preskoči na sadržaj
Popis radnih bilježnica 2024./2025.

Dragi roditelji,

objavljujemo popis drugih obrazovnih materijala za školsku godinu 2024./2025.

Druge obrazovne materijale (radne bilježnice, zbirke...) kupujete sami, ali sačuvajte račune jer će vam Grad i ove školske godine refundirati 50% troškova.

 

 

Završna školska priredba

     

Raspored aktivnosti na kraju nastavne i školske god.

Raspored aktivnosti na kraju nastavne i školske godine  2023./2024. nalazi se u prilogu.

BAŠTINSKI DAN 16.5.2024.

Dana 16.5.2024. godine u Osnovnoj školi Vis obilježili smo već tradicionalni Baštinski dan koji je ove godine bio posvećen viškim kolačima (višku slalku).

Mališe je dočekala „nona“ Dobrila koja im je na zanimljiv način pričala o povijesti slalkega i kako je to nekada bilo – ca se jilo, kako se živilo.

Djeca su od tijesta oblikovala „titice“, tradicionalnu slasticu koja se nekada davno radila u viškim obiteljima.

Od 5.-8. razreda program je također bio raznovrstan i odvijao se na dvjema lokacijama. Zahvaljujemo Srednjoj školi AMK na njihovom gostoprimstvu i radu s našim učenicima.

 Peti i šesti razred imali su u našoj školi imali prezentaciju „Škoj na pjat“, radionicu Hiba, prezentaciju o smokvi i rogaču.

Dok su 5. i 6. razred bili u osnovnoj školi, 7. i 8. razred su u Srednjoj školi AMK imali radionicu izrade panduleta i viških cvita pod vodstvom profesorice Katarine Jurinović i  profesora Stjepana Vetme.

Kao dobrodošlicu su nam srednjoškolci miješali bezalkoholne koktele pod vodstvom profesorice Darke Bučak-Marić.

Nakon izrade, vratili su se u Osnovnu školu Vis i odslušali predavanje i radionice koje su prethodno odslušali 5. i 6. razredi, a 5. i 6. su otišli na izradu kolača u Srednju školu AMK.

Na kraju druženja održan je kviz (slično kao pub kviz) za sve učenice od 5. do 8. razreda. Učenici su pokazali zavidno znanje, podržali svaku grupu i njihov rezultat  pljeskom. Najlošiji rezultat bio je 73% što ukazuje na izvrsno znanje naših učenika o Visu, viškim kolačima i kulturi općenito.

Najbolja 3 mjesta dobila su nagrade te i ovim putem zahvaljujemo pizzeriji Lambik na pizzama i piću za pobjednike te gospođi Mireli iz Viškog cvita na fritulama za osvojeno 3. mjesto.

Baštinski dan se i ove godine pokazao kao uspješan i već nestrpljivo iščekujemo novi. Učitelji i učenici su u tom danu zaista uživali radeći, iako je organizacija bila zahtjevna.

Zdravi i veseli bili!

 

 

  

 

  

DAN SREDNJIH ŠKOLA

Dan srednjih škola Splitsko dalmatinske županije 2024. održat će se u subotu, 18. svibnja 2024. od 9:00 - 14:00 na Trgu Gaje Bulata, odnosno na platou ispred zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

     

Radionice "Emocionalne kompetencije"

Osnovna škola Vis održala je radionice i predavanja na temu "Emocionalne kompetencije" povodom obilježavanja Međunarodnog dana obitelji.

     

Radionice su se održale u utorak i srijedu i bilje su namjenjene za djelatnike osnovnih i srednjih škola, roditelje i odgajatelje te učenike prvog i drugog razreda.

Psihologinje su nam kroz mnoštvo primjera i iskustava u njihovom radu ukazale na važnostprepoznavanja i suočavanja s emocijama.

Djelatnici i djeca pokazali su veliki interes te se nadamo da će ovakve radionice biti češće. 

Hvala svima koji su se odazvali!

 

   

    

    

   

   

BAŠTINSKI DAN - raspored

   

Obilježavanje blagdana sv. Jurja i izrada malog rječnika

Povodom obilježavanja blagdana svetog Jurja, učenici četvrtog razreda u školskoj knjižnici su izradili mali rječnik i napisali prigodan akrostih.

Radionica "Morski otpad"
Geopark Viški arhipelag organizira radionicu "Morski otpad" u okviru projekta Plavi otok Vis.
Radionica će se održati 23.4.2024.,  a namijenjena za učenike 3., 4., 5. i 6. razreda.
Radionica za 3. i 4. razred održat će se od 9:00-10:00, a za 5. i 6. razred od 10:00-11:00 sati.
 
Učenici trebaju doći ispred škole u zakazanom terminu gdje će gospođa Lana i gospodin Filip djeci općenito reći nešto o otpadu.
Nakon toga, ide se na plažu ispod škole (gdje je mulić) i tamo će učenici prikupljati što više različitih materijala te će na kraju radionice ispunjavati listiće gdje će prikupljeni otpad razvrstati u kategorije (guma, plastika, tkanina...).
 
Cilj radionice je približiti djeci kako otpad djeluje na naše zdravlje i zdravlje životinja, te kako taj otpad možemo iskoristiti.
Pričaonica i radionica "Moj fantastični svijet"

Gradska knjižnica Vis organizira pričaonicu i radionicu "Moj fantastični svijet" 23.4.2024. (utorak) u 17:00.

Djeca će naučiti o svijetu zamjeva i izraditi svoje straničnike.
Radionica je namijenjena za niže razrede.

Kreativna igraonica kukičanja i slušanja glazbe
U atriju / školskoj knjižnici Osnovne škole Vis (Grad Vis), dana 20. travnja održali smo KREATIVNU IGRAONICU KUKIČANJA I SLUŠANJA GLAZBE / DJ-inga, jednu od aktivnosti našeg projekta M.I.S. za otok Vis koji financira Europska unija iz programa Europske snage solidarnosti (Projekti solidarnosti).
Igraonicu su vodili mladi suradnici udruge SVIMA, studentica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Karla Gašparuš (Crochet by Karla) i DJ Tomo Šušković, poznat kao DJ Smoto Bandana, uz mentorsku podršku koordinatorice programa izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja u udruzi SVIMA Juliette Janušić. U igraonici su aktivno sudjelovala viška djeca u dobi od 6 do 10 godina.
Zahvaljujemo učiteljicama razredne nastave Osnovne škole Vis Zorani Roki i Đeki Vojković na podršci!
Ova je obavijest ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.
 
NOVA OBAVIJEST ZA RODITELJE BUDUĆIH PRVAŠA

Poštovani roditelji budućih prvašića!

 

Nakon što ste elektroničkim putem, kroz korištenje Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole (e-Građani) ispunili prijavne podatke za svoje dijete, Škola je od Županijskog upravnog odjela zaprimila popis sve prijavljene djece.

 

Ono što Vas dalje očekuje kroz mjesec svibanj je:

 

  • Procjena psihofizičke spremnosti djeteta za upis u prvi razred, koja uključuje: sistematski pregled djeteta, laboratorijske pretrage, stomatološki pregled, te  psihologijsko testiranje. 

 

Mišljenje Stručnog povjerenstva škole za upis ili odgodu upisa djeteta u prvi razred donosi se tek nakon završetka svih navedenih pregleda i testiranja, dok konačnu odluku tj. Rješenje o upisu li odgodi upisa donosi Županijski upravni odjel, temeljem Mišljenja i prijedloga školske ustanove i o tome ćete biti obavješteni kroz aplikaciju u kojoj ste vršili i samu prijavu.

 

Nakon što liječnica školske medicine zadužena za našu školu odredi datume za sistematski pregled djece, na svoju mail adresu dobit ćete sve potrebne obavijesti o datumima održavanja navedenih pregleda i testiranja. Sve informacije bit će dostupne i ovdje, na web stranici škole.

 

Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno se obratite Školi.

 

Oš Vis

Predavanje za roditelje

Dragi roditelji,

obavještavamo vas da će Liga za prevenciju ovisnosti održati predavanje za roditelje na temu: Šumovi u komunikaciji u srijedu, 24.4. 2024. u 17:00 sati u kabinetu Glazbene kultuture. Gost predavač je gospođa Esmeralda Sunko.

 

 

Anela Borčić

Ravnateljica Oš Vis

Međunarodni dan dječje književnosti

Učenici četvrtog razreda su sa svojom učiteljicom Antonijom i knjižničarkom obilježili Međunarodni dan dječje književnosti čitajući bajke Ivane Brlić-Mažuranić često nazivanom hrvatskim Andersenom.

 

 

Zbog svoje virtuoznosti kao pripovjedačice za djecu Ivana Brlić-Mažuranić svojom originalnošću i svježinom ravnopravno stoji, rame uz rame, s velikanima svjetske dječje književnosti. Djela su joj prevedena na sve važnije svjetske jezike.

Uz čokoladno mlijeko i čajne kolačiće, učenici su u opuštenoj atmosferi razvijali čitalačke vještine i ljubav prema pisanoj riječi.

 

 

 

 

 

 

Anela Borčić

Ravnateljica OŠ Vis

 

Napomena: Proljetni praznici za učenike traju od 28.03. do 05.04.2024.

 

Dan europskih autora
25.3.2023. Osnovna škola Vis, u suradnji s udrugom SVIMA, obilježila je Dan europskih autora. U aktivnosti sudjelovali su učenici posebnog razrednog odjela koji su ugostili svoje male prijatelje iz prvog razreda. 
 
 
Aktivnost je vodila Juliette Janušić (nastavnica hrvatskog jezika i edukatorica u udruzi SVIMA) koja im je predstavila nekoliko zanimljivih slikovnica europskih autora namijenjenih kako za djecu tako i za odrasle.
 
Dan osoba sa sindromom Down

21.3.2024. Osnovna škola Vis obilježila je Dan osoba sa  sindromom Down.

Svi učenici i djelatnici škole sudjelovali su u proslavi za našeg učenika Bepa Kraljevića. Učionica je bila puna šarenila, veselja, glazbe, igre i ukusne hrane.

 

    

TEMATSKI RODITELJSKI SASTANAK

Obzirom na izmijenjeni kontekst odrastanja naših učenika i učenica u kojem se izazovi  i opasnosti prelijevaju iz stvarnog u on-line svijet i obrnuto, uočili smo potrebu za dodatnom edukacijom roditelja o rizicima upotrebe digitalnih uređaja i sredstava komuniciranja na daljinu kako bismo zajedničkim snagama mogli adekvatno podržati i usmjeriti naše učenike.

Zbog toga smo u suradnji s udrugom SVIMA, a u okviru projekta „Upućeni roditelji najbolji online čuvari“, sufinanciranog sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade,  pripremili dva stručna predavanja.

Predavanja u trajanju jednog sata održat će se naredna dva ponedjeljka 18. i 25. ožujka 2024. godine s početkom u 17:30 sati u učionici Glazbene kulture Osnovne škole Vis u sklopu roditeljskih sastanaka za učenike/ce od 5. do 8. razreda.

 

1. Predavanje o sigurnosti djece na internetu te načinima zaštite osobnih podataka i privatnosti održat će Igor Kos, diplomirani informatičar i ravnatelj Elektrostrojarske škole Varaždin, 18. ožujka 2024. godine u 17:30 sati.

 

 

 

2. Predavanje o odgoju djece u suvremenom digitalnom okruženju održat će Martina Mladić, profesorica psihologije u Dječjem domu Zagreb, 25. ožujka 2024. godine u 17:30.

 

 

 

Predavači će svojim izlaganjima obuhvatiti teme:

  • Odnos roditelja i djece - Ometaju li nas ekrani?
  • Utjecaj novih tehnologija na razvoj mozga i učenje u ranoj dobi
  • Izgradnja zdravih navika
  • Virtualni svijet i naš digitalni otisak
  • Cyberbullying/vršnjačko nasilje na internetu i snaga pisane riječi
  • Influenceri - Zašto ih pratimo i kako utječu na naše stavove?
Sretan Dan žena!

Učenici 4. razreda su u školskoj knjižnici u suradnji s knjižničarkom i učiteljicom Antoniom obilježili Dan žena.
Izradili su čestitke u kojima su napisali zahvale ženama koje su njima važne i koje njihov svijet čine boljim mjestom.

Čestitkama se pridružuje i svo osoblje OŠ Vis i čestita svim ženama njihov dan.  

 

      

                                    

      

                                  

Odgoda predavanja za roditelje

Poštovani roditelji,

zbog bolesti u obitelji predavačice odgađa se predavanje za roditelje planirano 15.02 2024.  na kojem je gost predavač trebala biti E. Sunko s temom komunikacije.

Predavanje će roditelji imati nakon uč. praznika, krajem veljače. Javimo vam novi termin!

Upisi učenika prvog razreda u školskoj godini 2024./2025.

Poštovani roditelji budućih učenika prvog razreda,

 

od ove godine se upisi u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2024./2025. provode elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole. Obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, molimo da roditelji na vrijeme pripreme vjerodajnice i budu spremni za upis jer za to imaju dovoljno vremena.

 

U Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole roditelji će moći podnijeti prijavu za redovan upis u 1. razred od 22. veljače do 31. ožujka 2024. preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/.

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu i školi na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave, roditelj će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi ( npr. izborne predmete i dr.).

 

Prijave za upis djece s već utvrđenim teškoćama bit će otvorene ranije, od 1. veljače do 31.ožujka 2024. godine.

Uz prijavu za redovan upis u 1. razred osnovne škole, roditelji će moći do 31. ožujka 2024. godine podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole, kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

 

Također, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis djeteta u drugu školu, školu koja ne pripada upisnom području, samo ako za to imaju opravdani razlog.

 Za ostale informacije, termine testiranja u školi i liječničkih pregleda roditelji će pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području koje će im biti pravovremeno objavljene ili se informirati u Školi.

 

Anela Borčić

Ravnateljica Oš Vis

POZIV ZA RODITELJE

Dragi roditelji,

obavještavamo vas da će Liga za prevenciju ovisnosti održati predavanje za roditelje na temu: Šumovi u komunikaciji u četvrtak 15.2.2024. u 17:00 sati u kabinetu Glazbene kultuture. Gost predavač je gospođa Esmeralda Sunko.

 

 

Humanitarna akcija za starije stanovnike našeg grada
Vjerni našoj tradiciji, i ove školske godine Vijeće učenika Osnovne škole VIS je u suradnji sa srednjom školom "Antun Matijašević Karamaneo", DVD Vis i CZSS, organiziralo humanitarnu akciju kojom smo razveselili starije stanovnike našega grada Visa i tako im na najljepši način čestitali Božić te predstojeće blagdane.
 
 
 
Prvi dio humanitarne akcije ostvaren je na način da su predstavnici Vijeća učenika uz pomoć vatrogasaca u četvrtak, 21.12. 2023. obišli starije osobe koje žive same u kućama, pri čemu su ih razveselili paketićima kolačića koje nam je pripremila SŠ "AMK", uz prigodne čestitke koje su izradili učenici naše Škole. 
 
U petak, 22.12. 2023. obišli  smo  Dom u Marine zemlje gdje smo okupljenim stanovnicima isto tako podijelili kolačiće i čestitke, a učenici 2., 3. i 4. razreda su im održali i prigodni igrokaz. 
 
Nakon toga smo zapjevali u Domu za starije osobe Vis,  a dobru atmosferu napravio je zbor naše Škole pod vodstvom učitelja glazbene kulture Jose Darija Martinisa. Štićenicima Doma učenici su podijelili čestitke koje su izradili, a štićenici su se na kraju zasladili tortama, kolačima i pogacom od slone ribe koje je pripremila SŠ "AMK". 
 
 
 
Zahvaljujemo SŠ AMK na izradi najdivnijih slastica, djelatnici CZSS za koordinaciju i DVD-u VIS na prijevozu!
 
Kolačiće smo financirali jednim dijelom od novaca koje smo prikupili prodajom narukvica Hrvatskog Caritasa, a troškove namirnica za torte i pogacu su pokrili djelatnici OŠ VIS.
 
I za kraj još jedno veliko HVALA od ♥️ svima koji su doprinijeli da se ova akcija ostvari!
 
Uz naše najstarije, i djeca su se jaako dobro zabavila...
 
   
  
Informacije za generalnu i priredbu

Sutra, 20.12. 2023. je nenastavni radni dan. U 9.00 sati u Hrvatskom domu je generalna proba, a u 18.00 je božićna priredba.

Autobus ujutro polazi u 8.15 iz Komiže i odvozi učenike u trajektnu luku VIS, a povratak je u 12.20 iz trajektne luke.

Pozivamo sve učenike i roditelje da sutra dođu i uveličaju našu priredbu!

 

Udruga SVIMA slavi 25 godina djelovanja

 Udruga SVIMA obilježava 25 godina od osnivanja!

U četvrtak 7. prosinca 2023. u Visu, održavanjem sljedećih aktivnosti:

 

  • 12:30 - velika dvorana Hrvatskog doma u Grad Vis - kazališna predstava "Samoizolacija u 40 minuta" (u repertoaru Gllugl teatra) i razgovor s autorom/glumcem Jurom Ružom. Predstava je podjednako namijenjena tinejdžerima i odraslim osobama. ULAZ BESPLATAN

 

  • 17:00 - Osnovna škola Vis - tematska radionica za roditelje učenika razredne nastave o važnosti (klasičnog) čitanja u suvremenom digitalnom okruženju.  Aktivnosti će voditi Juliette Janušić, prof., SVIMA.

 

  • 19:00 - eksterijer/terasa Osnovne škole Vis - glazbeni DJ-program. Za starije osnovnoškolce, sve mlade Višane i sve koji se osjećaju mladima. DJ E-Base, jedan od najpoznatijih hrvatskih DJ-eva i producenata. ULAZ BESPLATAN 



 

POZIV NA TEMATSKI RODITELJSKI SASTANAK

Poštovani,

početkom prosinca 2023. godine, održat će se tematski roditeljski sastanak za roditelje učenika koji pohađaju razrednu nastavu u Osnovnoj školi Vis. Tema roditeljskog sastanka je "Upućeni roditelji najbolji online čuvari".

RADIONICA ZA RODITELJE BI OBUHVATILA SLJEDEĆE TEME:

  • zabrinjavajući rezultati istraživanja o sve većem broju jezično-govornih poremećaja kod djece
  • opasnosti upotrebe digitalnih tehnologija za normalan razvoj dječjeg mozga odnosno za usvajanje vještina čitanja
  • važnost vještine čitanja i čitalačke pismenosti te čitanja s papira u suvremenom digitalnom kontekstu
  • Dobro usvajanje čitanja kao preduvjet za razvoj digitalne inteligencije djece
  • Vrste čitanja i važnost usvajanja vještine dubinskog čitanja/čitanja s razumijevanjem do 10. godine života
  • Važnost čitanja naglas i čitanja s djetetom; kako sve možemo motivirati dijete za čitanje
  • Naglasci iz najnovije stručne i popularno-znanstvene literature na temu čitanja i opasnosti digitalnih medija
  • Naglasci s recentnih stručnih skupova

 

Aktivnost bi pripremila i vodila Juliette Janušić, profesorica hrvatskog jezika i književnosti.

Čitanje i slušanje priče

Dana 24.11.2023. u školskoj knjižnici nam je gostovala ravnateljica i spisateljica Anela Borčić. 

Pročitala je šestašima priču "Dupinić" iz svoje zbirke priča "Zabranjeni gariful".

Učenici su s oduševljenjem slušali priču te su na kraju velikim pljeskom nagradili našu ravnateljicu.

 

 

 

 

 

 

Pčelarska škola - Kako komuniciraju pčele

U četvrtak, 23.11., održana je Pčelarska škola. Tema je bila Kako komuniciraju pčele. Bilo je zanimljivo i inspirativno! Hvala predavaču Slavi Rafanelliju na fascinantnim znanjima koje je podijelio s nama.

      

      

Panel rasprava za učenike 7. i 8. razreda

U utorak, 21.11.2023. za učenike predmetne nastave (7. i 8. razred) održana je panel rasprava na temu Prevencija seksualnog nasilja nad i među djecom i mladima u organizaciji udruge SVIMA.

 

Gospodarenje otpadom

U utorak, 21.11.2023. za učenike razredne nastave održane su radioničke izobrazno-informativne aktivnosti o gospodarenju otpadom. Radionice je održala gost predavač Katarina Burić iz Zagreba, a suorganizator je Gradina d.o.o. iz Visa.

 

Gostovanje pčelara i mala pčelarska škola OŠ Vis

U petak, 17.11.2023 bio nam je gost ugledni i vrijedni pčelar i predsjednik pčelarske udruge, gdin Slavomir Rafanelli. Učenicima od 5.do 8.razreda pokazao je košnice, okvire, vrcaljku i ostali pribor i alate. Sve je to bilo popraćeno njegovim nadahnutim predavanjem o pčelama koje nas je zadivilo i ostavilo bez daha. Mogli smo usput i kušati med, dodirnuti vosak i sače, a svaki učenik dobio je i prigodan poklon- teglicu meda!  

            

   

 

    

 

 

 

  

 

 

Predstava

U pon, 13.11.2023. u organizaciji PP Vis održana je edukativna predstava preventivnog karaktera za učenike predmetne nastave. Predstava se zove Nedostajem sam sebi, sinjskog pučkog kazališta Sinj. Predstava se bavi problematikom ovisnosti među mladima u malom dalmatinskom mjestu te budi emocije i navodi na razmišljanja.

OBAVIJEST

Knjižnica će biti zatvorena 17.11., 20.11. i 21.11.2023. zbog službenog puta knjižničarke. 

         

 

 

Dan bijelog štapa

U listopadu je obilježen Dan bijelog štapa serijom radionica za SRZ od 1. do 8. r. u kojima je prezentiran svijet slijepih i slabovidećih osoba. Radionice je održala edukatorica rehabilitatorica OŠ Vis, Marija Pavlovski.

 

  

 

  

 

 

OBAVIJEST

Knjižnica će umjesto 16. listopada raditi 13. listopada od 8:00 do 14:00.

Knjižnica će 14. listopada raditi prema rasporedu. 

 

Vaša knjižničarka Dragana

Posjet učenika iz Argentine

Učenici iz Argentine u posjetu našoj školi. Otplesali su nam i tango, uz ostale darove.

Prvi dan nastave

Poštovani roditelji i učenici,

U ponedjeljak, 4. rujna je prvi nastavni dan u školskoj godini 2023./2024. Učenici moraju donijeti školsku torbu za besplatne udžbenike. Nastava započinje u 8.00 sati. Školski autobus će prvi dan ranije vratiti učenike kućama iz školske stanice u 10.45. sati. I prvi nastavni dan učenici će imati organiziranu školsku marendu. Sretno nam bilo!

 

Anela Borčić

Ravnateljica Oš Vis

 

Popis udžbenika i radnih bilježnica 2023./2024.

Dragi učenici i roditelji,

objavljujemo popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za školsku godinu 2023../2024.

 

UDŽBENICI SU BESPLATNI i učenici će ih dobiti prvog nastavnog dana. Dužni su ih čuvati i vratiti na kraju nastavne godine.

DRUGE OBRAZOVNE MATERIJALE (RADNE BILJEŽNICE, ZBIRKE… ) KUPUJETE SAMI, ali sačuvajte račune jer će vam Grad i ove školske godine refundirati 50% troškova. 

 

Uživajte u ljetnim praznicima,

ravnateljica Anela Borčić

Školski list

Osmi broj lista učenika OŠ Vis ugledao je svjetlo dana!

Možete ga kupiti po cijeni od 3 eura u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vis (ponedjeljak, srijeda i petak od 16 do 20 sati, utorak, četvrtak i subota od 9 do 13 sati).

Želimo vam ugodno čitanje!

Oproštaj od osmaša

Djelatnici Osnovne škole Vis još jednom žele puno sreće, uspjeha i novih iskustava našim osmašima od kojih smo se jučer i oprostili. heart

Hvala Gradu Visu i Gradini za donirane autohtone sadnice kao uspomenu na osnovnu školu, a koje su izazvale puno veselja kod naših učenika i oplemenit će mnoge vrtove i polja.

6.7.2023.

Predstavljanje projekta Skripko

Osnovna škola VIS je u četvrtak, 15. lipnja 2023. u kabinetu glazbene kulture predstavila projekt SKRIPKO u kojem su učenici sudjelovali kroz školsku godinu 2022.-23. SKRIPKO je skraćenica za strip i knjigu za razvoj interesa i potencijala književno književnog obogaćenja znanosti, a projekt je potekao iz Udruge MALA FILOZOFIJA.

Tema ovogodišnjeg projekta bila je jako zgodna; U POTRAZI ZA IZGUBLJENIM VELIKANIMA.

Viška škola je odabrala zaboravljenog matematičkog velikana Sibu Mardešića pa je tako nastao rad SIBE- VIŠKI MATEMATIČAR.

Na projektu je marljivo radila učiteljica matematike Luisa Radišić, s učenicima 7. razreda, dok je učitelj likovne kulture Nikola Mardešić oslikavao scene iz života Sibeta Mardešića s grupom učenica od 5. do 8. razreda. Luisi su pomagale ravnateljica Anela Borčić i uč.hrvatskog jezika Iva Živković.

Rezultat rada je fascinantna priča o genijalnom umu otoka VISA i nadasve vrijednom čovjeku koji je u nemogućim uvjetima znao 6 jezika i osnovao novu matematičku granu koja nosi naziv TOPOLOGIJA.

Projekt su predstavili učenici Dino Vojković, Bruno Đakulović, Karlo Nagl, Tonka Karuza, Petra Ilić i Vida Jurinović.

U projektu su sudjelovali crtači, učenici ; Tihana Vranjković, Marta Vučemilo, Eleni Drame, Tonka Karuza, Ana Mratinić, Toma Poduje, Mia Puhalović, Cvita Kunac, Leonarda Kovač Komerički i Mila Tamarin Taylor.

Zahvaljujemo i g. Goranu Mladineu na pomoći, uz napomenu da ćemo predstavljanje Sibe-viški matematičar ponoviti za javnost u gradskoj knjižnici VIS u listopadu, uz goste-predavače.  

 

               

Smotra glazbenog stvaralaštva

Smotra dječjeg glazbenog stvaralaštva

Učenici Osnovne škole Vis sudjelovali su u 5. Smotri dječjeg glazbenog stvaralašta koji se održao 19. svibnja 2023. u Trogiru. Učenici su sa svojim mentorom prof. Jose-Dariom Martinisom vrijedno pripremali svoje nastupe te se vratili puni doživljaja, iskustva i novostečenih prijateljstava.

Video nastupa naših učenika možete pogledati na sljedećoj poveznici: 

Idi na taj Sway
Projekt Skripko

Dragi roditelji,

Osnovna škola VIS sudjelovala je u projektu SKRIPKO -U potrazi za izgubljenim velikanima s temom Sibe -viški matematičar. Naši učenici su, uz osnovne škole diljem Hrvatske, istraživali, pisali i  slikali, odnosno sudjelovali u osmišljavanju zbornika kojeg možete ovdje pročitati. Naš rad se nalazi od 54. do 62. strane, a sutra, 15.06.2023. ( četvrtak) u 18.00 sati je predstavljanje rada u atriju Osnovne škole Vis- na kojem ste svi dobrodošli! Zbornik možete preuzeti na sljedećoj poveznici: https://we.tl/t-DXw1OoIj0E

Odabir udžbenika za šk. godinu 2023./2024.

Odabrani udžbenici za školsku godinu 2023./2024. nalaze se u privitku. 

Petak, 9.6.2023.

Poštovani roditelji,

Ovaj petak 9.06.2023. planiran je kao nenastavni dan. Prostor je ostavljen izletima razrednih odjela, prema kurikulumu OŠ VIS. Obzirom da je čitav tjedan kišovit, razrednici će vas obavijestiti hoće li se i kada će se ići na izlet.

Liga za prevenciju ovisnosti

Poštovani,

 

radionica Lige za prevenciju ovisnosti za roditelje Kada stres prelazi u anksioznost održat će se 17.05.2021. (srijeda)  u prostoru Škole ( glazbena kultura) u  19.00 sati

 

Opis radionice;

 

Često se događa da odrasli percipiraju visoku razinu stresa u svome životu, ali s druge strane ne prepoznaju stresore koji uznemiruju dijete.
Anksioznost je izrazito raširena kod djece školske dobi. Blaga anksioznost je primjerena, čak i poželjna. Važno je razlikovati stres i anksioznost te znati reagirati na oboje. Na predavanju će se govoriti o modelima stresa i anksioznosti, razvijanju otpornosti kod djece i načinima kako djeci pomoći.

 

Predavanje će održati Neda Pleić, specijalistica kliničke psihologije.

 

Srdačno, ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Konferencija

Poštovani,

pravobraniteljica za ravnopravnost spolova poziva Vas na međunarodnu konferenciju  „Podizanje svijesti o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja“ koja se održava dana 07. ožujka 2023. (utorak), u vremenu od 11:00 – 13:00 sati .

Konferencija se organizira hibridno (u živo i on-line) te Vam dostavljamo u privitku pozivno pismo i program konferencije za on-line sudjelovanje. Napominjemo, konferencija  se odvija isključivo na engleskom jeziku, uz moderiranje Morane Kasapović. 

Naime, konferencija je prvenstveno usmjerena na mlade ljude i žene iz Hrvatske, Španjolske i Portugala, i to:

Učenike/ce osnovnih i srednjih škola te studente/ce, posebice na žensku populaciju; mladi/e znanstvenici/e, mladi i žene uključeni u rad organizacija civilnog društva koje se bave mladima, mlade žene uključene u rad ženskih nevladinih organizacija i studentice ženskih studija.  Osim toga, na konferenciju pozivamo zaposlenike/ce s mladima, srednjoškolske profesore/ice, sveučilišne i akademske profesore/ice te stručne djelatnike/ce kako bi proširili znanje o cyber nasilju koja pogadja široku populaciju, a kojem su posebno izložene djevojčice i žene. Ovo je važno kako bi navedeni sudionici mogli prepoznati i spriječiti svaki oblik nasilja, između ostalog nad učenicima/ama, studentima/icama  s  kojima svakodnevno rade u Hrvatskoj i u navedenim zemljama.

Namijenjeno je profesorima/cama, učenicima/ama kao i njihovim roditeljima.

Zoom link nalazi se niže u mailu:

https://zoom.us/j/94026736378

Panel rasprava za roditelje

Poštovani,

 

U četvrtak 09.03.2023., školska psihologinja Marija Pavlić u organizaciji Udruge SVIMA održat će panel rasprave za roditelje učenika OŠ Vis na temu „Mentalno zdravlje učenika nakon pandemije“. Predviđeno trajanje panel rasprava je 60-75 minuta, a održat će se prema sljedećem rasporedu:

a) za roditelje učenika 1.- 4. razreda u 16:30 sati u kabinetu glazbene kulture

b) za roditelje učenika 5.-8. razreda u 17:45 sati u kabinetu glazbene kulture

Školska priredba

Bodovi za upis u srednju školu

Dragi učenici, poštovani roditelji,

od Hrvatskog zavoda  za zapošljavanje za Odjel profesionalnog usmjeravanja, gđe Suzane Svalina Balaš, koordinatorice za profesionalno usmjeravanje učenika osnovnih škola, upravo smo dobili podatke o bodovima potrebnim za upis u 1. upisnom krugu ove školske godine. Obavijest o broju bodova vam je u privitku.

OŠ VIS

 

Novi termin božićne priredbe

Poštovani roditelji,

Kako se zbog velikog broja bolesnih učenika i dugog trajanja takvog stanja naša školska božićna priredba odgodila, odlukom Učiteljskog vijeća imamo njezin novi termin, održat će se 25.01.2023. (Srijeda) u 18.00 sati, Hrvatskom domu! Naime, polugodište započinje 09.01.2023., a učiteljima i djeci treba vremena do 25.01. izvježbati planirane točke za nastupe.

OŠ VIS

Prehrana učenika OŠ Vis

Poštovani roditelji, 

u privitku se nalazi plan prehrane OŠ Vis koja započinje u našoj školi od 9.1. 2023. godine. 

 

Priloženi dokumenti:
PREHRANA OS VIS.docx

Humanitarna akcija

Dragi roditelji,

zahvaljujemo vam od srca na ogromnom i nesebičnom odazivu na našu humanitarnu akciju. Svi ste još jednom pokazali veliko srce i spremnost za pomoć potrebitima. U akciji se prikupilo i više nego smo planirali pa smo, na prijedlog roditelja, dio namirnica proslijedili još jednoj obitelji na našem otoku. Svih su nas ganule suze radosnice i iskrena zahvalnost ljudi kojima smo pomogli. Ovo je bio samo jedan primjer koliko možemo napraviti kada se ujedinimo u jednom cilju.

Još jednom veliko hvala u ime Vijeća učenika i OŠ VIS!❤️

 

Školska priredba

Dragi roditelji,

kako nam je velik broj učenika još uvijek bolesno, nemoguće je pripremati program priredbe zbog velikog broja bolesnih učenika koji sudjeluju u programu stoga otkazujemo Božićnu priredbu OŠ Vis koja se trebala održati 20.12.2022. Taj dan (utorak)  će nam biti normalan radni dan, kao i inače!

Obavijest o otkazanom sastanku

Poštovani,

zbog bolesti predavača školskog psihologa iz Varaždina gdina Ratka Kovačića u organizaciji Udruge SVIMA otkazuje se najavljeno Učiteljsko vijeće i zajednički roditeljski sastanak planiran u ponedjeljak, 12.12. 2022. u prostoru Škole! O novom datumu bit ćete pravovremeno obaviješteni. 

Srdačno,

Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Obavijest roditeljima

Poštovani roditelji, 

poziv za roditeljski sastanak 12.12.2022. i obavijest o održavanju radionice "Vrijeme za mene" nalaze se u privitku. 

Projekt SVIMA

Poštovani,

U privitku su vam osnovne informacije o  izvoditeljima projekta Udruge SVIMA u OŠ VIS, a u tekstu niže informacije o Elektrostrojarskoj školi Varaždin u kojoj radi Ratko Kovačić, školski psiholog iz Elektrostrojarske škole Varaždin - predavač na zajedničkom roditeljskom sastanku roditelja OŠ VIS koji će se održati 12.12.2022.  (ponedjeljak) u kabinetu glazbene kulture u 18.00 sati

O Elektrostrojarskoj školi Varaždin

https://ess.hr/ 

Elektrostrojarska škola Varaždin (u daljnjem tekstu: ESŠ) iz Varaždina je najveća srednja strukovna škola u Varaždinskoj županiji i jedna od najvećih srednjih škola u Republici Hrvatskoj koja upisuje preko 1200 učenika u obrazovne programe, primarno četverogodišnje strukovne programe koji omogućuju i stjecanje kompetencija za nastavak obrazovanja na razini visokog obrazovanja: Elektrotehničar, Tehničar za mehatroniku, Tehničar za elektroniku, Tehničar za računalstvo, Web-dizajner, Medijski tehničar i donedavno Tehnička gimnazija (opća gimnazija sa strukovnim predmetima). https://ess.hr/index.php/programi-obrazovanja

 

U zadnjih 10 godina ESŠ provodi redovno moderniziranje obrazovnih programa i metoda rada kroz izravnu suradnju s poslodavcima (tvrtkama u relevantnim industrijskim sektorima) te kroz projekte financirane iz fondova/programa Europske unije (IPA, Europski socijalni fond, Lifelong Learning Programme 2007-2013, Erasmus+ 2014-2020 / Erasmus + 2021 - 2027). Dio projekata je predstavljen na web-stranici škole: https://ess.hr/index.php/projekti

ESŠ pruža razne dodatne sadržaje za unapređenje kompetencija učenika koji se izvode u specijaliziranim laboratorijima, npr: računalne mreže-CISCO, robotika, pametno stanovanje i dr. Kapaciteti ESŠ-a za rad s darovitim i visokomotiviranim učenicima iz Varaždinske županije razvijeni su u okviru Mreže centara izvrsnosti Varaždinske županije, https://evarazdin.hr/drustvo/foto-centri-izvrsnosti-slave-15-godina-rada-ministar-fuchs-u-posjetu-varazdinskoj-zupaniji-400533/  , tj. 4 centra izvrsnosti koji djeluju u ESŠ-u: 

 

- Centar izvrsnosti Varaždinske županije za fiziku   https://www.civz.hr/centar-izvrsnosti-za-fiziku/

 

- Centar izvrsnosti  Varaždinske županije za astronomiju 

https://www.civz.hr/centar-izvrsnosti-za-astronomiju/

https://www.varazdinske-vijesti.hr/video/video-bili-smo-u-zvjezdarnici-elektrostrojarske-skole-varazdin-i-otkrili-sto-se-sve-moze-vidjeti-na-nebu-58221

 

- Centar izvrsnosti Varaždinske županije za elektrotehniku i robotiku   https://www.civz.hr/centar-izvrsnosti-za-robotiku/.

 

- Centar izvrsnosti Varaždinske županije za hrvatski jezik  https://www.civz.hr/centar-izvrsnosti-za-hrvatski-jezik

 

U okviru Elektrostrojarske škole Varaždin (tj. u okviru gore navedenog Centra izvrsnosti Varaždinske županije za hrvatski jezik) djeluje i Prva školska televizija, www.skolska-tv.com, registrirana pri Vijeću za elektroničke medije kao neprofitni pružatelj medijskih usluga, te  neprofitni internetski radio „Novi val“, www.novi-val.com

Priloženi dokumenti:
izvoditelji projekta SVIMA.pdf

Cijepljenje učenika 8. razreda

NASTAVA ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD PONEDJELJKA 25.5.2020!

Dragi učenici, dragi roditelji,

obzirom da se u ponedjeljak, 25.05.2020. učenici od 1. do 4. razreda vraćaju u školske klupe  jer se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje uputa HZZJZ-a, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno iz kuće, obaviještavamo vas o našem planu organizacije nastave: 

 

  • Učenici su od ponedjeljka 25. 05. 2020. u školu dužni sobom ponijeti papuče, u koje će se presvući prije početka nastave.  
  • Učenici će doći u Školu nešto ranije (7.40 sati), kako bi se do početka nastave presvukli u papuče i oprali ruke. 
  • Učenici 1. i  2. razreda  doći će u školu u ponedjeljak u ljetnu nastavu , a učenici 3. i  4. razreda na drugi ulaz (sa sjevera) iIi ući u školski atrij.
  • Da se smanji mogućnost kontakata između skupina, nastava će se izvoditi tako što će učenici 1. razreda biti u učionici 1. razreda, učenici 2. razreda u učionici 3. razreda, učenici 3. razreda u učionici Povijesti (na 2. katu), a učenici 4. razreda u učionici Hrvatskog jezika (na 2. katu.) Učitelji dolaze k učenicima.  

Uz upute HZZJ-a koje su već objavljene ovdje, na našoj web stranici, i koje ste pročitali, razrednice razredne nastave će vas kontaktirati. Bit ćete obaviješteni i o novim modificiranim rasporedima sati zbog naše prilagodbe radu u ovakvoj situaciji.

Prvi sat prvog dana započet će uputama razrednice o ispravnom pranju ruku, potrebi održavanja fizičkog razmaka i o drugim važnim detaljima.

Učenici će u razredima sjediti svak u svojoj klupi, razmaknuti na potreban razmak prema Uputama HZZJZ-a.

Uz dužno poštovanje, još jednom napominjemo da svakog dana prije početka nastave mjerite tjelesnu temperaturu vašeg djeteta te da ga ne dovodite u školu ako ima simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha I okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili  ako imate saznanja o zarazi COVID-om 19.

Ako imate sami takve (gore navedene) simptome, ne dolazite u pratnji djeteta.

Prijevoz školskim autobusom će od ponedjeljka 25.05.2020. teći normalno za učenike razredne nastave školskim autobusom.

                                                                      Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Objavljeno 21.5.2020. u 17:10 sati

_______________________________________________________________

VAŽNO!!!

Dragi roditelji!

Zbog skorog povratka učenika razredne nastave u školu, molimo Vas da detaljno pročitate upute HZZJZ-a, kako bi uočili važne promjene u pristupu.

Srdačan pozdrav,

ravnateljica

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Zagreb, 20. svibnja 2020.

                UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA I RAZREDNU NASTAVU OD 1. DO 4. RAZREDA TE POSEBNE RAZREDNE ODJELE I RAD S DJECOM S TEŠKOĆAMA KOJA IMAJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Namjena

Ove upute namijenjene su za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi od 25. svibnja 2020.

Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.

Upoznavanje s uputama. Važno je da roditelji/skrbnici i djelatnici budu upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način Uprava obavještava roditelje o sljedećem:

  • da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
  • da ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.

Ne preporučuje se da se uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu vezano za ove upute. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

Temeljne odredbe

U svim objektima važno je provoditi i poštovati opće mjere sprječavanja širenja zaraze.

Fizičko udaljavanje. Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje (fizički razmak).

Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. Ipak, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi uslijed specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobi što su:

  • istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta),
  • znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu,
  • motorička nespretnost i nedoraslost,
  • potreba za kretanjem.

Higijena ruku. Važno je omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun, a jednako je efikasna voda svake temperature ako se koristi sapun. Pri pranju ruku pridržavajte se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem.

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u vrtić i školu te u školi na nekoliko lako dostupnih mjesta treba postaviti dozatore s dezinficijensom za dezinfekciju ruku školske djece i odraslih s uputom za korištenje. Djeca predškolske dobi ne dezinficiraju ruke nego ih češće peru sapunom i vodom, a i kod školske djece prednost ima pranje ruku.

Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Treba paziti na dostatnu količinu dezinficijensa za ruke te obavezno javiti nadređenom u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Organizacija rada s djecom. Boravak u vrtićima i školama preporučljivo je organizirati na sljedeći način:

  • uključivanje približno između 15 i 20 djece po odgojno-obrazovnoj skupini (što ne znači da je 20 djece maksimalan broj po skupini); kod većih skupina djece treba razmotriti mogućnost organiziranja rada u odgovarajućoj prostoriji veće površine kao i mogućnost razdvajanja djece u dvije skupine ili osnivanje nove skupine jer je neophodno omogućiti uključivanje sve djece; za pomoć u rješavanju specifičnih organizacijskih pitanja pojedinih okruženja, ustanova se treba javiti nadležnom Stožeru Civile zaštite,
  • koliko je moguće smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove,
  • svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji,
  • odgajatelj/nastavnik s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom,
  • krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji  (po mogućnosti razmak od približno   1,5 m) ali opet tako da sva djeca budu uključena u ustanovu.

Organizacija prostora. Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

  • prostorija što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svijetla),
  • prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine,
  • prostorija se može dobro provjetriti vanjskim zrakom,
  • prehranu je moguće organizirati u blagovaonici (preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, vidjeti na kraju dokumenta, uz naznaku da razmak između djece treba biti najveći moguć s obzirom na broj djece i veličinu blagovaonice; preporučuje se da se boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organizira po skupinama) ili je prehranu moguće organizirati u prostoriji u kojoj borave djeca na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije.
  • izbjegava se ulazak drugih osoba (primjerice zbog čišćenja, popravka ili donošenja hrane) u prostoriju sve dok djeca borave u njoj,
  • prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum; prolaz se organizira tako da u isto vrijeme prolaze djeca i odgajatelj/nastavnik iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da u prolazu ne dotiču površine ili predmete,
  • korištenje toaleta treba organizirati na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih grupa (primjerice, ako je toalet manje površine dijete može pričekati izvan toaleta da drugo dijete izađe); također je potrebno poticati djecu na redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta.

Djelatnici. Djelatnike s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) potrebno je, ako je moguće, rasporediti na što više aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugim osoba. U svim neizbježnim aktivnostima koje zahtijevaju češći kontakt s drugim osobama, neophodno je omogućiti fizičku distancu koliko to uvjeti omogućuju i nošenje maske. Za ostale djelatnike maska nije obavezna.

Ulazak i izlazak iz vrtića i škola

Ograničen ulazak u ustanove. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama (primjerice kazališne predstave, izvannastavne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati protok/dolazak što manjeg broja osoba, kako na ulazu u vrtić ili školu tako i u unutarnjim prostorima ustanove.

Dječja oprema. Učenike se savjetuje da pokušaju koliko je moguće i primjereno dobi ne dijeliti svoje stvari s drugim učenicama. Ako je to moguće organizirati, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu) kada dolazi po dijete. Odgajatelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgajatelj odlaže ruksak u vrtiću, te ruksak stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sati.

Ulazak u vrtiće i škole. U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovode djecu u vrtić te ako roditelji odluče dovoditi i odvoditi djecu u školu, preporučuje se koliko je moguće da roditelji ili druge osobe u pratnji djeteta izbjegavaju ulaziti u ustanovu. Ispred ulaza u ustanovu, kod ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže međusobni razmak (1,5 m). Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji jednog djeteta vrtićke dobi uvijek je samo jedna odrasla osoba. Ako roditelji odluče da žele dovoditi učenika u školu, u pratnji učenika može biti također samo jedna odrasla osoba.

Postupanje djece po ulasku u vrtić ili školu. Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu.

Organizacija rada ustanova

Ulazak i dostava u vrtić ili školu. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva. Vikendom/blagdanom/radnim danom i poslijepodne vrata otvara dežurni djelatnik.

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dozvoljen iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su neophodne (što uključuje dosljednu provedbu preventivnih i protuepidemijskih mjera poput provjere vode za ljudsku potrošnju, zdravstvene ispravnosti hrane i sl.) uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i po potrebi nošenja zaštitne maske i zamjenske obuće.

Spremačice i čišćenje. Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi. Zadnja osoba koja izlazi iz vrtića je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Provjetravanje prostorija. Prostorije je obvezno provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece, i to u trajanju od najmanje pola sata ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svake smjene, a najmanje dvaput dnevno. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihovog odlaska.

Dezinfekcija mobitela. Svi zaposlenici obavezno moraju odmah po ulasku dezinficirati svoje mobitele.

Posebna radna obuća. Na samom ulazu u prostor smještaja treba osigurati zaseban prostor za obuvanje radne obuće svim zaposlenicima predškolskim ustanova. Svima ostalima koji ulaze u prostor ustanove treba osigurati korištenje zamjenske obuće ili dezinfekciju potplata (u školama se preporučuje da se organizira dezinfekcija potplata).

Maske za lice. Zaštitne maske odgajatelji koriste opcionalno (ali nisu obavezne) i to samo kod skrbi za dojenčad odnosno malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, jer se radi o dobnoj skupini u kojoj su učestale zarazne bolesti s povišenom temperaturom, kako bi se smanjila učestalost takvih zaraza, a time i moguća uznemirenost zbog možebitne sumnje na COVID-19.

Rukavice. Ne preporučuje se nošenje rukavica. Prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma

Dnevno mjerenje temperature. Svi djelatnici obavezni su mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao, te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine kako je navedeno u nastavku.

Kod dolaska i odlaska s posla, svim se djelatnicima preporučuje svakodnevno mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, kao i utvrđivanje da li imaju respiratornih simptoma ili znakove drugih zaraznih bolesti. Kod osobe s povišenom temperaturom izmjerenom beskontaktnim toplomjerom (37,2oC i veća, ovisno na specifikaciji beskontaktnog toplomjera) preporučuje se mjerenje temperature i standardnim toplomjerom pod pazuhom te se povišena temperatura utvrđuje na temelju takvog mjerenja.

Evidencijska knjiga. Vodi se evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma.

Postupanje  s  febrilnim  osobama,  odnosno  osobama  s  drugim  simptomima   zarazne   bolesti. temperaturom, respiratornim simptomima i drugim simptomima zarazne bolesti nije dozvoljeno raditi, brinuti se o djeci, niti dolaziti u prostor poslodavca odnosno ustanove, što je i inače nužno u radu ovakvih ustanova.

Zamjena i testiranje febrilnih djelatnika. Djelatnici s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim simptomima odmah napuštaju radna mjesta (prethodno o tome obavještavaju ravnatelja) ili javljaju telefonom ravnatelju da neće doći na posao, te se javljaju telefonom svom izabranom liječniku koji ih prema liječničkoj indikacijama upućuje na testiranje. Ravnatelj treba imati unaprijed organiziranu zamjenu za takav slučaj. Potrebno je testirati na SARS-CoV-2 djelatnike s povišenom tjelesnom temperaturom ili respiratornim simptomima sukladno procjeni liječnika.

Sumnja na COVID-19

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu. U slučaju sumnje na kontakt djelatnika sa zaraženim ili oboljelim od COVID-19 19 ili obavijesti epidemiologa o kontaktu s oboljelim ili drugog razloga za sumnju da se kod djelatnika radi o zarazi COVID-19, kod povišene tjelesne temperature i/ili respiratornih simptoma (kašalj i otežano disanje-kratak dah), djelatnik odmah:

  • telefonom obavještava ravnatelja,
  • telefonom obavještava izabranog liječnika obiteljske medicine radi dogovora o testiranju na SARS-CoV-2 te radi utvrđivanja potrebe za bolovanjem, te se
  • udaljava s radnog mjesta ili ne dolazi na posao.

Hitno telefonsko obavještavanje liječnika. Ravnatelj ustanove u dogovoru sa zdravstvenom voditeljicom vrtića o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava odmah telefonom nadležnog epidemiologa ako se radi o vrtiću, odnosno obavještava nadležnog školskog liječnika ako se radi o školi. Posebno žurno ravnatelj obavještava nadležnog epidemiologa/školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste skupine/učionice/zgrade i sl.) kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku.

Djeca

Bez maske. Djeca ne nose zaštitne maske.

Bolesna djeca. Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Dodirivanje lica. Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo. Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Didaktička oprema i igračke. U planiranju didaktičke opreme treba dati prednosti opremi glatkih, tvrdih površina koje se lako operu deterdžentom i vodom. Zabranjeno je više puta (više nego jednom) koristiti materijale kao što su kinetički pijesak, glina, kukuruz, riža i sl., te sve igračke koje se ne mogu oprati deterdžentom (deterdžent za suđe) i vodom te osušiti na zraku. Ako je ikako moguće potrebno je izložiti didaktičku opremu i igračke da se osuše na suncu. Prati i sušiti igračke potrebno je, ako je moguće, na kraju svakog radnog dana posebno za skupine djece koja su sukladno razvojnoj dobi sklona stavljati predmete u usta.

Tjelesne aktivnosti. Ne preporučuje se izvođenje nastave tjelesnog odgoja u zatvorenom prostoru.

Djeca s teškoćama

Djeca s teškoćama. Djeci s teškoćama treba omogućiti uključivanje u ustanove.

Podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika (PUN). Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška PUN-a moguće je uključiti u školu uz podršku PUN-a (PUN se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi). U odnosu na druge učenike i odrasle osobe u školi, PUN se pridržava svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provodi pojačanu osobnu higijenu, potiče na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomaže u održavanju higijene prostora. U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na PUN-a, PUN neće moći održavati distancu jer održavanjem distance on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020). Preporučuje se da PUN kod pomaganja učeniku nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta, ako je moguće, da koristi jednokratne rukavice.

Primjereni programi odgoja i obrazovanja, dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi uključujući posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje. Potiče se uključivanje djece s teškoćama u skladu s preporukama na sljedeći način:

  • u stacionarnom dijelu ustanove (djeca/korisnici smještaja) primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/2TmoLJa
  • u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima i drugim terapijskim postupcima primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/3g7HAcK
  • u primjerenom programu odgoja i obrazovanja primjenjuje se ove upute.

Ako je moguće, treba odvojiti djelatnike koji skrbe za djecu na smještaju u stacionarnom dijelu ustanove od onih koji skrbe za djecu u produženom stručnom postupku, rehabilitacijskim i terapijskim postupcima. Također se preporučuje da se odvoje djeca koja su na smještaju od djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove. Kod djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove preporučuje se, ako je moguće, da se osnuju barem donekle nepromijenjene grupe.

Završne preporuke

U slučaju nemogućnosti organizacije posla zbog većeg broja zaposlenika koji su u samoizolaciji, stožeri civilne zaštite (državni i lokalni) u koordinaciji s osnivačima mogu preraspodijeliti zaposlenike iz drugih odgojno-obrazovnih ustanova, kako bi se osigurala kontinuirana skrb za djecu.

Osigurava se kontinuirana nužna suradnja s osnivačem.

Za obaveze iz ovih uputa gdje je navedena pozicija ravnatelja, ravnatelj može zadužiti zdravstvenu voditeljicu – medicinsku sestru ili stručnog suradnika ustanove (izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod).

Svaki zadatak ravnatelj treba dodijeliti jednoj odgovornoj osobi koja o navedenom vodi dnevnu pisanu evidenciju kada je to moguće.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19: https://bit.ly/2VLkkt3 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: https://bit.ly/3d1WmiS

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/UNICEF_Upute_za_pranje_ruku.pdf


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Fani Fiamengo   datum: 20. 5. 2020.

Radionice udruge SVIMA

Poštovani roditelji,

u privitku su osnovne informacije o radionicama udruge SVIMA koje će se provoditi našoj školi ove školske godine, uz napomenu da radionice u aktivnosti 1 izravno dotiču temu, a ostale radionice neizravno. Radionice od 3-5 škola ima pravo izabrati, pa će se neke provoditi kroz nastavne/iznvannastavne aktivnosti škole te njezin kulturni život, dok će neke biti organizirane u vremenu školskih praznika ili vikenda, uz potporu škole te u organizaciji voditelja radionica i roditelja kao oblici izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih. Radionice za učenike i roditelje Aktivnost 1 započet će u prosincu (za učenike Upoznajem sebe-razvoj slike o sebi,  a za roditelje Razvoj slike o sebi-samopoimanje i samopouzdanje). Raspored predavanja i teme za roditelje Lige za prevenciju ovisnosti tek očekujemo.

 

Anela Borčić, ravnateljica OŠ VIS

Priloženi dokumenti:
SVIMA.pdf

Jesenski odmor

Dragi učenici,

jesenski odmor traje od 31.10. do 1.11.2022. Iskoristite ovih nekoliko narednih dana za obiteljski posjet grobovima svojih predaka i igrajte se na suncu, uživajte u lijepom vremenu. Vidimo se u školi 2.11.2022. (u srijedu)!

Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Posjet Vukovaru

 

Putovanje u Vukovar

 

Dana 20. 9. 2022. moj razred se zaputio u grad Vukovar zajedno s učiteljem iz povijesti i zemljopisa. U 5,30 ujutro smo se ukrcali na trajekt koji nas je odvezao do Splita. U Splitu smo se našli na autobusnoj  stanici s osmim razredima s Lastova, Šolte i iz Komiže.

Autobus je došao brzo i nakon što smo se ukrcali, vozili smo se 9 sati te smo u Vukovar došli oko 18:30. Imali smo pola sata da se pripremimo za večeru te smo nakon večere otišli u centar grada gdje smo se zadržali 45 minuta. Onda smo se vratili u hostel i prenoćili. Sljedećeg dana imali smo predavanje o raspadu Jugoslavije i Domovinskom ratu, a zatim smo razgledali Memorijalni centar. Nakon ručka posjetili smo Muzej vučedolske kulture i Muzej grada Vukovara. Slobodnog vrijeme iskoristili smo za obilazak Vodotornja s kojeg se vidi cijeli grad. Vratili smo se u hostel na večeru. Nakon večere autobusi su nas odvezli u disko u brodu na rijeci Dunav gdje smo proveli dva sata plešući (barem neki). Glazba je bila očajna, ali se većini ipak svidjela. Nakon diska vraćeni smo u hostel gdje smo se pripremili za spavanje. Sljedeći dan nakon doručka obišli smo većinu memorijalnih mjesta u gradu i okolici, posjetili smo Ovčaru, Gradsku bolnicu, Trpinjsku cestu… Zatim smo ručali, a za večeru smo dobili lunch pakete. Oko 14 sati uputili smo se autobusom prema Splitu. Nakon dugačke vožnje stigli smo u Split gdje smo noćili u hostelu Dvor. U petak, 23. 9., ujutro u 10 sati smo se uputili trajektom na Vis.

U Vukovaru mi je bilo lijepo, iako je bilo jako tužno vidjeti posljedice koje je rat ostavio na taj grad koji izgleda napušteno i nesretno.

 

M. Dogan, 8. razred OŠ Vis

ŠKOLA U PRIRODI – HRVATSKO ZAGORJE- ZAGREB 7.9.-10.9.2022.

Za učenike 4.  i  5. razreda naše škole organizirana je u vremenu od 7. do 10. rujna 2022. Škola u prirodi -  Hrvatsko zagorje- Zagreb  u realizaciji Turističke agencije Kvarner Express International iz Splita.

Krenuli smo u utorak 7.9. u 5 : 30 trajektom iz Visa za Split. U trajektnoj luci dočekao nas je autobus i krenuli smo na putovanje.

Prvog dana putovanja posjetili smo i Rastoke (male Plitvice), imanje Slovin unique, etno zbirku,ribnjak i stare mlinove.

Nakon toga nastavili smo putovanje prema Stubičkim Toplicama gdje smo bili smješteni u hotelu Stubičke Toplice, Matija Gubec.  Iz Stubičkih Toplica smo sljedeća dva dana odlazili na unaprijed planirane izlete.

Drugi dan našeg putovanja je započeo posjetom dvoracu Trakošćan. Dvorac Trakošćan je najpoznatiji i najposjećeniji dvorac Hrvatskoga zagorja. Dvorac je bio u vlasništvu grofova Drašković i savršen je sklad prirode i arhitekture. Smješten je na brežuljku s perivojem usred park šume s jezerom.  Nakon Trakošćana krenuli smo prema Krapini. U Krapini smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Sa velikim zanimanjem smo odgledali film o životu neandertalaca te nakon toga započeli razgled muzeja. U Muzeju je na zanimljiv i atraktivan način obrađen postanak svijeta, povijest zemlje, prvi organizmi te razvoj životinja. Prošetali smo i Hušnjakovim brdom na kojem su pronađeni ostaci neandertalaca. Na otvorenom prostoru postavljene su rekonstrukcije krapinskog pračovjeka i njegove obitelji uz vatru te rekonstrukcije životinja.

 Nakon ručka Putovanje smo nastavili prema Mariji Bistrici. Marija Bistrica je najpoznatije hrvatsko marjansko svetište. Razgledali smo župnu crkvu s čudotvornim kipom Majke Božje s  Djetetom u naručju. Zatim smo vidjeli smo Gupčevu lipu, poznato sastajalište seljaka i spomenik Matiji Gupcu, vođi seljačke bune.

Trećeg dana putovanja zaputili smo se do našeg glavnog grada Zagreba. Prvo smo posjetili Tehnički muzej i planetarij, a nakon toga prošetali smo Gornjim gradom i vidjeli katedralu, crkvu svetog Marka, Kamenita vrata, kulu Lotršćak, tržnicu Dolac, a bili smo i na Trgu bana Josipa Jelačića. Popodnevne sate proveli smo u zagrebačkom Zoološkom vrtu i sa zanimanjem razgledali sve te divne životinje. Umorni i zadovoljni vratili smo se u Stubičke Toplice. To je bila zadnja večer našeg boravka u hotelu.

Sutradan smo nakon doručka napustili hotel i krenuli prema Ogulinu . U Ogulinu  smo vidjeli Ivaninu kuću bajki, Đulin ponor, Park kralja Tomislava, Crkvu sv. Križa.

Nastavili smo putovanje prema Splitu.

Naša Škola u prirodi se bližila kraju i svi smo bili pomalo tužni. U Splitu smo se pozdravili s našom vodičkom Dajanom i vozačem . Krenuli  smo trajektom za Vis,  u  20 : 15 stigli smo u trajektnu luku Vis.

Škola u prirodi protekla je veselo, zaigrano i zanimljivo. Učenici su uživali u svim odredištima koja smo posjetili te zabavnom programu u discu i bazenu hotela. Učenici su se primjereno ponašali.

Fotografije u FOTO-GALERIJI.

POPIS UDŽBENIKA I RADNIH BILJEŽNICA ZA ŠKOLSKU GODINU 2022./23.

Dragi učenici i roditelji,

objavljujemo popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za školsku godinu 2022../2023., za redoviti i posebni program, te redoviti program s prilagodbom sadržaja.

UDŽBENICI SU BESPLATNI i učenici će ih dobiti prvog nastavnog dana. Dužni su ih čuvati i vratiti u školu na kraju nastavne godine.

DRUGE OBRAZOVNE MATERIJALE (RADNE BILJEŽNICE, ZBIRKE… ) KUPUJETE SAMI, ali sačuvajte račune jer će vam Grad Vis i ove školske godine refundirati 50% njihovih troškova.

Uživajte u ljetnim praznicima,

 

ravnateljica Anela Borčić

 

 

Dragi roditelji i učenici,

 

djecu svi zajedno učimo empatiji. Dijeljenje je način oplemenjivanja koji ostavlja slatki trag dobrote u duši i u ovome  svijetu. Hodajući po njemu učinjena je radost; roditelji uz pomoć učenika su bili jako vrijedni i u humanitarnoj akciji Palačinke petkom prikupili su 9 850 kn (1.r11282.r.12153.r.12444.r.12535.r.13006.r.11887.r.13218.r.1190 =9850kn).

Odlukom roditelja, novac je doniran Sretni Markoš, samohranoj majci dvoje djece od kojih je Anamarija Sviličić-Sudić učenica naše škole.

Posebna zahvala roditeljima koji su pekli palačinke, neki od njih čak i više puta!

ZAVRŠNA ŠKOLSKA PRIREDBA

Ovogodišnja završna školska priredba Osnovne škole VIS održana je u Hrvatskom domu 20.06.2022. i svih nas je oduševila!

Nakon tri godine epidemijskih izolacija i bolesti, konačno smo se našli pod istim krovom slaveći mladost, život, znanje i naš lijepi otok Vis. Taj dan smo uživali u cokavici, plesu, pjesmi, recitacijama i u dramskom pokretu.

Čestitka svima koji su na bilo koji način sudjelovali u njezinoj izvedbi, a prvenstveno učenicima i učiteljicama razredne nastave. Čestitka učiteljici hrvatskog jezika Ivi i učenicima za odličan školski list i učitelju Hose Dariju za školski zbor i orkestar koji nas je razgalio.

Učiteljice razredne nastave Tina, Silvija, Đeki i Zorana, ovaj put ste dale sve od sebe, i još malo više…. Dale ste neprocjenjivo, a to se pamti za čitav život i ljubavlju se prenosi na iduće generacije jer samo ljubav pušta zdrave korijene.

Snimku možete pogledati na ovim poveznicama: 

Splitski ples https://www.youtube.com/watch?v=ZaotMkGe9go

Vrota https://www.youtube.com/watch?v=ZC6SFayHA4M

Moderni ples https://www.youtube.com/watch?v=bafpW44_U8o

Trnjeroža https://www.youtube.com/watch?v=KZ6lzl_F2r4

Spuži https://www.youtube.com/watch?v=96LFXAT0L6A

 

Ravnateljica Osnovne škole VIS

Anela Borčić

ZAVRŠNA ŠKOLSKA PRIREDBA

Trenutno ne postoji niti jedan album.


UČIONICA NA OTVORENOM

Učionica na otvorenom

U sklopu projekta „Mislimo zeleno“ jedna  od brojnih aktivnosti  unutar projekta je organizacija izrade i postavljanje školskog stola, klupe, ploče i ostalih materijala potrebitih za održavanje nastave na otvorenom. Sva oprema postavljena je u ugodnom ambijentu atrija škole s prekrasnim pogledom na Višku uvalu.  Djeca osim nastavnog predmeta imaju priliku komentirati događanja u školi, vremenske prilike, prepoznati biljke i druge organizme koje susreću u atriju i ispred škole te na što ih već asocira boravak i nastava na otvorenom. Ovakav oblik nastave prepoznat je kao zaniljivim od strane učenika.

 

VIŠEDNEVNA IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Škola u prirodi-Hrvatsko zagorje.

Više na poveznici http://os-vis.skole.hr/ponude

Terenska nastava osmaša u Vukovaru (8.-10.5.)

IZVEDBENI PLAN

IZVJEŠĆE O PROVEDENOJ TERENSKOJ NASTAVI U VUKOVARU

 Na terensku se nastavu krenulo 8.5.2022. u 7:30 sati s trajektom. U 10.00 sati krenuli smo autobusom iz Splita putujući prema Vukovaru autocestom. Prvi je dan prošao u putovanju do destinacije s kraćim stajanjima na odmorištima za ručak i kraće odmore. U kasnim popodnevnim satima došli smo u hostel gdje smo se smjestili i večerali. Drugi dan ujutro su bila predavanja o temi Domovinskog rata, Bitke za Vukovar i opasnosti minsko-eksplozivnih sredstava. Obišla se crkva Sv. Filipa i Jakova, Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture te okoliš memorijalnog centra. Doručkovalo se, ručalo i večeralo u restoranu hostela. Popodne su djeca odlučila da žele obići centar grada i Vodotoranj. U utorak ujutro djeca su obišla memorijalno važne destinacije iz bitke za Vukovar . Doručkovalo se u restoranu hostela, a djeci su podijeljeni lunch paketi za po putu. U 13:30 sati smo autobusom krenuli za Split zaustavljajući se za odmore i večeru i smjestili se u hostelu Dvor oko 22.30. Sutra dan ujutro (11.5.) vratili smo se trajektom u 11:00 te smo na Visu bili oko 13:20 sati.

Izlagači i osoblje hostela obavilo je svoj posao uglavnom korektno. Djeca su se u pravilu ponašala uzorno, bez ijednog velikog incidenta. Iskazali su zadovoljstvo viđenim.

Antonija Baržić

 

ZAHVALNICA

Zahvalnica koju je OŠ VIS dobila sudjelovanjem u provedbi projekta „Identifikacija darovitih učenika u području matematike T42022“ .

Priloženi dokumenti:
Zahvalnica-OŠ Vis.pdf

ANKETA O PROFESIONALNIM NAMJERAMA UČENIKA

Kako bi učenici i roditelji imali kontinuirani uvid u informaciju koja im je vrlo korisna pri izboru srednjoškolskog obrazovnog programa, pozivamo vas da na priloženoj poveznici pročitate više o tome:

 

http://os-vis.skole.hr/profesionalna_orijentacija

 

 

 

Današnji gost sata povijesti kod osmaša je gdin Goran Atlija. Tema -Domovinski rat.

 

    

RADIONICA PLETENJA PALMICA ZA CVJETNICU

 

U našoj školi sa šestašima je održana radionica pletenha paminih grančica za Cvjetnicu. Prve palme u životu su ispletene!

   

Dragi učenici, roditelji i učitelji,

Zahvaljujemo od  svima koji su se odazvali humanitarnoj akciji Škole. Ponosni smo jer smo zajedno prikupili smo  puno potrepština koje će zasigurno biti od pomoći nekoj obitelji u Ukrajini. U petak su članovi DVD Vis odnijeli donacije koje smo prikupili i odnijeli ih u Crveni križ u Splitu, odakle će biti poslane dalje potrebitima.

Zahvaljujemo i DVD- Vis koji nam je pomogao u transportu prikupljenih donacija!

______________________________________________________________

Dragi roditelji, hvala vam na podržanoj akciji za pomoć Ukrajini. Sutra je zadnji dan humanitarne akcije pa pozivamo sve koji još nisu, a imaju namjeru, da se pridruže. Hvala od ❤️!

 

UPIS U PRVI RAZRED-NOVA OBAVIJEST ZA RODITELJE

Više na poveznici http://os-vis.skole.hr/upis_u_prvi_razred_2022_2023_

Objavljeno 7.3.2022.

NOVE COVID-19 UPUTE
Obavijest za roditelje, model redovitog samodobrovoljnog testiranja

Dragi roditelji,

 

u privitku vam je Obavijest roditeljima o modelu ukidanja samoizolacija, uz provođenje modela redovitog samodobrovoljnog testiranja učenika te Izjava nepristanka na testiranje. Dokumente smo danas dobili od MZO-a. Uskoro ćete biti obaviješteni kada i kako će vam se uručiti testovi.

U slučaju da ne želite provoditi dobrovoljno samotestiranje učenika, potpisat ćete obrazac Nepristanka i donijeti/dati ga razrednici/razredniku u vrijeme podjele testova. Molimo vas da Obavijest za roditelje pozorno pročitate, u njoj su vam objašnjenja!

 

Model stupa na snagu od prvog dobrovoljnog samotestiranja učenika, dakle, od idućeg tjedna (ponedjeljak ili utorak, ovisi o tome kada nam stignu testovi)!

 

Ravnateljica

 

UPIS U PRVI RAZRED 2022./2023.

Obavijesti o pripremama za upis u prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2022./2023. možete pristupiti i na poveznici http://os-vis.skole.hr/upis_u_prvi_razred_2022_2023_

 

Objavljeno 3.2.2022.

Poziv za organizaciju višednevne izvanučioničke nastave učenika 8. razreda OŠ VIS nalazi se na poveznici http://os-vis.skole.hr/ponude

 

BOŽIĆNA PRIREDBA
Poštovani roditelji i prijatelji naše Škole,
zbog epidemioloških uvjeta i ove godine nismo mogli organizirati tradicionalnu božićnu priredbu u kojoj je nekad uživao čitav grad, ali smo doskočili problemu! 
Učitelji su snimili pravi filmić naše božićne priredbe na koji smo svi jako ponosni! Lijepa su bila vremena susreta i radosti u okićenom Hrvatskom domu, ponovila nam se, ali i ovaj suvremeni, digitalni način, moramo priznati,  ima nekih svojih prednosti i draži. Možemo, na primjer, u miru i udobnosti svoga doma pogledati našu božićnu priredbu, sami ili s najmilijima, možemo je gledati koliko hoćemo i kada hoćemo, a možemo je i ostaviti za uspomenu, i pokazati nekim dalekim rođacima, prijateljima... 
 
Mogućnosti su brojne i uživajmo u njima,u nadi da ćemo se uskoro opet družiti na "stari način", stoga zahvalimo dragim i vrijednim ljudima, učiteljima, stručnoj službi i tehničkom osoblju, svima onima koji su sudjelovali u stvaranju božićnog ugođaja u našoj toploj, čistoj i lijepoj školi. 
 
Posebna zahvala na nadahnutom i vrijednom radu učiteljica razredne nastave- Zorani, Silviji, Đeki i Tini, zatim Ivi, učiteljici hrvatskog jezika, veliko hvala i Kseniji na podršci pri organizaciji i provedbi; presvlačila nam je i oblačila djecu u kostime, ustupala, pomagala... Hvala i Bepici, učitelju glazbene kulture. Zahvaljujući njima, škola je u proteklih mjesec dana nadrasla učenje i razred, i bila je nadasve ugodno mjesto pjesme, plesa, razdraganih dječjih glasova i smijeha. Velika zahvala snimateljici Fani i Silviji, redateljici. Velika zahvala i roditeljima koji su šivali kostim,a posebna pedagoginji Fani, čiji nas je krojački talent osupnuo i razveselio.
Božićni snimak učiteljice su napravile profesionalno i svi im se divimo! Ogroman trud je uložen u ovu priredbu, puno rada učitelja i ponavljanja naših izvrsnih glumaca, recitatora, plesača i muzičara, puno učiteljske brige i domišljatosti, ali je rezultat zaista izvanredan i možemo u njemu biti ponosni!
  
Noć.Zvijezda vodi. Rodio se, riječi su haiku božićne pjesme s početka naše priredbe. Dragi ljudi, svi vi koji pratite našu web stranicu, neka nas u noći naših svakodnevnih briga i dilema vodi zvijezda vodilja tek rođenog Božića koja će nas u narednoj 2022. godini dovesti do onog najboljeg u nama, ali i do mira, do blagostanja u srcu i u našem malom, obiteljskom svemiru!
 
 
Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Dragi roditelji, dragi učenici i prijatelji naše Škole,

u blagdanskom ozračju, djelatnici Osnovne škole VIS vam žele Miran Božić s vašim najmilijima te sretnu, zdravu i uspješnu 2022. godinu!

Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

OBAVIJEST RODITELJIMA

Dragi roditelji, molimo vas za razumijevanje i za pridržavanje uputa

Kao što znate, od 16.11.2021. godine se u svim javnim institucijama u RH (i u Školi) provodi Odluka Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske o uvođenju posebne sigurnosne mjere obveznog testiranja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, službenika i namještenika u javnim službama, službenika i namještenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te zaposlenika trgovačkih društava i ustanova.

Ova Odluka se u 5. stavku odnosi na sve osobe koje ulaze u službene prostore Škole, pa tako i na roditelje, a te osobe nisu izuzete iz nje temeljem 9.stavka koji govori da su Školi od obaveze predočavanja EU digitalne Covid potvrde izuzeti:

  • Roditelji koji dovode i odvode u školu dijete s posebnim potrebama ili dijete koje, iz bilo kojeg razloga (bolest, ozljeda i sl.,) ne može bez pomoći odrasle osobe ući/izaći iz prostora škole ili nositi školsku torbu. U ovim slučajevima roditelj se u prostoru škole zadržava vrlo kratko.
  • Svi učenici Škole.
  • Osobe koje liječničkom potvrdom mogu dokazati da kod njih postoje kontraindikacije za cijepljenje ili dovršetak cijepljenja bilo kojom vrstom cjepiva protiv COVID-19.

Temeljem gore navedenog, zbog postojeće epidemiološke situacije Škola ne radi sa strankama, osim po prethodnoj najavi i dogovoru, a sve informacije i konzultacije s roditeljima od 15.11.2021. godine odvijat će se po modelu „na daljinu“, osim po prethodnoj najavi i dogovoru s razrednikom (učiteljem) te uz predočenje digitalne COVID potvrde, kao i uz poštivanje propisanih epidemioških mjera.

 

 Hvala na razumijevanju

ODLUKE STOŽERA-OBAVIJEST ŠKOLSKIM USTANOVAMA

Poštovane ravnateljice i ravnatelji,

 ovim vam putem šaljemo poveznicu na Odluku Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske o uvođenju posebne sigurnosne mjere obveznog testiranja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, službenika i namještenika u javnim službama, službenika i namještenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te zaposlenika trgovačkih društava i ustanova

(https://civilna-zastita.gov.hr/UserDocsImages/CIVILNA%20ZA%C5%A0TITA/PDF_ZA%20WEB/Odluka%20-%20obvezno%20testiranje.pdf),

a koja se odnosi i na odgojno-obrazovne ustanove.

Ovim putem naglašavamo sljedeće:

 Za provođenje odluke zaduženi su poslodavci, odnosno ravnatelji odgojno-obrazovnih ustanova te oni određuju na koji način (tko i gdje) će se kontrolirati tko od zaposlenika ima kakvu potvrdu.

 Ravnatelj/ravnateljica može unaprijed prikupiti tko od zaposlenika ima potvrde temeljem kojih ostvaruje izuzeće od testiranja iz točaka III. i VII. Odluke i voditi računa do kojega datuma one vrijede, a za ostale zaposlenike koji imaju obavezu testiranja provjeru iz točke II. Odluke može raditi u unaprijed definiranim danima jer je Odlukom definirana obveza testiranja zaposlenika samo dva puta unutar 7 dana.

 Ukoliko netko od zaposlenika ne želi ravnatelju/ravnateljici dati potvrdu (ako je posjeduje) kojom dokazuje izuzeće od testiranja iz točaka III. i VII. dužan je testirati se u skladu s točkom II. Odluke.

 Popis mjesta gdje se može obaviti testiranje brzim antigenskim testom nalazi se na stranicama Stožera civilne zaštite (https://civilna-zastita.gov.hr/vijesti/vijesti/popis-zdravstvenih-ustanova-i-laboratorija-covid-testiranja-4352/4352) . 

 Odgojno-obrazovne ustanove će nadoknaditi trošak zaposleniku odgojno-obrazovne ustanove, pomoćnicima u nastavi, stručno-komunikacijskim posrednicima i studentima na praktičnoj nastavi u ustanovi temeljem računa ovlaštenog testnog mjesta kojeg donesu te će zbirni zahtjev za nadoknadu troškova (okvirno jednom mjesečno ovisno o financijskim mogućnostima ustanove) odgojno-obrazovna ustanova dostaviti Ministarstvu. Zahtjev mora sadržavati popis osoba, količinu nabavljenih testova te iznose po osobi i ukupni iznos za sve u vremenskom intervalu te preslike računa. Isti se dostavlja na adresu Ministarstva zemaljskom poštom te elektroničkom poštom na adresu:odgojiobrazovanje@mzo.hr.

 Ako netko od osoba navedenih u prethodnoj točki, koji temeljem Odluke ima obavezu testirati se, odbije testiranje neće mu biti omogućen dolazak na radno mjesto sukladno točki VI. Odluke.

 Obveza iz točke I. Odluke odnosi se i na sve posjetitelje koji dolaze u službene prostorije, uključujući i roditelje, osim u slučajevima i za osobe iz točke IX. Odluke. 

S poštovanjem,

Uprava za odgoj i obrazovanje

 

 

 

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19

OBAVIJEST UČENICIMA I RODITELJIMA

Upute MZO i HZHZ od 5.11.2021.

https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/koronavirus-najnovije-preporuke/

NASTAVA OD 8.11.2021.

Stožer Civilne zaštite u Splitsko-dalmatinskoj županiji na svojoj je 7. sjednici (5. studenoga) raspravljao o načinu organizacije nastave za sve osnovne i srednje škole u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Zaključak Stožera je da se nastava od 8. studenoga 2021. provodi po Modelu A uz striktno pridržavanje svih Uputa za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19 koje je izdao HZJZ.

Sve eventualne promjene modela ovise o procjeni daljnje epidemiološke situacije o čemu ćete biti na vrijeme obaviješteni. Lp, Tomislav Đonlić, prof Po ovlaštenju pročelnik              Splitsko-dalmatinska županija Upravni odjel za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport  

Promjena modela izvođenja nastave

Dragi roditelji,

u četvrtak i petak  ( 4. i 5. studenoga 2021. ) će nastava teći po modelu C (on line). U ponedjeljak ( 1. studenog) je neradni dan (Svi Sveti)!

OŠ VIS

 

Natječaj za zasnivanje radnog odnosa-stručni suradnik psiholog

Detalje i uvjete natječaja pogledajte na poveznici http://os-vis.skole.hr/natje_aji_radni_odnos?st3_action=upload_doc

ISPRAVAK OBJAVLJENIH NATJEČAJA OD 14.9.2021.
OBJAVLJENI NATJEČAJI za zasnivanje radnog odnosa

Sve informacije pogledajte na poveznici http://os-vis.skole.hr/natje_aji_radni_odnos?st3_action=upload_doc

Objavljeno 14.9.2021.

POZIV NA DOSTAVU PONUDE-PRIJEVOZ UČENIKA

Objavljeno 8.9.2021. 

1. NASTAVNI DAN-RASPORED ZVONA I RASPORED SATI

Raspored zvona prvi nastavni dan, 06.09.2021.:

 

  1. Sat 8.00-8.30 (sat razrednika, podjela udžbenika)
  2. Sat 8.35-8.55
  3. 2.sat 9.00-9.20
  4. Sat 9.25-9.45

Odmor 9.45-10.00

      4.sat 10.00-10.20

      5.sat 10.25-10.45

      6.sat 10.50-11.10

      7.sat 11.15-11.35

 

Raspored sati, za ponedjeljak:

 

5. razred

 

0. sat SRZ

1.sat vjeronauk

2.sat vjeronauk

3. sat matematika

4. sat matematika

5. sat priroda

6.sat priroda

 

6. razred

 

0 sat SRZ

1.sat matematika

2.sat matematika

3.sat hrvatski

4.sat engleski

5.sat hrvatski

 

7. razred

 

  1. Sat SRZ
  2. Sat bio/kem
  3. Sat bio/kem
  4. Sat fizika
  5. Fizika
  6. Vjeronauk
  7. Vjeronauk

 

8. Razred

 

  1. Sat SRZ
  2. Sat fizika
  3. Fizika
  4. Bio/kem
  5. Bio/kem
  6. Engleski
  7. Engleski
  8. informatika
PROTOKOL ZA UČENIKE, SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

Dragi učenici,

pažljivo pročitajte priloženi dokument u kojem se nalaze sve upute za vas na početku ove nove školske godine vezano uz spriječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19.

Priloženi dokumenti:
PROTOKOL ZA UCENIKE.docx

OBAVIJEST RODITELJIMA I UČENICIMA-COVID-19 mjere zaštite

Poštovani roditelji, dragi učenici,

u privitku ove obavijesti nalazi se dokument pod nazivom:

UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022., kojeg je Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo dana 26. 8. 2021. godine.

Molimo vas da pažljivo pročitate ove upute.

Ravnateljica OŠ VIS

 

 

Turistička kultura 21. u sklopu projekta Dani baštine i turizma za mlade

Odluka Povjerenstva za ocjenu radova pristiglih na natječaj Turistička kultura 21. u sklopu projekta Dani baštine i turizma za mlade.

POPIS UDŽBENIKA I DRUGIH OBRAZOVNIH MATERIJALA ZA ŠK. GODINU 2021./2022.

 

 

Dragi roditelji,

objavljujemo popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za školsku godinu 2021./2022, za redoviti i posebni program, te redoviti program s prilagodbom sadržaja.

UDŽBENICI SU BESPLATNI i učenici će ih dobiti prvog nastavnog dana. Dužni su ih čuvati i vratiti u školu na kraju nastavne godine.

DRUGE OBRAZOVNE MATERIJALE (RADNE BILJEŽNICE, ZBIRKE… ) KUPUJETE SAMI, ali sačuvajte račune jer će vam Grad Vis i ove školske godine refundirati 50% njihovih troškova! Budite pažljivi prilikom naručivanja, da odgovara popisu.

 

 

Ravnateljica OŠ Vis, Anela Borčić

 

JEŽEVA KUĆICA

Usprkos epidemijii učenici razredne nastave su zajedno sa svojim učiteljicama pripremili zanimljivi plesno-dramski program Ježeva kućica.

Mlađi učenici nas plesom uvode u igrokaz koji su pripremili učenici četvrtog razreda. S obzirom na to da zbog epidemioloških mjera nije moguće održati priredbu uživajte na ovaj način.

Video pogledajte na poveznici https://www.youtube.com/watch?v=hd9nFU5zNJg

Album

Trenutno ne postoji niti jedan album.


NATJEČAJ ZA ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Natječaj za zasnivanje radnog odnosa kroz mjeru HZZ-a-„Stjecanje prvog radnog iskustva/pripravništva“ .

Dokument u privitku.

HUMANITARNA AKCIJA "OD SARCA NAŠIM STORIMA"

Dragi učenici i roditelji,

 

i ove godine Vijeće učenika provodi humanitarnu akciju.

Nakon konzultacija s lokalnim CZSS odlučili smo se ove godine orijentirati na otok i razveseliti naše drage nonice i nonote, odnosno štićenike Doma za starije i nemoćne u Visu. 

Naime, tragovi organizirane i kontinuirane skrbi za starije i nemoćne osobe na otoku datiraju još iz 1667. godine, što je zaista respektabilan podatak kojim se ne bi mogli pohvaliti ni veliki gradovi i budi ponos.  

Svi znamo da su u ovo vrijeme pandemije štićenici Doma bili prioritet u vidu zaštite, ali i da je to od njih zahtijevalo potpuni prekid kontakata s vanjskim svijetom. Iz tog razloga, u ovoj akciji odlučili smo im pokazati da mislimo na njih i podijeliti s njima trenutak sreće.

S ciljem razvoja empatije i osjetljivosti za stare i nemoćne kod učenika, u dogovoru s učiteljima i Vijećem roditelja te i u dogovoru s ravnateljem Doma za starije i nemoćne sugeriran je nastup školskog zbora koji bi štićenike i najviše razveselio u dvorištu ispred zgrade (zbog postojeće epidemiološke situacije). Planirana je i izrada prikladnih poruka i crteža učenika koji bi bili dostavljeni štićenicima.

Prema posljednjoj informaciji ravnatelja Doma za Stare i nemoćne,  štićenike bi posebno razveselilo i kada bi, uz planiranu pjesmu i prigodne poruke (crteži, pjesma), dobili i kakve male slastice kojima oni, kao i djeca, teško odolijevaju.

Naravno, doniranje slastica je simbolično i potpuno dobrovoljno, dakle tko želi i može, i ako se roditelj s time složi!

 

Paketiće s crtežima, porukama i eventualnim sadržajem bi pred Dom za starije i nemoćne odnijeli učenici- predstavnici vijeća i školski zbor koji bi tom prilikom i zapjevao.

 

Akcija počinje od ponedjeljka sljedeći tjedan. Na satovima razrednika i likovne kulture učenici će izrađivati poruke, a na zboru će uvježbavati pjesmice. Planirani posjet Domu je početkom šestog mjeseca.

 

Zahvaljujemo se svim sudionicima i unaprijed se veselimo što ćemo im malo uveseliti barem jedan dan!

 

  

 

Objavljeno 13.5.2021.

 

PSIHOLOG U OSNOVNOJ ŠKOLI VIS

Obzirom na važnost vijesti, javljamo da su osigurana sredstva za psihologa u Osnovnoj školi VIS u narednoj školskoj godini.

Naime, OŠ VIS je krajem travnja 2021. odobrena mjera pripravništva za psihologa, sukladno potrebama škole, i to kroz mjeru HZZ-a „Stjecanje prvog radnog iskustva“.

Procedura za zapošljavanje budućeg psihologa kreće već u ovom tjednu ( tjedan od 10.-15. svibnja 2021.)

 

Ravnateljica OŠ VIS; Anela Borčić

Natječaj za upis u 1. razred osnovne Glazbene škole Josipa Hatzea

U prilogu je poveznica za Natječaj za upis u 1. razred osnovne Glazbene škole Josipa Hatzea. Ove godine, uz postojeći smjer klavir, može se upisati i smjer udaraljke.

Link je za roditelje djece sadašnjeg 1., 2., 3. i eventualno 4. razreda (krajnja dobna granica je dijete rođeno do 1. 9. 2009.) kako bi se zainteresirani (a ima ih) mogli prijaviti na Natječaj koji ih vodi do prijemnog ispita.

Online prijave su otvorene do idućeg utorka 4. 5. 2021., a broj djece koji će moći upisati udaraljke nakon položenog prijemnog ispita je odlukom ravnateljice glazbene škole ograničen na troje (eventualno četvero).

 

Dominik Šabić, profesor udaraljki i voditelj Hrvatske gradske glazbe Vis 

 

Poveznica: http://www.gsjh.hr/natjecaj-za-upis-u-1-razred-osnovnog-glazbenog-obrazovanja-u-sk-god-2021-22/

DAN PLANETA ZEMLJE

...i jedan lijepi rad učenice Klare Žižić

 

 

Made with Padlet

 

NAŠA LIJEPA ŠKOLA

Još malo fotografija naše lijepe i obnovljene škole...

ČESTITKA ZA USKRS

Poštovani roditelji i prijatelji naše Škole,

 

u ozračju predstojećih blagdana i proljetnog odmora za naše učenike želim vam svima, u ime djelatnika i u svoje osobno ime, čestitati Uskrs i poželjeti mira u duši, ali i mira u odnosu s drugima kako bi sve ono lijepo i dobro što nosimo u sebi moglo procvjetati, ispunivši nas ljepotom sasvim običnog svakodnevnog življenja.

 

Lijepe male stvari i dobra mala djela čine nas boljima i sretnijima pa vam predstojeći Uskrs čestitamo s kolažom fotografija učeničkih radova razredne nastave i fotografijama prostora naše energetski obnovljene Škole. Ona nam ljepotom idejnih arhitektonskih rješenja početkom svakog proljeća iznova ulijeva uvjerenje da je najljepša na svijetu, uz napomenu da proljetni odmor traje od 02. 04. do 09. 04. 2021.,Dakle, od sutra, petak!

Prvi nastavni dan je 12.04.2021., u ponedjeljak!

 

Sretan Uskrs i svako dobro,

 

OŠ VIS, ravnateljica Anela Borčić

 

POTRES-Što činiti prije, za vrijeme i poslije potresa

Poštovani roditelji, učitelji, draga djeco!

Državna uprava za zaštitu i spašavanje donosi brošuru sa uputama o sigurnom ponašanju u slučaju potresa.

Nalazi se u privitku ove objave te je možete pogledati i preuzeti.

 

Priloženi dokumenti:
SafeQuake BROSURA.pdf

Uputa za organiziranje nastave u drugom polugodištu

Poštovani roditelji,

 

evo nam je pred vratima 2. polugodište koje započinje u ponedjeljak,  18. siječnja 2021.

Kako ste već iz medija i sami čuli, učenici od 1. do 4.razreda osnovne škole doći će na nastavu u Školu (model A), dok  učenici od 5. do 8. razreda od ponedjeljka imaju nastavu on-line ( model C).

 

Zbog obaveza nekih učitelja koji će predavati  on line i u razredu (jer predaju i predmetnoj i razrednoj nastavi), svim razredima razredne nastave malo je modificiran raspored, o čemu će Vas izvijestiti razrednice- učiteljice razredne nastave.

 

Vrijeme i mjesto ulazaka u Školu po razredima (Protokol) ostaje isti kao i u 1. polugodištu, kao i sve higijenske mjere.

Predmetnoj nastavi raspored je nepromijenjen, nastava započinje od 8.00 a sati traju 45 minuta, kao i do sada.

 

U nadi da ćemo i dalje ostati zdravi, da će nas zaobići treći val virusa i da će se energetski radovi na Školi ubrzo sretno okončati,

 

Srdačno vas pozdravljam,

ravnateljica

NATJEČAJI ZA ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA
BLAGDANSKI POKLON

Blagdanski poklon


Dragi roditelji, dragi prijatelji naše Škole, otvorimo srca u ovim blagdanskim danima kako bi u njih stalo veselje koje su nam priredili učenici razredne nastave, zajedno sa svojim učiteljicama.

Pogledajte što su nam pripremili, radujmo se zajedno!

 

Učenici 2. i 3. razreda

Učenici 1. i 4. razreda

 

 

 

Dragi roditelji, dragi prijatelji naše Škole, evo, zajedno i, nadam se, u dobrom zdravlju i obilju, napuštamo ovu neobičnu i zahtjevnu godinu. U nadi da će nam iduća donijeti manje prašine i buke, maskica i briga, a više razumjevanja, strpljenja, bezbrižnosti, druženja i ugodne jednostavnosti svakodnevnog življenja, od srca vam želim čestit Božić i sretne sve dane u novoj 2021. 


Ravnateljica Osnovne škole VIS, Anela Borčić

OŠTEĆENJE OPTIČKOG KABELA

Poštovani roditelji!

Zbog mehaničkog oštećenja optičkog kabela škola trenutačno nema internetskog pristupa niti fiksne telefonske linije.

Nadamo se brzom otklanjanju tog kvara.

Za sve potrebne informacije molimo Vas obratite se razrednicima ili na službene mail adrese ravnatelja, učitelja, stručnih suradnika.

 

 

Preporuka Stožera Grada Visa o održavanju nastave on-line

U privitku je Preporuka Stožera Grada Visa o održavanju nastave on-line u periodu od 16.-20. studenoga 2020. godine zbog obimnih i bučnih radova u Školi i zbog trenutne nepovoljne epidemiološke situacije.

OBAVIJEST ZA RODITELJE

Dragi roditelji,

 

temeljem suglasnosti Osnivača i uz potvrdu Školskog odbora OŠ VIS, zbog planiranih obimnih i bučnih radova na energetskoj obnovi Škole, nastava će se idući tjedan od 16. do 21. studenog 2020. održavati po modelu C (on line), uz napomenu da je 18. 11. 2020. (srijeda) neradni dan (Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje).

 

 

Nastava će se održavati opet u Školi po modelu A od ponedjeljka 23. studenog 2020., i to prema važećem rasporedu.

Priloženi dokumenti:
ODLUKA-model nastave C.pdf

OBAVIJEST RODITELJIMA!!!

Poštovani roditelji,

 

u privitku se nalazi Preporuka Stožera Civilne zaštite Grada Visa koje ćemo se pridržavati.

 

Naime, zbog pogoršanja epidemiološke situacije u gradu Visu i zbog mjera predostrožnosti, prelazimo na model C do kraja ovog tjedna. Nastava će se 4.,5. i 6. studenog 2020. (srijeda, četvrtak i petak) održavati on-line kako bi se izbjegli međusobni kontakti i mogućnost širenja virusa.

Nastava će se održavati prema važećem rasporedu  (predmetna od 8:00, razredna od 8:45).        

 

Do daljnjega je zabranjen dolazak u Školu i svim osobama koji nisu djelatnici ili učenici.

                                                                                                                                               

Vidimo se u Školi u ponedjeljak, 09.11.2020.,

 

Ostanite svi dobro i zdravo,

 

Anela Borčić, ravnateljica   

 

3.11.2020., 11:17 sati

NATJEČAJI ZA ZASNIVANJE RADNOG ODNOSA

Učitelj/ica Fizike, Informatike, Tehničke kulture-svi detalji dostupni su na poveznici: http://os-vis.skole.hr/natje_aji_radni_odnos

Prijedlog za izbor povjerenika radnika za zaštitu na radu
EDIT CodeSchool - besplatna školu programiranja

Splitsko-dalmatinska županija pokrenula je projekt ICT županija koji obuhvaća niz aktivnosti  kojima je krajnji cilj razvoj ICT sektora u Splitsko-dalmatinskoj županiji i promicanje iste kao „ICT županije”.

U okviru projekta ICT županija, Splitsko-dalmatinska županija već četvrtu godinu organizira EDIT CodeSchool - besplatnu školu programiranja (ictzupanija.hr/edit)  koja za cilj ima populariziranje IT vještina i omogućavanje upoznavanja što većeg broja  učenika primijenjenom programiranju i srodnim vještinama.

Kroz protekle tri godine edukaciju - EDIT CodeSchool besplatnu školu programiranja pohađalo je preko 1700 učenika osnovnih i srednjih škola u preko 30 škola i 9 gradova diljem naše Županije.

Dio IT edukacija se odvija i kroz Centar izvrsnosti SDŽ za manji broj nadarenih učenika, dok je cilj EDIT CodeSchool približavanje IT znanja i vještina što većem broju učenika u svim većim mjestima naše Županije, obzirom da se radi o zanimanju koje je jako traženo i kod nas i u svijetu.

Ove godine upisi u EDIT CodeSchool su od 07. do 27.09. a sve informacije učenici će pronaći na navedenoj web stranici projekta.

Slike sa ovogodišnjeg upisa:

Vijesti

NASTAVA ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD PONEDJELJKA 25.5.2020!

Dragi učenici, dragi roditelji,

obzirom da se u ponedjeljak, 25.05.2020. učenici od 1. do 4. razreda vraćaju u školske klupe  jer se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje uputa HZZJZ-a, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno iz kuće, obaviještavamo vas o našem planu organizacije nastave: 

 

  • Učenici su od ponedjeljka 25. 05. 2020. u školu dužni sobom ponijeti papuče, u koje će se presvući prije početka nastave.  
  • Učenici će doći u Školu nešto ranije (7.40 sati), kako bi se do početka nastave presvukli u papuče i oprali ruke. 
  • Učenici 1. i  2. razreda  doći će u školu u ponedjeljak u ljetnu nastavu , a učenici 3. i  4. razreda na drugi ulaz (sa sjevera) iIi ući u školski atrij.
  • Da se smanji mogućnost kontakata između skupina, nastava će se izvoditi tako što će učenici 1. razreda biti u učionici 1. razreda, učenici 2. razreda u učionici 3. razreda, učenici 3. razreda u učionici Povijesti (na 2. katu), a učenici 4. razreda u učionici Hrvatskog jezika (na 2. katu.) Učitelji dolaze k učenicima.  

Uz upute HZZJ-a koje su već objavljene ovdje, na našoj web stranici, i koje ste pročitali, razrednice razredne nastave će vas kontaktirati. Bit ćete obaviješteni i o novim modificiranim rasporedima sati zbog naše prilagodbe radu u ovakvoj situaciji.

Prvi sat prvog dana započet će uputama razrednice o ispravnom pranju ruku, potrebi održavanja fizičkog razmaka i o drugim važnim detaljima.

Učenici će u razredima sjediti svak u svojoj klupi, razmaknuti na potreban razmak prema Uputama HZZJZ-a.

Uz dužno poštovanje, još jednom napominjemo da svakog dana prije početka nastave mjerite tjelesnu temperaturu vašeg djeteta te da ga ne dovodite u školu ako ima simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha I okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili  ako imate saznanja o zarazi COVID-om 19.

Ako imate sami takve (gore navedene) simptome, ne dolazite u pratnji djeteta.

Prijevoz školskim autobusom će od ponedjeljka 25.05.2020. teći normalno za učenike razredne nastave školskim autobusom.

                                                                      Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Objavljeno 21.5.2020. u 17:10 sati

_______________________________________________________________

VAŽNO!!!

Dragi roditelji!

Zbog skorog povratka učenika razredne nastave u školu, molimo Vas da detaljno pročitate upute HZZJZ-a, kako bi uočili važne promjene u pristupu.

Srdačan pozdrav,

ravnateljica

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Zagreb, 20. svibnja 2020.

                UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA I RAZREDNU NASTAVU OD 1. DO 4. RAZREDA TE POSEBNE RAZREDNE ODJELE I RAD S DJECOM S TEŠKOĆAMA KOJA IMAJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Namjena

Ove upute namijenjene su za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi od 25. svibnja 2020.

Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.

Upoznavanje s uputama. Važno je da roditelji/skrbnici i djelatnici budu upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način Uprava obavještava roditelje o sljedećem:

  • da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
  • da ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.

Ne preporučuje se da se uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu vezano za ove upute. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

Temeljne odredbe

U svim objektima važno je provoditi i poštovati opće mjere sprječavanja širenja zaraze.

Fizičko udaljavanje. Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje (fizički razmak).

Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. Ipak, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi uslijed specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobi što su:

  • istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta),
  • znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu,
  • motorička nespretnost i nedoraslost,
  • potreba za kretanjem.

Higijena ruku. Važno je omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun, a jednako je efikasna voda svake temperature ako se koristi sapun. Pri pranju ruku pridržavajte se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem.

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u vrtić i školu te u školi na nekoliko lako dostupnih mjesta treba postaviti dozatore s dezinficijensom za dezinfekciju ruku školske djece i odraslih s uputom za korištenje. Djeca predškolske dobi ne dezinficiraju ruke nego ih češće peru sapunom i vodom, a i kod školske djece prednost ima pranje ruku.

Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Treba paziti na dostatnu količinu dezinficijensa za ruke te obavezno javiti nadređenom u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Organizacija rada s djecom. Boravak u vrtićima i školama preporučljivo je organizirati na sljedeći način:

  • uključivanje približno između 15 i 20 djece po odgojno-obrazovnoj skupini (što ne znači da je 20 djece maksimalan broj po skupini); kod većih skupina djece treba razmotriti mogućnost organiziranja rada u odgovarajućoj prostoriji veće površine kao i mogućnost razdvajanja djece u dvije skupine ili osnivanje nove skupine jer je neophodno omogućiti uključivanje sve djece; za pomoć u rješavanju specifičnih organizacijskih pitanja pojedinih okruženja, ustanova se treba javiti nadležnom Stožeru Civile zaštite,
  • koliko je moguće smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove,
  • svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji,
  • odgajatelj/nastavnik s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom,
  • krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji  (po mogućnosti razmak od približno   1,5 m) ali opet tako da sva djeca budu uključena u ustanovu.

Organizacija prostora. Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

  • prostorija što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svijetla),
  • prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine,
  • prostorija se može dobro provjetriti vanjskim zrakom,
  • prehranu je moguće organizirati u blagovaonici (preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, vidjeti na kraju dokumenta, uz naznaku da razmak između djece treba biti najveći moguć s obzirom na broj djece i veličinu blagovaonice; preporučuje se da se boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organizira po skupinama) ili je prehranu moguće organizirati u prostoriji u kojoj borave djeca na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije.
  • izbjegava se ulazak drugih osoba (primjerice zbog čišćenja, popravka ili donošenja hrane) u prostoriju sve dok djeca borave u njoj,
  • prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum; prolaz se organizira tako da u isto vrijeme prolaze djeca i odgajatelj/nastavnik iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da u prolazu ne dotiču površine ili predmete,
  • korištenje toaleta treba organizirati na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih grupa (primjerice, ako je toalet manje površine dijete može pričekati izvan toaleta da drugo dijete izađe); također je potrebno poticati djecu na redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta.

Djelatnici. Djelatnike s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) potrebno je, ako je moguće, rasporediti na što više aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugim osoba. U svim neizbježnim aktivnostima koje zahtijevaju češći kontakt s drugim osobama, neophodno je omogućiti fizičku distancu koliko to uvjeti omogućuju i nošenje maske. Za ostale djelatnike maska nije obavezna.

Ulazak i izlazak iz vrtića i škola

Ograničen ulazak u ustanove. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama (primjerice kazališne predstave, izvannastavne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati protok/dolazak što manjeg broja osoba, kako na ulazu u vrtić ili školu tako i u unutarnjim prostorima ustanove.

Dječja oprema. Učenike se savjetuje da pokušaju koliko je moguće i primjereno dobi ne dijeliti svoje stvari s drugim učenicama. Ako je to moguće organizirati, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu) kada dolazi po dijete. Odgajatelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgajatelj odlaže ruksak u vrtiću, te ruksak stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sati.

Ulazak u vrtiće i škole. U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovode djecu u vrtić te ako roditelji odluče dovoditi i odvoditi djecu u školu, preporučuje se koliko je moguće da roditelji ili druge osobe u pratnji djeteta izbjegavaju ulaziti u ustanovu. Ispred ulaza u ustanovu, kod ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže međusobni razmak (1,5 m). Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji jednog djeteta vrtićke dobi uvijek je samo jedna odrasla osoba. Ako roditelji odluče da žele dovoditi učenika u školu, u pratnji učenika može biti također samo jedna odrasla osoba.

Postupanje djece po ulasku u vrtić ili školu. Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu.

Organizacija rada ustanova

Ulazak i dostava u vrtić ili školu. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva. Vikendom/blagdanom/radnim danom i poslijepodne vrata otvara dežurni djelatnik.

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dozvoljen iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su neophodne (što uključuje dosljednu provedbu preventivnih i protuepidemijskih mjera poput provjere vode za ljudsku potrošnju, zdravstvene ispravnosti hrane i sl.) uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i po potrebi nošenja zaštitne maske i zamjenske obuće.

Spremačice i čišćenje. Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi. Zadnja osoba koja izlazi iz vrtića je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Provjetravanje prostorija. Prostorije je obvezno provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece, i to u trajanju od najmanje pola sata ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svake smjene, a najmanje dvaput dnevno. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihovog odlaska.

Dezinfekcija mobitela. Svi zaposlenici obavezno moraju odmah po ulasku dezinficirati svoje mobitele.

Posebna radna obuća. Na samom ulazu u prostor smještaja treba osigurati zaseban prostor za obuvanje radne obuće svim zaposlenicima predškolskim ustanova. Svima ostalima koji ulaze u prostor ustanove treba osigurati korištenje zamjenske obuće ili dezinfekciju potplata (u školama se preporučuje da se organizira dezinfekcija potplata).

Maske za lice. Zaštitne maske odgajatelji koriste opcionalno (ali nisu obavezne) i to samo kod skrbi za dojenčad odnosno malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, jer se radi o dobnoj skupini u kojoj su učestale zarazne bolesti s povišenom temperaturom, kako bi se smanjila učestalost takvih zaraza, a time i moguća uznemirenost zbog možebitne sumnje na COVID-19.

Rukavice. Ne preporučuje se nošenje rukavica. Prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma

Dnevno mjerenje temperature. Svi djelatnici obavezni su mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao, te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine kako je navedeno u nastavku.

Kod dolaska i odlaska s posla, svim se djelatnicima preporučuje svakodnevno mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, kao i utvrđivanje da li imaju respiratornih simptoma ili znakove drugih zaraznih bolesti. Kod osobe s povišenom temperaturom izmjerenom beskontaktnim toplomjerom (37,2oC i veća, ovisno na specifikaciji beskontaktnog toplomjera) preporučuje se mjerenje temperature i standardnim toplomjerom pod pazuhom te se povišena temperatura utvrđuje na temelju takvog mjerenja.

Evidencijska knjiga. Vodi se evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma.

Postupanje  s  febrilnim  osobama,  odnosno  osobama  s  drugim  simptomima   zarazne   bolesti. temperaturom, respiratornim simptomima i drugim simptomima zarazne bolesti nije dozvoljeno raditi, brinuti se o djeci, niti dolaziti u prostor poslodavca odnosno ustanove, što je i inače nužno u radu ovakvih ustanova.

Zamjena i testiranje febrilnih djelatnika. Djelatnici s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim simptomima odmah napuštaju radna mjesta (prethodno o tome obavještavaju ravnatelja) ili javljaju telefonom ravnatelju da neće doći na posao, te se javljaju telefonom svom izabranom liječniku koji ih prema liječničkoj indikacijama upućuje na testiranje. Ravnatelj treba imati unaprijed organiziranu zamjenu za takav slučaj. Potrebno je testirati na SARS-CoV-2 djelatnike s povišenom tjelesnom temperaturom ili respiratornim simptomima sukladno procjeni liječnika.

Sumnja na COVID-19

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu. U slučaju sumnje na kontakt djelatnika sa zaraženim ili oboljelim od COVID-19 19 ili obavijesti epidemiologa o kontaktu s oboljelim ili drugog razloga za sumnju da se kod djelatnika radi o zarazi COVID-19, kod povišene tjelesne temperature i/ili respiratornih simptoma (kašalj i otežano disanje-kratak dah), djelatnik odmah:

  • telefonom obavještava ravnatelja,
  • telefonom obavještava izabranog liječnika obiteljske medicine radi dogovora o testiranju na SARS-CoV-2 te radi utvrđivanja potrebe za bolovanjem, te se
  • udaljava s radnog mjesta ili ne dolazi na posao.

Hitno telefonsko obavještavanje liječnika. Ravnatelj ustanove u dogovoru sa zdravstvenom voditeljicom vrtića o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava odmah telefonom nadležnog epidemiologa ako se radi o vrtiću, odnosno obavještava nadležnog školskog liječnika ako se radi o školi. Posebno žurno ravnatelj obavještava nadležnog epidemiologa/školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste skupine/učionice/zgrade i sl.) kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku.

Djeca

Bez maske. Djeca ne nose zaštitne maske.

Bolesna djeca. Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Dodirivanje lica. Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo. Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Didaktička oprema i igračke. U planiranju didaktičke opreme treba dati prednosti opremi glatkih, tvrdih površina koje se lako operu deterdžentom i vodom. Zabranjeno je više puta (više nego jednom) koristiti materijale kao što su kinetički pijesak, glina, kukuruz, riža i sl., te sve igračke koje se ne mogu oprati deterdžentom (deterdžent za suđe) i vodom te osušiti na zraku. Ako je ikako moguće potrebno je izložiti didaktičku opremu i igračke da se osuše na suncu. Prati i sušiti igračke potrebno je, ako je moguće, na kraju svakog radnog dana posebno za skupine djece koja su sukladno razvojnoj dobi sklona stavljati predmete u usta.

Tjelesne aktivnosti. Ne preporučuje se izvođenje nastave tjelesnog odgoja u zatvorenom prostoru.

Djeca s teškoćama

Djeca s teškoćama. Djeci s teškoćama treba omogućiti uključivanje u ustanove.

Podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika (PUN). Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška PUN-a moguće je uključiti u školu uz podršku PUN-a (PUN se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi). U odnosu na druge učenike i odrasle osobe u školi, PUN se pridržava svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provodi pojačanu osobnu higijenu, potiče na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomaže u održavanju higijene prostora. U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na PUN-a, PUN neće moći održavati distancu jer održavanjem distance on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020). Preporučuje se da PUN kod pomaganja učeniku nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta, ako je moguće, da koristi jednokratne rukavice.

Primjereni programi odgoja i obrazovanja, dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi uključujući posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje. Potiče se uključivanje djece s teškoćama u skladu s preporukama na sljedeći način:

  • u stacionarnom dijelu ustanove (djeca/korisnici smještaja) primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/2TmoLJa
  • u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima i drugim terapijskim postupcima primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/3g7HAcK
  • u primjerenom programu odgoja i obrazovanja primjenjuje se ove upute.

Ako je moguće, treba odvojiti djelatnike koji skrbe za djecu na smještaju u stacionarnom dijelu ustanove od onih koji skrbe za djecu u produženom stručnom postupku, rehabilitacijskim i terapijskim postupcima. Također se preporučuje da se odvoje djeca koja su na smještaju od djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove. Kod djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove preporučuje se, ako je moguće, da se osnuju barem donekle nepromijenjene grupe.

Završne preporuke

U slučaju nemogućnosti organizacije posla zbog većeg broja zaposlenika koji su u samoizolaciji, stožeri civilne zaštite (državni i lokalni) u koordinaciji s osnivačima mogu preraspodijeliti zaposlenike iz drugih odgojno-obrazovnih ustanova, kako bi se osigurala kontinuirana skrb za djecu.

Osigurava se kontinuirana nužna suradnja s osnivačem.

Za obaveze iz ovih uputa gdje je navedena pozicija ravnatelja, ravnatelj može zadužiti zdravstvenu voditeljicu – medicinsku sestru ili stručnog suradnika ustanove (izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod).

Svaki zadatak ravnatelj treba dodijeliti jednoj odgovornoj osobi koja o navedenom vodi dnevnu pisanu evidenciju kada je to moguće.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19: https://bit.ly/2VLkkt3 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: https://bit.ly/3d1WmiS

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/UNICEF_Upute_za_pranje_ruku.pdf


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Fani Fiamengo   datum: 20. 5. 2020.

Vijesti

NASTAVA ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD PONEDJELJKA 25.5.2020!

Dragi učenici, dragi roditelji,

obzirom da se u ponedjeljak, 25.05.2020. učenici od 1. do 4. razreda vraćaju u školske klupe  jer se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje uputa HZZJZ-a, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno iz kuće, obaviještavamo vas o našem planu organizacije nastave: 

 

  • Učenici su od ponedjeljka 25. 05. 2020. u školu dužni sobom ponijeti papuče, u koje će se presvući prije početka nastave.  
  • Učenici će doći u Školu nešto ranije (7.40 sati), kako bi se do početka nastave presvukli u papuče i oprali ruke. 
  • Učenici 1. i  2. razreda  doći će u školu u ponedjeljak u ljetnu nastavu , a učenici 3. i  4. razreda na drugi ulaz (sa sjevera) iIi ući u školski atrij.
  • Da se smanji mogućnost kontakata između skupina, nastava će se izvoditi tako što će učenici 1. razreda biti u učionici 1. razreda, učenici 2. razreda u učionici 3. razreda, učenici 3. razreda u učionici Povijesti (na 2. katu), a učenici 4. razreda u učionici Hrvatskog jezika (na 2. katu.) Učitelji dolaze k učenicima.  

Uz upute HZZJ-a koje su već objavljene ovdje, na našoj web stranici, i koje ste pročitali, razrednice razredne nastave će vas kontaktirati. Bit ćete obaviješteni i o novim modificiranim rasporedima sati zbog naše prilagodbe radu u ovakvoj situaciji.

Prvi sat prvog dana započet će uputama razrednice o ispravnom pranju ruku, potrebi održavanja fizičkog razmaka i o drugim važnim detaljima.

Učenici će u razredima sjediti svak u svojoj klupi, razmaknuti na potreban razmak prema Uputama HZZJZ-a.

Uz dužno poštovanje, još jednom napominjemo da svakog dana prije početka nastave mjerite tjelesnu temperaturu vašeg djeteta te da ga ne dovodite u školu ako ima simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha I okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili  ako imate saznanja o zarazi COVID-om 19.

Ako imate sami takve (gore navedene) simptome, ne dolazite u pratnji djeteta.

Prijevoz školskim autobusom će od ponedjeljka 25.05.2020. teći normalno za učenike razredne nastave školskim autobusom.

                                                                      Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Objavljeno 21.5.2020. u 17:10 sati

_______________________________________________________________

VAŽNO!!!

Dragi roditelji!

Zbog skorog povratka učenika razredne nastave u školu, molimo Vas da detaljno pročitate upute HZZJZ-a, kako bi uočili važne promjene u pristupu.

Srdačan pozdrav,

ravnateljica

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Zagreb, 20. svibnja 2020.

                UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA I RAZREDNU NASTAVU OD 1. DO 4. RAZREDA TE POSEBNE RAZREDNE ODJELE I RAD S DJECOM S TEŠKOĆAMA KOJA IMAJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Namjena

Ove upute namijenjene su za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi od 25. svibnja 2020.

Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.

Upoznavanje s uputama. Važno je da roditelji/skrbnici i djelatnici budu upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način Uprava obavještava roditelje o sljedećem:

  • da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
  • da ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.

Ne preporučuje se da se uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu vezano za ove upute. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

Temeljne odredbe

U svim objektima važno je provoditi i poštovati opće mjere sprječavanja širenja zaraze.

Fizičko udaljavanje. Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje (fizički razmak).

Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. Ipak, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi uslijed specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobi što su:

  • istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta),
  • znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu,
  • motorička nespretnost i nedoraslost,
  • potreba za kretanjem.

Higijena ruku. Važno je omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun, a jednako je efikasna voda svake temperature ako se koristi sapun. Pri pranju ruku pridržavajte se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem.

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u vrtić i školu te u školi na nekoliko lako dostupnih mjesta treba postaviti dozatore s dezinficijensom za dezinfekciju ruku školske djece i odraslih s uputom za korištenje. Djeca predškolske dobi ne dezinficiraju ruke nego ih češće peru sapunom i vodom, a i kod školske djece prednost ima pranje ruku.

Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Treba paziti na dostatnu količinu dezinficijensa za ruke te obavezno javiti nadređenom u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Organizacija rada s djecom. Boravak u vrtićima i školama preporučljivo je organizirati na sljedeći način:

  • uključivanje približno između 15 i 20 djece po odgojno-obrazovnoj skupini (što ne znači da je 20 djece maksimalan broj po skupini); kod većih skupina djece treba razmotriti mogućnost organiziranja rada u odgovarajućoj prostoriji veće površine kao i mogućnost razdvajanja djece u dvije skupine ili osnivanje nove skupine jer je neophodno omogućiti uključivanje sve djece; za pomoć u rješavanju specifičnih organizacijskih pitanja pojedinih okruženja, ustanova se treba javiti nadležnom Stožeru Civile zaštite,
  • koliko je moguće smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove,
  • svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji,
  • odgajatelj/nastavnik s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom,
  • krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji  (po mogućnosti razmak od približno   1,5 m) ali opet tako da sva djeca budu uključena u ustanovu.

Organizacija prostora. Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

  • prostorija što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svijetla),
  • prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine,
  • prostorija se može dobro provjetriti vanjskim zrakom,
  • prehranu je moguće organizirati u blagovaonici (preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, vidjeti na kraju dokumenta, uz naznaku da razmak između djece treba biti najveći moguć s obzirom na broj djece i veličinu blagovaonice; preporučuje se da se boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organizira po skupinama) ili je prehranu moguće organizirati u prostoriji u kojoj borave djeca na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije.
  • izbjegava se ulazak drugih osoba (primjerice zbog čišćenja, popravka ili donošenja hrane) u prostoriju sve dok djeca borave u njoj,
  • prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum; prolaz se organizira tako da u isto vrijeme prolaze djeca i odgajatelj/nastavnik iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da u prolazu ne dotiču površine ili predmete,
  • korištenje toaleta treba organizirati na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih grupa (primjerice, ako je toalet manje površine dijete može pričekati izvan toaleta da drugo dijete izađe); također je potrebno poticati djecu na redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta.

Djelatnici. Djelatnike s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) potrebno je, ako je moguće, rasporediti na što više aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugim osoba. U svim neizbježnim aktivnostima koje zahtijevaju češći kontakt s drugim osobama, neophodno je omogućiti fizičku distancu koliko to uvjeti omogućuju i nošenje maske. Za ostale djelatnike maska nije obavezna.

Ulazak i izlazak iz vrtića i škola

Ograničen ulazak u ustanove. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama (primjerice kazališne predstave, izvannastavne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati protok/dolazak što manjeg broja osoba, kako na ulazu u vrtić ili školu tako i u unutarnjim prostorima ustanove.

Dječja oprema. Učenike se savjetuje da pokušaju koliko je moguće i primjereno dobi ne dijeliti svoje stvari s drugim učenicama. Ako je to moguće organizirati, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu) kada dolazi po dijete. Odgajatelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgajatelj odlaže ruksak u vrtiću, te ruksak stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sati.

Ulazak u vrtiće i škole. U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovode djecu u vrtić te ako roditelji odluče dovoditi i odvoditi djecu u školu, preporučuje se koliko je moguće da roditelji ili druge osobe u pratnji djeteta izbjegavaju ulaziti u ustanovu. Ispred ulaza u ustanovu, kod ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže međusobni razmak (1,5 m). Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji jednog djeteta vrtićke dobi uvijek je samo jedna odrasla osoba. Ako roditelji odluče da žele dovoditi učenika u školu, u pratnji učenika može biti također samo jedna odrasla osoba.

Postupanje djece po ulasku u vrtić ili školu. Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu.

Organizacija rada ustanova

Ulazak i dostava u vrtić ili školu. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva. Vikendom/blagdanom/radnim danom i poslijepodne vrata otvara dežurni djelatnik.

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dozvoljen iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su neophodne (što uključuje dosljednu provedbu preventivnih i protuepidemijskih mjera poput provjere vode za ljudsku potrošnju, zdravstvene ispravnosti hrane i sl.) uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i po potrebi nošenja zaštitne maske i zamjenske obuće.

Spremačice i čišćenje. Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi. Zadnja osoba koja izlazi iz vrtića je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Provjetravanje prostorija. Prostorije je obvezno provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece, i to u trajanju od najmanje pola sata ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svake smjene, a najmanje dvaput dnevno. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihovog odlaska.

Dezinfekcija mobitela. Svi zaposlenici obavezno moraju odmah po ulasku dezinficirati svoje mobitele.

Posebna radna obuća. Na samom ulazu u prostor smještaja treba osigurati zaseban prostor za obuvanje radne obuće svim zaposlenicima predškolskim ustanova. Svima ostalima koji ulaze u prostor ustanove treba osigurati korištenje zamjenske obuće ili dezinfekciju potplata (u školama se preporučuje da se organizira dezinfekcija potplata).

Maske za lice. Zaštitne maske odgajatelji koriste opcionalno (ali nisu obavezne) i to samo kod skrbi za dojenčad odnosno malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, jer se radi o dobnoj skupini u kojoj su učestale zarazne bolesti s povišenom temperaturom, kako bi se smanjila učestalost takvih zaraza, a time i moguća uznemirenost zbog možebitne sumnje na COVID-19.

Rukavice. Ne preporučuje se nošenje rukavica. Prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma

Dnevno mjerenje temperature. Svi djelatnici obavezni su mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao, te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine kako je navedeno u nastavku.

Kod dolaska i odlaska s posla, svim se djelatnicima preporučuje svakodnevno mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, kao i utvrđivanje da li imaju respiratornih simptoma ili znakove drugih zaraznih bolesti. Kod osobe s povišenom temperaturom izmjerenom beskontaktnim toplomjerom (37,2oC i veća, ovisno na specifikaciji beskontaktnog toplomjera) preporučuje se mjerenje temperature i standardnim toplomjerom pod pazuhom te se povišena temperatura utvrđuje na temelju takvog mjerenja.

Evidencijska knjiga. Vodi se evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma.

Postupanje  s  febrilnim  osobama,  odnosno  osobama  s  drugim  simptomima   zarazne   bolesti. temperaturom, respiratornim simptomima i drugim simptomima zarazne bolesti nije dozvoljeno raditi, brinuti se o djeci, niti dolaziti u prostor poslodavca odnosno ustanove, što je i inače nužno u radu ovakvih ustanova.

Zamjena i testiranje febrilnih djelatnika. Djelatnici s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim simptomima odmah napuštaju radna mjesta (prethodno o tome obavještavaju ravnatelja) ili javljaju telefonom ravnatelju da neće doći na posao, te se javljaju telefonom svom izabranom liječniku koji ih prema liječničkoj indikacijama upućuje na testiranje. Ravnatelj treba imati unaprijed organiziranu zamjenu za takav slučaj. Potrebno je testirati na SARS-CoV-2 djelatnike s povišenom tjelesnom temperaturom ili respiratornim simptomima sukladno procjeni liječnika.

Sumnja na COVID-19

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu. U slučaju sumnje na kontakt djelatnika sa zaraženim ili oboljelim od COVID-19 19 ili obavijesti epidemiologa o kontaktu s oboljelim ili drugog razloga za sumnju da se kod djelatnika radi o zarazi COVID-19, kod povišene tjelesne temperature i/ili respiratornih simptoma (kašalj i otežano disanje-kratak dah), djelatnik odmah:

  • telefonom obavještava ravnatelja,
  • telefonom obavještava izabranog liječnika obiteljske medicine radi dogovora o testiranju na SARS-CoV-2 te radi utvrđivanja potrebe za bolovanjem, te se
  • udaljava s radnog mjesta ili ne dolazi na posao.

Hitno telefonsko obavještavanje liječnika. Ravnatelj ustanove u dogovoru sa zdravstvenom voditeljicom vrtića o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava odmah telefonom nadležnog epidemiologa ako se radi o vrtiću, odnosno obavještava nadležnog školskog liječnika ako se radi o školi. Posebno žurno ravnatelj obavještava nadležnog epidemiologa/školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste skupine/učionice/zgrade i sl.) kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku.

Djeca

Bez maske. Djeca ne nose zaštitne maske.

Bolesna djeca. Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Dodirivanje lica. Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo. Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Didaktička oprema i igračke. U planiranju didaktičke opreme treba dati prednosti opremi glatkih, tvrdih površina koje se lako operu deterdžentom i vodom. Zabranjeno je više puta (više nego jednom) koristiti materijale kao što su kinetički pijesak, glina, kukuruz, riža i sl., te sve igračke koje se ne mogu oprati deterdžentom (deterdžent za suđe) i vodom te osušiti na zraku. Ako je ikako moguće potrebno je izložiti didaktičku opremu i igračke da se osuše na suncu. Prati i sušiti igračke potrebno je, ako je moguće, na kraju svakog radnog dana posebno za skupine djece koja su sukladno razvojnoj dobi sklona stavljati predmete u usta.

Tjelesne aktivnosti. Ne preporučuje se izvođenje nastave tjelesnog odgoja u zatvorenom prostoru.

Djeca s teškoćama

Djeca s teškoćama. Djeci s teškoćama treba omogućiti uključivanje u ustanove.

Podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika (PUN). Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška PUN-a moguće je uključiti u školu uz podršku PUN-a (PUN se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi). U odnosu na druge učenike i odrasle osobe u školi, PUN se pridržava svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provodi pojačanu osobnu higijenu, potiče na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomaže u održavanju higijene prostora. U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na PUN-a, PUN neće moći održavati distancu jer održavanjem distance on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020). Preporučuje se da PUN kod pomaganja učeniku nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta, ako je moguće, da koristi jednokratne rukavice.

Primjereni programi odgoja i obrazovanja, dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi uključujući posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje. Potiče se uključivanje djece s teškoćama u skladu s preporukama na sljedeći način:

  • u stacionarnom dijelu ustanove (djeca/korisnici smještaja) primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/2TmoLJa
  • u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima i drugim terapijskim postupcima primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/3g7HAcK
  • u primjerenom programu odgoja i obrazovanja primjenjuje se ove upute.

Ako je moguće, treba odvojiti djelatnike koji skrbe za djecu na smještaju u stacionarnom dijelu ustanove od onih koji skrbe za djecu u produženom stručnom postupku, rehabilitacijskim i terapijskim postupcima. Također se preporučuje da se odvoje djeca koja su na smještaju od djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove. Kod djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove preporučuje se, ako je moguće, da se osnuju barem donekle nepromijenjene grupe.

Završne preporuke

U slučaju nemogućnosti organizacije posla zbog većeg broja zaposlenika koji su u samoizolaciji, stožeri civilne zaštite (državni i lokalni) u koordinaciji s osnivačima mogu preraspodijeliti zaposlenike iz drugih odgojno-obrazovnih ustanova, kako bi se osigurala kontinuirana skrb za djecu.

Osigurava se kontinuirana nužna suradnja s osnivačem.

Za obaveze iz ovih uputa gdje je navedena pozicija ravnatelja, ravnatelj može zadužiti zdravstvenu voditeljicu – medicinsku sestru ili stručnog suradnika ustanove (izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod).

Svaki zadatak ravnatelj treba dodijeliti jednoj odgovornoj osobi koja o navedenom vodi dnevnu pisanu evidenciju kada je to moguće.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19: https://bit.ly/2VLkkt3 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: https://bit.ly/3d1WmiS

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/UNICEF_Upute_za_pranje_ruku.pdf


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Fani Fiamengo   datum: 20. 5. 2020.

OL SARCA ZA NAŠE STORE

NASTAVA ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD PONEDJELJKA 25.5.2020!

Dragi učenici, dragi roditelji,

obzirom da se u ponedjeljak, 25.05.2020. učenici od 1. do 4. razreda vraćaju u školske klupe  jer se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje uputa HZZJZ-a, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno iz kuće, obaviještavamo vas o našem planu organizacije nastave: 

 

  • Učenici su od ponedjeljka 25. 05. 2020. u školu dužni sobom ponijeti papuče, u koje će se presvući prije početka nastave.  
  • Učenici će doći u Školu nešto ranije (7.40 sati), kako bi se do početka nastave presvukli u papuče i oprali ruke. 
  • Učenici 1. i  2. razreda  doći će u školu u ponedjeljak u ljetnu nastavu , a učenici 3. i  4. razreda na drugi ulaz (sa sjevera) iIi ući u školski atrij.
  • Da se smanji mogućnost kontakata između skupina, nastava će se izvoditi tako što će učenici 1. razreda biti u učionici 1. razreda, učenici 2. razreda u učionici 3. razreda, učenici 3. razreda u učionici Povijesti (na 2. katu), a učenici 4. razreda u učionici Hrvatskog jezika (na 2. katu.) Učitelji dolaze k učenicima.  

Uz upute HZZJ-a koje su već objavljene ovdje, na našoj web stranici, i koje ste pročitali, razrednice razredne nastave će vas kontaktirati. Bit ćete obaviješteni i o novim modificiranim rasporedima sati zbog naše prilagodbe radu u ovakvoj situaciji.

Prvi sat prvog dana započet će uputama razrednice o ispravnom pranju ruku, potrebi održavanja fizičkog razmaka i o drugim važnim detaljima.

Učenici će u razredima sjediti svak u svojoj klupi, razmaknuti na potreban razmak prema Uputama HZZJZ-a.

Uz dužno poštovanje, još jednom napominjemo da svakog dana prije početka nastave mjerite tjelesnu temperaturu vašeg djeteta te da ga ne dovodite u školu ako ima simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha I okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili  ako imate saznanja o zarazi COVID-om 19.

Ako imate sami takve (gore navedene) simptome, ne dolazite u pratnji djeteta.

Prijevoz školskim autobusom će od ponedjeljka 25.05.2020. teći normalno za učenike razredne nastave školskim autobusom.

                                                                      Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Objavljeno 21.5.2020. u 17:10 sati

_______________________________________________________________

VAŽNO!!!

Dragi roditelji!

Zbog skorog povratka učenika razredne nastave u školu, molimo Vas da detaljno pročitate upute HZZJZ-a, kako bi uočili važne promjene u pristupu.

Srdačan pozdrav,

ravnateljica

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Zagreb, 20. svibnja 2020.

                UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA I RAZREDNU NASTAVU OD 1. DO 4. RAZREDA TE POSEBNE RAZREDNE ODJELE I RAD S DJECOM S TEŠKOĆAMA KOJA IMAJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Namjena

Ove upute namijenjene su za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi od 25. svibnja 2020.

Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.

Upoznavanje s uputama. Važno je da roditelji/skrbnici i djelatnici budu upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način Uprava obavještava roditelje o sljedećem:

  • da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
  • da ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.

Ne preporučuje se da se uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu vezano za ove upute. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

Temeljne odredbe

U svim objektima važno je provoditi i poštovati opće mjere sprječavanja širenja zaraze.

Fizičko udaljavanje. Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje (fizički razmak).

Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. Ipak, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi uslijed specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobi što su:

  • istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta),
  • znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu,
  • motorička nespretnost i nedoraslost,
  • potreba za kretanjem.

Higijena ruku. Važno je omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun, a jednako je efikasna voda svake temperature ako se koristi sapun. Pri pranju ruku pridržavajte se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem.

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u vrtić i školu te u školi na nekoliko lako dostupnih mjesta treba postaviti dozatore s dezinficijensom za dezinfekciju ruku školske djece i odraslih s uputom za korištenje. Djeca predškolske dobi ne dezinficiraju ruke nego ih češće peru sapunom i vodom, a i kod školske djece prednost ima pranje ruku.

Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Treba paziti na dostatnu količinu dezinficijensa za ruke te obavezno javiti nadređenom u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Organizacija rada s djecom. Boravak u vrtićima i školama preporučljivo je organizirati na sljedeći način:

  • uključivanje približno između 15 i 20 djece po odgojno-obrazovnoj skupini (što ne znači da je 20 djece maksimalan broj po skupini); kod većih skupina djece treba razmotriti mogućnost organiziranja rada u odgovarajućoj prostoriji veće površine kao i mogućnost razdvajanja djece u dvije skupine ili osnivanje nove skupine jer je neophodno omogućiti uključivanje sve djece; za pomoć u rješavanju specifičnih organizacijskih pitanja pojedinih okruženja, ustanova se treba javiti nadležnom Stožeru Civile zaštite,
  • koliko je moguće smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove,
  • svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji,
  • odgajatelj/nastavnik s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom,
  • krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji  (po mogućnosti razmak od približno   1,5 m) ali opet tako da sva djeca budu uključena u ustanovu.

Organizacija prostora. Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

  • prostorija što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svijetla),
  • prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine,
  • prostorija se može dobro provjetriti vanjskim zrakom,
  • prehranu je moguće organizirati u blagovaonici (preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, vidjeti na kraju dokumenta, uz naznaku da razmak između djece treba biti najveći moguć s obzirom na broj djece i veličinu blagovaonice; preporučuje se da se boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organizira po skupinama) ili je prehranu moguće organizirati u prostoriji u kojoj borave djeca na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije.
  • izbjegava se ulazak drugih osoba (primjerice zbog čišćenja, popravka ili donošenja hrane) u prostoriju sve dok djeca borave u njoj,
  • prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum; prolaz se organizira tako da u isto vrijeme prolaze djeca i odgajatelj/nastavnik iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da u prolazu ne dotiču površine ili predmete,
  • korištenje toaleta treba organizirati na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih grupa (primjerice, ako je toalet manje površine dijete može pričekati izvan toaleta da drugo dijete izađe); također je potrebno poticati djecu na redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta.

Djelatnici. Djelatnike s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) potrebno je, ako je moguće, rasporediti na što više aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugim osoba. U svim neizbježnim aktivnostima koje zahtijevaju češći kontakt s drugim osobama, neophodno je omogućiti fizičku distancu koliko to uvjeti omogućuju i nošenje maske. Za ostale djelatnike maska nije obavezna.

Ulazak i izlazak iz vrtića i škola

Ograničen ulazak u ustanove. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama (primjerice kazališne predstave, izvannastavne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati protok/dolazak što manjeg broja osoba, kako na ulazu u vrtić ili školu tako i u unutarnjim prostorima ustanove.

Dječja oprema. Učenike se savjetuje da pokušaju koliko je moguće i primjereno dobi ne dijeliti svoje stvari s drugim učenicama. Ako je to moguće organizirati, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu) kada dolazi po dijete. Odgajatelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgajatelj odlaže ruksak u vrtiću, te ruksak stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sati.

Ulazak u vrtiće i škole. U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovode djecu u vrtić te ako roditelji odluče dovoditi i odvoditi djecu u školu, preporučuje se koliko je moguće da roditelji ili druge osobe u pratnji djeteta izbjegavaju ulaziti u ustanovu. Ispred ulaza u ustanovu, kod ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže međusobni razmak (1,5 m). Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji jednog djeteta vrtićke dobi uvijek je samo jedna odrasla osoba. Ako roditelji odluče da žele dovoditi učenika u školu, u pratnji učenika može biti također samo jedna odrasla osoba.

Postupanje djece po ulasku u vrtić ili školu. Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu.

Organizacija rada ustanova

Ulazak i dostava u vrtić ili školu. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva. Vikendom/blagdanom/radnim danom i poslijepodne vrata otvara dežurni djelatnik.

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dozvoljen iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su neophodne (što uključuje dosljednu provedbu preventivnih i protuepidemijskih mjera poput provjere vode za ljudsku potrošnju, zdravstvene ispravnosti hrane i sl.) uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i po potrebi nošenja zaštitne maske i zamjenske obuće.

Spremačice i čišćenje. Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi. Zadnja osoba koja izlazi iz vrtića je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Provjetravanje prostorija. Prostorije je obvezno provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece, i to u trajanju od najmanje pola sata ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svake smjene, a najmanje dvaput dnevno. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihovog odlaska.

Dezinfekcija mobitela. Svi zaposlenici obavezno moraju odmah po ulasku dezinficirati svoje mobitele.

Posebna radna obuća. Na samom ulazu u prostor smještaja treba osigurati zaseban prostor za obuvanje radne obuće svim zaposlenicima predškolskim ustanova. Svima ostalima koji ulaze u prostor ustanove treba osigurati korištenje zamjenske obuće ili dezinfekciju potplata (u školama se preporučuje da se organizira dezinfekcija potplata).

Maske za lice. Zaštitne maske odgajatelji koriste opcionalno (ali nisu obavezne) i to samo kod skrbi za dojenčad odnosno malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, jer se radi o dobnoj skupini u kojoj su učestale zarazne bolesti s povišenom temperaturom, kako bi se smanjila učestalost takvih zaraza, a time i moguća uznemirenost zbog možebitne sumnje na COVID-19.

Rukavice. Ne preporučuje se nošenje rukavica. Prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma

Dnevno mjerenje temperature. Svi djelatnici obavezni su mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao, te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine kako je navedeno u nastavku.

Kod dolaska i odlaska s posla, svim se djelatnicima preporučuje svakodnevno mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, kao i utvrđivanje da li imaju respiratornih simptoma ili znakove drugih zaraznih bolesti. Kod osobe s povišenom temperaturom izmjerenom beskontaktnim toplomjerom (37,2oC i veća, ovisno na specifikaciji beskontaktnog toplomjera) preporučuje se mjerenje temperature i standardnim toplomjerom pod pazuhom te se povišena temperatura utvrđuje na temelju takvog mjerenja.

Evidencijska knjiga. Vodi se evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma.

Postupanje  s  febrilnim  osobama,  odnosno  osobama  s  drugim  simptomima   zarazne   bolesti. temperaturom, respiratornim simptomima i drugim simptomima zarazne bolesti nije dozvoljeno raditi, brinuti se o djeci, niti dolaziti u prostor poslodavca odnosno ustanove, što je i inače nužno u radu ovakvih ustanova.

Zamjena i testiranje febrilnih djelatnika. Djelatnici s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim simptomima odmah napuštaju radna mjesta (prethodno o tome obavještavaju ravnatelja) ili javljaju telefonom ravnatelju da neće doći na posao, te se javljaju telefonom svom izabranom liječniku koji ih prema liječničkoj indikacijama upućuje na testiranje. Ravnatelj treba imati unaprijed organiziranu zamjenu za takav slučaj. Potrebno je testirati na SARS-CoV-2 djelatnike s povišenom tjelesnom temperaturom ili respiratornim simptomima sukladno procjeni liječnika.

Sumnja na COVID-19

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu. U slučaju sumnje na kontakt djelatnika sa zaraženim ili oboljelim od COVID-19 19 ili obavijesti epidemiologa o kontaktu s oboljelim ili drugog razloga za sumnju da se kod djelatnika radi o zarazi COVID-19, kod povišene tjelesne temperature i/ili respiratornih simptoma (kašalj i otežano disanje-kratak dah), djelatnik odmah:

  • telefonom obavještava ravnatelja,
  • telefonom obavještava izabranog liječnika obiteljske medicine radi dogovora o testiranju na SARS-CoV-2 te radi utvrđivanja potrebe za bolovanjem, te se
  • udaljava s radnog mjesta ili ne dolazi na posao.

Hitno telefonsko obavještavanje liječnika. Ravnatelj ustanove u dogovoru sa zdravstvenom voditeljicom vrtića o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava odmah telefonom nadležnog epidemiologa ako se radi o vrtiću, odnosno obavještava nadležnog školskog liječnika ako se radi o školi. Posebno žurno ravnatelj obavještava nadležnog epidemiologa/školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste skupine/učionice/zgrade i sl.) kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku.

Djeca

Bez maske. Djeca ne nose zaštitne maske.

Bolesna djeca. Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Dodirivanje lica. Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo. Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Didaktička oprema i igračke. U planiranju didaktičke opreme treba dati prednosti opremi glatkih, tvrdih površina koje se lako operu deterdžentom i vodom. Zabranjeno je više puta (više nego jednom) koristiti materijale kao što su kinetički pijesak, glina, kukuruz, riža i sl., te sve igračke koje se ne mogu oprati deterdžentom (deterdžent za suđe) i vodom te osušiti na zraku. Ako je ikako moguće potrebno je izložiti didaktičku opremu i igračke da se osuše na suncu. Prati i sušiti igračke potrebno je, ako je moguće, na kraju svakog radnog dana posebno za skupine djece koja su sukladno razvojnoj dobi sklona stavljati predmete u usta.

Tjelesne aktivnosti. Ne preporučuje se izvođenje nastave tjelesnog odgoja u zatvorenom prostoru.

Djeca s teškoćama

Djeca s teškoćama. Djeci s teškoćama treba omogućiti uključivanje u ustanove.

Podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika (PUN). Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška PUN-a moguće je uključiti u školu uz podršku PUN-a (PUN se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi). U odnosu na druge učenike i odrasle osobe u školi, PUN se pridržava svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provodi pojačanu osobnu higijenu, potiče na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomaže u održavanju higijene prostora. U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na PUN-a, PUN neće moći održavati distancu jer održavanjem distance on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020). Preporučuje se da PUN kod pomaganja učeniku nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta, ako je moguće, da koristi jednokratne rukavice.

Primjereni programi odgoja i obrazovanja, dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi uključujući posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje. Potiče se uključivanje djece s teškoćama u skladu s preporukama na sljedeći način:

  • u stacionarnom dijelu ustanove (djeca/korisnici smještaja) primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/2TmoLJa
  • u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima i drugim terapijskim postupcima primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/3g7HAcK
  • u primjerenom programu odgoja i obrazovanja primjenjuje se ove upute.

Ako je moguće, treba odvojiti djelatnike koji skrbe za djecu na smještaju u stacionarnom dijelu ustanove od onih koji skrbe za djecu u produženom stručnom postupku, rehabilitacijskim i terapijskim postupcima. Također se preporučuje da se odvoje djeca koja su na smještaju od djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove. Kod djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove preporučuje se, ako je moguće, da se osnuju barem donekle nepromijenjene grupe.

Završne preporuke

U slučaju nemogućnosti organizacije posla zbog većeg broja zaposlenika koji su u samoizolaciji, stožeri civilne zaštite (državni i lokalni) u koordinaciji s osnivačima mogu preraspodijeliti zaposlenike iz drugih odgojno-obrazovnih ustanova, kako bi se osigurala kontinuirana skrb za djecu.

Osigurava se kontinuirana nužna suradnja s osnivačem.

Za obaveze iz ovih uputa gdje je navedena pozicija ravnatelja, ravnatelj može zadužiti zdravstvenu voditeljicu – medicinsku sestru ili stručnog suradnika ustanove (izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod).

Svaki zadatak ravnatelj treba dodijeliti jednoj odgovornoj osobi koja o navedenom vodi dnevnu pisanu evidenciju kada je to moguće.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19: https://bit.ly/2VLkkt3 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: https://bit.ly/3d1WmiS

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/UNICEF_Upute_za_pranje_ruku.pdf


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Fani Fiamengo   datum: 20. 5. 2020.

Vijesti

NASTAVA ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD PONEDJELJKA 25.5.2020!

Dragi učenici, dragi roditelji,

obzirom da se u ponedjeljak, 25.05.2020. učenici od 1. do 4. razreda vraćaju u školske klupe  jer se rad u školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje uputa HZZJZ-a, smatra jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće, odnosno iz kuće, obaviještavamo vas o našem planu organizacije nastave: 

 

  • Učenici su od ponedjeljka 25. 05. 2020. u školu dužni sobom ponijeti papuče, u koje će se presvući prije početka nastave.  
  • Učenici će doći u Školu nešto ranije (7.40 sati), kako bi se do početka nastave presvukli u papuče i oprali ruke. 
  • Učenici 1. i  2. razreda  doći će u školu u ponedjeljak u ljetnu nastavu , a učenici 3. i  4. razreda na drugi ulaz (sa sjevera) iIi ući u školski atrij.
  • Da se smanji mogućnost kontakata između skupina, nastava će se izvoditi tako što će učenici 1. razreda biti u učionici 1. razreda, učenici 2. razreda u učionici 3. razreda, učenici 3. razreda u učionici Povijesti (na 2. katu), a učenici 4. razreda u učionici Hrvatskog jezika (na 2. katu.) Učitelji dolaze k učenicima.  

Uz upute HZZJ-a koje su već objavljene ovdje, na našoj web stranici, i koje ste pročitali, razrednice razredne nastave će vas kontaktirati. Bit ćete obaviješteni i o novim modificiranim rasporedima sati zbog naše prilagodbe radu u ovakvoj situaciji.

Prvi sat prvog dana započet će uputama razrednice o ispravnom pranju ruku, potrebi održavanja fizičkog razmaka i o drugim važnim detaljima.

Učenici će u razredima sjediti svak u svojoj klupi, razmaknuti na potreban razmak prema Uputama HZZJZ-a.

Uz dužno poštovanje, još jednom napominjemo da svakog dana prije početka nastave mjerite tjelesnu temperaturu vašeg djeteta te da ga ne dovodite u školu ako ima simptome respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha I okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili  ako imate saznanja o zarazi COVID-om 19.

Ako imate sami takve (gore navedene) simptome, ne dolazite u pratnji djeteta.

Prijevoz školskim autobusom će od ponedjeljka 25.05.2020. teći normalno za učenike razredne nastave školskim autobusom.

                                                                      Ravnateljica OŠ VIS, Anela Borčić

Objavljeno 21.5.2020. u 17:10 sati

_______________________________________________________________

VAŽNO!!!

Dragi roditelji!

Zbog skorog povratka učenika razredne nastave u školu, molimo Vas da detaljno pročitate upute HZZJZ-a, kako bi uočili važne promjene u pristupu.

Srdačan pozdrav,

ravnateljica

 

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Zagreb, 20. svibnja 2020.

                UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE COVID-19

VEZANO ZA RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA I RAZREDNU NASTAVU OD 1. DO 4. RAZREDA TE POSEBNE RAZREDNE ODJELE I RAD S DJECOM S TEŠKOĆAMA KOJA IMAJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Namjena

Ove upute namijenjene su za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi od 25. svibnja 2020.

Rad u predškolskim ustanovama i školama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštovanje ovih uputa smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje sve djece u vrtiće i škole.

Upoznavanje s uputama. Važno je da roditelji/skrbnici i djelatnici budu upoznati s ovim uputama. Telefonom ili na drugi primjeren način Uprava obavještava roditelje o sljedećem:

  • da ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,
  • da ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.

Ne preporučuje se da se uzima izjava od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu vezano za ove upute. Roditeljima treba omogućiti naknadno uključivanje djeteta u vrtić i školu.

Temeljne odredbe

U svim objektima važno je provoditi i poštovati opće mjere sprječavanja širenja zaraze.

Fizičko udaljavanje. Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se osigura koliko je moguće socijalno distanciranje (fizički razmak).

Neophodno je poticati fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece. Ipak, treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi uslijed specifičnosti i potreba pojedinih odgojno obrazovnih procesa i njege djeteta te razvojnih značajki pojedinih dobi što su:

  • istraživanje prostora i predmeta koji okružuju dijete (u određenoj dobi stavljanje u usta ruku i predmeta),
  • znatiželja u odnosu na druge osobe/drugu djecu,
  • motorička nespretnost i nedoraslost,
  • potreba za kretanjem.

Higijena ruku. Važno je omogućiti redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun, a jednako je efikasna voda svake temperature ako se koristi sapun. Pri pranju ruku pridržavajte se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem.

Dezinfekcija ruku. Na ulazu u vrtić i školu te u školi na nekoliko lako dostupnih mjesta treba postaviti dozatore s dezinficijensom za dezinfekciju ruku školske djece i odraslih s uputom za korištenje. Djeca predškolske dobi ne dezinficiraju ruke nego ih češće peru sapunom i vodom, a i kod školske djece prednost ima pranje ruku.

Sredstvo za dezinfekciju treba u količini od 1 do 2 ml nanijeti na suhe i čiste dlanove (obično jedan potisak, ili prema uputama proizvođača).

Dlanove i područje između prstiju treba protrljati dok se ne osuše, a sredstvo nije potrebno isprati.

Treba paziti na dostatnu količinu dezinficijensa za ruke te obavezno javiti nadređenom u slučaju da je u dozatoru preostala manja količina sredstva za dezinfekciju kako bi se osigurao novi.

Organizacija rada s djecom. Boravak u vrtićima i školama preporučljivo je organizirati na sljedeći način:

  • uključivanje približno između 15 i 20 djece po odgojno-obrazovnoj skupini (što ne znači da je 20 djece maksimalan broj po skupini); kod većih skupina djece treba razmotriti mogućnost organiziranja rada u odgovarajućoj prostoriji veće površine kao i mogućnost razdvajanja djece u dvije skupine ili osnivanje nove skupine jer je neophodno omogućiti uključivanje sve djece; za pomoć u rješavanju specifičnih organizacijskih pitanja pojedinih okruženja, ustanova se treba javiti nadležnom Stožeru Civile zaštite,
  • koliko je moguće smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove,
  • svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj prostoriji,
  • odgajatelj/nastavnik s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom,
  • krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na što većoj udaljenosti u prostoriji  (po mogućnosti razmak od približno   1,5 m) ali opet tako da sva djeca budu uključena u ustanovu.

Organizacija prostora. Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

  • prostorija što veće površine i visine, prozračna i osunčana (odgovarajući izvor dnevnog svijetla),
  • prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine,
  • prostorija se može dobro provjetriti vanjskim zrakom,
  • prehranu je moguće organizirati u blagovaonici (preporučuje se pridržavanje preporuka za ugostiteljske objekte, vidjeti na kraju dokumenta, uz naznaku da razmak između djece treba biti najveći moguć s obzirom na broj djece i veličinu blagovaonice; preporučuje se da se boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama organizira po skupinama) ili je prehranu moguće organizirati u prostoriji u kojoj borave djeca na način da se hrana unaprijed podijeli u porcije.
  • izbjegava se ulazak drugih osoba (primjerice zbog čišćenja, popravka ili donošenja hrane) u prostoriju sve dok djeca borave u njoj,
  • prolazak kroz zajedničke prostorije treba skratiti na minimum; prolaz se organizira tako da u isto vrijeme prolaze djeca i odgajatelj/nastavnik iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da u prolazu ne dotiču površine ili predmete,
  • korištenje toaleta treba organizirati na način da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće od djece iz drugih odgojno-obrazovnih grupa (primjerice, ako je toalet manje površine dijete može pričekati izvan toaleta da drugo dijete izađe); također je potrebno poticati djecu na redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom nakon korištenja toaleta.

Djelatnici. Djelatnike s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) potrebno je, ako je moguće, rasporediti na što više aktivnosti koje ne zahtijevaju učestali kontakt s drugim osoba. U svim neizbježnim aktivnostima koje zahtijevaju češći kontakt s drugim osobama, neophodno je omogućiti fizičku distancu koliko to uvjeti omogućuju i nošenje maske. Za ostale djelatnike maska nije obavezna.

Ulazak i izlazak iz vrtića i škola

Ograničen ulazak u ustanove. Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama (primjerice kazališne predstave, izvannastavne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati protok/dolazak što manjeg broja osoba, kako na ulazu u vrtić ili školu tako i u unutarnjim prostorima ustanove.

Dječja oprema. Učenike se savjetuje da pokušaju koliko je moguće i primjereno dobi ne dijeliti svoje stvari s drugim učenicama. Ako je to moguće organizirati, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu) kada dolazi po dijete. Odgajatelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgajatelj odlaže ruksak u vrtiću, te ruksak stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sati.

Ulazak u vrtiće i škole. U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovode djecu u vrtić te ako roditelji odluče dovoditi i odvoditi djecu u školu, preporučuje se koliko je moguće da roditelji ili druge osobe u pratnji djeteta izbjegavaju ulaziti u ustanovu. Ispred ulaza u ustanovu, kod ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže međusobni razmak (1,5 m). Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji jednog djeteta vrtićke dobi uvijek je samo jedna odrasla osoba. Ako roditelji odluče da žele dovoditi učenika u školu, u pratnji učenika može biti također samo jedna odrasla osoba.

Postupanje djece po ulasku u vrtić ili školu. Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu.

Organizacija rada ustanova

Ulazak i dostava u vrtić ili školu. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom tijekom radnog vremena i dežurstva. Vikendom/blagdanom/radnim danom i poslijepodne vrata otvara dežurni djelatnik.

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dozvoljen iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su neophodne (što uključuje dosljednu provedbu preventivnih i protuepidemijskih mjera poput provjere vode za ljudsku potrošnju, zdravstvene ispravnosti hrane i sl.) uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i po potrebi nošenja zaštitne maske i zamjenske obuće.

Spremačice i čišćenje. Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi. Zadnja osoba koja izlazi iz vrtića je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Provjetravanje prostorija. Prostorije je obvezno provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece, i to u trajanju od najmanje pola sata ili, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor.

Čišćenje prostora. Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba neophodno je dezinficirati na početku i na kraju svake smjene, a najmanje dvaput dnevno. Izbjegavajte korištenje klimatizacijskih i ventilacijskih uređaja.

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihovog odlaska.

Dezinfekcija mobitela. Svi zaposlenici obavezno moraju odmah po ulasku dezinficirati svoje mobitele.

Posebna radna obuća. Na samom ulazu u prostor smještaja treba osigurati zaseban prostor za obuvanje radne obuće svim zaposlenicima predškolskim ustanova. Svima ostalima koji ulaze u prostor ustanove treba osigurati korištenje zamjenske obuće ili dezinfekciju potplata (u školama se preporučuje da se organizira dezinfekcija potplata).

Maske za lice. Zaštitne maske odgajatelji koriste opcionalno (ali nisu obavezne) i to samo kod skrbi za dojenčad odnosno malu djecu kod koje je potrebna njega koja zahtijeva bliski kontakt, jer se radi o dobnoj skupini u kojoj su učestale zarazne bolesti s povišenom temperaturom, kako bi se smanjila učestalost takvih zaraza, a time i moguća uznemirenost zbog možebitne sumnje na COVID-19.

Rukavice. Ne preporučuje se nošenje rukavica. Prednost se daje učestalom pranju i dezinficiranju ruku.

Mjerenje temperature i praćenje pojave simptoma

Dnevno mjerenje temperature. Svi djelatnici obavezni su mjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao, te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine kako je navedeno u nastavku.

Kod dolaska i odlaska s posla, svim se djelatnicima preporučuje svakodnevno mjerenje tjelesne temperature beskontaktnim toplomjerom, kao i utvrđivanje da li imaju respiratornih simptoma ili znakove drugih zaraznih bolesti. Kod osobe s povišenom temperaturom izmjerenom beskontaktnim toplomjerom (37,2oC i veća, ovisno na specifikaciji beskontaktnog toplomjera) preporučuje se mjerenje temperature i standardnim toplomjerom pod pazuhom te se povišena temperatura utvrđuje na temelju takvog mjerenja.

Evidencijska knjiga. Vodi se evidencija o vrijednostima izmjerene tjelesne temperature i eventualnom postojanju respiratornih simptoma.

Postupanje  s  febrilnim  osobama,  odnosno  osobama  s  drugim  simptomima   zarazne   bolesti. temperaturom, respiratornim simptomima i drugim simptomima zarazne bolesti nije dozvoljeno raditi, brinuti se o djeci, niti dolaziti u prostor poslodavca odnosno ustanove, što je i inače nužno u radu ovakvih ustanova.

Zamjena i testiranje febrilnih djelatnika. Djelatnici s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim simptomima odmah napuštaju radna mjesta (prethodno o tome obavještavaju ravnatelja) ili javljaju telefonom ravnatelju da neće doći na posao, te se javljaju telefonom svom izabranom liječniku koji ih prema liječničkoj indikacijama upućuje na testiranje. Ravnatelj treba imati unaprijed organiziranu zamjenu za takav slučaj. Potrebno je testirati na SARS-CoV-2 djelatnike s povišenom tjelesnom temperaturom ili respiratornim simptomima sukladno procjeni liječnika.

Sumnja na COVID-19

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu. U slučaju sumnje na kontakt djelatnika sa zaraženim ili oboljelim od COVID-19 19 ili obavijesti epidemiologa o kontaktu s oboljelim ili drugog razloga za sumnju da se kod djelatnika radi o zarazi COVID-19, kod povišene tjelesne temperature i/ili respiratornih simptoma (kašalj i otežano disanje-kratak dah), djelatnik odmah:

  • telefonom obavještava ravnatelja,
  • telefonom obavještava izabranog liječnika obiteljske medicine radi dogovora o testiranju na SARS-CoV-2 te radi utvrđivanja potrebe za bolovanjem, te se
  • udaljava s radnog mjesta ili ne dolazi na posao.

Hitno telefonsko obavještavanje liječnika. Ravnatelj ustanove u dogovoru sa zdravstvenom voditeljicom vrtića o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava odmah telefonom nadležnog epidemiologa ako se radi o vrtiću, odnosno obavještava nadležnog školskog liječnika ako se radi o školi. Posebno žurno ravnatelj obavještava nadležnog epidemiologa/školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (dva i više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste skupine/učionice/zgrade i sl.) kao što se to radi i u slučaju drugih zaraznih bolesti koje se obavezno prijavljuju u Hrvatskoj, a prema Listi zaraznih bolesti čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Hrvatsku.

Djeca

Bez maske. Djeca ne nose zaštitne maske.

Bolesna djeca. Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.

Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgajatelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete.

Dodirivanje lica. Djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.

Kihanje i kašljanje. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.

Pribor za jelo. Izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim osobama.

Didaktička oprema i igračke. U planiranju didaktičke opreme treba dati prednosti opremi glatkih, tvrdih površina koje se lako operu deterdžentom i vodom. Zabranjeno je više puta (više nego jednom) koristiti materijale kao što su kinetički pijesak, glina, kukuruz, riža i sl., te sve igračke koje se ne mogu oprati deterdžentom (deterdžent za suđe) i vodom te osušiti na zraku. Ako je ikako moguće potrebno je izložiti didaktičku opremu i igračke da se osuše na suncu. Prati i sušiti igračke potrebno je, ako je moguće, na kraju svakog radnog dana posebno za skupine djece koja su sukladno razvojnoj dobi sklona stavljati predmete u usta.

Tjelesne aktivnosti. Ne preporučuje se izvođenje nastave tjelesnog odgoja u zatvorenom prostoru.

Djeca s teškoćama

Djeca s teškoćama. Djeci s teškoćama treba omogućiti uključivanje u ustanove.

Podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika (PUN). Djecu kojoj je prethodno osigurana podrška PUN-a moguće je uključiti u školu uz podršku PUN-a (PUN se tada ubraja u ukupan broj osoba u grupi). U odnosu na druge učenike i odrasle osobe u školi, PUN se pridržava svih pravila fizičke udaljenosti, dosljedno provodi pojačanu osobnu higijenu, potiče na pojačanu higijenu i fizički razmak sve učenike te pomaže u održavanju higijene prostora. U odnosu na dijete kojemu je osigurano pravo na PUN-a, PUN neće moći održavati distancu jer održavanjem distance on ne bi bio u mogućnosti izvršavati sve poslove sukladno Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima (NN 102/2018, 22/2020). Preporučuje se da PUN kod pomaganja učeniku nosi kiruršku masku, a kod pomaganja učeniku pri korištenju toaleta, ako je moguće, da koristi jednokratne rukavice.

Primjereni programi odgoja i obrazovanja, dodatni odgojno-obrazovni i rehabilitacijski programi uključujući posebne razredne odjele i centre za odgoj i obrazovanje. Potiče se uključivanje djece s teškoćama u skladu s preporukama na sljedeći način:

  • u stacionarnom dijelu ustanove (djeca/korisnici smještaja) primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/2TmoLJa
  • u dodatnim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim programima i drugim terapijskim postupcima primjenjuju se sljedeće upute: https://bit.ly/3g7HAcK
  • u primjerenom programu odgoja i obrazovanja primjenjuje se ove upute.

Ako je moguće, treba odvojiti djelatnike koji skrbe za djecu na smještaju u stacionarnom dijelu ustanove od onih koji skrbe za djecu u produženom stručnom postupku, rehabilitacijskim i terapijskim postupcima. Također se preporučuje da se odvoje djeca koja su na smještaju od djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove. Kod djece koja dnevno ili povremeno dolaze u ustanove preporučuje se, ako je moguće, da se osnuju barem donekle nepromijenjene grupe.

Završne preporuke

U slučaju nemogućnosti organizacije posla zbog većeg broja zaposlenika koji su u samoizolaciji, stožeri civilne zaštite (državni i lokalni) u koordinaciji s osnivačima mogu preraspodijeliti zaposlenike iz drugih odgojno-obrazovnih ustanova, kako bi se osigurala kontinuirana skrb za djecu.

Osigurava se kontinuirana nužna suradnja s osnivačem.

Za obaveze iz ovih uputa gdje je navedena pozicija ravnatelja, ravnatelj može zadužiti zdravstvenu voditeljicu – medicinsku sestru ili stručnog suradnika ustanove (izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod).

Svaki zadatak ravnatelj treba dodijeliti jednoj odgovornoj osobi koja o navedenom vodi dnevnu pisanu evidenciju kada je to moguće.

Ove će se upute prilagođavati aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Upute za čišćenje i dezinfekciju

Bez oboljelih od COVID-19: https://bit.ly/2VLkkt3 

Osobe pod sumnjom ili oboljele od COVID-19: https://bit.ly/3d1WmiS

Sve što trebate znati o pranju ruku za zaštitu od koronavirusa (COVID-19) - UNICEF https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/UNICEF_Upute_za_pranje_ruku.pdf


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Fani Fiamengo   datum: 20. 5. 2020.

Školski jelovnik

carolynnyoe | Funny gif, Cute gif, Animated emoticons

Klikni sliku za jelovnik.


Tražilica

Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Minecraft

Minecraft - sat kodiranja


 


Korisni linkovi
Zakon o obrazovanju

Facebook stranica kn...

UČENIČKA ZADRUGA ''I...

Hrabri telefon

Za roditelje

Otočki portal

Carnetov portal za š...

Ustanove


Forum

Brojač posjeta
Ispis statistike od 14. 1. 2012.

Ukupno: 77664
Ovaj mjesec: 206
Ovaj tjedan: 98
Danas: 12




preskoči na navigaciju