Spomenik je postavila Gradska četvrt Prag 6 na poticaj Hrvatsko-češkog društva iz Zagreba koje je još 2006. pokrenulo akciju da Tesla dobije spomen-obilježje u Pragu gdje je od 1879. do 1880. studirao filozofiju na Filozofskom fakultetu Karlovog sveučilišta.
- Nikola Tesla je u Hrvatskoj pojam za genijalnog čovjeka i služi kao trajan uzor i primjer - rekao je gradonačelnik Milan Bandić koji je nazočio inauguraciji.
Spomenik češkog kipara Stefana Milkova i arhitekta Jirija Trojana, visok 2,5, a dug 4 metra postavljen je u ulici Nikole Tesle i kao simbol znanstvenikova rada prikazuje svijetleću kuglu i stilizirano električno pražnjenje.
To je prvi Teslin spomenik podignut izvan njegove domovine u čijem je postavljanju kao partner sudjelovala i hrvatska strana, a na svečanosti je istaknuto da se radi o najvećem spomeniku Nikoli Tesli na svijetu.
O povezanosti Tesle sa Zagrebom govori da je 1892. održao predavanje o korištenju izmjenične struje, a 1896. bio izabran počasnim članom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te 1926. počasnim doktorom zagrebačkog sveučilišta, podsjetio je Bandić.
Čehe je pak pozvao da ljeti osim Jadrana posjete i Zagreb te Teslin rodni Smiljan i Plitvička jezera.
Spomenik Nikoli Tesli četvrto je spomen-obilježje podignuto u proteklih šest godina u Pragu u čast istaknutim hrvatskim studentima na poticaj ili uz sudjelovanje Hrvatsko-češkog društva, rekao je predsjednik Hrvatsko-češkog društva Marijan Lipovac.
Svoje poprsje, rad hrvatskog kipara Ivana Antolčića, u zgradi Visoke kemijsko-tehnološke škole 2008. je dobio kemičar i nobelovac Vladimir Prelog, 2011. u dvorištu Nacionalne knjižnice Klementinum postavljeno je poprsje geofizičara Andrije Mohorovičića, rad češkog kipara Martina Zeta, a iste je godine, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, postavljena i spomen-ploča u crkvi svetog Norberta u spomen na političara Stjepana Radića koji se ondje vjenčao s Pražankom Marijom Dvorakovom.
Godine 2014. navršava se 130 godina otkako je Nikola Tesla iz Hrvatske otišao u Ameriku, rekao je Lipovac istaknuvši da "Tesla nije bio samo građanin Hrvatske i Amerike, nego prije svega građanin svijeta, velik u svom znanstvenom geniju, ali i u svojoj ljudskoj skromnosti i jednostavnosti. U njegovoj domovini Hrvatskoj smo s punim pravom ponosni na njega".
Tesla je filozofiju u Pragu studirao tek jedan semestar, a istodobno je pohađao vježbe iz eksperimentalne fizike kod poznatog češkog fizičara Karela Domalipa.
U brzojavu poslanom 1935. rektoru Češkog visokog tehničkog učilišta (ČVUT) i gradonačelniku Praga Karelu Baxi, čija supruga je bila Opatijka Amelija Jurković, Tesla je napisao - Još uvijek imam drage uspomene na vaš prekrasan grad, a nadahnuće koje sam ondje dobio još i sad mi je korisno u mom radu. Moje poštovanje prema divnom narodu Čehoslovačke, tom lučonoši civilizacije, ne može se izraziti riječima. Najtoplije se nadam da će i dalje biti uspješan - .
Tesla je 1936. izabran počasnim doktorom praškog ČVUT-a, kao i Visoke tehničke škole u Brnu, a 1937. čehoslovački predsjednik Edvard Beneš dodijelio mu je najviše državno odlikovanje, Red Bijelog lava.
Teslino ime nosi i nekoliko tvornica električnih uređaja u Češkoj, a u gradu Pardubice postoji i nekoliko sportskih klubova s imenom Tesla.