preskoči na sadržaj

Osnovna škola Josip Pupačić Omiš

Login
KALENDAR
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


VIRTUALNE UČIONICE

HUMANITARNA AKCIJA

Arhiva dokumenata
TJEDAN JOSIPA PUPAČIĆA

 

 



GLOBE program

Meteorološka postaja OŠ Josip Pupačić - Omiš
                                                             


                                                           

Meteorološka postaja PŠ Kučiće

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 12. 2011.

Ukupno: 1278449
Ovaj mjesec: 4305
Danas: 98
 

eTwinning je zajednica škola u Europi


eTwinning sastavni je dio Europske školske obrazovne platforme (ESEP) namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima (učitelji, ravnatelji, knjižničari...) koji rade u školama i dječjim vrtićima europskih država sudionica. Članovi mogu komunicirati, surađivati, razvijati projekte, razmjenjivati znanja i iskustva zajedno sa kolegama i učenicima u sigurnom virtualnom okruženju te postati dijelom najzanimljivije obrazovne zajednice u Europi.

U okviru eTwinninga učitelji organiziraju i provode aktivnosti na licu mjesta i putem interneta s učenicima zajedno s kolegama iz zemalja sudionica u programu Erasmus+. Bave se suradničkim projektima uz potporu okruženja Twinspace. Nacionalne službe za podršku odgovorne su za potvrđivanje registracija korisnika koji žele postati eTwinneri, čime platforma ostaje sigurna, pružanje potpore i usmjeravanje te prepoznavanje rada učitelja s pomoću nacionalnih i europskih oznaka kvalitete.

Što nudi platforma eTwinning?

  • Sobe su mikrogrupe koje eTwinnerima omogućuju sudjelovanje u videokonferencijama te pristup forumu i arhivi datoteka.
  • eTwinningove grupe virtualna su mjesta na kojima se sastaju eTwinneri i razgovaraju o određenim temama, predmetima ili ostalim interesima. Rad istaknutih grupa koordinira Središnja služba za podršku, a moderiraju ih iskusni eTwinneri (vidi više ovdje).
  • eTwinningovi projekti uključuju aktivnosti vezane uz različite teme i ključne kompetencije koje uključuju dva ili više učitelja i njihove učenike. Svaki projekt ima svoj TwinSpace, odnosno besplatnu i sigurnu platformu koja je dostupna samo ostalim članovima eTwinninga koji sudjeluju u projektu, odabranim gostima i odabranim učenicima
  • Kratki mrežni tečajevi su intenzivni i zabavni te učitelje uvode u neku temu, potiču stvaranje novih ideja i pomažu im da razviju svoje vještine.
  • MOOC-evi (masovni otvoreni online tečajevi) traju od 4 do 6 tjedana i zahtijevaju od 12 do 25 sati učenja u tom razdoblju. Sudionici mogu provoditi aktivnosti kada im odgovora tijekom trajanja tečaja. Nakon uspješnog završetka polaznici dobivaju certifikate.
  • Mrežni seminari su jednosatni sastanci koji se prenose uživo i na kojima učitelju imaju priliku naučiti nešto o mnogim temama i raspravljati i njima.

 

U OŠ Josip Pupačić  10. studenog 2020. održana je stručna edukacija u trajanju od 4 sata o prednostima, mogućnostima i dobrobiti korištenja eTwinninga. Stručnu edukaciju za dvadeset odgojno-obrazovnih djelatnika naše škole održala je eTwinning ambasadorica Julijana Novaković.

Učitelji su kroz stručno vođenje stekli znanja i vještine:

  • Obrazovne mogućnosti na eTwinningu i registracija novih djelatnika
  • Sigurno okruženje i način rada na TwinSpaceu
  • Kako pokrenuti projekt na eTwinningu
  • Digitalni alati koji se mogu koristiti u projektnim aktivnostima - vježba


                                                       E - Safety

Internet je izvrstan alat koji je sad već dio našeg svakodnevnog života. Sigurnost na internetu zahtijeva ne samo promicanje pozitivne upotrebe interneta i digitalnih aplikacija, već i prepoznavanje, prevenciju i upravljanje mogućim načinima njihove zlouporabe.

KAKO OSTATI SIGURAN NA INTERNETU

  • Nikad ne otkrivaj osobne informacije na internetu, bilo na društvenim mrežama, chatu, blogovima ili osobnim web stranicama.
  • Nikad nikome, osim roditeljima, ne otkrivaj svoju lozinku, čak ni prijateljima.
  • Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku, nemoj odgovoriti.
  • Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  • Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje netko koga ne poznaješ ili netko za koga već znaš da je zlostavljač.
  • Ne stavljaj na internet ništa što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda ili ostali ljudi, čak ni u e-mailu. Sve fotografije trajno ostaju na internetu, čak i kada ih obišeš.
  • Ne šalji poruke kad si ljut. Prije nego što klikneš „Pošalji” zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  • Pomozi djeci koju na taj način zlostavljaju tako da ne prikrivaš nasilje i da odmah obavijestiš odrasle.
  • I na internetu poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnom životu.

ŠKOLSKI DOKUMENTI

1. Pravilnik o korištenju računala i ostale informatičke opreme u školi - Pravilnik o koristenju racunala u skoli.doc

 

 

e- KODEKS 

Slika na kojoj se prikazuje tekstOpis je automatski generiran

 
2. Digitalni alati u nastavi - digitalna zrelost škole
 

U OŠ "Josip Pupačić" redovito se provodi Preventivni program Sigurnosti na internetu i prevencije elektroničkog nasilja kroz edukativna predavanja i tematske radionice namijenjene učenicima od 1.do 8. razreda i roditeljima. Svake godine obilježava se Dan Sigurnijeg Interneta u svrhu razvijanja digitalne, informacijske i medijske pismenosti kao ključnih vještina za 21. stoljeće.

 

DSI 2023.

Učenici i učitelji OŠ Josip Pupačić  i ove godine obilježili su DSI 2023. kako bi unaprijedili i prezentirali znanja i vještine o sigurnijem korištenju i pravilima ponašanja na internetu. U održanim radionicama učenici su koristili edukativne materijale CSI i udruge Suradnici u učenju, sudjelovali su u nagradnim kvizovima, anketama, potrazi za sigurnijim internetom, te digitalnim igrama koje su sami osmislili i odigrali suradničkim radom u timovima. Posebnu pažnju posvetili smo kritičkom razmišljanju o novim trendovima i online izazovima koji se šire na društvenim mrežama. Učenici su iznosili svoja iskustva i razmišljanja kroz tri zadatka: uzroci upuštanja u izazove, opasnostima i posljedicama sudjelovanja u izazovima i na kraju zajednički donijeli pravila kako reagirati kada se susretnu s neprimjerenim i opasnim  izazovima te koji su pozitivni primjeri online okruženja (digitalne i medijske komepetncije, umreženost i podrška, dostupnost informacija, obrazovne mogućnosti kroz eTwinning i sl.).  

Učitelji su sudjelovali u online webinaru „Koja je cijena jednog lajka“ u organizaciji CSI i suradnika te su imali prilike educirati se o pozitivnim i negativnim stranama interneta: Internet - kao najpopularnije sredstvo komunikacije i informiranja, te dio svakodnevnice života djece i mladih koji su, nažalost, često izloženi neprimjerenim sadržajima. Uloga učitelja je upoznati i informirati učenike o pravilima ponašanja i sigurnom korištenju interneta te mogućim problemima i opasnostima kojima mogu biti izloženi.

Više pogledajte na sljedećoj poveznici: DSI2023 - pdf

 

 

NAGRAĐENI "EKO DETEKTIVI" U POTRAZI ZA BOLJIM I SIGURNIJIM INTERNETOM - 8.veljače 2022.

Povodom Dana sigurnijeg interneta 8. veljače 2022., učenici 6.d razreda OŠ Josip Pupačić, Omiš i članovi školske skupine „Eko detektivi“ i voditeljice Sanje Pešić  organizirali su više aktivnosti s ciljem promicanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta i općenito digitalnih tehnologija. Izvore za pripremanje i provođenje aktivnosti pronašli su u obrazovnim sadržajima  na mrežnim stranicama udruge „Suradnici u učenju“ i partnera te  portala Medijska pismenost.

Kako bi razvili svijest o opasnostima te što sigurnije koristili digitalne sadržaje na internetu, učenici su krenuli u „potragu“ otkrivajući vlastiti „digitalni trag“ na internetu. Kritički su promišljali o sadržajima koji su dostupni na internetu, o društvenim mrežama i aplikacijama kojima se koriste, koje sadržaje najčešće pretražuju na internetu, koliko vremena dnevno provode na internetu. Kroz zanimljivu radionicu upoznali su posljedice nepromišljenog i neprimjerenog objavljivanja sadržaja na internetu (poruke, videa, fotografije..), uzroke i posljedice vršnjačkog nasilja te predložili učinkovite mjere sprječavanja elektroničkog nasilja i vršnjačke potpore žrtvama nasilja. 

Potraga se nastavila za primjerima primjerenog, odgovornog i sigurnog korištenja interneta. Upoznali su važnost i primjere sigurnih lozinki, pravila privatnosti i uvjete poštivanja/korištenja autorskih prava, kako sigurno pretraživati na internetu, razlikovati istinite i lažne informacije te pravila ponašanja i kulture komunikacije na internetu.  Svoje zaključke i zapažanja učenici su predstavili izradom plakata i digitalnog kviza na temu Sigurnosti na internetu. Digitalnom kvizu možete pristupiti OVDJE.

Svoju  potragu za boljim i sigurnijim internetom, učenici su završili sudjelovanjem u online izazovu „Potraga za boljim internetom 2022.“ u organizaciji udruge Suradnici u učenju.

U Potrazi za boljim i sigurnijim internetom sudjelovalo je 2471 učenika iz osnovnih i srednjih školaa među 73  nagrađena učenika koji su ostvarili  maksimalni rezultat nalaze se i učenici 6.d razreda naše škole: Marieta Hrstić, Mate Tafra, Jakov Škarica, Marko Škarica, Filip Zovko, Roko Radevenjić, Lovre Tudor i Filip Brzović. Više informacija o sadržaju Potrage i nagradama možete pogledati OVDJE.

DAN SIGURNIJEG INTERNETA  2021.

Klikom na slike možete vidjeti kako učenici planiraju, osmišljavaju i provode radionice na temu e-Sigurnosti te na koji način razvijaju IKT vještine i jačaju kompetencije digitalne pismenosti.

 

 

">

DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2020.

Naša škola sudjelovala je u obilježavanju međunarodnog Dana sigurnijeg interneta 11. veljače 2020. godine s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima, djecom i roditeljima. U našoj školi sudjelovalo je ukupno 275 učenika i 11 učitelja. 

Razredi koji su sudjelovali: 1.b, 3.a, 4.bcdef, 5.e,  6.abcd,  7.cde, 8.abcd. i njihovi učitelji/učiteljice razredne nastave Maja Zečić, Martina Milina, Ana Borović Pupačić, Marina Fistanić, Ivana Rubić i Simona Jurjević; učiteljice engleskog jezika Jagoda Čudić Zrnić i Kamenka Klarić; vjeroučiteljica Sanja Pešić, učitelj geografije  Ivica Štrbac  i učiteljica informatike Zdenka Vukasović. Za sve učenike bile su organizirane edukativne radionice i prezentacije vezano uz teme: sigurnost na internetu, zaštita privatnosti i podataka, pravila ponašanja i komunikacije putem interneta, pozitivne i negativne strane interneta, elektroničko nasilje i mjere zaštite, „digitalni otisak“, digitalna i medijska pismenost - ključne vještine za 21.stoljeće, medijska pismenost-što je to?-utjecaj medija i reklama na naš život, dezinformacije-razlikovanje pravih i lažnih informacija na internetu, opasnosti na internetu i kako se zaštiti.
                                                                                              priredila: Sanja Pešić

razred brojučenika   aktivnosti
1.a
1.b
10
10
likovni radovi
3.a 24 sudjelovanje u digitalnom kvizu znanja putem aplikacije u organizaciji CSI, likovni radovi i plakati
4. b  20 sudjelovanje u digitalnom kvizu znanja putem aplikacije i u društvenoj igri u organizaciji CSI
4.c  15 sudjelovanje u kvizu znanja u aplikaciji "Safety net-bitka za sigurnost"
4. f  20 izrada plakata i likovni radovi
4.de
8.c
26
20
sudjelovanje u webinaru kojeg je organizirala Industrijska strojarska škola, u suradnji s Gimnazijom Vukovar, povodom obilježavanja međunarodnog Dana sigurnijeg interneta, kahoot kviz znanja
5.e
6.abcd  8. ac
20
55
43
izrada plakata
7.ce 10 oblikovanje bookmarka (poruke o pravilima ponašanja na internetu)
8.abcd 40

sudjelovanje u kvizu znanja "Safety net-bitka za sigurnost" i "Koliko znam o sigurnosti na internetu i mobitelu" (CSI)
izrada video sadržaja:
- Ne)nasilje na internetu 
POVEZNICA
- Sigurniji internet POVEZNICA

Radionica za roditelje 8.c razreda (18 roditelja)- „Zajedno za bolji internet“, prezentacija u kojoj su roditelji mogli provjeriti svoje znanje i vještine za sigurnije korištenje interneta i saznati kako pomoći svojoj djeci u zaštiti od opasnosti na internetu i elektroničkom nasilju.

fotografije s održanih aktivnosti možete pogledati OVDJE


Željeli smo svoja stečena znanja, vještine i stavove zajedno podijeliti s drugima te smo na portalu e-Twinning organizirali događanje „ Safe Internet Day“ gdje smo događanja iz naše škole podijelili s drugim vršnjacima i kolegama diljem Europe te ih pozvali da nam se pridruže u obilježavanju.

 

 

Priloženi dokumenti:
Digitalni alati u nastavi.docx

preskoči na navigaciju