Obilježavanje Dana ružičastih majica započelo je u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi, samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Dan ružičastih majica ove godine obilježavamo 24. veljače, na simboličan način želimo skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama.
Vršnjačko nasilje je isticanje moći agresijom. Može imati dugoročne negativne učinke, pa je važno reći nasilnicima da rade pogrešno. Takva iskustva mogu dovesti do depresije, anksioznosti i niskoga samopoštovanja. Nasilje se događa na mnogo načina, ali neki uobičajeni oblici vršnjačkog nasilja su verbalni (zadirkivanje), fizički, društveni (širenje glasina)…
Internetsko nasilje (cyberbullying) koristi društvene medije kako bi zaprijetio, osramotio ili naštetio ugledu osobe. Iako se ne događa „uživo“, može biti jednako stresno i bolno, jer žrtva može u bilo kojemu trenutku ponovno pogledati objavu, poruku ili već nešto drugo. Jednom kada postavimo objavu ili neku sliku, osoba na koju se to odnosi prolazi jedan oblik nasilja svaki put kada dođe u kontakt s tom slikom ili komentarom. To je nasilje koje se ponavlja svaki put kada neko pogleda tu sliku ili je komentira.
O vršnjačkom nasilju možemo čuti puno iskustava. Osobe su obično zadirkivane zbog toga što se ponašaju ili izgledaju drukčije od onog što društvo smatra „prihvatljivim“. Susrela sam se sa puno ljudi koji su bili zadirkivani zbog izgleda te bi zbog tog bili nazivani pogrdnim imenima. Smatram da je to nepotrebno i bezrazložno. Takva osoba može razviti mnoge nesigurnosti koje će ju pratiti kroz cijeli život. Moramo razmišljati o svojim riječima i hoće li one naštetiti drugoj osobi. Svi imamo svoja mišljenja, ali ponekad ih je bolje zadržati za sebe.
Rješenja za nasilje nisu jednostavna. Ona uključuju cijelu školsku zajednicu – učenike, obitelji, učitelje – u stvaranju kulture poštovanja. Promatrači, ili oni koji vide nasilje, mogu napraviti veliku razliku kada interveniraju u ime nekoga tko je žrtva nasilja.
Svi moramo biti svjesni toga da mi kao pojedinci nemamo pravo suprotstavljati se drugima bez valjanih razloga. Izgled, boja kože, vjera, stil odijevanja itd., sigurno nisu razlozi. Umjesto toga, trebamo prihvaćati takve osobe i pokazati im prijateljstvo, ljubaznost i srdačnost. Zbog toga je važno suprotstaviti se bilo kojoj vrsti mržnje ili predrasude kako bi se vršnjačkom nasilju stalo na kraj.
Mirna Anđelić, 1. e razred