Terenska nastava- Park znanosti, Oroslavje
U četvrtak, 17.10.2019. učenici 3. razreda u pratnji učiteljice Kristine Pavlović, Danijele Šantek i Renate Pintar zajedno s učenicima viših razreda uključenih u školski Science club u pratnji prof. Maje Fatute posjetili su Park znanosti. Detalje ove zanimljive terenske nastave možete saznati u osvrtu učenika petog razreda Marka Tatarovića.
„U četvrtak nakon svečanosti Dana kruha krenuli smo prema Oroslavju u Park znanosti. Vozili smo se oko sat vremena. Učiteljica nam je objasnila da je sve što ćemo vidjeti povezano sa znanostima, najviše fizikom i matematikom i tako je bilo. Prvo smo pogledali spravu koja izgleda kao dva velika tanjura s plavim krugom ispred svakog. Tanjuri su udaljeni 5 metara. Sprava se koristi tako da jedan čovjek nasloni uho na jedan krug, a drugi čovjek šapće u drugi krug. Iznenada čovjek koji osluškuje čuje što drugi šapće iako su udaljeni 5 metara.
Zatim smo pogledali spravu koja izgleda kao puno nasumično poslaganih cijevi, ali zapravo to nisu. Kada bi štapom udarili u svaku cijev čuli bi melodiju Ode radosti.
Nakon toga smo došli na mjesto gdje su ogledala poslagana kao trakice. Kada bi dva čovjeka stala jedan nasuprot drugome izgledalo bi kao da su spojeni u jednu sliku. Zatim smo vidjeli iluziju ogledala koja je činila da izgleda kao da je lice izobličeno.
Zatim smo vidjeli mini tobogan za loptice. Ustvari smo vidjeli tri tobogana za tri loptice. Tobogani su bili različitog oblika pa je bilo zabavno gledati utrku loptica.
Vidjeli smo i maraton kotača, ali ovaj put su kotači bili različitog izgleda i iste mase. Oba su imala zalijepljene loptice, ali jednom su loptice skupljene, a jednom raširene. Onaj sa skupljenim brže sekretao, a onaj s raširenim se duže kretao.
Zatim smo vidjeli rotirajuću sliku iluzije od koje nam se sve vrtilo, ali zanimljivo je to da kada isti događaj snimite mobitelom iluzija nestaje i izgleda kao da se sporo vrti.
Zatim smo igrali igru u četvero. Imali smo veliku tablicu s rupama. Igrači su držali uže povezano s krugom o kojem je loptica. Na vrhu tablice je bio krug u koji trebamo ubaciti lopticu, a da nam ne padne u neku drugu rupu. Krug je bio povezan s dva užeta i svaki igrač je držao jedan. Sada, sigurno se pitate što su radili druga dva igrača. Stvar je u tome da oni koji su držali uže nisu smjeli gledati ploču s rupama i druga dva su gledali umjesto njih i govorili im moraju li povući ili opustiti uže.
Vidjeli smo i Newtonovo njihalo i uočili kako kuglice međusobno pokreću jedna drugu.
Zatim smo vidjeli krug sa crtežima koji kada se zavrti izgleda kao da se crtež kreće. To je bila zadnja stvar koju smo tamo vidjeli. U Parku znanosti naučili smo da znanost može bit jako zabavna.
Upisi u 1. razred OŠ Vjenceslava
Novaka u školskoj godini 2024./2025.
Zamolba za upis izvan upisnog
područja
Suglasnot za upotrebu osobnih
podataka
Anketa za izbornu nastavu:
Ispis iz OŠ Vjenceslava Novaka
Aktivnosti u školskoj knjižnici
i izvan nje!
Radno vrijeme školske knjižnice
ponedjeljak, srijeda, petak
9:00 - 15:00
utorak, četvrtak
11:00 - 17:00
Fond školske knjižnice možete pretražiti
i online na poveznici.