preskoči na sadržaj

Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca Vinkovci

Login
e-Dnevnik

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 14. 11. 2012.

Ukupno: 807931
Ovaj mjesec: 1600
Ovaj tjedan: 885
Danas: 52
Anketa
Koje zanimanje biste odabrali prilikom upisa u našu školu?







Raspored sati

Priloženi dokumenti:
Raspored za ucenike od 28.10.pdf

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mentalno zdravlje – Ok je ne biti ok!
Autor: Elvira Macan, 3. 3. 2023.

Stručna suradnica, pedagoginja Mia Leko, održala je u četvrtak, 2. ožujka 2023. godine predavanje za nastavnike na temu mentalnog zdravlja pod nazivom „Ok je ne biti ok!“.

Kao i fizičko zdravlje, svi imamo mentalno zdravlje o kojemu se moramo brinuti te je ono neizostavan i neizmjerno važan dio sveukupnog zdravlja pojedinca. Definira se kao stanje blagostanja u kojemu pojedinac ostvaruje vlastite potencijale, nosi se s normalnim životnim stresovima, produktivno radi i u mogućnosti je doprinijeti svojoj zajednici. Dobro mentalno zdravlje omogućuje pojedincu da se odupre životnim poteškoćama i pomaže u smanjenju rizika za razvoj mentalnih poremećaja.


Prvi znakovi smetnji i problema mentalnoga zdravlja najčešće se javljaju već u doba djetinjstva i adolescencije, a ako isti ne dobiju potrebnu pažnju i tretman mogu imati značajan utjecaj na daljnji život. Istraživanja pokazuju da je zdravstvena pismenost odraslih u području mentalnog zdravlja značajna odrednica u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih jer pospješuje sposobnost ranog prepoznavanja, pravovremeno i primjereno djelovanje, destigmatizaciju i povećava spremnost na pružanje prve pomoći i podrške. Nastavnici su kroz predavanje upoznati s različitim mogućim uzrocima narušenog mentalnog zdravlja, kako prepoznati znakove narušenog mentalnog zdravlja, te koje tehnike i aktivnosti možemo primijeniti kako bismo aktivno radili na očuvanju i poboljšanju mentalnog zdravlja.

Depresija i anksioznost poznati su kao najčešći poremećaji raspoloženja i često se javljaju među adolescentima. Depresija se često veže uz suicid jer osobe koje pate od depresije 12 puta češće izvršavaju suicid. Iz tog razloga, nastavnici su upoznati i sa znakovima anksioznosti i depresije, ali i sa rizičnim faktorima vezanima uz suicid te znakovima upozorenja na koje je potrebno obratiti pozornost. Na mentalno zdravlje pojedinca negativno utječu i različiti krizni događaji poput gubitka voljene osobe, razvoda roditelja, bolesti, prirodnih katastrofa, i sl. Tada se javljaju razne emocionalne, mentalne, fizičke i ponašajne reakcije koje utječu na funkcioniranje ljudi. Zbog toga je važno znati na koji način pomoći mladima da se osjećaju bolje, ali i na koji način razgovarati s njima kako bi im pružili potporu.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju