preskoči na sadržaj

Srednja škola Dugo Selo

Login
Virtualna šetnja školom

Raspored

Tjedan A

Tjedan B

RCK - Industrija 4.0

e-Dnevnik

Pratite nas

 

  

 

FOTOVIDEOKLUB SŠDS

 

ŠKOLSKI VOLONTERSKI KLUB

Škola za život

Raspored zvona
SAT VRIJEME
Jutarnja smjena 
1. 7:45 - 8:30
2. 8:35 - 9:20
3. 9:25 - 10:10

VELIKI ODMOR

10:10 - 10:30

4. 10:30 - 11:15
5. 11:20 - 12:05
6. 12:10 - 12:55
7. 13:00 - 13:45
Popodnevna smjena
1. 13:50 - 14:35
2. 14:40 - 15:25
3. 15:30 - 16:15

VELIKI ODMOR

16:15 - 16:35

4. 16:35 - 17:20
5. 17:25 - 18:10
6. 18:15 - 19:00
7. 19:05 - 19:50
Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 3. 2019.

Ukupno: 611336
Danas: 41
CARNet
Dugo Selo

Upisi

Otvorena vrata škole

Udžbenici

Sigurno na internetu

Foto-galerija

Državna matura

Profesorska poveznica

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Frankfurt, Da Vinci, profesor Kožul, naše frizerke…
Autor: Ružica Mlinarić, 11. 4. 2014.

U srijedu, 2. ožujka  2014., mi, novinari 1. ogA, intervjuirali smo profesora Eduarda Kožula, Mateu i Valentinu, učenice 3. f razreda,  u vezi njihova sudjelovanja u edukacijskom projektu - "Program za cjeloživotno učenje - Leonardo Da Vinci" u Frankfurtu.


Novinari: Kako ste uopće dobili ideju da se pridružite projektu?

Prof. Kožul: Europska komisija svake godine dodjeljuje sredstva za mobilno obrazovanje učenika pa smo mi zatražili sredstva za sudjelovanje te smo ih dobili i odlučili se pridružiti projektu.

Novinari: Kako su tekle pripreme?

Prof. Kožul: Prvo smo organizirali natječaj za učenike koji žele sudjelovati i  prijavilo se trideset i pet učenika, a odabrano je dvadeset učenika koji su najbolje zadovoljili kriterije. Odabrani učenici imali su jezične i kulturološke pripreme.  U subotu, 15. ožujka 2014.,  poletjeli smo iz zračne luke u Velikoj Gorici. Troškovi  prijevoza i smještaja bili  su nam plaćeni. Učenicama su bili dodijeljeni frizerski saloni gdje se imale praktičnu nastavu.  Klijenti koji su dolazili govorili su na nama razumljivom jeziku (hrvatski, srpski). Iako se dogodilo da je par učenica dobilo salone u kojima je govoren njemački jezik, ipak su se uspjele sporazumjeti i s kolegama i s kijentima. Na kraju radnog dana djevojke su podnosile izvješća. Nakon sudjelovanja u projektu učenice su dobile potvrde o uspješnom završetku mobilnog obrazovanja te smo se  vratili u Hrvatsku 28. ožujka.

Novinari: Koji su bili kriteriji za izbor učenika?

Prof. Kožul: Visoke ocjene su, naravno, bile poželjne, no najviše se gledalo na učenikovu želju za suradnjom i odgovornost prema poslu. Učenice su također morale imati i preporuku svog majstora.

Novinari: Na koji vam je  način  ovaj projekt pomogao?

Prof. Kožul: Definitivno je promovirao našu školu, a učenice su stekle nova iskustva i vještine.

Matea i Valentina: Sve smo stekle neprocjenjiva iskustva te smo jako unaprijedile svoje znanje. Naučile smo nove stilove frizura te  koristiti drugačiji pribor od onog u Hrvatskoj.

Novinari: Što Vas je navelo da pristupite projektu?

Prof. Kožul: Želio sam nastavu učiniti što zanimljivijom i raznolikijom i također sam želio učenicama pokazati da i one mogu biti konkurentne na tržištu rada.

Novinari: Kakva su vaša iskustva s ovim projektom?

Prof. Kožul: Ovo nije moj prvi takav projekt i  imao sam samo dobra iskustava.  Sva iskustva u vezi ovog projekta  vrlo su  pozitivna.

Matea i Valentina: Već smo unaprijed znale da će sve ovo biti  zanimljivo i da ćemo proširiti svoje znanje. Odmah nam se svidjela ideja o sudjelovnju u projektu i  jako smo zadovoljne ishodom.

Novinari: Kako vam se svidio grad?

Matea i Valentina: Frankfurt je jako velik i prekrasan te se uvelike razlikuje od naših gradova. Trebalo nam je malo vremena da se snađemo, ali kad  nam je to pošlo za rukom,  uživale smo u gradu.

Novinari: Jeste li stekle nova prijateljstva?

Matea i Valentina: Jesmo. U salonu smo se  sprijateljile s kolegicama, razmijenili smo brojeve, a neke od nas  čak su dobile i ponude za posao.

Novinari: Razlikuju li se njemački klijenti od hrvatskih?

Matea i Valentina: Da, puno se razlikuju. Znaju biti dosta osjetljivi i imaju veće kriterije što se tiče kvalitete usluge. Također su uvijek spremni nagraditi vaš trud i vrlo su pristojni. Usluge se, isto tako, više naplaćuju u Njemačkoj nego u Hrvatskoj.  Na primjer,  šišanje je  20 eura i  više. Iznenadilo nas je to što neki klijenti izlaze iz salona mokre kose te je suše doma ako ne žele dodatno platiti sušenje.

Novinari: Jeste li probali kakva izvorna jela?

Prof. Kožul: Jesam. Probao sam njemačke kobasice, pohano kiselo zelje i jako mi se svidjelo. Također mi se svidjelo to što je jabuka vrlo zastupljena u njihovoj kuhinji, u pitama, sokovima, vinima…

Novinari: I za kraj... Mislite li se priključiti projektu i iduće godine?

Prof. Kožul: Već smo predali zahtjeve koji uključuju učenike  računalnih tehničara i instalatera. Nadamo se putu u Leipzig i Frankfurt  jer smo zbilja ugodno iznenađeni količinom pozitivnih iskustava.

 

Nakon svih ovih spoznaja, zahvaljujemo  profesoru Kožulu, Matei i Valentini što su podijelili svoja iskustva s članovima naše novinarske ekipe i nas nadahnuli za daljni rad.

Karlo Cesar i Mato Matijević 1. ogA





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju