Srednja škola Mate Balote Poreč

Non scholae, sed vitae discimus.

« Ožujak 2024 »

Intervju s učenikom Petrom Brajkovićem, brončanim na Prirodoslovnoj olimpijadi mladih u Tajlandu
Autor: Krešimir Bronić, 19. 12. 2023.

Učenik Srednje škole Mate Balote u Poreču, Petar Brajković (od rujna pohađa 1. razred opće gimnazije), nedavno se vratio s Tajlanda, gdje je u ekipi s još petero vršnjaka predstavljao Hrvatsku na ovogodišnjoj međunarodnoj Prirodoslovnoj olimpijadi mladih u Bangkoku. Natjecanje je trajalo od 1. do 10. prosinca, a osim teoretskih zadataka iz područja kemije, fizike i biologije, provjeravala se i vještina izvođenja laboratorijskih vježbi. Iako je na ovogodišnjoj Olimpijadi snage odmjeravalo čak 55 zemalja svijeta, četvero je domaćih natjecatelja uspjelo osvojiti brončanu medalju, među njima i naš Petar. Čestitamo! Uputili smo mu nekolicinu znatiželjnih pitanja, ne bi li nam otkrio kako je doživio, ne samo svoj izuzetan uspjeh, već i putovanje u daleku zemlju.

Dobar ti dan Petre! Prije svega, čestitke na osvojenoj bronci! Kako se osjećaš nakon povratka u Hrvatsku, u svoju školu, jesi li se stigao odmoriti?

Hvala! Mislim da sam se stigao odmoriti, no kako smo mi tamo bili u Bangkoku, u plus sedam vremenskoj zoni, a ovdje kod nas je plus jedan, jetlag je bio plus šest pa se evo još uvijek privikavam.

Možeš li nam reći gdje si boravio u Tajlandu i kojom prigodom?

Boravio sam u Bangkoku, gdje se održavala Prirodoslovna olimpiajda mladih, na svjetskoj razini.
U kojim si se sve elementima tj. predmetnim područjima natjecao?
Natjecao sam se iz fizike, kemije i biologije. A tu je bio i taj laboratorijski rad koji se odnosi na te spomenute predmete i kombiniran je.

Kako si se pripremao za tako opsežno natjecanje?
Pripremao sam se prvo za testiranje, koje je bilo u devetom mjesecu, a nakon testiranja još sam se dalje pripremao do 12. mjeseca, do polaska u Bangkok. Većinom sam rješavao po starijim testovima, i onda bih teme koji mi nisu toliko bile jasne proučavao dalje na internetu te im se vraćao u starijim testovima.

Jesi li osim interneta koristio i kakvu fizičku građu tj. literaturu?

Istraživao sam, ali su nam i mentori s PMF-a dosta pomogli, držali su za nas i online predavanja koja smo pratili.

S obzirom da je to značajna količina predmeta, od čega su se sastojale laboratorijske vježbe, praktični dio rada?
Praktični dio bili su predmeti: Biologija, Fizika i Kemija. Podijelili smo se unutar tima, ja sam bio zadužen za Biologiju. Dali su nam na raspolaganje mikroskop, stabljiku te žilet i nekoliko kemikalija za korištenje.

Proučavali ste stanični svijet, zapisivali pojedine analize?

Najprije smo mikroskopirali dva uzorka iste stanice, koji su bili u otopini dvije različite tvari. Nakon toga smo ih proučavali, zapisali dijelove stanice te ju detaljno nacrtali.

Možeš li nam opisati smještaj u Bangkoku, čujem da niste smjeli imati mobitel, čak ni izlaziti van iz kompleksa u kojem ste boravili, kako si doživio tu promjenu?
Očekivao sam tu promjenu jer su nam ju prethodno najavili, ali smještaj je uglavnom bio dobar. Bili smo u hotelu pet zvjezdica. Jedini problem je bio što u početku nismo mogli koristiti ni mobitel, a ni bazene. Ali kasnije su nam dopustili  barem bazene.

Što te se osobito dojmilo u Tajlandu, a što ti je najviše falilo iz vanjskoga svijeta u tih 10 dana tamo?
Mi smo išli na te tri eksurzije van hotela i mislim da me se više dojmila ta klima nego same građevine u Tajlandu.

Tamo si nosio kratku, ljetnu odjeću?

Da, tamo je bilo dosta toplo.

A što ti je najviše falilo, u tih deset dana?

Kontakt s mojim prijateljima i obitelji.

Jeste li imali dovoljno vremena za sebe, slobodno istraživanje po kompleksu u kojem ste boravili?
Da, imali smo jedan dio koji je sadržavao teretanu, biljar, bazen. Tamo smo provodili dosta vremena i s drugim zemljama svijeta.

Da se nadovežem na to, jesi li upoznao i neke nove prijatelje, iz kojih zemalja su dolazili ostali natjecatelji?

Da, družio sam se s dosta država, najviše Zimbabve, Cipar, upoznali smo Kolumbijce, Brazilce, i tako.

Jeste li ostali u kontaktu, još se čujete?

Da, napravili smo grupu u kojoj su skoro svi natjecatelji i dalje, tamo se čujemo.
Sad kada si se vratio natrag u Hrvatsku, natrag u našu školu, što bi poručio svojim vršnjacima, prijateljima, koji će se možda upravo zbog tvoje avanture u Tajlandu poželjeti baviti prirodoslovnim predmetima, ili jednostavno vole putovati. Što je po tebi najviše potrebno?
Za bavljenje znanošću mislim da tu treba najviše rada uložiti kako biste dobili to znanje, ali tu treba i motivacije za taj rad. Za samo putovanje samo treba volje i želje.

Hvala ti Petre, na tvojem vremenu, i sretno dalje, u školovanju i životu! Mnogo novih putovanja i uspješnih istraživanja ti želimo!

Hvala vama!

Intervju: Ivan Čupić