preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Srpanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji

Tražilica

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 6. 2010.

Ukupno: 1244317
Danas: 109
Vijesti

Upoznajmo neprijatelja - što biologija kaže o virusu?

Dragi moji,

neki dan nam je naš profesor geografije Marijan Biruš objasnio sve o potresima. Mene malo umirio svojim objašnjenjem, a vas?

Danas vam donosim tekst naše profesorice kemije i biologije Jelene Samac o virusima. Kaže naša profesorica Jelena da za sada u borbi sa virusom sve dobro činimo i da samo tako nastavimo. Kaže još da ste vi, djeca, sigurni i da trebamo paziti najviše na naše djedove i bake. Uostalom, pročitajte sami pod opširnije.

Primam pitanja, prijedloge, komentare... marija.mikulic1@skole.hr

Zdravi bili!

 

 


Dragi učenici,

već treći tjedan družimo se preko malih ekrana. Usavršavamo se koristiti tehnologiju, učimo se komunicirati, a da nismo u našim učionicama. Neki su se od vas veselili ovakvom tipu komunikacije. Jeste li i dalje takvog mišljenja?

Kina, Wuhan, prosinac 2019. Mjesto i vrijeme gdje započinje ova priča. Mjesecima smo slušali o borbi tamošnjih vlasti s nečim što je oko nevidljivo, a uzrokuje bolest. Slušali smo o brojevima zaraženih osoba, broju izliječenih osoba i, nažalost, o broju umrlih. O gradnji novih bolnica, karanteni, zaštitnim maskama, higijeni. Možda smo mislili da je Kina daleko, a onda su krenule vijesti iz Italije i 25. veljače imali smo i mi prvi slučaj zaraze bolesti COVID-19  čiji je uzročnik virus SARS-CoV-2 ili koronavirus.

Za viruse smo svi čuli. Znamo da možemo imati virozu koja npr. uzrokuje prehladu ili gripu. Riječ je o zaraznim česticama na granici nežive i žive prirode. Oni nemaju stanične dijelove poput jezgre, mitohondrija, ribosoma ili sl. Mogu preživjeti jedino ako dospiju u živi organizam, biljni ili životinjski/ ljudski. Možemo ih vidjeti tek elektronskim mikroskopom.  Lijek za borbu protiv virusnih bolesti uglavnom ne postoji.

Najučinkovitija zaštita jest cjepivo te određene mjere prevencije npr. poput onih koje nama savjetuju o zaštiti od koronavirusa (često pati ruke, kašljati i kihati u maramicu ili lakat i sl).

Virus koji je uzrokovao trenutnu pandemiju u svijeta otkriven je u Kini 2019, a riječ je o novom soju koronavirusa koji prije nije bio otkriven kod ljudi. Koronavirusi cirkuliraju među životinjama, a neki mogu prijeći na ljude. Jednom kad takav virus prijeđe na čovjeka može se prenositi među ljudima. Početni izvor zaraze ovog soja virusa najvjerojatnije je životinja iz reda šišmiša.

 Već zasigurno znate da ovaj virus uzrokuje kod ljudi simptome poput gripe. Povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj, otežano disanje, bolove u mišićima i umor. U težim slučajevima javlja se teška upala pluća, sepsa pa i smrt. Čini se, prema studiji iz Kine, da je bolest u djece relativno rijetka, tek 2 % mlađih od 18 godina obolijeva. Tako da, draga djeco, za vas se ne bojimo. U rizičnoj su skupini starije osobe i osobe s kroničnim bolestima (srčane bolesti, dijabetes, bolesti dišnih puteva, maligne bolesti). Prema dosadašnjim analizama slučajeva te službenim podacima infekcija COVID-19 u oko 80% slučajeva uzrokuje blagu bolest (bez pneumonije ili blagu upalu pluća) i većina oboljelih se oporavlja, 14% ima težu bolest, a 6% ima teški oblik bolesti.

Vodeći dužnosnici u našoj državi odlučili su da je najbolja mjera zaštite i suzbijanja ove bolesti naša izoliranost jer cijepivo, kojim bismo se mogli zaštiti, još ne postoji.

Savjeti su da se moramo družiti u manjim grupama,

  • ne prilaziti teško bolesnim osobama jer su oni najugroženiji,
  • voditi brigu o higijeni (pranje ruku),
  • suzdržavati se od rukovanja i zagrljaja
  • moramo razgovarati iz određe udaljenosti jer se virus prenosi kapljičnim putem pri kašljanju i kihanju (svugdje su ovješeni natpisi o razmaku 2 m),
  • knjižnice, dućani, muzeji su zatvoreni,
  • ne smijemo odlaziti u parkove,
  • izletišta pa čak u drugi grad bez propusnice.

Ove mjere propisane su za dobrobit sviju nas, a ponajprije starijih osoba i onih teško bolesnih. Ne želimo da nam se dogodi situacija kao u državama u kojima je velik broj osoba izgubio bitku sa životom.

Što se više budemo držali propisanih pravila, veća je vjerojatnost da će se ova situacija prije završiti  i da ćemo na taj način uspjeti spasiti nečiji život.

 

Kad sve ovo pišem razmišljam o i radujem se danu kad ćemo se ponovno vidjeti, ali u našoj učionici i u našoj školi.  A do tada ja ću uživati u krugu svoje uže obitelji i njima se svakodnevno veseliti. Gledajmo ovu situaciju kao izazov jer to ona zaista jest. 

Želim vam svima da ostanete zdravi i pronađete ono što vas posebno veseli. A do tada…vidimo se online!

 

Prof. Jelena Samac

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marija Mikulić   datum: 1. 4. 2020.

Mentalno zdravlje grada Zagreba


 


Logo škole


 


Jelovnik

Školski liječnik


Školska liječnica:

dr. Ljiljana Josipović.

Ordinacija se nalazi na adresi Aleja Lipa 1H, tel: 01/2917-711.

Radno vrijeme:

  • parni datumi - prijepodne,
  • neparni datumi - poslijepodne. 

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju