Medicinska škola - škola solidarnosti
U ovo predblagdansko vrijeme na pomolu je još jedna humanitarna akcija u projektu "Medicinska škola - škola solidarnosti" u kojoj sudjeluju učenici II-2 razreda, programa medicinska sestra-tehničar opće njege. Akciju organizira "Klub žena liječenih od ginekoloških malignih bolesti Mirta". U petak, 21. prosinca 2012. na Jadranskom trgu od 9:00 do 17:00 sati na štandu br. 2, naši učenici će uz gospođu Gordanu Renu i ostale članove prodavati prigodne predmete koje su izradile članice ovoga kluba. Prihod je namijenjen za rad udruge i opremanje Zavoda za ginekologiju KBC-a Rijeka. Ovom prilikom pozivamo učenike, roditelje i kolege da se odazovu akciji i posjete štand te time potvrde moto udruge.
Matea Fućak, Mihaela Dujmović, Martina Henc i Franka Grgurić učenice II-2 razreda
U humanitarnoj akciji sudjelovali su učenici II-2 razreda Dora Modrić, Ivković Vedrana, Miškulin Mia, Henc Martina, Grgurić Franka, Skenderević Nadija, Livak Nadija, Semenčić Anamaria, Amidžić Natalia, Horozović Alen, Vrcelj Tea, Mihaela Dujmović i Matea Fućak.
Veliku potrebu za osnivanjem ovog kluba potvrđuju i podaci Hrvatskog registra za rak, koji kažu kako je od ginekoloških karcinoma u Hrvatskoj 2007. godine oboljelo 636 žena, što čini oko 15% od ukupnog broja novooboljelih žena. Ukupno je 9.537 žena oboljelo od raka. Samo rak vrata maternice čini 4% od ukupnog broja raka u žena, od kojega godišnje u Hrvatskoj oboli oko 400, a umre 150 žena. Rak tijela maternice čini narednih 6%, a rak jajnika i ostali ginekološki tumori još 5% od ukupnog broja novooboljelih. Ukupno gledano, nakon obolijevanje od karcinoma dojke (27% na godišnjoj razini), ovo je ukupno po učestalosti pojavnosti, druga najčešća grupa malignoma u žena.
Pored razmjene iskustava i edukacije, koja je bitna zbog činjenice da su neki od oblika ginekoloških malignoma u potpunosti izlječivi ukoliko se otkriju na vrijeme, cilj Kluba je:
Članica Kluba može postati svaka žena koja želi sudjelovati u radu i provođenju humanitarnih i društvenih aktivnosti Kluba. Trenutno su članice kluba većinom pacijentice, kojima će, izrazila je nadu predsjednica Gordana Rena, sudjelovanje u radu novoosnovane udruge pomoći da prebrode niz prepreka u svom liječenju.
"Pacijentice se prvo moraju suočiti s dijagnozom i prihvatiti je, a potom otići na liječenje, koje uključuje kirurški zahvat te radio ili kemoterapiju, koja traje oko šest mjeseci. Svaka bi pacijentica trebala imati i podršku u svojoj obitelji, što neke i ne dobiju," kazala je Rena, pozvavši sve zainteresirane žene da se uključe u Klub, čiji je moto "Nemojte biti same, u društvu je uvijek ljepše i lakše".
Medicinska škola u Rijeci ima razvijenu misiju koja je proizašla iz duge i bogate medicinske prakse u Gradu Rijeci koja je formirala visoko kvalitetnu obrazovnu instituciju za potrebe zdravstvenih kadrova unutar Republike Hrvatske . Škola ima regionalni i nacionalni značaj. Medicinska škola u Rijeci obrazuje zdravstvene brandove u suvremenom hrvatskom odnosno europskom okruženju prema potrebama tržišta rada.
Ravnatelj
Alen Vukelić,dr.med.