Silvana Bićanić e-mail: silvana.bicanic@skole.hr
Kristina Orešković e-mail:kristina.oreskovic1@skole.hr
Nobelova nagrada za književnost Jean-Marie Gustave Le Cléziju
Švedska akademija je objavila da je ovogodišnju Nobelovu nagradu za književnost dobio romanopisac, esejist i autor knjiga za djecu Jean-Marie Gustave Le Clézio. |
Jean-Marie Gustave Le Clézio rođen je 13. travnja 1940. u Nici, ali su oba njegova roditelja imala snažne obiteljske veze s Mauricijusom, bivšom francuskom kolonijom.
Kad je imao osam godina, obitelj mu je preselila u Nigeriju gdje mu je otac bio stacioniran kao liječnik tijekom Drugog svjetskog rata.
Jean-Marie Gustave Le Clézio odrastao je u doticaju s dvama jezicima – francuskim i engleskim, a njegovi književni počeci vezani su uz boravak u Africi.
Veliku pozornost Le Clézio je privukao već svojim prvim romanom Le proces-verbal iz 1963. godine.
Kao mladi autor koji se pojavljuje, posljedično vezan uz egzistencijalizam i "novi roman", on je bio književni inovator koji je želio uzdignuti riječ iznad osiromašenog stanja svakodnevnog govora i iznova joj dati moć prizivanja esencijalne stvarnosti.
Nakon romana prvijenca uslijedio je niz djela u kojima je opisao krizu i vladavinu straha u velikim gradovima Zapada.
Već u prvim knjigama Le Clézio se predstavio i kao ekološki angažirani autor, što je naglašeno u romanima Terra amata«, Rat i Divovi.
Značajni proboj kao romanopisac postigao je s knjigom Pustinja (1980) za koju je dobio nagradu Francuske akademije.
Ovo djelo sadrži veličanstvene opise izgubljene kulture u sjevernoafričkoj pustinji, u kontrastu s prikazom Europe viđene očima neželjenih imigranata.
Tijekom 60-ih i 70-ih godina Le Clézio je objavio nekoliko knjiga s meditativnim esejima, inspiriranih duhovnošću Indijanaca.
Neke od novijih knjiga Le Clézioa inspirirane su otocima u Indijskom oceanu kojima prijeti nestanak pod naletom globalizacije.
Le Clézio je napisao i nekoliko knjiga za djecu i mlade, primjerice Lullaby, Celui qui n'avait jamais vu la mer suivi de La montagne du dieu vivant i Balaabilou.
Dobitnik je književnih nagrada: Prix Théophraste Renaudot, Prix Larbaud, Grand Prix Paul Morand de l’Académie française, Grand Prix Jean Giono, Prix Prince de Monaco i Stig Dagermanpriset.
Godine 1994. izabran je za najvećeg živućeg književnika koji piše francuskim jezikom.
U Hrvatskoj ovaj autor nije mnogo prevođen. U nakladi Ceresa 1997. godine objavljena njegova knjiga Mondo i druge priče, a Le Clézio je zastupljen i u knjizi Marinka Koščeca Skice za portret suvremene francuske proze (Konzor, 2003).
Ovo je prva francuska Nobelova nagrada za književnost nakon 1985. godine kada je dodijeljena Claudeu Simonu.
Medicinska škola u Rijeci ima razvijenu misiju koja je proizašla iz duge i bogate medicinske prakse u Gradu Rijeci koja je formirala visoko kvalitetnu obrazovnu instituciju za potrebe zdravstvenih kadrova unutar Republike Hrvatske . Škola ima regionalni i nacionalni značaj. Medicinska škola u Rijeci obrazuje zdravstvene brandove u suvremenom hrvatskom odnosno europskom okruženju prema potrebama tržišta rada.
Ravnatelj
Alen Vukelić,dr.med.