U priloženoj prezentaciji pogledajte informacije o nastavi fizike.
Važan dio nastave fizike je istraživanje fizičkih pojava pokusom ili simulacijom. Osim redovnih pokusa koji će se izvoditi na nastavi i za domaću zadaću obavezan je i godišnji projekt.
Učenički projekti oblik su samostalnoga istraživačkog rada, u kojem učenici razvijaju vještinae poput korištenja literature, promatranja pojava, bilježenja, opažanja i izvođenja zaključaka radi rješavanja problema.
Izrada projekta počinje odabirom teme projekta.
Nakon toga učenik pristupa razradi projekta, nabavi pribora, izvođenue samog pokusa, obradi podataka, pisanju rada i izradi i pripremi prezentacije svog projekta.
U priloženom dokumentu odaberite svoj projekt.
Izvještaj Projekta mora sadržavati - Istraživačko pitanje
Popis opreme (pribor)
Opis postupka izrade
Skica ili fotografije modela
Razrada teorije
Zaključak
Literatura
Festival znanosti održavao se u vremenu od 22. do 27. travnja 2024. godine i glavna tema bila je Inteligencija.
Ove godine učenicima Osnovne škole Bartula Kašića interaktivnu izložbu "Znastvenici u vjeri" priprmili su učenici Klasične gimnazije Ivana Pavla II. Očitanjem barkodova s plakata istražite koja su u sve postignuća u znanosti svećenika koji su ujedno i fizičari, matematičari ili astronomi poput Ruđera Boškovića, Marka Anton de Dominisa ili ili Georges Lemaitrea . Izložbu možete pogledati u prostoru ispred učionice fizike.
Znanost i vjera duboko su povezani. Veliki znanstvenik Albert Einstein rekao je kako je "znanost bez vjere hroma, a vjera bez znanosti slijepa" odnosno vjera i znanost se ne mogu isključiti međusobno jer onda gube na vrijednosti.
Marija je prva na Županijiskom natjecanju iz fizike!!
U utorak,27.2.2024. u Osnovnoj školi Biograd održano je Županijsko natjecanje iz fizike za učenike osnovnih škola Zadarske županije.
Na natjecanju su sudjelovala 24 učenika osmih razreda iz devet osnovnih škola.
Učenici naše škole koji su sudjelovali na natjecanju su učenice Marta Perica, Iona Babac, Lucija Švenjak i Marija Trošelj i učenici Frane Knez i Frane Mišković u pratnji svojih mentora Luke Karlovića I Vedrane Kasalo.
Najuspješnija na Županijskom natjecanju iz fizike u rješavanju teorijskih i praktičnih zadataka bila je naša Marija Trošelj ! Čestitamo!
Čestitamo svim našim učenicima na njihovim rezultatima.
mentori - Luka Karlović i Vedrana Kasalo
Rezultate možete pogledati u priloženom dokumentu.
U skolopu Projekta "darZa sySTEM - STEMiziraj se" naši učenici sudjelovali su na radionicama iz fizike koje su provodili učitelji fizike Luka Karlović i Vedrana Kasalo.
Učenici sedmih i osmih razreda od rujna do studenoga na radionicama su proučavali dimenzije tijela, njihovu gustoću, zakonitosti ravnoteže te istraživali napon, struju i otpore u strujnim krugovima.
U sklopu Europske noći istraživača koja se održala 29.9.2023., sudjelovali su učitelji fizike Luka Karlović i Vedrana Kasalo u suradnji sa učiteljicom fizike Sanjom Ivanac iz OŠ Šimuna Kožićića Benje.
Kako bi gradovi bili klimatski neutralni potrebno je koristiti alternativne izvore energije kao što su vjetrenjače, solarni paneli i hidroelektrane. Na radionici smo pokazali kako se energije vjetra, Sunca i vode pretvara u energiju potrebnu za održanje pametnih gradova. Svi oni koji su željeli otkrivati nove spoznaje i stjecati nova znanja dobili su priliku istraživati i proučavati alternativne izvore energije.
Europska noć istraživača glavna je aktivnost projekta Reconnect science with the blue society - Blue-connect, koji za cilj ima predstaviti najnovija znanstvena otkrića na razumljiv i zabavan način, približiti istraživački rad javnosti i pokazati utjecaj znanosti na naš svakodnevni život.
Sudjelovali smo u „Svemirskom lovu na blago za male istraživače“!
U edukativnoj šetnji kroz grad djeca iz dječjih vrtića obilazili su postaje i učili o planetima sunčevog sustava i o našoj najbližoj zvijezdi Suncu.
Učenici naše škole Tea Ljubičić, Petra Ljubičić, Marija Trošelj, Dora Zrilić, Lucija Švenjak i Krševan Ledenko predstavili su Veneru . Predškolcima su ispričali zanimljivosti o planeti koju zovu zvijezdom Danicom te su izradili vulkane kakvih ima na Veneri.
Svemirski lov na blago za male istraživače u Zadru predstavlja izvanredan primjer uspješne suradnje između različitih ustanova i dionika s ciljem popularizacije znanosti i istraživanja među djecom i mladima.
Svemirski lov na blago za male istraživače je predaktivnost nastala suradnjom Sveučilišta u Zadru, Pomorske škole Zadar, Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje, Osnovne škole Bartula Kašića, Katoličke osnovne škole Ivo Mašina, DV Sunce i DV Školjkica i more. Sveučilište u Zadru sudjeluje u provedbi projekta Reconnect science with the blue society - BLUE CONNECT
Tema ovogodišnjeg Festivala i znanosti je PRIRODA I DRUŠTVO.
Ove godine sudejelovali smo s izložbom "Fizika u našem društvu" koja je prikazala sudjelovanje i zajedničko djelovanje učenika naše škole i Oš Šime Budinića na zadnjih deset Festivala. Na izložbi su prikazane sve aktivnosti, radionice, predstave i predavanja koje smo organizirali od Festivala znaosti 2013.
Uz izložbu organizirali smo i radionicu "Priroda tijela i tvari" gdje su učenici osmih razreda samostalno istraživali prirodu promjene energije. Radionice su vodili učitelji fizike Luka Karlović i Vedrana Kasalo.
Na međunarodnom institutu CERN u Ženevi se od 2.-6. travnja održao Croatian Teachers Programme - edukacijski program za profesore fizike iz Hrvatske. Prof.dr.sc Mirko Planinić, dekan PMF-a Zagreb, prof.dr.sc Vuko Brigljević sa Instituta Ruđer Bošković te prof.dr.scNikola Godinović sa FESB-a Split bili su vodiči programa.
Priliku za posjet CERN- u, European Organization for Nuclear Research https://home.cern/about/who-we-are/our-mission dobila je i učiteljica fizike Vedrana Kasalo.
CERN je vodeći svjetski centar za istraživanje elementarnih čestica pomoću akceleratora i detektora čestica koji se nalaze na dubinama oko 100 metara ispod površine Zemlje, ispod dijela Švicarske i Francuske https://home.cern/science/experiments/cms
Nobelova nagrada koju su dobili Higgs i Englert dobila je veliki publicitet jer su predvidjeli postojanje bozona - Higgsovog bozona. Na CERN-u je potvrđeno da je hipoteza točna.
Istraživanja na ovom prestižnom institutu traju od pedesetih godina dvadesetog stoljeća i mnoga su nagrađena Nobelovom nagradom. Svi mi redovito koristimo otkrića sa CERN-a u svakodnevnom životu poput HTTP protokola i www. mreže, ekrane na dodir te mnoge druge tehnologije čija je primjena pronađena u medicini(Pet CT), industriji i drugim sferama svakodnevnog života.
Tijekom boravka na Cern-u učitelji su posjetili najmodernije detektore čestica, tvornicu antimaterije, sudjelovali u radionici detekcije kozmičkih zraka te kroz predavanja dobili informacije o najnovijim otkrićima na polju elementarnih čestica i astrofizike.
Predstavljeni su načini kako uklopiti ove moderna otkrića u školski kurikulum te su predložene daljnje aktivnosti kojima bi se nastavilo graditi na novostečenim znanjima.
Čestitamo našim fizičarima !!
U Osnovnoj školi Biograd na Moru okupili su se najbolji mladi fizičari Zadarske županije koji su pokazali spretnost i spremnost u rješavanju numeričkih zadataka i izvođenju praktičnih radova.
Sudjelovalo je njih devet i to su : Antoni Knez, Krševan Ledenko, Petra Ljubičić, Tea Ljubičić, Ivan Vrkić, Sara Budiša, Luka Čoban, Adrian Babac i Lovre Vignjević.
Rezultati koje su postigli naši učenici su i ovu godinu izvrsni.
Mentori - Luka Karlović i Vedrana Kasalo
Tko su uspješne žene znastvenice bez kojih bi svijet bio drugačije mjesto za život?
Učenice i učenici osmih razreda istražili su život i djelovanje svjetskih znastvenica i njihovih postignuća.
Ideja projekta je podizati svijest o rodnoj ravnopravnosti i poticati interes kod učenica prema znanstvenom radu i obrazovanju.
Cilj ovog projekta je promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti.
Izložbu radova možete podati kod učionice Fizike.
https://sway.office.com/oM6Z5IfQ7kCHG8bB?ref=Link
Jedna od najvažnijih sporednih stvari na svijetu je nogomet, pa smo i mi odlučili u njemu pronaći teme koje možemo povezati s nastavom. Za vrijeme Svjetskog nogometnog prvenstva učenici su proučavali spomen sporta u Bibliji, istraživali fizikalne pojave poput brzine, sile, energije, Magnusovog efekta, kosog hitca i slobodnog udarca koji ima ime Donkey Kick.
Pojmovi su zahtijevali samostalno istraživanje i proučavanje i u tome im je pomoglo aktivno poznavanje engleskog jezika.
Projekt Donkey Kick spojio je na prvu potpuno različite predmete vjeronauk, engleski jezik i fiziku.
.
Plakate koje su izradili učenici možete pogledati ispred i u učionici fizike.
Djelomična pomrčina Sunca biti će vidljiva iz Zadra 25.10 2022. godine. Trajati će dva sata i počine u 11 h 20 min. Maksimum pomrčine biti će na kraju petog sata u 12 h i 21 min. Nadamo se kako će nebo biti bez oblaka.
To je pojava gdje se naš Mjesec prošeta točno ispred Sunca i nama zakloni pogled na njega.
Djelomična pomrčina je pojava gdje se zakloni samo dio Sunca, otprilike 2/3.
Zadnja djelomična pomrčina koju smo imali prilike promatrati na ovom području bila je 20.3. 2015. godine.
Potpuna pomrčina Sunca bila je 1961. dok će sljedeća potpuna pomrčina biti tamo daleke 2081.godine.
NE GLEDATI U SUNCE BEZ ZAŠTITNE OPREME!!
KORIŠTENJE SUNČANIH NAOČALA, ZAČAĐENIH STAKALA JE ZABRANJENO.
Gledanje u Sunce izaziva trajno oštečenje vida i sljepilo.
Više o ovoj temi možete saznati u učionici fizike ili na linkovima https://www.astroucionica.hr/sto-je-pomrcina/
IZAZOV - FOTO IZAZOV
Za promatranje Sunca i djelomične pomrčine, možete koristiti metodu projekcije.
Na tvrđem papiru izbušite sitnu rupicu (1mm) kroz koju će se slika Sunca projicirati na drugi papir udaljen oko 2 m. Rupicu možete izbušite na aluminijskoj foliji koju ćete zalijepiti na otvoru izrezanom u kartonu. Više rupica - više projekcija.
Pošaljite slike ili videa promatranja!
Fotografija snimljena na školskom igralištu 20.3.2015.
Učenici 3.a razreda i njihova učiteljica Kristina Matek sudjelovali su na radionici „Fizikalne pojave u svakodnevnom životu“ koja je održana u sklopu Festivala znanosti.
Što nam je potrebno kako bi žaruljica zasvijetlila i možemo li zamisliti život bez električne struje? Kako to da se boja i voda miješaju, a ulje i voda ne? Kako izraditi kaleidoskop i balon ekspres?
Odgovore na ova i mnoga druga pitanja saznali su učenici 3.a.
Radionica je bila interaktivna gdje se istraživačkim pristupom učenicima omogućilo povezivanje različitih sadržaja sa stvarnim životom te ih se potaklo na istraživanje i zaključivanje o fizikalnim pojavama.
Radionicu su vodile učiteljice fizike Ana Lipošćak iz OŠ Šime Budinića i Vedrana Kasalo, učiteljica fizike naše škole.
U nastavnoj godini 2021./2022. provodio se projekt " Znanost i vjera"
Učenici su samostalno istraživali i prestavljali živote i znanstvena postignuća svećenika i znastvenika u Hrvatskoj s posebnim naglaskom na znastvenike koji su pripadali redovničkoj zajednici Družbe Isusove. U ovoj godini tema i vjeronaučne olimpijade bila je Družba Isusova.
Koja su sve postignuća u znansoti naših svečenika koji su ujedno i fizičar, matematičari ili astonomi kao što su Ruđer Bošković, Mark Anton de Dominis ili Faust Vrančić možete pogledati u priloženoj prezentaciji koju su izradili učenici Ana Kostović i Andrija Čolak.
Državno natjecanje na kojem su se okupili najbolji mladi fizičari Republike Hrvatske održalo se u Podgori od 26.4 do 29.4. 2022.godine.
Andrija Čolak učenik 8.a razreda sudjelovao je na natjecanju u kategoriji Natjecanje u znanju i postigao odlične rezultate.
Natjecanje je iznimno zahtjevno jer se prvi dan rješavaju numerički zadaci koji obuhvačaju sve sadržaje fizike koji se uče u osnovnoj školi. Drugi dan učenici samostalno izvode eksperimentalne radove kojima moraju izvršiti mjerenja i dokazati fizikalne pojave i zakone.
Čestitam još jednom na iznimnom uspjehu !!!
Projekt uspješno proveden!
Popularizacija znanosti u nižim razredima osnovne škole vrlo je važna. U školi već nekoliko godina provodimo projekte i radionice popularizacije fizike i pokusa iz fizike. Ove nastavne godine prijavili smo se na EU projekt "Virtualna umjetnost i kultura" koji smo uspješno proveli. Materijali i pribor za provođenje radionica osigurala nam je udruga FabLab.
Učenici 3.a razreda I njihova učiteljica Kristina Matek zahvaljujući suradnji s udrugom Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja - HERMES i FabLabom iz Zagreba tijekom ove nastavne godine sudjelovali su u STEM radionicama i zaslužili diplome.
Kratak pregled projekta pogledajte na linku https://www.fablab.hr/kraj-projekta-virtualna-umjetnost-i-kultura/
Promo video projekta https://www.youtube.com/watch?v=s1wlfQuS7lY&t=2s
Na Županijskom natjecanju iz fizike sudjelovali su Andrija Čolak, Grgo Dominik Anzulović, Ana Kostović, Ivan Brčić, Luigi Rados i Domagoj Perica.
Andrija Čolak osvojio je drugo mjesto, a Grgo Dominik Anzulović osvojio je treće mjesto u Zadarskoj županiji.
Svi učenici su postigli izvrsne rezultate na natjecanju. Bravo!!
Mnoge žene u povijesti svojim postignućima u znanosti zadužile su čovječanstvo i svojim radom otvorile put novim generacijama mladih znanstvenica. Našim projektom odlučili smo naučiti više o njihovom radu i djelovanju u svim područjima znanosti. Učenici su tijekom nastavne godine samostalno istraživali znanstvena postignuća žena u svijetu. Izradili su postere u digitalnom alatu Canva koji služi za izradu prezentacija i postera. Ideja projekta je podizati svijest o rodnoj ravnopravnosti i poticati interes kod učenica prema znanstvenom radu i obrazovanju.
Cilj ovog projekta je promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti.
U projektu su sudjelovali učenici svi učenici 8.f i učenice Petra i Tea Ljubičić iz 7.d i učiteljice Lana Kulišić, Slavka Oštrić, Vlatka Ignac, Jolida Klarić i Vedrana Kasalo. Dodana vrijednost ovog projekta je ta što su neki materijali izrađeni na engleskom jeziku.
Učenici su odlučili istražiti živote i znanstveno djelovanje ovif fantastičnih žena.
Edith Clark.png
MARGARET HEAFIELD HAMLITON.pdf
Sv. Katarina Sijenska, PDF.pdf
Lisa Meitner.pdf
EU projekt ,,Virtualna umjetnost i kultura''
Radionica ZVUK
Održana je druga radionica u sklopu projekta Virtualna umjetnost i kultura pod nazivom Zvuk.
Učenici 3. A razreda, uz učiteljice Kristinu Matek i Vedranu Kasalo te prateći uživo upute putem školskih tableta upute popularizatora znanosti Krešimira Čanića (HERMES i FabLab) sudjelovali su u drugoj radonici gdje su istraživali zvuk.
Izrađivali su Čašofon, učili kako se zvuk širi različitim brzinama kroz različita sredstva. Pokusom s vakumskom posudom i malenim alarmom dokazali su kako se zvuk ne čuje ako nema zraka u posudi. Nakon toga znali su odgovoriti zašto na Zemlji ne čujemo eksplozije na Suncu, a do nas dopire njegova svjetlost.
Izradili su Panove frule od papirnatih slamki i dokazali kako dužina pojedine slamke utječe na ton zvuka.
Samostalno su izvodili pokuse, svatko sa svojim priborom i materijalima. Nakon izrade su i isprobali kako sve funkcionira i ponijeli radove kući. Bilo je zanimljivo i zabavno!
Očekujemo sljedeće godine i posjet predavača našoj školi.
Fotografije s radionice ZVUK pogledajte u fotogaleriji http://www.os-bkasica-zadar.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=38
EU projekt ,,Virtualna umjetnost i kultura''
Radionica ZEMLJA; ZRAK; VODA
Učenici 3.a razreda matične škole su, uz učiteljicu Kristinu Matek i učiteljicu fizike Vedranu Kasalo, sudjelovali na prvoj online radionici ZEMLJA-ZRAK-VODA koju je održao poznati hrvatski popularizator znanosti Krešimir Čanić.
Djeca su, samostalno koristeći pribor koji je osiguran kroz Projekt i prateći upute edukatora uživo na školskim tabletima, izrađivali modele padobrana, podmornice i tramvaja. Stekli su osnovna znanja o strujnom krugu, poradili na finoj motorici te samostalno izvodili zaključk
Kako funkcionira podmornica, tko je bio Faust Vrančić, kako radi padobran samo su neka od pitanja na koja su učenici dobili odgovor. Više o samoj radionici na linku - https://vuk.hermes.hr/ciklus-voda-zemlja-zrak/
Nakon uspješne prve radionice, s nestrpljenjem očekujemo i drugu radionicu s temom ZVUK.
Kako nastaje zvuk, kako se giba zvuk kroz zrak, a kako kroz vodu, možemo li stvoriti melodiju svirajući na cijevima ili svira li banana, pitanja su na koja ćemo dobiti odgovor u drugoj radionici.
Projekt Virtualna umjetnost i kultura provodi se u partnerstvu udruga HERMES i FabLab. Više o projektu i projektnim aktivnostima pogledajte na linku https://vuk.hermes.hr/.
Cilj projekta Virtualna umjetnost i kultura su online radionice za učenike gdje se obrađuju STE(A)M pojmovi, a istovremeno ih se uči i zanimljivim pozadinskim informacijama i upoznaje s povijesnim činjenicama i osobama.
Centar izvrsnosti za fiziku Grada Zadra nastavlja s radom i u ovoj školskoj godini.
Radionice se održavaju subotom u OŠ Šimuna Kožićića Benje u manjim grupama gdje mentori individualno pristupaju svakom učeniku.
Polaznici Centra su i učenici sedmih i osmih razreda naše škole koji vole istraživati i eksperimentirati te prije svega ulagati u znanje i obrazovanje.
Pogledajte kako izgleda radna subota u Centru izvrsnosti za fiziku.
Centar izvrsnosti za fiziku nastavlja s radom i u školskoj godini 2021./2022.
Planirano vrijeme početka rada Centra je 20.11.2021.
Planiran je rad u manjim grupama, gdje će se individualno pristupiti svakom učeniku čime se potiče učenikovo istraživanje i učenje.
Ukoliko volite istraživati, igrati se brojevima i formulama te eksperimentirati krenite u Centar izvrsnosti za fiziku i zabavite se.
Za više informacija slobodno se obratite učiteljici fizike Vedrani Kasalo.
Nastava fizike učenike će:
- upoznati s najvažnijim prirodnim pojavama, stanjima i procesima te im omogućiti razumijevanje fizičkih zakona i zakonitosti
- poučiti ih kako znanstvenim jezikom fizike opisivati pojave i procese u prirodi i oko nas
- motivirati ih da postavljaju pitanja
- poučiti ih da osmisle, izvode i analiziraju jednostavne pokuse
- osposobiti ih za primjenu spoznaja i metoda fizike u suvremenom životu, tehnici i proizvodnji
- poticati ih na logičko i samostalno zaključivanje
- uvoditi ih u znanstveni način razmišljanja i odgajati za ispravan odnos prema prirodi i čovjekovoj okolini,
- osposobiti ih za samostalno rješavanje problema, ali i za konstruktivnu suradnju pri timskome radu.
Kakav su iskustva učenika u nastavi na daljinu?
Nastava na daljinu predstavljala je veliki izazov i za učenike i za učitelje. Učitelj koji je do tata bio u razredu morao je organizirati nastavu predmeta kao što je fizika online a i dalje održavati visoku razinu poučavanja i zainteresiranosti kod učenika. I učenici su imali zadatak iz kontroliranih uvjeta učionice prijeći na učenje kod kuće. Kakva su iskustva i jednih i drugih dionika odgojno obrazovnog procesa istražili smo na kraju ove izazovne nastavne godine.
Ispitivanje smo proveli na uzorku od 192 učenika osmih razreda osnovnih škola grada Zadra. Podaci su prikupljeni anonimnim anketiranjem učenika upitnikom po završetku nastavne godine. Upitnik je sadržavao pitanja otvorenog i zatvorenog tipa.
Među prednostima učenici navode zanimljivu nastavu, praktične radove, vlastite video lekcije učitelja, kvizove, dostupnost učitelja u svakom trenutku dana i tjedna. Nedostaci koje navode su malo praktičnih radova, malo numeričkih zadataka za uvježbavanje i previše numeričkih zadataka za uvježbavanje, previše kvizova, gubitak koncentracije, obavezno javljanje u video poziv.
Ovo istraživanje ima cilj dati smjernice učiteljima kako poboljšati online nastavu i olakšati učenicima svladavanje nastavnih sadržaja predmeta fizike. Istraživanje su proveli učitelji Snježana Stanin, Ana Lipošćak, Jelena Torbarina, Vedrana Kasalo i Domagoj Barišić i rezultati istraživanja prezentirani su na Županijskom vijeću učitelja fizike Zadarske županije.
Sažetak istraživanja i odgovora moguće je vidjeti na poveznici https://forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=e8fuIbLugPrSFdQ2LaIJeEzdUCNrlEGy&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkf4aM-QlBBhMnNW-dUjqVBhUQUZNSFRJUlJDVTROMzVHQVo2WjJINFBGMy4u
Festival znanosti je manifestacija koja za cilj ima približiti znanost javnosti, tijekom koje se popularnim predavanjima, radionicama, tribinama, izložbama i drugim događanjima daje doprinos popularizaciji znanosti i motiviranju mladih ljudi na istraživanje i stjecanje novih znanja.
Tema Festivala znanosti ove godine je KULTURA.
Što je kultura i gradimo li kulturu znanosti? Koliko su vam poznati pojmovi iz fizike koji su dio opće kulture? Što je to svjetlosna godina? Što se to radilo u Manhattan projektu? Je li teorija Velikog praska samo serija?
Pogledajte virtualnu izložbu kojom vam želimo približiti pojmove i koncepte iz fizike i pronađite odgovore na ta i druga zanimljiva pitanja.
Neka znanost postane radost!
U tjednu Festivala znanosti, u osnovnim školama Šime Budinića i Bartula Kašića, biti će postavljene dvije izložbe koje će obuhvatiti zanimljivosti, otkrića, zakone i teorije iz fizike koje spadaju u poznavanje opće kulture iz fizike. Iako je fizika kao znanost široka i složena, postoje neki osnovni pojmovi koje bi svaki čovjek trebao poznavati.
Osim izložbe koja je postavljena u školama postoji i virtualna izložba koju možete pogledati na linku :
https://sway.office.com/uUSz3MjSJihSfGhs?ref=Link
Druge aktivnosti u Zadru možete pronaći na linku: https://uzz.unizd.hr/Portals/28/FZ/Program-FZ_2021-UNI_Zadar-22022019-final-4.pdf?ver=2021-05-10-103226-450
Županijsko natjecanje iz fizike održalo se 9.3.2021.godine u Biogradu na Moru. Sudjelovalo je dvadeset učenika iz Zadarske županije.
Naša škola imala je osam predstavnika i to su : Marcela Alibašić, Klara Švenjak, Noemi Lončar, Lada Lukšić,Antonio Miletić, Iva Jurlina, Josip Mamut i Šime Juranov
Čestitam svima na izvrsnim rezultatima
Što su tijela? Zauzimaju li tijela prostor? Je li zrak tijelo?
Kada će tijela plivati i kada će potonuti?
Pitanja su o kojima smo razgovarali na drugoj radionici „Malih znanstvenika u školi“.
Druga po redu radionica „MZ u školi“ održana je 5.2.2020. godine i tema radionice bila je ZRAK JE JAK. Sudjelovali su učenici iz matične i područne škole. Radionicu su vodile profesorice fizike Ana Lipošćak iz OŠ Šime Budinića i Vedrana Kasalo iz OŠ Bartula Kašića.
Učenici su u grupama izvodili male eksperimente i promatrali fizikalne pojave.
Istraživanjem i iskustvenim učenjem dolazili su do izvrsnih zaključaka.
Kako nam je bilo možete vidjeti u priloženim fotografijama
Veselimo se sljedećem susretu
Vedrana i Ana
20200205 160113.jpg
20200205 160118.jpg
20200205 160124.jpg
20200205 160203.jpg
20200205 162537-1.jpg
Školsko ili općinsko natjecanje održano je 22. siječnja 2020. godine s početkom u 13:00 sati u svim osnovnim školama Grada Zadra kao i u cijeloj Hrvatskoj.
Na sastanku Županijskog povjerenstva održanom 29.siječnja 2020. godine i usklađivanja bodovanja učeničkih radova objavljena je jedinstvena lista poretka na razini Županije.
Učenici nase škole koji su pozvani na Županijsko natecanje su : Andrija Diklan, Ivano Mazić, Dominik Zekanović i Lucijan Subašić.
Čestitam
Rezultati školskog natjecanja nalaze se u tablici.
Centar izvrsnosti za fiziku grada Zadra - CIF u ovoj nastavnoj godini provest će projekt „Mali znanstvenici“ u OŠ Bartula Kašića.
Projekt je namijenjen učenicima nižih razreda osnovne škole koji su prepoznati kao daroviti učenici za područje STEM-a.
Ideja projekta je da se kroz niz aktivnosti učenici nižih razreda upoznaju s fizikalnim pojmovima s kojima se susreću u svakodnevnom životu poput ravnoteže, gustoće, svjetlosti, zvuka, zraka, topline, energije i mnogih drugih. Učenici će sami izvoditi pokuse te promatrati pojave. Tijekom nastavne godine održat će se ukupno 5 radionica koje će, za učenike, biti besplatne.
U odgojno obrazovnom procesu potrebno je pridavati više pažnje poticanju i razvijanju kritičkog mišljenja te iskustvenom učenju kod učenika nižih razreda osnovne škole. Ovakav tip radionica omogućit će im razvijanje kognitivnih i motoričkih sposobnosti, te vrlo važne komunikacijske i socijalne vještine.
Dragi učenici i roditelji,
u kratkoj prezentaciji prikazane su promjene koje su uvedene u predmet Fizika. Promjene se odnose na sadržaje i ishode učenja te na elememte vrednovanja.
Učenici sedmih razreda ostvaruju odgojno-obrazovne ishode i istraživajući fizičke pojave. Učenici sedmih razreda izvode najmanje pet eksperimentalnih istraživanja i jedan projekt.
Eksperimentalna istraživanja izvode samostalno ili u paru na nastavi.
Učenički projekt izvode samostalno ili u paru izvan nastave, a projekt od ponuđenih biraju sami. Popis projekata se nalazi na prezentaciji
Za sva pitanja i dogovore sam na raspolaganju.
Digitalni sadržaji iz fizike mogu vam biti od velike pomoći prilikom učenja ili uvježbavanjarješavanja numeričkih i konceptualnih zadataka.
Pomoću CARNET računa i lozinke možete pristupiti IZZY Fizici na adresi : https://www.profil-klett.hr/izzi
Sadržaji na IZZY Fizici dio su udžbeničkog kompleta koji koristimo na nastavi sedmih razreda.
Digitalne obrazovne sadržaje (DOS) koji su izrađeni u sklopu velikog EU-projekta E-škole možete pronaći na adresi :
https://edutorij.e-skole.hr/share/page/home-page
DOS-ovi sadrže velik broj interakcija, videa, zadataka i animacija koje vam mogu pomoći prilikom učenja
"Fizika proučava energiju i materiju, međudjelovanja te gibanja u prostoru i vremenu. Danas je ona temelj svih prirodnih, tehničkih i biomedicinskih znanosti te proširuje vidike tražeći odgovore na pitanja poput onih o nastanku i građi svemira te građi materije. Kao nastavni predmet Fizika potiče razvoj kognitivnih sposobnosti te znanstvenog i stvaralačkog mišljenja.
Učenik kao aktivni sudionik procesa učenja i poučavanja fizike razvija niz različitih sposobnosti i vještina kao što su opažanje, opisivanje, postavljanje pitanja, razmjenjivanje ideja, izvođenje pokusa, objašnjavanje, planiranje, postavljanje pretpostavki, mjerenje, obrada i prikazivanje podataka, rješavanje problema, zaključivanje, rasprava i kritičko prosuđivanje.
Kroz zajednički eksperimentalni rad i rad na projektima učenici razvijaju sposobnost timskog rada i suradnje te međusobno poštovanje uz uzimanje u obzir različitih mišljenja i potreba drugih."
Dragi učenici sedmih i osmih razreda ;)
U sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole" razvijeni su digitalni obrazovni sadržaji (DOS-ovi) za prirodoslovne predmete (kemija, biologija, fizika) i matematiku za 7. i 8. razred osnovnih škola te 1. i 2. razred srednjih škola i dostupni su svim učenicima i učiteljima.
DOS-ovi izrađeni na projektu dostupni su u Edutoriju (https://edutorij.e-skole.hr/)
Svaka nastavna jedinica popraćena je tekstom i objašnjenjima te interakcijama u kojima samostalno možete mijenjati varijable. Sadržaje prate zadaci i primjeri koji vam mogu pomoći u učenju fizike. Na kraju svake jedinice i modula nalazi se kviz kojim možete provjeriti svoje znanje. :)
Čestitam
Stipi Radoviću na iznimnom rezultatu i plasmanu na Državno natjecanje iz fizike.
Državno natjecanje ove godine održati će se u Puli od 17. do 20. travnja.
Službeni rezultati objavljeni su na stranici:
http://natjecanja-iz-fizike.net/
Stipe sretno i hrabro u Puli
Vedrana
Županijsko natjecanje iz fizike održano je 6.ožujka 2018. u biogradskoj osnovnoj školi. Natjecalo se ukupno 25 učenika iz osnovnih škola Zadraske županije.
Naša škola imala je pet prestavnika i to su : Stipe Radović , Luvija Petričić, Sara Bušljeta, Matea Pocrnić i Karla Kanjer.
Učenik naše škole Stipe Radović osvojio je treće mjesto s osvojenim 51 bodom.
Čestitam svima
I ove godine učenici naše škole u suradnji s učenicima OŠ Š.Budinića sudjelovali su na Festivalu znanosti.
Izložba pod nazivom Fizika u vremenu postavljena je u školama Bartul Kašić i Šime Budinića.
U Gradskoj knjižnici Zadar učenici su pripremili i izveli predavanje o poznatim fizičarima kroz povijest vremena.
Hvala svima učenicima na sudjelovanju i volji i ljubavi za fiziku
Više o izložbi možete pročitati na linku
https://www.skolskiportal.hr/clanak/7480-fizika-u-vremenu/
Na linku možete pogledati kako je bilo na predavanju u Gradskoj knjižnici Zadar te ostale aktivnosti koje su pratile FZ u Hrvatskoj
https://www.facebook.com/FestivalZnanosti/posts/1054766451291427
Županijsko natjecanje iz fizike održano je 8.3 2017. u Biogradu na Moru
Boje naše škole branili su Mirta Bačić, Martina Bačić, Antonia Švenjak, Lovre Lukić, Lorena Ažić i Roko Bašić i postigli su izvrsne rezultate.
Čestitam svima od srca
Posebne čestitke Mirti i Martini
Mirta Bačić osvojila je prvo mjesto
Martina Bačić osvojila je drugo mjesto
Projekt Mali znanstvenici namijenjen je učenicima 3. i 4. razreda osnovne škole, a odvija se kroz 5 znanstvenih radionica iz fizike, gdje djeca uz kreativno učenje i eksperimentiranje stječu znanja. Radionice se odvijaju subotom u prostorijama Gradske knjižnice. Projekt vode Vedrana Kasalo i Ana Lipošćak, profesorice fizike OŠ Bartula Kašića i OŠ Šime Budinića.
Teme radionica su:
Zašto brodić pliva na moru
Zrak je jak
Toplo hladno
Kratki spoj
Zašto je nebo plavo
Ovih je dana počeo raditi Centar izvrsnosti iz fizike grada Zadra osnovan u veljači ove godine, nakon varaždinskoga drugi u Hrvatskoj, a okuplja učenike sedmih i osmih razreda gradskih osnovnih škola koji su zainteresiraniji za fiziku od svojih vršnjaka. Oko 70-ak učenika iz raznih zadarskih osnovnih škola, zajedno sa svojih 5 mentora nalaze se subotama u OŠ Š.K. Benje. Mentori su Domagoj Barešić, Jelena Torbarina, Vedrana Kasalo, Snježana Stanin i Ana Lipošćak.
Cilj centra izvrsnosti za fiziku je pripremiti učenike za natjecanja u znanju, približiti im fiziku i prirodne znanosti te poticati na dodatni rad
Dragi roditelji
U našoj školi moguće je konzultiranje s predmetnim nastavnicima tako da me svi Vi možete posjetiti svakoga petka u smjeni putnika u termninu drugog sata.
Vidimo se
Vedrana Kasalo,mag edu fizike i politehnike
Dopunska nastava u smjeni putnika održava se petkom šesti sat
Dopunska nastava u smijeni neputnika održava se ponedjeljkom i četvrtkom naizmjenice
BRAVO MARKO
Na Državnom natjecanju i smotri iz fizike naš Marko Bakmaz osvojio je izvrsno 4.mjesto ( DRUGU NAGRADU).
Čestitam od srca Marko
http://natjecanja.hfd.hr/smotra_natjecanje/2015-16/os_poredak.php
Uskoro detaljniji izvještaj :)
Vedrana Kasalo
Ove godine po prvi puta u povijesti naše škole sudjelovali smo na županijskom natjecanju iz astronomije.
Učenici petih razreda Lorens Lokas i Marko Vrkić te učenice šestih razreda Maura Damjanić i Nola Durut pod mentorstvom profesora Dinka Marina.
Učenici osmih razreda Marko Bakmaz i Ivica Radić pod mentorstvom profesorice Vedrane Kasalo.
Postigli smo izvrsne rezultate te su svi učenici predloženi za državno natjecanje
I ove godine sudjelujemo u Festivalu znanosti
Može li znanost biti lijepa?
Nizom pokusa iz različitih područja fizike otkriti ćemo što se tu lijepo skriva. Pokazati ćemo kako se iza teških formula i teorija kriju novi svjetovi sklada i ljepote.
Učenici zadarskih škola Šime Budinića i Bartula Kašića izvoditi će i pojašnjavati pokuse slučajnim prolaznicima koji će se moći poigrati i s znanstvenim igračkama koje su izradili učenici Osnovne škole Nikola Tesla iz Gračaca.
Otkriti ćemo i ljepotu u kemiji kroz svijet boja, kristala, molekula i kristalnih tvorevina.
Svi ste pozvani zaviriti u naš znanstveni svijet i otkriti da smo svi još uvijek radoznala djeca.
Županijsko natjecanje iz fizike i ove godine održalo se u OŠ Biograd.
Boje naše škole branili su Marko Bakmaz, Andrija Škontra,Ivica Radić, Marta Svorcina i Ivan Paleka.
Svima velike čestitke za uspijeh na natjecanju na kojemu je sudjelovalo 29 najboljih učenika naše županije.
A našem Marku Bakmazu čestitam na izvrsnom rezultatu i postignutom prvom mjestu
Čestitke svima
Vedrana Kasalo
Koliko je važno ovo otkriće?
Znanstvenici smatraju ovo otkriće jednim od najvećih u povijesti i trebalo bi im pomoći o potpunom razumjevanju svemira i gravitacije.
Valove je čak prije 100 godina predvidio u svojoj Teoriji relativnosti Albert Einstein
Pogledajte kratki video koji na predivan način opisuje pojave gravitacijskih valova i uživajte u malom ali kratkom zvuku sudara crnih rupa
https://www.youtube.com/watch?v=HwC5IYw5uAE
I ove godine pokažite svoju kreativnost
Uzmite olovku, bojice, kolaž papir :) izrazite svoju kreativnost i nacrtajte strip o fizici. Potražite neke zanimljivosti iz fizike, zanimljive pojave koje se opisuju fizikom i prenesite je u strip
Pravila su sljedeća:
- Nagradnom natječaju može pristupiti svaki učenik (ili profesor) naše škole s najviše tri stripa
- Stripove donesite u učionicu fizike, navedite svoje ime i prezime te osmislite naslov stripa
- Rok za predaju je 14.3. 2016.
- Stripove ćemo nakon toga obilježiti brojevima i napraviti izložbu
- Po ocjeni komisije najbolji stripovi bit će nagrađeni
Vedrana Kasalo
Slike preuzete s interneta
"Za nekoga tko gleda s ove daljine, Zemlja ne izgleda nimalo zanimljivo. Ali za nas, to je već drugačije. Razmotrimo ponovo tu točkicu. To je ovdje. To je naš dom. To smo mi. Na njoj su svi koje volite, svi koje poznajete, svi za koje ste ikada čuli, svako ljudsko biće koje je ikada postojalo, na njoj smo proživjeli svoje živote. Tu na trunku prašine koja visi, na Sunčevoj zraci živi, ili je živjela, sveukupnost naše radosti i patnje....." Dr. Carl Edward Sagan (9.11.1934. - 20.12.1996.)
Carl Sagan bio je najveći popularizator znanosti novijeg doba
Ove godine ga se možemo sjetit i uz kratki film domaće produkcije, "Zvjezdana tvar" https://vimeo.com/136262971
Uživajte
I ove godine sudjelovali smo u DANU PRIRODOSLOVLJA naše škole
Imali smo priliku vidjeti zanimljivu i poučnu stranu kemije, matematike, geografije i fizike.
Fizika opisuje sve prirodne pojave oko nas. Koliko je fizika zabavna, čarobna i zanimljiva pokazali su nam naši osmaši.
Hvala svima koji su sudjelovali a kako je bilo pogledajte na slikama
Ima li lijepše teme - toplije, bogatije, sjajnije, svjetlije, životnije, zlatnije...od Sunca - zvijezde s kojom živimo i zvijezde zahvaljujući kojoj živimo?
U sklopu Festivala znanosti u utorak 21.4 2015. održano je predavanje sa ciljem popularizacije znanosti za učenike viših razreda osnovnih škola. Prvo u nizu predavanja na temu Sunce- naš žuti patuljak održano je u OŠ Bartula Kašića. Predavanje i radionicu održale su profesorica fizike Vedrana Kasalo iz OŠ Bartula Kašića i profesorica Ana Lipošćak iz OŠ Šime Budinića.
Kako je Sunce rođeno i koliko je još vremena ostalo do njegovog spektakularnog kraja, te kakvih još zvijezda ima u tom nepreglednom prostoru svemira samo su neka od pitanja na koja su učenici dobili odgovore. Prikazani su im i jednostavni pokusi koji objašnjavaju kako boje dolaze od sunca te zašto sunce vidimo žuto a nebo plavo.
Drugo predavanje održano je u OŠ Šime Budinića u četvrtak 23.4 2015.
Hvala svim učenicima koji su posjetili predavanja i uživali u priči o našem malom Suncu
Vedrana Kasalo
Slike
Napokon i u našim krajevima imamo priliku doživjeti djelomičnu pomrčinu Sunca.
U petak, 20.3 2015 točno na ekvinocij Mjesec će se prošetati ispred Sunca
Pomrčinu Sunca organizirano promatramo na školskom igralištu u petak i svi se dobrodošli .
Pogledajmo zajedno kako će to biti u našem gradu
U tablici su prikazana vremena početka, maksimuma i završetka pomrčine za neke od gradova lijepe naše.
Grad |
Početak pomrčine |
Maksimum pomrčine |
Završetak pomrčine |
Udio (%) pomrčine |
Zagreb |
09:33 |
10:42 |
11:53 |
58 % |
Rijeka |
09:30 |
10:39 |
11:51 |
59 % |
Osijek |
09:37 |
10:45 |
11:56 |
54,5 % |
Split |
09:31 |
10:39 |
11:50 |
53 % |
ZA PROMATRANJE POMRČINE POTREBNO JE KORISTITI KVALITETNU ZAŠTITU ZA OČI. KORIŠTENJE SUNČANIH NAOČALA, ZAČAĐENIH STAKALA JE ZABRANJENO.
NE GLEDATI U SUNCE BEZ ZAŠTITNE OPREME
Vedrana Kasalo
Dan broja pi održava se 14. ožujka (14.3) jer su znamenke 3,1 i 4 najžnačajnije u decimalnom zapisu broja pi.
Pi ili π je matematička konstanta vrlo često primjenjivana u matematici i fizici. Definira se kao odnos opsega i promjera kruga.
π ≈ 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923 .............
Albert Einstein rođen je na pi - dan
Sretan Pi - dan
Dragi učenici i roditelji
Počinjemo sa sakupljanjem plastičnih čepova u našoj školi.
Na taj način činimo dobro za okoliš i ujedno činimo jedno dobro djelo.
Plastične čepove od sokova, vode, jogurta, tetrapaka, deterđenta donesite i odložite u za to namjenjenu kutiju u učionici fizike
Hvala vam
Vaša profesorica Vedrana Kasalo
U našoj školi održan je jedan hvale vrijedan projekt. Pokušali smo približiti prirodnu grupu predmeta učenicima, roditeljima i svima zainteresiranima ;))
Povezali smo matematiku, kemiju, geografiju i fiziku u jednu zanimljivu priču. Mogli ste primjeniti konkretna znanja na svijet oko sebe.
Hvala još jednom svima koji su sudjelovali..i mojim dragim učenicima i naravno dragim kolegama :))
Nadam se da se vidimo i dogodine u još većoj i ljepšoj prirodoslovnoj priči
Pogledajte kako je bilo, ako već niste
http://fjord123.wix.com/bkasicgeografija#!dan-prirodoslovlja/c1vcz
Dragi učenici ako postoje neke nejasnoće prilikom učenja i ne stignete na dopunsku ili vam je preeeeedugooo čekati sljedeći sat pogledajte zanimljivu stranicu EDUVIZIJA.
Možda vam malo pomogne
http://www.eduvizija.hr/portal/?q=sadrzaj/fizika-za-7-razred-pregled-lekcija
http://www.eduvizija.hr/portal/?q=sadrzaj/fizika-za-8-razred-pregled-lekcija
Učenici naše škole i učenici OŠ Šime Budinića sudjelovali su i ove godine na FESTIVALU ZNANOSTI. Sami su osmislili veliku većinu pokusa koje su i izvodili te su izradili plakate koji su bili izloženi. U sklopu radionice na Morskim orguljama postavili smo i izložbu fotografija naših učenika na temu VALOVI OKO NAS.
Radionica je prošla u ugodnom druženju i hvala svima koji su na trenutak bili oduševljeni znanošću i što ste dozvolili da vas zapljusnu valovi znanstvene kreativnosti.
Zahvaljujem svima koji su sudjelovali i doprinjeli održavanju Festivala , uz poruku kako se svi skupa vidimo sljedeće godine
Kako je bilo pogledajte u fotogaleriji http://www.os-bkasica-zadar.
Vedrana Kasalo
Uoči tjedna Festivala znanosti učenici OŠ Šime Budinića i Bartula Kašića i njihove profesorice izvoditi će trikove i jednostavne pokuse iz fizike na temu VALOVI OKO NAS. Učenici i profesori strukovne škole Vice Vlatković prikazati će svoje solarne projekte i prezentirati njihov najnoviji solarni auto.
Zaustavite se nakratko kraj njih i pogledajte ljepotu fizike koja vas okružuje.
Ako ste se ikada susreli s pitanjima: „Kako natjerati vodu da skače?", "Kako svirati pomoću slamki?" ili „Kako skrenuti svjetlosnu zraku“ vrijeme je da nas potražite. Pogledajte i druge zanimljive pokuse o valovima, zvuku i svjetlosti pa kasnije isprobajte sve to i sami, u svojoj maloj kućnoj znanstvenoj radionici.
Pronaći nas možete u subotu 5. travnja na Morskim orguljama i Pozdravu Suncu od 11 – 13 sati . Vidimo se.
Tema je FIZIKA (valova) OKO NAS ;))
Uzmite foto aparat ili mobitel i fotografirajte nešto iz svoje svakodnevice ili pretražite arhivu svojih fotografija te se prijavite na naš natječaj.
Pravila su sljedeća:
- Nagradnom natječaju može pristupiti svaki učenik (ili profesor) naše škole s najviše tri fotografije
- Fotografije donesite u učionicu fizike, navedite svoje ime i prezime, točnu lokaciju svake fotografije te osmislite ime za fotografiju
- Rok za slanje fotografija je 14.03. 2014
- Fotografije ćemo nakon toga obilježiti brojevima i napraviti izložbu
- Po ocjeni komisije tri najbolje fotografije bit će nagrađene
Fizika (grčki: priroda) je znanost koja proučava prirodu. Fizika proučava sve od prirodnih pojava i njihovih osobina, pa do uzroka prirodnih pojava i zakonitosti po kojim se događaju te prirodne pojave.
Svi smo prirodno zainteresirani za svijet koji nas okružuje. Ako ste se ikada susreli s pitanjima "Zašto je nebo plavo?", "Zašto zvijezde svjetlucaju?" ili "Kako to da Mjesec ne padne na Zemlju?" vrijeme je da odgovore potražite i dobijete ih u učionici fizike.
Pogledajte kako se zabavljamo u fizici!!
Prošao je još jedan Festival znanosti na kojemu smo sudjelovali. U subotu, 27. travnja održana je radionica iz fizike u sklopu Festivala znanosti 2013. Tema ovogodišnjeg festivala je bila budućnost a mi smo pokušali zanimljivim pokusima iz fizike pokazati da je budućnost upravo u fizici. U suradnji s OŠ Šime Budinića ugodno smo se družili na Narodnom trgu i ostvarili cilj da zainteresiramo prolaznike i uvedemo ih barem na kratko u svijet znanosti.
Kako pripremiti dijete za skolu.pdf
Vjezbe za predskolce.pdf
Dispraksija savjeti za roditelje i ucitelje.pdf
Disgrafija savjeti za roditelje i ucitelje.pdf
Ucenici s teskocama paznje savjeti za roditelje i ucitelje.pdf
Disleksija savjeti za roditelje i ucitelje.pdf
Tikovi savjeti roditeljima.pdf
Strah od skole savjeti roditeljima.pdf
Diskalkulija savjeti za roditelje i ucitelje (2).pdf
Enkopreza savjeti roditeljima.pdf
ALATI ZA POMOC U KRIZNIM SITUACIJAMA.pdf
Sigurno koristenje interneta.pdf
Letak za roditelje prevencija nasilja.pdf
Vijece roditelja 11.5.2023.pdf
Pratite uz nas događanja iz naše škole, posjetite sve rubrike, zabavite se uz naš multimedijalni sadržaj!
Odabrani udzbenici - OS Bartula Kasica Zadar.xlsx
Odabrani drugi obrazovni materijali - OS Bartula Kasica Zadar.xlsx
Naputak o nacinu uporabe, vracanja i obnavljanja udzbenika i drugih obrazovnih materijala financiranih sredstvima iz Drzavnoga proracuna (1).docx
Udzbenici 2020.docx