preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Tražilica

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 6. 2010.

Ukupno: 1244317
Danas: 109
Vijesti

Izvanučionička nastava u Goethe Institutu

Zainteresirani učenici 8.b sudjelovali su 11. studenog na likovno-jezičnoj radionici u Goethe Institutu. Radionica je bila na temu „Bauhaus – škola za arhitekturu i primijenjenu umjetnost“ čiju 100. obljetnicu osnutka obilježavamo ove godine. Bauhaus je škola koja je postala jedan od najznačajnijih obrazovnih eksperimenata s velikim utjecajem ne samo u području umjetnosti, arhitekture i dizajna, nego i u obrazovanju te svakodnevnom životu modernoga čovjeka.

Propitivali smo početke Bauhausa i njegovo današnje značenje. Učenici su i sami istraživali Bauhaus uz pomoć iPada i knjiga, izrađivali su kolaže i crtali zgrade Bauhausa.

Radionica je bila djelomično na njemačkom, a djelomično na hrvatskom jeziku. Učenici su bili u pratnji profesorica Gabrijele Dominović i Željke Šprljan Piskač.

U nastavku možete pročitati nešto više o ovoj utjecajnoj školi odnosno pokretu.


S osnutkom "Državnog Bauhausa" u Weimaru 1919. godine nastala je jedna od najranijih i najvažnijih visokih škola za umjetnost i dizajn.

Obrazovanje u Bauhausu, osnovanom pod vodstvom arhitekta Waltera Gropiusa, trebalo je spojiti umjetnost i umjetnički obrt. Cilj škole bio je pružiti obrazovanje novom tipu umjetnika koji bi bio sposoban povezati proizvode u području dizajna i arhitekture, pogodne za masovnu proizvodnju.

Studenti Bauhausa stjecali su temeljna znanja na pripremnom tečaju, nakon čega su nastavljali obrazovanje u jednoj od radionica koje su bile organizirane prema vrstama materijala, kao što su metal, tekstil, staklo i sl. Pripremni tečaj imao je ključnu ulogu u obrazovanju studenata, i na tečaju su razvijali znanja o materijalima, formama i bojama. Pristup u nastavi najbolje oslikavaju riječi Josefa Albersa kojima je započinjao pripremni tečaj „Želimo da zaboravite sve što ste dosad naučili – osim obrta.“  Bauhaus je u potpunosti poticao slobodu stvaranja.

U Bauhausu su podučavali i učili arhitekti i arhitektice, likovni umjetnici i umjetnice, obrtnici i obrtnice, znanstvenici i znanstvenice, pedagozi i pedagoginje te plesači i plesačice iz cijeloga svijeta. Jednako heterogeni bili su i njihovi motivi i gledišta na umjetničku produkciju.

Gotovo nijedan drugi pokret nije do te mjere utjecao na umjetnost i arhitekturu moderne kao Bauhaus.

Bauhaus je utjecao i na hrvatsku umjetnost, arhitekturu i dizajn te je na određen način u međuratnom razdoblju bio jedan od nastavaka avangardne tradicije. U javnosti zapravo i nije poznato da je čak troje studenata iz Hrvatske studiralo na Bauhausu (Otti Berger, Ivana Tomljenović Meller, Gustav Bohutinsky).

Bauhaus je i danas gotovo zamjenski pojam za modernu, a njegove vrijednosti koje nam ostaju su sloboda ekperimentiranja, kreativnost, funkcionalnost u oblikovanju i prije svega pokušaj promatranja svijeta koji nas okružuje na drugačiji način.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Željka Šprljan Piskač   datum: 13. 11. 2019.

Mentalno zdravlje grada Zagreba


 


Logo škole


 


Jelovnik

Školski liječnik


Školska liječnica:

dr. Ljiljana Josipović.

Ordinacija se nalazi na adresi Aleja Lipa 1H, tel: 01/2917-711.

Radno vrijeme:

  • parni datumi - prijepodne,
  • neparni datumi - poslijepodne. 

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju