preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Eugen Kvaternik
Natjecanja

Knjižnica

Oznaka eSafety

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 1. 2010.

Ukupno: 1237756
Ovaj mjesec: 1236
Ovaj tjedan: 1806
Danas: 163
Korisne stranice

                                                                                                                                                                                          

  

Hrvatski biografski leksikon

Hrvatski pravopis

Knjižnice i knjižničari

Školski knjižničari RH

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

Ministarstvo kulture

Županijsko stručno vijeće

Hrvatsko knjižničarsko društvo

Hrvatska udruga školskih knjižničara

Hrvatska mreža školskih knjižničara

IASL

IFLA

Kazališta

POU Velika Gorica

Gradsko kazalište Žar ptica

Kazalište Trešnja

Zagrebačko kazalište lutaka

Zagrebačko kazalište mladih

Kazalište Mala scena

Dječje kazalište Dubrava

Kazalište KNAP

Časopisi

Prvi izbor

Radost

Moj planet

Mali koncil

Meridijani

National geographic

Čovjek i svemir

Hrvatske šume

Povijest u nastavi

Matka

ABC tehnike

VIDI

Bug

Književnost i dijete

Jezik

Kaj

Književna smotra

Strani jezici

Hrčak, portal hrvatskih znanstvenih časopisa

Dobrodošli na stranice knjižnice OŠ Eugena Kvaternika!

Fond naše školske knjižnice možete pretraživati u katalogu (kliknite na logo).

Upute za korištenje kataloga.(preuzeto sa stranica KGZ)

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:

PONEDJELJAK, ČETVRTAK 13-19 sati;

UTORAK, SRIJEDA, PETAK: 8 -14 sati 

rad petkom poslijepodne: 04.10., 01.11., 29.11, 27.12. 2024.

 24.01., 21.02, 21.03., 18.04., 16.05., 13.06. 2025.

 

     Voditeljica naše knjižnice je stručna suradnica knjižničarka:

Davorka Facko-Vnučec; mail: knjiznica.oseugenakvaternika@gmail.

PRAVILNIK O RADU ŠKOLSKE KNJIŽNICE, PROPISI U KNJIŽNIČARSTVU

WEB STRANICA VIRTUALNE KNJIŽNICE KNJIŽNICA NA TEAMSU

KNJIŽNICE NA KARTI 



 Pravilnik o radu skolske knjiznice OS Eugena Kvaternika Velika Gorica 2023..docx

Gledali smo, posjetili smo, obilježili smo...

Nacionalni projekt poticanja čitanja: Čitamo mi u obitelji svi

Škola je ustanova kojoj je temelj postojanja poticati čitanje. Pa tako čitamo na nastavi, a tu je još i knjižnica i knjižničarka koja stalno spominje neke nove knjige, zabavno štivo, poučno štivo, lektiru… A što je s obitelji? Domom? Koliko djece čita kod kuće knjige po slobodnom izboru?  Već osam godina nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“ upravo želi unutar obitelji osvijestiti potrebu za čitanjem, dobrobiti koje ono donosi i za obitelj kao zajednicu i za dijete kao mladu osobu čije se čitalačke navike tek formiraju.

Zbog toga smo se sedmu godinu zaredom  uključili u projekt. Dio smo velike obitelji od 115 škola diljem R. Hrvatske u kojima će ove školske godine učenici trećih razreda svojim kućama nositi ruksak napunjen knjigama.  Brojka od 3.647 učenika, među kojima su i učenici naše škole, impresivna je.

Učiteljica 3.a  razreda, Marica Kupina, u suradnji s knjižničarkom Davorkom Facko-Vnučec odabrala je sedam knjiga: po jednu iz svake od sedam ponuđenih tematskih cjelina (carstvo dječjih priča; obiteljsko druženje uz stihove, stripove i humoristične tekstove; zbirka priča, pjesama i romani za mame, tate, bake, djedove, stričeve, tetke; slikovnica – obiteljska družionica; mali istraživači; odgoj djece i mladih; igrom do boljeg čitanja).  Naslovi su: Martin i čarobna zebra, Tom Gates je totalni zakon, Zmajić Kokos i blago u džungli, Naš Planet, Želim biti pisac i za roditelje Zašto volim Zagreb? i  Disleksija.

Projekt smo započeli 8. veljače kada je prvi učenik kući  ponio  ruksak s knjigama. U ruksaku se osim knjiga nalazi i Bilježnica dojmova.  U Bilježnicu dojmova svaki će učenik napisati kraći sastavak u kojem će prenijeti svoje dojmove, osjećaje o obiteljskom čitanju. Možda se dogodio kakav zanimljiv događaj, nešto smiješno, nešto zabavno; a možda dijete voli pisati pjesme? I pjesme su dobrodošle. A roditelji mogu fotografirati jedan trenutak zajedništva te fotografiju zalijepiti u Bilježnicu dojmova na za to predviđeno mjesto. Učenik kući nosi ruksak u petak, a u srijedu ga vraća u školu i ukratko pred razredom ispriča doživljaje sa zajedničkog čitanja u obitelji.

Da bi se projekt mogao provesti, potrebna je i suradnja nakladnika koji su prepoznali kvalitetu projekta te njegov doseg. Ove godine sudjeluju: Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, Mozaik knjiga, Planet Zoe, Naklada Semafora, Lusio, Naklada Slap i Školska knjiga.                                                  Naša je škola i ove godine financirala kupnju knjiga za projekt. Nakon završetka projekta knjige će postati dio knjižnog fonda naše knjižnice tako da će i svi drugi učenici te knjige moći posuditi i pročitati.

Ovdje je primjer dojmova iz Bilježnice koje su napisali naši učenici prošle godine:►


Dorijan Cigrovski, 3.b šk. godina 2017./2018.

Kad smo dobili obavijest o projektu „Čitamo mi u obitelji svi“ odmah sam se tome jako razveselio i jedva sam čekao da dođe moj red da knjižničnu naprtnjaču odnesem kući. Odmah sam u autu rastvorio ruksak  da vidim koliko knjiga ima u njemu. Čim smo došli doma, izvadio sam sve knjige i počeo ih razgledavati s mamom. Odmah mi je najzanimljivija knjiga bila „Titanik – Katastrofa na moru“, ali smo ipak prvo  mama i  ja pregledali i pročitali paket „Snimamo film“. Drugo jutro, čim sam se probudio, počeo sam čitati knjigu „Titanik“ i nisam se zaustavio dok ju nisam cijelu pročitao. Čak sam zvao mamu na posao i i preko telefona joj čitao najzanimljivije dijelove, a onda smo ju još navečer  mama i ja zajedno pročitali. U subotu sam ju još jednom pročitao i s tatom. Pročitao sam i strip „Borovnica“ i knjigu okretalicu „Gdje je Karlo?, Karlo ide u trgovinu“. Mama je pročitala dijelove knjige „Školski neuspjeh i  ovisničko ponašanje“ koji su ju zanimali i prolistala „Zaboravljeni sin“ i „Andautonac“, ali ih nije čitala jer upravo čita dvije knjige „Odgoj dječaka“  i „Razgovori s Bogom za tinejđere“, pa bi joj se sve pomiješalo. Imam puno knjiga i slikovnica i mama i ja skoro svaku večer pročitamo neku priču, na primjer priče iz serije poruka: “Uvijek govori istinu“,  „Ne pričaj s nepoznatima“,  „Vjeruj u sebe“. Mama me oduvijek učila da je važno čitati knjige, čitala mi otkad sam bio beba i pričala mi je da je ona dok je išla u osnovnu školu pročitala sve knjige za djecu i mlade u knjižnici i više nije imala što posuđivati dok nije narasla dovoljno velika da može posuđivati knjige za odrasle. 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 9. 2. 2019.

Tražilica



Raspored autobusa

Raspored zvona

     


Informacije

Jelovnici

 


Vijeće učenika


Daroviti/ Zadruga

 


Moto i vizija škole

    


Projekti

Projekt Drvokod


Popis udžbenika

Školski list


Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 1. 2010.

Ukupno: 1237756
Ovaj mjesec: 1236
Ovaj tjedan: 1806
Danas: 163




preskoči na navigaciju