preskoči na sadržaj

Srednja škola Dugo Selo

Login
Virtualna šetnja školom

Raspored

Tjedan A

Tjedan B

RCK - Industrija 4.0

e-Dnevnik

Pratite nas

 

  

 

FOTOVIDEOKLUB SŠDS

 

ŠKOLSKI VOLONTERSKI KLUB

Škola za život

Raspored zvona
SAT VRIJEME
Jutarnja smjena 
1. 7:45 - 8:30
2. 8:35 - 9:20
3. 9:25 - 10:10

VELIKI ODMOR

10:10 - 10:30

4. 10:30 - 11:15
5. 11:20 - 12:05
6. 12:10 - 12:55
7. 13:00 - 13:45
Popodnevna smjena
1. 13:50 - 14:35
2. 14:40 - 15:25
3. 15:30 - 16:15

VELIKI ODMOR

16:15 - 16:35

4. 16:35 - 17:20
5. 17:25 - 18:10
6. 18:15 - 19:00
7. 19:05 - 19:50
Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 3. 2019.

Ukupno: 611336
Danas: 41
CARNet
Dugo Selo

Upisi

Otvorena vrata škole

Udžbenici

Sigurno na internetu

Foto-galerija

Državna matura

Profesorska poveznica

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Cijeli svijet je pozornica
Autor: Ružica Mlinarić, 25. 4. 2014.

William Shakespeare - jedan od najvećih pisaca svih vremena rođen je prije 450 godina. Engleski renesansni pisac svijetu je ostavio veličanstvena  djela kojima se izdigao iz mase  pisaca te s kojima njegovo slavno ime nikada neće pasti u zaborav.


William Shakespeare (1564. – 1616.)

Život po mnogima najvećeg i najpoznatijeg pisca, a vjerojatno i najvećeg dramatičara svih vremena,  započeo je u engleskom gradiću Stratfordu na rijeci Avon 1564. godine.  Ne zna se pouzdano točan datum njegova rođenja, ali iz župnih knjiga vidljivo je da je kršten 26. travnja pa se pretpostavlja da je rođen 23. travnja. Naime, po tadašnjem običaju djeca su se krstila tri dana nakon rođenja. Unatoč njegovoj slavi o nekim razdobljima njegova života zna se vrlo malo jer ne postoji dovoljno preciznih podataka koji bi zadovoljili znatiželjne čitatelje. Odrastao je uz svoju majku Mary Arden koja je potekla iz plemićke obitelji, oca Johna koji je bio uspješni zemljoposjednik s mnogo utjecajnih funkcija u  gradu, četiri sestre i tri brata.

Od školskih klupa do kazališnih dasaka

Kada je imao šest godina, Shakespeare je  poslan u obližnju mjesnu gimnaziju gdje je stekao prva znanja. No, postoje izvori koji govore da je napustio školovanje s četrnaest godina te se zaposlio u trgovini kako bi pomogao obitelji  riješiti tešku financijsku situaciju u kojoj se tada nalazila. Što se odvijalo tijekom razdoblja od Williamove četrnaeste do  osamnaeste godine, nije poznato. William se oženio 18. rujna 1582. osam godina starijom Anne Hathaway koja je već tada nosila njihovo prvo dijete pa postoje indicije da taj brak nije bio sretan, a kao razlog ulaska u bračnu zajednicu navodila se moguća neželjena trudnoća. Dvije godine nakon rođenja kćeri Susan na svijet dolaze blizanci Hamnet i Judith. Za sljedećih nekoliko godina, točnije sve do 1592., ne postoje izvori koji bi svjedočili o njegovu životu pa se to razdoblje još naziva i ˝izgubljene godine˝.

Williamova dramska djela izvode se na kazališnim daskama  u Londonu. Shakespeareovo angažiranje u svijetu glume nastavlja se sudjelovanjem u družini Lord Chamberlain´s Men koja je izvodila svoje predstave u jednom londonskom kazalištu.  Nakon sukoba s vlasnikom tog kazališta družina je otvorila novo kazalište na južnoj strani rijeke Temze poznato pod nazivom The Globe koje s radom započinje  izvedbom drame Julije Cezar 1599. godine.

Umjetnost za vječnost

William je stvarao u vrijeme renesanse, u jednom od najkreativnijih razdoblja u književnosti i umjetnosti. U svojim djelima ističe pojedinca, njegovu slobodu i ovozemaljske užitke, istraživanje prirode i stjecanje novog zvanja. Napisao je čak 38 kazališnih komada od kojih je većina nastala između 1590. i 1613. godine. Veličanstvena djela mogu se podijeliti na tri razdoblja: rano stvaralaštvo, zrelo doba te tzv. poznije stvaralaštvo. 

 

Tijekom prvog razdoblja njegova stvaranja, koje seže otprilike do 1600. godine, uglavnom piše komedije i povijesne drame sa sadržajima iz engleske i antičke prošlosti te počinje sa stvaranjem tragedija. Tada nastaje poznata Shakespeareova tragedija Romeo i Julija koja govori o ljubavi dvoje zaljubljenih adolescenata iz dviju sukobljenih obitelji. U prvome razdoblju nastaju gotovo sve njegove kraljevske drame kao što su primjerice Henrik IV., djelo poznato po svom nezaboravnom liku Falstaffa koji utjelovljuje renesansno obilje života, te Rikard III. Do 1600. godine nastaju još i poznate komedije Ukroćena goropadnica, San ljetne noći, Mletački trgovac, Kako vam drago, Na Tri kralja ili kako hoćete, Vesele žene windsorske.

  Romeo i Julija poznata scena na balkonu, autor Ford Madox Brown

Drugo razdoblje ( 1600.–1608.) naziva se još zrelo i tragično doba u kojem je Shakespeare dao jedinstvena ostvarenja kojima je preporodio europsku i svjetsku književnost. Njegova jedinstvenost se vidi u prikazima osobnosti likova, uvjerljivim slikama promjene raspoloženja, obiljem ljubavnih scena, prikazima poroka itd. Prevladavaju tragični elementi i pesimizam te nastaju njegove velike tragedije. Hamlet je jedna od najuspješnijih i najpoznatijih tragedija u kojoj se putem sudbine nesretnog danskog kraljevića Hamleta, kojem je stric Klaudije u njegovoj odsutnosti ubio oca i zasjeo na prijestolje, govori o osnovnim pitanjima ljudske egzistencije. Kralj Lear donosi još jednu od studija čovjekove prirode, njegova morala i postupaka te je bogata psihološkom karakterizacijom likova. Ostale tragedije iz ovog razdoblja su: Julije Cezar,Otelo, Kralj Lear, Koriolan.

Hamlet i Horacije na groblju,Eugene Delacroix 1839.

U trećem razdoblju, zadnjoj etapi stvaranja prevladavaju mračne komedije ili problematične drame među kojima se ističu Troilo i Kresida i Mjera za mjeru. Svoj dramski opus završava u duhu smirenja, pa nastaju tzv. romantične igre Zimska priča i Oluja. Osim stvaranja velikih komedija i tragedija William se okušao i u pisanju soneta. U to vrijeme engleska kraljica bila je Elizabeta I., a čitavo razdoblje poznato je još pod nazivom  zlatna vladavina jer je tada Engleska doživjela svoj najveći procvat. Upravo po kraljici sonet se i naziva elizabetanski, a osim tog naziva koriste se nazivi šekspirijanski ili engleski sonet, a on se sastoji od tri katrena i jednog distiha.

Macbeth, Theodore Chasseriau

Nestor, Sokrat, Vergilije...

Shakespeare je većinu svog života proveo u Londonu, međutim, 1596. godine umire mu sin jedinac Hamnet, stoga se vraća Stratford gdje provodi određeno vrijeme. Nakon toga teškog razdoblja ponovo se vraća u London, a pošto mu je posao s kazalištem išao dobro,  uspio je kupiti raskošnu kuću u rodnom gradu po imenu New Place. U toj kući je proveo zadnje godine svoga života. Oporuka iz 1616. svjedoči da je Williamovo zdravlje bilo narušeno, ali ne zna se točan uzrok kao ni datum njegove smrti. Po zapisima Johna Warda iz 1662. William je umro 23. travnja 1616. godine od prehlade, a pokopan je u crkvi Svetog Trojstva u Stratfordu. Iznad njegovog groba na spomen-bisti nalazi se natpis na latinskom jeziku: IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM. TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET (Po mudrosti Nestor, po genijalnosti Sokrat, po umjetnosti Vergilije. Zemlja pokriva, narod plače, a Olimp ga ima). Taj slavni natpis u potpunosti opisuje slatkog avonskog labuda, čovjeka s bezbroj duša i bezbroj misli koje je pretočio na papir i u vječno nasljedstvo svim generacijama ostavio svoju ljubav- svoja djela.

Vječno počivalište čovjeka s tisuću duša

Citati koji ne padaju u zaborav

"Biti ili ne biti – to je pitanje! Je l’ dičnije sve strelice i metke silovite sudbine u srcu podnositi il’ zgrabit’ oružje."

˝Nešto je trulo u državi Danskoj˝

˝Krhkosti, ime ti je žena˝

˝Idi u samostan! Zašto da rađaš grešnike?! ˝

Hamlet (1601.)

"Kukavice i prije smrti mnogo puta umiru, a junak samo jednom kuša smrt."

Julije Cezar (1599.)

"Ljubav ne gleda očima, već dušom."

San Ivanjske noći (1594.)

"Romeo, o Romeo! Zašto si Romeo? O zataji oca svog, odbaci ime to – il ako ne ćeš, prisegni da me ljubiš, pa ću ja poreći da se zovem Capuletti"

Romeo i Julija (1595.)

"Život je samo sjena što luta, bijedni glumac što se na pozornici razmeće, prodrhti svoj sat, i ne čuje se više. On je bajka koju  idiot priča, puna buke i bijesa, a ne znači ništa."
Macbeth - 5. čin, dio Macbethova monologa (1606.)

Shakespeareov mali svijet

The Globe se prilično razlikovao od modernih kazališta. Predstave su izvođene na otvorenom,nije bilo puno rekvizita, a jedina rasvjeta je bila dnevno svjetlo koje je dolazilo kroz otvoreni krov. Javna kazališta su bila okrugla, a Globe je bio osmerokutan s okruglom pozornicom i gledalištem.

Ženama u Shakespeareovo vrijeme nije bilo dopušteno baviti se glumom, stoga su sve uloge, pa čak i ulogu Julije, igrali muškarci. Kazalište Globe obnovljeno je 1997. te je danas poznato pod imenom "Shakespeareovo kazalište Globe" (Shakespeare's Globe Theatre).

Današnji izgled kazališta Globe

Napisala: Nikolina Dedić, 3.ogb

Fotografije: internet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju