PRISTIGLIH PONUDA ZA IZVANUČIONIČKU NASTAVU SEDMIH RAZREDA

Odluka o objavi popisa pristiglih ponuda za izvanučioničku nastavu šestih razreda

tinkin božićni sajam
 
Očekujemo sve ljude dobrog srca na prvom Tinkinom božićnom sajmu u petak, 22. 12., u dvorištu škole od 16 do 19 sati i radujemo se osmjesima koje ćemo vam izmamiti na lice kada vidite što vas sve čeka!
 
Pročitajte naš letak!
 
Tu su božićne pjesme uz vatru, žive jaslice i stari običaji, pravi Djed Božićnjak s kojim se možete fotografirati za uspomenu, čaj, palačinke, ukusni kolači, ali i slavonski slasni zalogaj - kruha, masti, paprike. Za vas smo priredili i poučnu božićnu stazu, adventske vijence, mirisne sapune, čestitke, straničnike i puno, puno božićnih ukrasa!!!
Nemojte propustiti dolazak!
A pozivamo vas i da nam ostavite pokoji euro za donaciju!
 
PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE
Slavljenička godina još traje pa su "tinovci" u srijedu, 20. 12. u 18 sati, imali predstavljanje Monografije povodom 50. obljetnice od osnutka škole.
Sve o događanju možete pročitati u intervjuu s autoricom, našom dragom učiteljicom Ljerkom Vugerniček Surla te na poveznici Radio Osijeka poslušati najavu ovog i sljedećeg događanja u školi. Jako smo aktivni na različitim poljima. 
zadruga tinka na adventu

BETLEHEMSKO SVJETLO MIRA U NAŠOJ ŠKOLI

Svake godine u prosincu, jedno dijete iz Austrije zaputi se u Betlehem i u Špilji rođenja Isusova zapali Betlehemsko svjetlo te se to svjetlo donosi u Beč avionom. To je jedino svjetlo koje smije ući u avion. U Beču se okupe predstavnici europskih izviđačkih organizacija i Svjetlo odnose u svoje države gdje ga izviđači dostavljaju u katedrale (biskupije), a potom u crkve, bolnice, škole i domove u želji širenja pozitivnih vrijednosti koje često zanemarujemo, a to su: strpljenje, radost i mir. U Hrvatsku je prvi put 1991. godine Betlehemsko svjetlo iz Beča donio ondašnji predsjednik Vlade Republike Hrvatske, g. Franjo Gregurić. Od 1992. godine Betlehemsko svjetlo donose isključivo izviđači Saveza Hrvatske. Ove godine, 2023., izviđači Slavonskog hrasta donijeli su u našu biskupiju Betlehemsko svjetlo mira, a 12.12. i u našu školu. 

Dočekali su ih radosno i ponosno: učenici 3.b i učiteljica Tanja Jagustin, 4.b - recitatori te učenici 5.a razreda. „Mir je jako važan. Mir u srcima, mir u svijetu. Budite sretni u životu i činite svijet boljim. Hvala izviđačima i učenicima što šire mir i radost u našoj prekrasnoj školi“, rekao je u pozdravnoj riječi ravnatelj naše škole Domagoj Šokičić. U ime izviđača zahvalio je i upalio nam Svjetlo u školi gospodin Darko Miklavčić. Uz prigodne molitve, recitacije te pjevanje adventskih i božićnih pjesama, palili smo svijeće noseći ih i u svoje obitelji te smo zahvalili Isusu što pohodi svoju djecu i blagoslivlja predstojeću 2024. godinu!

                                                                                                                                                                           vjeroučiteljice Marija Malkoč i Mihaela Špoljarić

     

Ostale fotografije možete pogledati u fotogaleriji na poveznici: http://os-tujevic-os.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=93

JOB SHADOWING U OSNOVNOJ ŠKOLI „TIN UJEVIĆ“

U razdoblju od 27. do 30. 11. 2023. našu su školu, u sklopu Erasmus+ job shadowinga, posjetile dvije učiteljice, Amanda i Silvija. Učiteljice su došle iz Španjolske, točnije iz Valencije. Tijekom pet dana upoznale su našu Tinku i grad Osijek. O integraciji učenika s poteškoćama pričale su s našom psihologinjom Željkom Knežević-Šubić i edukacijskom rehabilitatoricom Renatom Šimeg te s učiteljem u produženom stručnom boravku Draženom Priglom. Posjetile su Muzej Slavonije u organizaciji učiteljice Jasenke Hržice. Imale su uvid u nastavni proces, posjetile su nastavne sate Dunje Kasač, Ivane Nenadić, Mirjane Jerković i Ivane Kovač te su bile i u razrednoj nastavi. Na nastavnom satu u 2. b kod učiteljice Ljerke Vugerniček Surla, su mogle vidjeti kako su u nastavu integrirana djeca s poteškoćama. Kod voditeljice Zadruge Tinka, Helene Sakoman, svi zajedno smo izrađivali božićne ukrase. Kao zahvalu, gošće su nas naučile španjolski tradicionalni ples flamenko. Na kraju je upriličen 'Okrugli stol' gdje smo, uz ravnatelja Domagoja Šokičića, razmijenili iskustva o funkcioniranju obrazovnih sustava Hrvatske i Španjolske. Kako nam je bilo, pogledajte na fotografijama.
 

 

Još fotografija možete vidjeti klikom na poveznicu: http://os-tujevic-os.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=91

ERASMUS+ KA1 TEČAJ ZA UČITELJE YES, I CAN

ERASMUS+ KA1 TEČAJ ZA UČITELJE YES, I CAN

U razdoblju od 3. do 9. prosinca 2023. godine, učiteljice Ljerka Vugerniček Surla i Dunja Kasač posjetile su prijestolnicu Slovenije, Ljubljanu. Tijekom tog tjedna završile su šestodnevni tečaj Yes, I Can koji se bavi učenicima s posebnim potrebama i inkluzivnim obrazovanjem. Cilj je tečaja priprema sudionika za učinkovit rad s različitim poteškoćama i potrebama dok poučavaju druge predmete kako bi se stvorilo inkluzivno školsko okruženje za sve učenike. Naglasak sadržaja učenja je i interakcija i komunikacija s roditeljima i/ili skrbnicima učenika. Tijekom tečaja imale su priliku posjetiti Osnovnu školu Nove Jarše. Uz pomoć specijaliziranih trenera Mojice Vilfan i Dušana Kuhara, produbile su znanje o nekoliko tema iz navedenog područja. Neke od tema su bile: inkluzija i obrazovanje djece s posebnim potrebama, planiranje inkluzivne nastave, inkluzija i prilagodba djece i odraslih s poremećajima iz autističnog spektra (Aspergerov sindrom), inkluzija i prilagodbe za gluhu i nagluhu djecu. Tečaj su također završile i učiteljice iz Estonije, Mađarske i Slovačke. Kako je bilo, pogledajte na fotografijama.

  

Još fotografija možete vidjeti na sljedećem linku:

 http://os-tujevic-os.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=90.

EKIPNO NATJECANJE – NABOJ JUNIOR

Po prvi puta je, 24. 11. 2023., u našoj školi održano ekipno natjecanje iz matematike i fizike Naboj Junior. Natjecanje je namijenjeno učenicima osnovnih škola u timovima od najviše 4 člana. Naša Tinka predstavila se s 3 tima pod vodstvom učiteljice Ivane Nenadić. Sudjelovali su učenici sedmih i osmih razreda.  Naboj je međunarodno natjecanje koje se istovremeno održava u Belgiji (online), Češkoj Republici, Hrvatskoj (online), Nizozemskoj (online), Poljskoj, Slovačkoj i Španjolskoj (online). Natjecanje podupire kreativno i logičko razmišljanje, zato natjecatelji imaju pristup potrebnim formulama kako ne bi trošili vrijeme na "štrebanjw". Traje 120 minuta. Na početku, svaki tim dobije 6 zadataka. Kada točno riješe neki zadatak, dobiju novi. Tim koji riješi najviše zadataka unutar vremena, pobjeđuje! Čestitamo svima koji su sudjelovali i vidimo se nagodinu!

LIJEPO JE VOLONTIRATI

Povodom Međunarodnog dana volontiranja (5. 12.) učenici 2. a i 2. c su sudjelovali u projektu "Uljepšaj mi dan". Projektom smo povećali svijest među učenicima kako mogu napraviti promjenu u svijetu, počevši od sebe. Potaknuli smo učenike na volontiranje u zajednici i brigu za starije osobe. Malim znacima pažnje uljepšali smo starijim građanima iz zajednice jedan dan.

Večer matematike u Tinki

Večer matematike skup je interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava učenika prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu – zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo. I ove godine, 7. prosinca, učenici su se na satima Matematike i Informatike zabavljali rješavajući zanimljive zadatke. Sudjelovalo je oko 95 učenika uz vodstvo učiteljica Tihane Kraml Kanaet, Ivane Nenadić i Anje Pejaković. Hvala svima koji su pomogli u provođenju ove manifestacije koja se održava u našoj školi od samoga početka njezina nastanka!


Vidimo se i nagodinu!

OBAVIJEST ŠKOLSKE PSIHOLOGINJE

Poštovani roditelji i učenici 4. razreda!

Obavještavamo vas kako će se u  našoj školi i ove školske godine provoditi identifikacija potencijalno darovitih učenika. Postupak identifikacije provest će školska psihologinja tijekom ovog tjedna. Zakonska je obveza škole identificirati potencijalno darovite učenike, a rezultati testiranja su tajni. Roditelji potencijalno darovite djece će o rezultatu testiranja svog djeteta i planiranim aktivnostima biti obaviješteni pisanim putem. Svi ostali roditelji koji su zainteresirani za rezultate svog djeteta mogu se obratiti školskoj psihologinji za detaljnije informacije.

školska psihologinja

Sajam Gradske četvrti "Juga 2"

Vijeće Gradske četvrti ‘’Jug 2’’ povodom Božića organiziralo je 7.prosinca 2023. godine "Božićni sajam" koji se održao na Trgu poginulih branitelj i i civila Juga 2. Suradnji se pridružila i OŠ "Tin Ujević" Osijek koja je sa svojom Zadrugom "Tinka" pod vodstvom učiteljica Helene Sakoman i Tajane Barne, zajedno sa našim učenicima, izradila ukrase i sapune za prodaju. Praćenju rada i sudjelovanjem na štandu u trajanju od 4 sata prisustvovali su ravnatelj Domagoj Šokičić, učiteljice Sanela Stanić, Tajana Barna i Ivana Kovač, učitelji Marin Meković i Goran Vranješ te edukacijska rehabilitatorica Renata Šimeg. Vrijedni učenici koji su sudjelovali u prodaji i animiranju štanda su: Puljak Nina, Mrčela Lorena, Mihael Španić, Ajhler Petra, Bošnjak Luka, Krobot Barbara, Bezer Iva i Mihael Janc.
 

Medni dan

Povodom obilježavanja sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, u OŠ "Tin Ujević" Osijek održan je program "Školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka", provedenog od strane Ministarstva poljoprivrede i koordiniranog s Upravnim odjelom za društvene djelatnosti Osijek. Sudjelovali su učenici 1.a i 1. b razreda sa svojim učiteljicama Vesnom Vargić i Tajanom Živić. Svaki je učenik dobio staklenku meda, promotivnu ukrasnu vrećicu i edukativnu brošuru. Vrijedi istaknuti i suradnju s OPG-om ‘’Banac’’ iz Darde koji su dostavili staklenke meda za svakog učenika te gospodina Stipicu Čička iz OPG-a ‘’Pčelarstvo Čičak’’ koji se posebno potrudio i donio svu opremu za pčelarstvo, košnicu i preostali asortiman te je djeci održao i prezentaciju o razvoju i bavljenju poslom pčelarstvom.

 

 

DVA KNJIŽEVNA NOBELOVCA

Učenici 2.c razrednog odjela bili su 6. prosinca dragi gosti školske knjižnice. Susret je započeo olujom ideja vezanih uz pojam blagdanske tematike i nastavio se razgovorom o knjizi „Božićne pjesme“, dobitnika Nobelove nagrade za književnost, J. A. Brodskog. U skladu s nadolazećim prazničnim danima izabrali smo pjesmu Božićna zvijezda, koju je učenicima interpretativno pročitala školska knjižničarka, a zatim smo međusobno podijelili svoje dojmove o pjesmi. Nakon toga smo pročitali još jednu pjesmu, još jednog nobelovca, književnika B. L. Pasternaka, također naslovljenu Božićna zvijezda. Zanimljivost u svezi s ovom pjesmom jeste ta da je upravo ova pjesma posvećena istoimenoj pjesmi J. Brodskog. Učenici su uočili kako su pjesme na različit način pisane, ali da ih upravo ista tema povezuje u toj različitosti. Kako ne bi sve ostalo samo na riječima, pobrinula se njihova učiteljica Eva Andrić, koja je uz malu učeničku pomoć, izradila trodimenzionalne božićne zvijezde od papira predviđenog za recikliranje. Trebalo je puno truda uložiti u izradbi svake pojedinačne zvijezde, dobro spojiti i zalijepiti rubove kako bi uradak lijepo izgledao. Razvijajući kulturu slušanja, čitanja i govorenja, razvijali smo i brigu o održivom razvoju, koristeći stari papir u stvaranju dekorativnih zvijezda.

                                                           S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Slikovni predložak: „Božićne pjesme“, J.A. Brodski (AGM, Zagreb, 2003.)

  

30. LAMPIONADA I PETRINO 2. MJESTO
Ove je godine, gradu Osijeku za rođendan, održana 30., jubilarna lampionada na kojoj su sudjelovale sve osnovne škole i dvije  ustanove. 
Od 3 kategorije - "moj Osijek", "mini lampion" i "otvorena kategorija", nama je najvažnija bila "mini lampion" u kojem je naša učenica Petra Perkunić iz 6. a osvojila drugu nagradu. Čestitamo Petri i mentoru, prof. Srećku Ivkoviću!
    
Međunarodni dan osoba s invaliditetom 3.12.

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom (3. 12.) te Dana grada Osijeka (2. 12.) Športska udruga slijepih Svjetlost Osijek organizira, u suradnji s OŠ „Tin Ujević“, dvodnevno Međunarodno natjecanje slijepih u igri na visećoj kuglani i govornom pikado aparatu. Natjecanje se održava pod pokroviteljstvom Lions club Osijek, uz financijsku potporu Adriatic osiguranja i Zajednice Osječkog sporta.

Aktivnosti:

-        u petak, 1. 12. 2023., u OŠ „Tin Ujević“ od 15 do 18. 30 sati natjecanje u igri na visećoj kuglani

-        u subotu, 2. 12. 2023., u OŠ „Tin Ujević“ od 8. 30 do 14. 30 sati natjecanje u igri na govornom pikado aparatu.

Planirano otvorenje događanja je u subotu, 2. 12. 2023. u 10 sati.

Kontakt osoba:

Stojan Bjelajac (mob. 098 921 1081)

predsjednik Športske udruge slijepih Svjetlost Osijek

Ulica Hrvatske Republike 43, 31000 Osijek

ravnatelj Domagoj Šokičić, prof. 

MLADI KEMIČARI POSJETILI ODJEL ZA KEMIJU

U sklopu projekta Zavirimo u svijet kemičara - gdje, što i kako rade kemičari u ponedjeljak, 27. studenog 2023. godine, mladi kemičari, u pratnji nastavnice kemije Tajane Barna, posjetili su Odjel za kemiju u Osijeku. Učenike su u laboratoriju dočekale dr. sc. Andrea Dandić i dr. sc. Marija Paurević. Posjet je započeo upoznavanjem učenika s osnovnim laboratorijskim tehnikama, mjerama opreza i zaštite pri izvođenju pokusa te pravilnim rukovanjem kemikalijama. Studenti diplomskog nastavničkog studija Maja Vukić i Dominik Tadić demonstrirali su zanimljive pokuse i omogućili učenicima da ih i sami pokušaju izvesti. Učenici su sudjelovali u izvođenju pokusa VodoskokSlonova pastaGorenje alkohola metanola i etanola te Bojenje plamena. Vidjeli su kako izgleda gotov pokus Kemijski (silikatni) vrt te ga i sami pokušali napraviti. Iznenadio ih je pokus Zlatna kiša, a najviše ih je razveselio i fascinirao pokus Vatra u ruci. Tijekom boravka u laboratoriju, učenici su pokazali veliki interes za rad s posuđem, priborom i uređajima koje nisu imali priliku vidjeti u školi te su bili vrlo zadovoljni jer su na zanimljiv način zadovoljiti potrebe za učenjem, istraživanjem i stjecanjem novih iskustava. Saznali su da je rad kemičara u kemijskom laboratoriju vrlo izazovan, zanimljiv i koristan.  Posjet laboratoriju motivirao je učenike da svojim prijateljima u razredu demonstriraju najzanimljivije pokuse.

 

DRVO DOBRIH ŽELJA

U školskoj je knjižnici krajem mjeseca studenoga održana korelacijska radionica likovno-književnoga izražavanja i stvaranja u suradnji s predmetnim učiteljem Likovne kulture Marinom Mekovićem i likovnom skupinom učenica. Motivacija i inspiracija za susret bilo nam je predblagdansko vrijeme i knjiga „Božićne priče“ priređivača Božidara Petrača. U zbirci od dvadeset šest božićnih priča hrvatskih i inozemnih autora koje veličaju pozitivne vrijednosti, učenice su pronalazile pojmove u kojima susadržane te vrijednosti (darivanje, prijateljstvo, ljubav, uvažavanje, opraštanje…), a zatim ih ispisivale na kolaž papir izrezan u obliku kuglica. Drvo dobrih želja/božićno drvce izradile su uz pomoć svojeg predmetnog učitelja u trodimenzionalnom obliku, također od kolaž papira, te ga ukrasile pripremljenim kuglicama. Budući da je ideja blagdanskoga ozračja zajedništvo, učenice su se dosjetile dodati prazne kuglice na drvce kako bi posjetitelji mogli dopisati svoje poruke na njih te su na taj način drvce pretvorile u interaktivnu aktivnost. Svoj su uradak posvetile obilježavanju Međunarodnog humanitarnog dana (23. studenoga) kako bi podsjetile na nužnost ulaganja u vlastitu dobrotu. Koliko su u svemu tomu naše likovnjakinje bile uspješne, možete se uvjeriti posjetom školskoj knjižnici jer darujući i dijeleći lijepe misli i dobre želje s drugima, uvijek darujemo i dio sebe!

                                                                   S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka
Ilustracija: Drvo dobrih želja (izradile učenice likovne skupine Iskra R., Iva L., Vanesa V., Iva V.)

Humanitarna akcija

Dragi učenici, roditelji i nastavnici!


Pozivamo vas da se odazovete humanitarnoj akciji „Srce Tinke“ kojom pomažemo Pučkoj kuhinji i Centru za prihvat beskućnika Sv. Vinko Paulski u Osijeku. Pokažite i ove godine koliko srce ima naša Tinka te da usprkos svemu uvijek mislimo na one kojima je naša pomoć potrebna. Svoje darove ( brašno, ulje, šećer, kava, čaj, konzervirana hrana, higijenske potrepštine i sl.) možete predati nastavnicama Mariji Malkoč, Mihaeli Špoljarić i Heleni Sakoman. Prikupljanje darova će trajati od 11. do 15. 12. 2023. godine.


Unaprijed veliko hvala svima i svako dobro!

Zubne putovnice/pregled zubara
Poštovani roditelji i učenici,
 
u sklopu Nacionalnog programa „Zubna putovnica“ s ciljem poboljšanja oralnog zdravlja i zdravstvenog ponašanja školske djece i ove školske godine učenicima 6. razreda biti će dostupne zubne putovnice s kojima trebaju otići na pregled kod doktora dentalne medicine (zubara). Doktor dentalne medicine će pregledati dijete i ispisati na zubnu putovnicu zubni status, zatim će im vratiti putovnicu.  Molim da ispisanu zubnu putovnicu djeca predaju razrednicima do kraja školske godine
 
S obzirom na epidemiološku situaciju ove školske godine zubne putovnice nećemo dostaviti u škole nego ih šaljemo u prilogu. Razrednici trebaju obavijest proslijediti roditeljima te si svaki roditelj/učenik za sebe printa zubnu putovnicu. 
 
Hvala!
 
Lijep pozdrav.
dr. Dalija Doljanac, spec.šk.med.
Mirela Karšić, dipl.med.techn.
INFORMACIJSKA I MEDIJSKA PISMENOST

                        

Učenici 5.a razrednog odjela i njihova predmetna učiteljica Hrvatskoga jezika Slavica Šakić Matić posjetili su školsku knjižnicu 15. studenoga. U okviru obrazovne sastavnice Kultura i mediji, temom „Medijski tekstovi u časopisima za mlade“, učenici su proširili svoje znanje o medijskoj i informacijskoj pismenosti te ujedno podsjetili na Svjetski dan televizije, koji se obilježava 21. studenoga. Školska je knjižničarka održala učenicima nastavu u sklopu Knjižnično-informacijskog i medijskog odgoja i obrazovanja, navodeći kako se najstariji mediji (knjige, časopisi, novine) danas sve manje pojavljuju u tiskanome izdanju, a broj primjeraka ovisi isključivo o broju kupaca.

Znanstvena istraživanja pokazuju kako suvremenu tehnologiju/medije učenici svakodnevno sve više koriste i njihova je pojavnost zabrinjavajuća u omjeru na tiskane medije, koji su sve više zanemareni zbog virtualnog okružja kojemu su mladi izloženi. Znanje o tiskanim medijima učenici su proširili slušajući o nazivima časopisa prema vremenu izlaženja, podjeli novina prema ritmu izlaženja, širini područja koje pokrivaju te sadržaju koje određene novine obrađuju.

Listajući časopise za mlade, učenici su pronalazili tekstove edukativnog karaktera i objašnjavali tematsko područje koje obuhvaćaju. U jednome su trenutku obavljali i novinarski posao jer su grafičko oblikovanje stranice teksta morali znati primijeniti u praktičnome radu, gdje su na tiskanoj novinskoj stranici označavali tražene elemente.

Informacijska je pismenost osnova suvremene pismenosti, a kako se učenici snalaze u obilju informacija i znaju li ih vrjednovati, pokazali su u neposrednom razgovoru navodeći primjere iz osobnog života u kojima su prepoznali lažne vijesti, pogrješne informacije i zlonamjerne informacije.

Neki se od ovih termina ponekad koriste i kao istoznačnice jer je među njima dosta sličnosti te jedna kategorija lako prijeđe u drugu, ali među njima postoje i značajne razlike, pogotovo u namjeri i obliku u kojem se pojavljuju.

Budući da su učenici svakodnevno izloženi velikoj količini informacija, upravo medijska pismenost omogućava bolje snalaženje u odabiru kvalitetnog sadržaja i relevantnih, istinitih i provjerenih informacija. Cilj je medijske pismenosti potaknuti razgovor o medijima te sigurnom korištenju tehnologija bez kojih je nezamisliv napredak u 21. stoljeću. Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku pokrenuli su Dane medijske pismenosti 2018. godine, a izdali su i publikaciju Djeca i mediji – knjižica za roditelje i skrbnike djece koja je dostupna za posudbu u školskoj knjižnici.

                                                        S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Izvori fotografija:
https://www.medijskapismenost.hr/
Djeca i mediji – knjižica za roditelje i skrbnike djece; hrvatsko izdanje publikacije nastalo je u sklopu suradnje Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Zagreb, 2020.

                 

 

Vukovaru u spomen poetskom večeri
 
Tradicionalno, već više od desetljeća, učenici naše škole, odaju počast žrtvama Domovinskog rata i gradu heroju, gradu Vukovaru. Poetska večer učenika osmih razreda za učenike petih razreda postala je tradicija naše škole uz neizostavno odlaženje u Vukovarsku ulicu i paljenje lampiona.
 
Uz poeziju u koju su utkani osjećaji tuge, straha, boli, ali i ponosa, učenici osmih razreda probudili su i potaknuli učenike petih razreda na razmišljanje te su učenici naše škole,još jednom odali počast gradu heroju.
 
Ovo je samo jedna od niza aktivnosti učenika naše škole Vukovaru u spomen, ali ju želimo istaknuti pod vječnim motom: " Da se nikada ne zaboravi!"
 
Vukovar zauvijek u srcu učenika i djelatnika Osnovne škole "Tin Ujević ".
 
 
 
 
 
 
DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Kao i svake godine, predvečer uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, točnije 17. 11. 2023. godine u 17.15 sati u dvorištu škole okupit će se svi učenici od 5. do 8. razreda te učitelji i stručna služba te će u dostojanstvenoj koloni poći do Vukovarske ulice. Prema rasporedu koji smo dobili od Grada, upalit ćemo lampione kako bismo svečano i prigodno obilježili ovu tužnu obljetnicu.

U Osijeku 14.11.2023. godine
ravnatelj
Domagoj Šokičić, prof.

 

        

MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2023.

Ovogodišnja se tema MHK-a Književnost bez granica! savršeno poklopila s Europskom godinom vještina jer je slogan Nek’ ti riječ ne bude strana(c) posvećen prevoditeljima koji svojim stručnim radom pokazuju kako razvijanje jezičnih vještina služi razmicanju međuljudskih barijera. Da je tomu uistinu tako, potvrdili su učenici 3.a razrednog odjela i njihova učiteljica Mirna Grbec budući da su u prilici svakodnevnog razvijanja i primjenjivanja različitih vještina u svojemu razredu koji uključuje i učenike inkluzivnog obrazovanja. Kao i uvijek u školskoj knjižnici, polazište za radionički dio bio nam je književni tekst. Dvojezično izdanje knjige Dunje Kalilić “Malenka“ („Kućica“), bajka pisana izvorno na hrvatskome jeziku i prevedena na poljski (prevoditeljica Lucja Danielewska), odmah je pokazalo važnost prevođenja i umijeće koje mora posjedovati svatko tko obavlja taj posao jer prevođenje je uvijek približavanje nekom drugom. Učenici su ujedno dopunili i svoje znanje o komunikaciji, razlici između verbalne i neverbalne komunikacije te što sve kvalitetna/pozitivna komunikacija podrazumijeva. Stihovi Ruth Bebermeyer „Riječi su prozori, ili zidovi, one nas osuđuju ili oslobađaju.“ poslužili su kao uvod u pojam neverbalnog teatra gdje su se učenici upoznali s tim neobičnim scenskim izričajem, pokazujući kakva je važnost riječi u njezinim različitim oblicima. U nastavku su susreta učenici bili u funkciji prevoditelja: pjesmice pisane na hrvatskom jeziku (autorski učenički radovi) prevodili su na engleski i albanski jezik, a zatim su odabrane stihove ilustrirali. Spominjao se i esperanto, kao međunarodni jezik, a ponešto smo naučili i o znakovnom jeziku koji ima svoju vlastitu gramatiku i uči se kao svaki drugi strani jezik. Na kraju su učenici bili i TV novinari sa zanimljivim pitanjima upućenim književnim i filmskim prevoditeljima!  

                                                          S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Svjetski dan mentalnog zdravlja (WHO), 10. listopada

Mentalno zdravlje je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici. Mentalno zdravlje dio je općeg zdravlja i bez mentalnog zdravlja nema ni općeg zdravlja.

Dobro mentalno zdravlje ne znači odsustvo neugodnih emocija poput ljutnje, tuge i slično, budući da se svi ponekad susrećemo s raznim teškoćama i izvorima stresa, nego nam ono omogućuje da se uspješno nosimo s tim emocijama koristeći svoje resurse.   

U sedmim razredima obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja, a u nastavku su poruke podrške učenika sedmih razreda upućene osobama koje se nose s izazovima mentalnog zdravlja.

  • Mentalno zdravlje je bitno i postoji. Moraš se sjetiti da na prvo mjesto dolaziš ti i tvoje zdravlje, tako nemoj misliti da ćeš nekoga opteretiti zbog tog osjećaja. Obrati se stručnoj pomoći. Ako ti je bolje od vikanja, viči. Sve će biti u redu.
  • Ne brini. Sve će biti dobro. Nemoj misliti da nisi dovoljno dobar/dobra jer jesi! Želim da znaš da si savršen/savršena takav/takva kakav/kakva jesi. Kad osjetiš bilo koju neugodnu emociju, duboko udahni i probaj razbistriti misli. Zapamti, možeš ti to!
  • Pitaj osobu kojoj vjeruješ za razgovor.
  • Ako se loše osjećaš, ne boj se, reci nekome.
  • Popričaj s drugima, slušaj glazbu, glazba smiruje.
  • Što god vas muči, možete riješiti taj problem i bolje se osjećati. Možda će vam trebati malo vremena, ali uz podršku možete riješiti sve.
  • Dođi kod nas na trening! Mi razgovaramo, deremo se i udaramo vreće/makiwaare. Za termine se dogovorimo. P. S. Ako ti treba osoba za razgovor, tu sam - ako me trebaš.
  • Gledaj nešto smiješno!
  • Ti vrijediš! Nemoj da te tvoje mentalno zdravlje uništi!
  • Udahni i izdahni. Uzmi slušalice i slušaj najdraže pjevače. Kaka se smiriš, idi do roditelja pa im sve ispričaj. Također, pojedi najdraže jelo ako možeš.
  • Uvijek postoji pomoć i rješenje za sve, zato bolje razgovaraj s nekim prije nego što bude kasno.
  • Popričaj s roditeljima ili s prijateljima! U redu je osjećati se loše!
  • Legni i spavaj!
  • Kada si tužan, razočaran ili jednostavno nesiguran u sebe, probaj razmisliti o svojim postupcima, popričaj s nekim u koga imaš povjerenje ili razmisliti sam o toj situaciji.
  • Nemoj se bojati iskazati svoje emocije, u redu je biti emocionalan.
  • Sve će biti u redu. Sada se osjećaš loše, ali to neće trajati zauvijek, proći će. Mnogo ljudi u svijetu ima takve probleme, pa se ne brini, jer nisi jedini. Ako ti bude trebala osoba kojoj možeš povjeriti svoje osjećaje, to su sigurno tvoji roditelji, a možda i braća i sestre.
  • Sve je prolazno. Svi prolaze kroz faze. Te faze mogu biti sretne, tužne, stresne… važno je da vjerujemo da će proći i biti bolje. Kao što je sreća prolazna, prolazna je i tuga, ali kako bi prošlo moramo se potruditi oko toga da radimo nešto što nas čini sretnima i ostavimo sve drugo po strani.
  • Drži se!
  • Probaj nešto trenirati jer zaboraviš na sve probleme i bude ti super. Još je dobro da treniraš s ljudima koje voliš jer ti bude zabavno.
  • Ako se nekad osjećaš loše, da nešto ne valja ili da jednostavno ne znaš što ti se to događa, pronađi neku osobu kojoj vjeruješ i koju voliš. Meni, npr. jako pomažu roditelji. Nikada nemoj zadržavati svoje osjećaje u sebi. Meni roditelji jako pomažu time što mi kažu da je to sve normalno pa mi onda bude lakše.

školska psihologinja i učenici sedmih razreda

 

NEK' TI RIJEČ NE BUDE STRANA(C)

Učenici 6.a i 6.b razrednog odjela učionicu Hrvatskoga jezika zamijenili su (8. studenoga 2023.g.) školskom knjižnicom. U pratnji svoje predmetne učiteljice Jasminke Vrban, posjet su organizirali baš u vrijeme obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige. Vodeći se ovogodišnjim sloganom Nek’ ti riječ ne bude strana(c), bavili su se riječima u različitim oblicima i formama: usmeno, pisano, grafički. Iz dječjih su časopisa čitali i prema vlastitim interesima odabirali tekstove, pisano ih prepričavali, pisali natuknice te različitim vizualnim načinima povezivali ih u smislenu cjelinu. Budući da je tema nastavnog sata glasila Bilješke, pregledali smo i knjigu autorice Morene Lalić „Kako učiti i mozak jačati“ u kojoj su navedene tehnike i strategije učenja, pamćenja, organizacije, planiranja, izrade bilježaka, traženja i uporabe informacija. Na kraju susreta opći je zaključak bio: riječima smo okruženi od svoje najranije dobi i njegovanje usmenog/pisanog izražavanja te razvijanje kulture čitanja tijekom cijelog života, pomaže nam u povezivanju i zbližavanju s današnjim multikulturalnim svijetom.

                                                                                                                                                                                       Stručna suradnica školska knjižničarka

Ilustracija: M. Lalić, Kako učiti i mozak jačati („OZ“ – Obrazovanjem do znanja, Osijek, 2010.)

                                                                                      

 

OBAVIJEST

Poštovani roditelji i draga djeco!
Zadnji nastavni dan prije početka malog jesenskog odmora za učenike je petak, 27. listopada 2023.
godine.
Jesenski odmor za učenike počinje 30. listopada 2023. godine i završava 1. studenog 2023. godine.
Nastava počinje 2. studenog 2023. godine po redovnom rasporedu.
Želim vam ugodan i ispunjen ovaj jesenski mali odmor.

ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI BOGU

Radosno i svečano smo u našoj školi 20. listopada 2023. obilježili Dane kruha i zahvalnosti Bogu za plodove zemlje. Pripremili smo obilje kruha, peciva, kolača, plodova jeseni na prepunim stolovima, a panoi su bili puni prigodnih dječjih radova. Zapjevali smo pjesmu „Kora kruha“ kada smo prikazivali Bogu molitve vjernika i kada je fra Venancije blagoslovio i nas i bogato pripremljene stolove. Vjeroučenici 7.a su pripremili lijepu priredbu za učenike od 1. do 5. razreda. Posebno hvala mamama i bakama na trudu za pripremu hrane i na dolasku na blagoslov.
                                                                                                                                                                                                           vjeroučiteljice Mihaela i Marija

 

    

Ostale fotografije se mogu pogledati u foto galeriji na poveznici: http://os-tujevic-os.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=89

MEĐUNARODNI DAN ŠKOLSKIH KNJIŽNICA

Međunarodno udruženje školskih knjižnica (IASL - International Association of School Librarianship) proglasilo je 1999. godine, a potvrdilo 2005. godine, dan u mjesecu listopadu (ove je godine to ponedjeljak, 23.10.) kojim će školske knjižnice promicati ulogu i značaj školskih knjižnica u vlastitoj sredini. 

Suradnjom školske knjižničarke i učiteljice Eve Andrić, zajedno s učenicima 2.c razrednog odjela, Međunarodni dan školskih knjižnica (International School Library Day) obilježili smo druženjem u školskoj knjižnici u slavljeničkom ozračju.

Susret smo započeli razgovorom o važnosti i sadržajima koje nudi školska knjižnica.

U radioničkom dijelu učenici su ilustrirali edukativne stihove o kulturi ponašanja u knjižnicama i prema knjigama te njihovu čuvanju od svake vrste oštećivanja.

Zajednički smo se podsjetili i određenih pravila koji su ugrađeni u rad svake knjižnice kako bi svi korisnici imali jednake uvjete za korištenje knjižničnih usluga.

Edukativni su stihovi pronašli svoje mjesto na Knjižničnom stablu koje krasi prostor školske čitaonice.

Neki su učenici darovali knjižnicu svojim poetsko-proznim uratcima i na taj smo način završili naše druženje.

 

Juraj Ivić: Školska knjižnica

                Knjižnica je puna knjiga,                                      

                u njoj nema briga.

                Kroz knjige putujemo,

                novi svijet upoznajemo.

                Knjiga uvijek širi znanje

                i neznanja tad je manje!

 

Rino Avramek: Volim knjižnicu

                          Puna je polica

                         i sretnih lica.

                         Širi nam znanje

                        i stvara sretno stanje!

                        Svatko tu nešto nađe,

                        čitati je sve slađe.

                       Zajedno čitamo

                       i odrasle manje pitamo.

 

Petra Domazet: Kratka priča o knjižnici

Jednom davno nije postojala knjižnica i knjižničarka je odlučila sagraditi knjižnicu.

Gradila je i gradila danima, mjesecima, sve dok nije završila.

Kad je bila gotova, sve je u njoj bilo spremno za djecu: knjige, časopisi, društvene igre.

Knjižnica je bila savršena!

Djeca su rado boravila u njoj i svašta naučila.

 

Luca Šimić: „ Naša je knjižnica ispunjena knjigama znanja i u njoj učimo, pišemo pjesme, bajke, čitamo...“

Stručna suradnica školska knjižničarka


    

zmajevi nad gradom

Poštovani,

želja nam je obavijestiti vas da će se pod pokroviteljstvom Grada
Osijeka 52. akcija ''Zmajevi nad gradom'' održati u nedjelju, 22.
listopada 2023. godine na prostoru Sportskog aerodroma Osijek – Čepin.

Za učenike škole pripremili smo komplete zmajeva s kojima će
sudjelovati na Zmajadi. Zmajevi u kompletu plastični su i vrlo
jednostavni za sastavljanje. Zmajeve ćemo podijeliti učenicima na
prostoru Sportskog aerodroma Osijek – Čepin prilikom ulaska na
Zmajadu.

Natjecanja na Zmajadi su:
1. u visini leta zmaja – pobjednik je učenik/ca čiji zmaj u trenutku
mjerenja ima što manji otklon špage od okomice sa zemljom, pri čemu
dužina vučnog užeta zmaja mora biti 30m,
2. u kreativnosti izrade zmaja – učenici donose zmaja kojeg su
izradili kod kuće, te se ocjenjuje originalnost izgleda zmaja i opći
estetski dojam,
3. natjecanje s klizačima – pobjednik je učenik/ca čiji klizač najdalje odleti,
4. natjecanje s raketama – pobjednik je učenik/ca čija raketa najdalje odleti.

08:30-09:30 - dolazak sudionika,
09:30-11:00 - natjecanje u visini leta zmaja,
09:30-11:00 - ocjenjivanje kreativnosti izrađenih zmajeva,
09:30-11:00 - natjecanje s klizačima,
09:30-11:00 - natjecanje s raketama,
11:30 - proglašenje pobjednika

Za najuspješnije natjecatelje osigurane su vrijedne nagrade.

                                                                                                                                 ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

erasmus dani u tinki

Dani Erasmusa (Erasmus Days), od 9. do 16. listopada 2023. godine, prigodna je godišnja proslava programa Erasmus+, najvećeg programa Europske Unije namijenjenog obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu. Tinka već dugi niz godina sudjeluje u eTwinning i Erasmus projektima, a ove je godine dobila i Erasmus akreditaciju na koju smo jako ponosni.

2023. godina proglašena je godinom vještina u čije se obilježavanje uključila i  Tinka.

U četvrtak, 12. listopada 2023. u holu škole održan je Pub kviz koji je danas jedan od zabavnijih i popularnijih načina druženja.

U kvizu su sudjelovala po tri učenika iz svakog razreda predmetne nastave kojima su se pridružili učenici 2.b razreda. Bilo je tu slaganja kule od karata i Rubikove kocke, rješavanja sudoku igara te govorenja na nekom od stranih jezika. Učenici su razvijali vještine logičkog razmišljanja, kritičkog mišljenja, timskog rada, organizacije i komunikacije. Zanimljiva pitanja sastavili su, odabrali i prilagodili članovi našeg Erasmus tima: Mirjana Jerković, Helena Sakoman, Ivana Kovač, Ivana Nenadić, Jasenka Hržica, Tihana Kraml Kanaet, Ljerka Vugerniček Surla, Dunja Kasač, Ivica Kovač, Tomislav Suvala, Željka Knežević Šubić, Matea Rado, Domagoj Šokičić i  Renata Šimeg.

Skupina Smash odnijela je prvo mjesto, dok su drugo i treće mjesto zauzele skupine Krofnice i Muhe. Prijavljenim učenicima zahvaljujemo i čestitamo! Zabave i smijeha nije nedostajalo! Veselimo se nekom novom druženju!

Do tada, pratite nas na društvenim mrežama (Facebook, Instagram, web stranici projekta) ili pročitajte sve najnovije informacije posjetivši naš Erasmus corner u holu škole gdje ćemo objavljivati sve aktivnosti i dojmove s naših putovanja.

U videu i u fotogaleriji pogledajte kako nam je bilo.

      

erasmus dani u tinki
VAŽNA OBAVIJEST

Poštovani roditelji i učenici,

odlukom Stožera CZ sutra škole rade normalno.   

Lijep pozdrav.

Ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

PUB QUIZ

VAŽNA OBAVIJEST
 
Poštovani roditelji i učenici, 
 
sukladno obavijesti Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije i preporuke gradonačelnika Grada Osijeka iz preventivnih razloga, nastava se neće održati u ponedjeljak dana 9. listopada 2023. godine. 
Za učenike naše škole biti će organizirana dežurstva u školi s različitim aktivnostima. 
Školska užina i ručak za Produženi boravak neće se poslužiti. 
I dalje ćemo pratiti obavijesti Stožera civilne zaštite i preporuke, te ćemo vas o svemu pravovremeno obavijestiti putem internetske stranice škole. 
 
Lijep pozdrav. 
Ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.
OBAVIJEST O RODITELJSKOM SASTANKU

Poštovani roditelji,

roditeljski sastanak planiran za ponedjeljak, 9. 10. 2023. godine, koji je trebala održati školska psihologinja, odgađa se do daljnjeg.

školska psihologinja Željka Knežević-Šubić

BARBARA CELJSKA POSJETILA UČENIKE 7. RAZREDA

Učenike 7. razreda na satu kemije, 27. rujna 2023. „posjetila“ je hrvatska alkemičarka Barbara Celjska – Crna kraljica. Tko je bila ta mistična Crna kraljica i zašto je kemičari uvijek spominju, učenici su saznali na vrlo maštovit i kreativan način.

Mlade kemičarke 8. razreda Eleonora Anić i Hermina Detling, zajedno sa svojom nastavnicom kemije Tajanom Barna, osmislile su i održale kreativan i maštovit sat na temu Barbara Celjska -  hrvatska alkemičarka. Uredile su učionicu u duhu alkemijskog laboratorija, osmislile tekst, kostim i kemijske pokuse. Crna je kraljica pričala o svom životu i izvodila atraktivne pokuse u pokušaju da metale pretvori u zlato.

Sat je bio zanimljiv i edukativan, a učenicu su se lijepo zabavili te uživali u čarima davnih mističnih vremena.

  

MLADI KEMIČARI OBILJEŽILI SVJETSKI DAN LJEKARNIKA

Povodom Svjetskog dana ljekarnika, u sklopu projekta Zavirimo u svijet kemičara, mladi su kemičari u pratnji svoje nastavnice kemije Tajane Barna, 25. rujna 2023., posjetili najstariju osječku ljekarnu Ljekarnu Mursa – Ljekarne Srce. U ljekarni ih je dočekala magistrica Marika Ćebo, voditeljica Ljekarne Mursa, koja je održala zanimljivo predavanje o tome što rade ljekarnici i kako izgleda jedan radni dan u ljekarni te im je dala vrijedne savjete ako se odluče dalje obrazovati za farmaceutske tehničare ili, u nešto daljoj budućnosti, za magistre kemije.

Učenici su bili fascinirani sa svim što su čuli i vidjeli u ljekarni, a nekoliko njih poželjelo je biti ljekarnici.

  

ERATOSTENOV EKSPERIMENT

RUKSAK PUN KULTURE

„Ruksak pun kulture“ dio je kulturne politike Vlade Republike Hrvatske za vrtiće, osnovne i srednje škole. Riječ je o zajedničkoj inicijativi Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja i zajedničkom ulaganju u područja obrazovanja i područja kulture na državnoj razini.

Odabrani programi omogućuju dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihovog kreativnog obrazovanja, senzibiliziraju djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućuju djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture. Odabrani su programi i radionice sadržajem usklađeni s ciljevima Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije.

U našoj je školi 22. 9. 2023. održano predavanja i radionica pisanja putopisa za učenike 6. a i 6. b razreda s predavačima iz Zagreba te Damirom Vujnovcem, putopiscem iz Varaždina, a u suorganizaciji  Jasminke Vrban, prof. hrvatskoga jezika. Poznati je putopisac napisao i brojne knjige „Djeca iz Jordana“, „Djeca Sahare“, „Djeca Kurdistana“ te uveo šestaše u neke nove svjetove.

  

Posjet školskoj knjižnici

Učenici 3.b razrednog odjela i njihova učiteljica Tanja Jagustin posjetili su 19. rujna školsku knjižnicu.

Školska je knjižničarka tom prigodom održala nastavni sat iz Knjižnično-informacijskog i medijskog odgoja i obrazovanja, tematski naslovljen „Enciklopedije“.

Učenici su tijekom proučavanja enciklopedija naučili da su to knjige sveznanja, njihovu podjelu, dijelove od kojih se sastoji svaka enciklopedija, način korištenja i druge korisne informacije.

Nakon ilustracije naslovnica dječjih enciklopedija koje su se nalazile u školskoj knjižnici, tražili su u njima odgovore na postavljena pitanja iz različitih skupina ljudskoga znanja i tako primjenjivali informacijsku pismenost.

Zaključili su da enciklopedije sadrže podatke o svemu što nas zanima, ali i da proširuju školsko gradivo te da se mogu koristiti samo unutar prostora školske knjižnice jer je riječ o skupocjenim knjigama.

U rujnu se već tradicionalno obilježava Međunarodni dan pismenosti, a svaki dolazak učenika u prostor koji njeguje sve vrste pismenosti uvijek je hvale vrijedan.

                                                                                                                                                             S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Ilustracija: Dječja ENCIKLOPEDIJA ZNANJA (Zašto? Gdje? Kako? Tko? Što? Kada?) 

Izdavač: Mladinska knjiga, Zagreb 1989.-1991. (hrvatski jezik)

 

 

OBILJEŽAVANJE MJESECA ŽIDOVSKE KULTURE

U amfiteatru Pravnog fakulteta, 14. rujna, pred mnogobrojnom je publikom održano predavanje o budimpeštanskom spomen-obilježju „Cipele na obali Dunava“. Predavač Anđelko Srđak proveo je prisutne kroz veliki dio povijesti Budimpešte, no najviše kroz onaj dio koji je vezan uz židovsku populaciju te metropole. Prisutni su mogli saznati brojne zanimljivosti o Židovima, a osobito kako je došlo do postavljanja spomen-obilježja koje se originalno sastojalo od 60 pari cipela, kao i zašto ih više nema toliko. Također, mogle su se čuti informacije vezane za stradanja Židova, kao i o svim akterima tih razdoblja: zločincima, žrtvama i pomagačima. Predavanju su prisustvovali učenici 8.a i 8.c razreda naše škole u sklopu izvanučioničke, terenske nastave iz povijesti u pratnji nastavnica Ivane Nenadić i Helene Sakoman.

Dva dana kasnije, 6. a je sa svojom razrednicom Jasminkom Vrban, subotu proveo u Muzeju osobnih priča, točno na 5784. židovsku Novu godinu tj. Roš ha-šanu. Cilj je bio njegovanje i prihvaćanje različitosti i težnja formiranju multikulturalnog društva. Koji su običaji Židova, tko su pravednici među narodima te kako su svi ljudi isti, a opet različiti - o svemu tome čuli smo u Muzeju osobnih priča od g. Beissmanna i g. Srđaka, članova osječke židovske zajednice. Učenike su osobito uzanimale osobne priče raznih manjina u neobičnom muzeju pa su gledali, slušali i istraživali njihove priče. Nakon edukacije, uputili su se u posjet ZOO vrtu te su se provozali kompom zapažajući sve ljepote našega grada.

https://www.glas-slavonije.hr/531859/3/Na-zivoj-knjiznici-progovorili-su-o-svojoj-tradiciji

OBAVIJEST NA POČETKU ŠKOLSKE GODINE

Nastavna godina 2023./2024. započinje u ponedjeljak, 4. rujna 2023.

Razredna nastava je cijelu godinu jutarnja smjena.

Prvi tjedan neparnoj smjeni (petim i sedmim razredima) nastava počinje u 8,00 sati,

a parnoj smjeni (šestim i osmim razredima) nastava počinje u 14,00 sati.

Prvi sat razredi će provesti sa svojim razrednicima, a nakon toga odlaze na nastavu prema rasporedu.

U predstojećoj školskoj godini pripremamo veliki broj aktivnosti u obliku izložbi, koncerata, natjecanja i predavanja.

Svima uspješnu novu školsku 2023./2024. godinu želi ravnatelj Domagoj Šokičić, prof.

OBAVIJEST VEZANA UZ PRODUŽENI BORAVAK

Poštovani roditelji,

roditeljski sastanak vezano za organizaciju usluge produženog boravka za učenike 1. i 2. razreda će se održati u utorak 29. kolovoza 2023. u 18 sati u holu škole.

Na sastanak su pozvani svi zainteresirani roditelji koji imaju djecu te dobi bez obveze sklapanja ugovora.

Učiteljice Sanela Stanić i Ivana Kikić

RASPORED PRVIH RAZREDA PO ODJELIMA

Poštovani roditelji,

raspored učenika budućih 1. razreda po odjelima možete pogledati u holu škole svakog dana do 13,00 sati.

Stručna služba škole

OBAVIJEST ZA PRVAŠIĆE I NJIHOVE RODITELJE
 
Prvoga dana škole (4. rujna 2023.) naši dragi prvašići ne dolaze ujutro na nastavu nego ih pozivamo da, zajedno s roditeljima, dođu u 17 sati na svečani doček u holu škole. Ponesite osmijehe i prazne školske torbe!
Nakon male priredbe, njihove će ih učiteljice Vesna Vargić i Daniela Imširović  prozvati i povesti u učionice na upoznavanje. Roditelji mogu pričekati u holu ili u dvorištu.
Potom će roditelji biti  pozvani u učionice (s torbama) kako bi dobili osnovne obavijesti i pomogli prvašićima ponijeti sve udžbenike.
Željno vas čekamo!🌸
ravnatelj Šokičić, prof.
Godina 2022
vijesti
VIJESTI NA POČETKU ŠKOLSKE 2021./2022. GODINE
AKTI ŠKOLE
 
KNJIGA USPOMENA
 
PROJEKTNI DAN
 
eTwinning

 

 
Korisni linkovi

 
Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 
 > Naslovnica
CMS za škole logo
Osnovna škola "Tin Ujević" Osijek / Opatijska 46, HR-31000 Osijek / os-tujevic-os.skole.hr / ured@os-tujevic-os.skole.hr
preskoči na navigaciju