U kazalištu s Gulliverom
Učenici 6.- ih razreda posjetili su Kazalište Žar ptica gdje su pogledali predstavu Gulliver, nastalu prema istoimenom romanu Jonathana Swifta.
Pročitajte neke njihove dojmove.
Najzanimljiviji mi je bio Gulliverov dolazak na otok Liliputanaca. Glumci su bili maksimalno koncentrirani i trudili su nam na najbolji način dočarati priču o Gulliveru. Razmišljao sam koliko scenografi moraju imati mašte i volje da postave ovakvu scenu. Kostimi su me također zadivili. Svidjeli su mi se i Liliputanci koji su Gulliveru dali priliku i upoznali ga premda su ga se bojali. Svima bih preporučio ovu predstavu jer je stvarno poučna – uči nas prihvatiti drugačije i strano jer smo mi zapravo svi isti.
Vid Peša, 6.c
Predstava govori o divu Gulliveru i patuljcima Liliputancima. Liliputanci nisu bili sretni kada je div Gulliver došao na njihov otok. Prvo su ga htjeli vratiti u more, ali je jedan Liliputanac predložio da ga bolje upoznaju i pruže mu priliku. Pokušali su i stvarno ga prihvatili. Skrojili su odijelo po njegovoj mjeri, učili ga njihov jezik i pravila ponašanja koja su mu detaljno objasnili rečenicom koju su stalno isticali: „Tako se to kod nas radi!“ U predstavi su mi se najviše svidjeli kostimi, a i glumci su bili fantastični. Bilo je i smiješnih dijelova, na primjer kada su Liliputanci objašnjavali koliko sve imaju izraza za jaje, a najsmješniji izraz je bio D jaje! Preporučujem da svi pogledate ovu predstavu jer ima važnu poruku: nije bitno jesmo li veliki ili mali, dajmo drugima priliku i prihvatimo ih!
Ivanka Ivanović, 6.c
Gulliver je čovjek koji je brodom krenuo od Engleske prema Indiji i pritom doživio brodolom. Našao se na otoku Liliputh kojeg nema na zemljopisnim kartama i čiji mali stanovnici imaju neobičan jezik, često koriste geste i imaju različita imena za iste stvari. Zavezali su Gullivera smatrajući ga prijetnjom (zbog njegove veličine), pregledali ga, a njegov prsten koristili za igru umjesto hula-hoopa. S vremenom su Liliputanci prihvatili Gullivera i upoznali ga sa svojim običajima, jezikom i ritualima. Scenografija je izvrsno funkcionirala, a i kostimografija. Liliputanci su bili u različitim crvenim kostimima, a Gulliver u mornarskom odijelu. Kada su Gulliver i Liliputanci istovremeno bili na sceni, Liliputanci su morali glumiti na koljenima kako bi prikazali odnos veličina. Glumci su pokazali iznimnu nadarenost u prikazivanju tih malih, smiješnih čovječuljaka. Ova predstava nas uči da veličina nije važna i da ne sudimo knjigu po koricama!
Klara Židak, 6.b
Gulliver je bio liječnik na brodu. Pojavio se na sceni obučen u mornarsko odijelo i krenuo pričati svoju priču o susretu s Liliputancima. Oni su imali kostime na crveno-crne pruge, crvene kape i tenisice. Stalno su se natjecali u neobičnim sportskim igrama. Liliputanci su bili neobični, mali ljudi koji su često govorili bljak, plazili jezik, proizvodili čudne zvukove, koristili neobične geste rukama tijekom razgovora. Gulliver je bio u potpunosti drugačiji od njih, no ipak su ga na kraju prihvatili u svoje društvo. Ova predstava mi se svidjela jer pokazuje kako smo svi različiti, ali ljude se gleda po unutarnjim osobinama, a ne po vanjskom izgledu!
Laura Đurišević, 6.b
Upisi u 1. razred OŠ Vjenceslava
Novaka u školskoj godini 2024./2025.
Zamolba za upis izvan upisnog
područja
Suglasnot za upotrebu osobnih
podataka
Anketa za izbornu nastavu:
Ispis iz OŠ Vjenceslava Novaka
Aktivnosti u školskoj knjižnici
i izvan nje!
Radno vrijeme školske knjižnice
ponedjeljak, srijeda, petak
9:00 - 15:00
utorak, četvrtak
11:00 - 17:00
Fond školske knjižnice možete pretražiti
i online na poveznici.