U ponedjeljak, 16. travnja 2012. predavanje je održano za učenike drugih razreda
Program "SAM" provode Primorsko-goranska županija, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ i Ministarstvo unutranjih poslova, Policijska uprava Primorsko-goranska. Program SAM temelji se na činjenici da prevencija ovisnosti i promocija mentalnog zdravlja, prevencija nasilja nad mladima, prevencija vandalizma i nasilja na Internetu, promocija prosocijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja, razvijanje socioemocionalnih vještina i asertivnosti, podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju kako životne, školske i radne okoline, tako i društva u cjelini te podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti, zahtjeva provedbu suvremenog i multidisciplinarnog programa edukacije i prevencije, i to aktivnim sudjelovanjem svih relevantnih tijela.
Program SAM obuhvaća tri područja: ovisnosti (ovisnost o drogama i ovisnost o alkoholu), nasilje (vršnjačko nasilje, vandalizam, nasilje putem Interneta i mobitela) te javnozdravstvenu svijest. Planirana je provedba Programa u petogodišnjem ciklusu. U prvoj godini u tijeku je provedba Programa u drugim razredima srednjih škola, na području Primorsko‐goranske Županije, a u budućnosti biti će nadopunjavan novim komponentama, u skladu sa trendovima i potrebama širenja ciljanih populacijskih skupina preventivnog djelovanja.
Za potrebe provedbe Programa, Policijska uprava Primorsko‐goranska (PUPG) provodi edukaciju tridesetak odabranih policijskih službenika, od strane visoko osposobljenih i kvalificiranih djelatnika novog policijskog Odsjeka za prevenciju. U cilju osiguranja stručnosti i osposobljenosti za uspješnu provedbu ovog Programa, u edukaciji kao stručni suradnici sudjeluju i djelatnici Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ. Od strane Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ, izrađeni su evaluacijski i edukacijski materijali,
koji će se koristiti u samoj provedbi Programa. Uz anketni listić, izrađen je i posebni računalni program za obradu ulaznih podataka anketa, te su pripremljeni i predlošci tri vrste radionica, s temama – ovisnost o drogama, ovisnost o alkoholu i nasilje. Također u suradnji sa PUPG izrađena je edukacijsko‐informativna knjižica na temu alkoholizma, namijenjena mladima, pisana pristupačnim i razumljivim jezikom i stilom.
U pripremi je i izrada edukacijskih knjižica po ostalim temama, koje će se distribuirati ciljanoj populaciji za cijelo vrijeme trajanja Programa. Također izrađeni su i predlošci informativnih letaka, koji će također biti podijeljeni za vrijeme i nakon provedbe Programa.
U cilju podizana opće javnozdravstvene samosvijesti, svake godine će u sklopu Programa biti obrađena i jedna tema iz područja zaraznih bolesti, temeljena na aktualnoj situaciji i preporukama WHO‐a. U prvoj godini provedbe, kroz tiskane materijale biti će obrađena tema tuberkuloze.
Programom su obuhvaćeni učenici, njihovi roditelji i nastavnici.
Prevencija ovisnosti i promocija mentalnog zdravlja, prevencija nasilja nad mladima, prevencija vandalizma i nasilja na internetu, promocija prosicijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja, razvijanje socioemocionalnih vještina i asertivnosti, podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju kako životne, školske i radne okoline, tako i društva u cjelini te podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti, zahtijeva provedbu suvremenog i multidisciplinarnog programa edukacije i prevencije i to aktivnim sudjelovanjem svih relevantnih tijela.
Nastavni zavod za javno zdravstvo je nositelj Programa, a Policijska uprava Primorsko-goranska ravnopravni partner. "Promocija sigurnosti i javnozdravstvene samosvijesti" je program edukacije primarno zdravstvene populacije o samozaštiti, prososcijalnom djelovanju, preventivnom i zaštitnom djelovanju te potencijalnim sankcijama za neprimjerene oblike ponašanja, namijenjen učenicima drugih razreda srednjih škola, njihovim roditeljima i nastavnicima.
U utorak, 17. travnja 2012. održano je predavanje za učenike četvrtih razreda
U srijedu, 18. travnja 2012. održano je predavanje za učenike prvih i trećih razreda
Program će se provoditi u petogodišnjem razdoblju, a u budućnosti će biti nadopunjavan novim komponentama u skladu s trendovima i potrebama širenja ciljanih populacijskih skupina preventivnog djelovanja u školama Županije.
Za ovu školsku godinu program će se provoditi od 26. listopada 2011. do 15. lipnja 2012.
Voditelj programa ispred Zavoda je Davor Čorak, dr.med. (zamjenik Daniela Krnić, prof.psiholog), od strane Policijske uprave PGŽ je Dražen Pandža, univ.spec.crim (zamjenik Dražen Horvat, dipl.krim.).