preskoči na sadržaj

Hotelijersko-turistička škola

Login

Školske obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Stručno usavršavanje u Austriji
Autor: Ksenija Beljan, 30. 3. 2016.

Zajednica UTŠ RH i Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih organizirali su za ravnatelje i nastavnike strukovnih predmeta stručno usavršavanje u Beču u vremenu od 14-18.3.2016. kod nazivom: Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim škola, a u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada.


Partneri su bili: Ugostiteljska škola Judenplatz, Grand hotel Bristol, hotel Marriot, hotel Imperial, hotel Intercontinental, Hotelijerska škola u Semmeringu, hotel Panhans, Stukovna škola Waldegg NO.

Ishodi učenja: sudionici, predstavnici škola u obrazovnom sektoru Turizam i ugostiteljstvo upoznali su organizacijski ustroj škola u Republici Austriji, nove tehnologije, radili na suradničkom radu.

Na put je krenulo 70 nastavnika i ravnatelja, te viši savjetnik za sektor turizam i ugostiteljstvo iz ASOO 14.3. u ranim jutarnjim satima, a dolazak u Beč uslijedio je u poslijepodnevnim satima. Smješteni smo bili u izvrsnom hostelu Wien Brigittenau. Nakon smještaja u sobe organizator je predstavio četverodnevni program u Beču.

Iduća tri dana stručni učitelji kuharstva, slastičarstva, posluživanja te nastavnici turističke skupine predmeta posjetili su u manjim grupama najpoznatije hotele u Beču, sa 5 i 6 zvjezdica. Svatko je prema afinitetu posjetio odjele koji su njihovo područje, upoznali se s tehnologijom rada, organizacijskim procesom te novostima u svijetu ugostiteljstva i hotelijerstva, imali priliku porazgovarati s djelatnicima, zahtjevima koje pred njih stavlja današnji gost, ali i mogućnosti koje pružaju učenicima kod organizacije i provođenja stručne prakse.

Osim hotela uslijedili su posjeti: Ugostiteljskoj školi u Beču, Turističkoj školi u Kremsu. Ono što je tako različito a što su svi sudionici pozdravili je nošenje školskih uniformi koje sami kupuju (odijelo, košulja i kravata za učenike te kostim sa suknjom ili hlačama za učenice), te papuča u prostorima škole. Učenici su u školi u vremenu od 8-15 ili 16 sati s pauzom za ručak. Norma nastavnika bez obzira na predmet koji predaju je 20 sati.

Učenici pohađaju programe u trajanju od 3 godine za kuhara, konobara i slastičara, a 3+2 za turističke djelatnike. Učenici u ovom sustavu u trećoj godini školovanja imaju mogućnost odabira slijedećih usmjerenja: hotelski menadžment, događajni menadžment, te međunarodne komunikacije. Stručnu praksu izvode u hotelima i to tijekom godine te 2 mjeseca preko ljeta ( nakon prve godine u sali, nakon druge u kuhinji, te nakon treće prema usmjerenju kojeg su upisali. Učenicima se nude strani jezici: engleski, francuski, španjolski, ruski i kineski od kojih su tri obavezna. Na ulazu u školu je recepcija, učenici iz daljih krajeva imaju mogućnost smještaja u učeničkom domu u kojem imaju na raspolaganju: mini kuhinju, knjižnicu, salu za fitnes, glazbenu dvoranu, dvoranu za biljar, prostore za dnevni boravak s televizorima, te raznim društvenim igrama.

Škola je opremljena za 22 stoljeće, o čemu mi možemo samo sanjati, društvo je prepoznalo važnost obrazovanja danas jer bez toga nema ni dobrog gospodarstvenika sutra. Svaki razred u školi ima tvrtku koja sponzorira njihov rad, njihovo ime stoji na ulazu u razred. Sva tehnička pomagala koja možete zamisliti naći ćete u toj školi.

Hotelijerska škola u Semmeringu najstarija je u Republici Austriji i u svom sastavu ima hotel koji je izgrađen davne 1887 (dakle 3 godine je mlađi od našeg najstarijeg hotela Kvarner). Kako se radi o skijališnom mjestu sezona im je od studenog do travnja, a u ostale mjesece organiziraju seminare, kongrese, i druge događaje jer se radi o hotelu s cjelogodišnjem poslovanju. Hotel ima bazen što je dodatna pogodnost za dolaske gostiju tijekom cijele godine.

Posjet strukovnoj školi za vinogradarstvo u Eisenstadtu bilo je posebno iskustvo. Imali smo priliku vidjeti proces proizvodnje vina, imali prezentaciju rada škole, koja uz školovanje kadrova za rad u vinskoj industriji školuju učenike za rad u ekološkim uvjetima u vinogradima i poljoprivrednim zemljištima. Sve što škola, tj.učenici proizvedu iskoristi se: dio u školskoj kantini, a dio se prodaje lokalnom stanovništvu. Imaju puno prakse, npr.tijekom druge godine uče kako popraviti i izraditi bačve za vino.U školi nas je posjetila županica gospođa Verena Dunst, imali smo priliku za druženje s njom a sve je popraćeno medijski.

Na poziv Hrvatskog kulturnog centra sudjelovali smo na otvaranju izložbe hrvatskog slikara Vladimira Medanića kojoj je nazočio i kulturni ataše Hrvatskog veleposlanstva gosp.Domagoj Marić. Upoznati smo s načinom rada centra.

Na kraju smo posjetili centar Zoba koji školuje učenike s teškoćama u razvoju, učenike koji su iz raznih razloga izašli iz sustava redovnog školovanja, onima kojima je potrebna socijalizacija ili učenici useljenici koji uče njemački jezik. Zajednički zaključak svih sudionika je da treba nastaviti s ovakvim oblikom usavršavanja a trebali bi težiti da se odgoj i obrazovanje stavi u prioritet svih struktura u Republici Hrvatskoj jer to do sada nažalost nije primjetno.

Predsjednica ZUTŠ
Mr.sc.Ksenija Beljan, ravnateljica
Hotelijersko –turističke škole Opatija

Više slika u fotogaleriji.



Priloženi dokumenti:
press,_austrija.pdf (325.62 KB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju