Srednja škola Mate Balote Poreč

Non scholae, sed vitae discimus.

« Ožujak 2024 »

Autor: Krešimir Bronić, 6. 12. 2023.

U petak, 1. prosinca 2023. s početkom u 10 sati obilježena je u SŠ Mate Balote 20. obljetnica C1 diplome i 10. obljetnica B1 diplome (Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz Berlin). Tom prigodom je održana i promocija B1-diploma za 44 učenice/ka naše škole.
Svečanoj dodjeli su tradicionalno nazočili visoki uzvanici, stručni savjetnici Centrale za nastavu njemačkog jezika u inozemstvu (ZfA) i Njemačkog veleposlanstva, gospođa Uta Wullenbäcker i njezin zamjenik i stručni savjetnik za DSD nastavu u Istri i Kvarneru gospodin Kristian Sučić. Svečanosti je nazočio i prof. Meinolf Linke koji je sudjelovao u programu od prvih dana i bio predsjednik ispitne komisije u prvih osam godina. Ispred grada Poreča svečanosti je nazočio dogradonačelnik gospodin Ugo Musizza. Dakako da su se i ovaj put odazvale ravnateljice osnovnih škola iz Tar-Vabrige gospođa prof. Andrea Baksa u pratnji profesorice Tiane Orihovac Knezoci i iz OŠ Vladimira Nazora iz Vrsara ravnateljica prof. Debora Cukola Zeneral u pratnji profesorice Kristine Lijović, te ravnateljica TUŠ-a Antuna Štifanića prof. Tatjana Gulić Pisarević u pratnji profesorica Deniz Brožić i Ljiljane Badrov Frleta. Bilo je i puno kolega iz naše škole kao i naših učenika.
Svečanost je otvorena pjevanjem himni Republike Hrvatske, Istre i SR Njemačke u odličnoj izvedbi mješovitog zbora Umjetniče škole iz Poreča pod ravnanjem maestre Marijane Gulić. Potom se nazočnima obratio ravnatelj škole istaknuvši koliku važnost u našoj školi dajemo učenju njemačkog jezika jer je to jezik kojim se kao materinskim služi najveći broj građana Europe, a nakon njega se u dirljivom obraćanju nazočnima obratila gospođa Uta Wullenbäcker, uz prijevod na hrvatski od strane njemačkog i američkog studenta hrvatskih korijena Kristiana Sučića. Gospođa Wullenbäcker od prvog dana podržava nastavu njemačkog i provođenje DSD-programa u našoj školi, smatra da služimo kao primjer svim ostalim školama u RH pa i šire jer kontinuirano i uspješno provodimo taj program te je naglasila kako će na obljetnici DSD nastave u Berlinu upravo istaknuti našu školu kao jednu od najboljih, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire, koje provode taj program, te je naše predstavnike pozvala na njihovu obljetnicu DSD-programa koji će se iduće godine održati u Berlinu.

Nakon igrokaza učenika 1. godine DSD-programa Vite Žužića i Ivana Bošnjaka, recitacije Lucije Gržinić te plesa Sare Brajković, nazočnima je profesorica Mirjam Blažević uz pomoć PPT- prezentacije predstavila kratki osvrt na proteklih 20 godina programa. Impozantna je brojka od preko 200 apsolvenata C1 razine i preko 500 apsolvenata B1-diplome, naglasila je naša Mirjam.Blažević. Prof. Blažević se zahvalila svima na podršci, posebice ravnatelju, Gradu Poreču, te učiteljima i ravnateljima osnovnih škola u Tar-Vabrigi i Vrsaru koji njeguju učenje njemačkog od najranijih dana, rekavši: „Bez vas i vaših učenika, mi ne bismo imali učenike za ovaj program“. I ona je naglasila, kao i gospođa Wullenbäcker u svom govoru, koliko pozdravlja odluku ravnateljice OŠ Tar-Vabriga da se odupre pritiscima zamjene njemačkog jezika engleskim i da se njemački kao obvezni strani jezik i dalje provodi od 1. razreda OŠ. Pozdravila je i profesoricu Danijelu Mihić iz OŠ Finida uz čiji angažman učenje njemačkog jezika ponovno dobiva na važnosti.
Kao „šećer na kraju“ naša Mirjam je predstavila i Balotin DSD-tim koji također već dugi niz godina čine Marlena Vitasović Orbanić, Suzana Roža Brajković i u zadnjih 5 godina Marina Zelenika. Zahvalu je iskazala i bivšoj djelatnici Deniz Brožić, kolegicama Patriciji Baf Bratović i novoj kolegici Juliji Žufić.
Na kraju smo kušali slastice mladih kuharica i kuhara TUŠ-a Antona Štifanića jer oni tvrde da „DEUTSCH SCHMECKT!“