Osnovna škola Marčana

Povijest škole

Povijest škole u Marčani

Škola u Marčani prvi puta se spominje u austrijskoj službenoj statistici 1863. godine kao pomoćna škola u kojoj se nastava odvijala na ilirsko-talijanskom jeziku. 1870. godine Marčana dobiva pučku školu dostupnu svim građanima. Škola je bila jednorazredna s jednim učiteljem.

1890. godine sagrađena je velika školska zgrada na trgu usred mjesta. Nastava je bila organizirana u dvije smjene.

1918. godine otvorena je talijanska škola u Marčani sa 176 učenika i talijanskim jezikom kao službenim. Imala je zadaću ukloniti svaki hrvatski trag u ovim krajevima.

1945. godine, nakon talijanske okupacije, ponovno je započela nastava na hrvatskom jeziku. Obnovljena je dosta devastirana školska zgrada.

1960. godine sagrađena je sadašnja školska zgrada, a svečano otvorenje dogodilo se 29. studenoga. Škola je nosila ime „Partizanka“, a pohađalo ju je 223 učenika iz mjesta i okolice. Imala je dvije područne škole: Kuići i Loborika.

Danas Osnovnu školu Marčana pohađa 176 učenika iz Marčane i okolice, a ima jednu područnu školu u Loborici.

Tekst napisala: Anita Banovac, knjižničarka Osnovne škole Marčana