Osnovna škola Marčana

ŠUMA - Škola u Šumi

Naziv školskog projekta: ŠUMA

Nositelji školskog projekta: Djelatnici OŠ Marčana, Šumarija Pula, PO Loborika i učenici te zainteresirani roditelji.

Koordinatori: Ravnateljica Nensi Kaluđerović.

Planirani broj učenika: Svi učenici škole.

Učestalost školskog projekta: Tijekom školske godine (2014. /2015.) sa tendencijom održivosti projekta dulji niz godina.

Cilj školskog projekta: Očuvanje kvaliteta okoliša šuma i razvijanje ekološki educiranje djece, unapređenje ukupne kvalitete nastavnog procesa iz predmeta priroda i društvo, priroda, biologija, povijest i geografija; popis značajnih lokaliteta i biljnih zajednica; kartiranje bilja; razvijanje radnih navika, razvijanje običaja samobrige i samozaštite i zajedničkog osjećaja spram grupe.

Način realizacije školskog projekta: Boravci u šumi, izvanučionička nastava, radionice, prezentacije, uključivanje lokalne zajednice.

Namjena školskog projekta: Druženje i boravak na svježem zraku, izvođenje radova vezanih za čišćenje šume u suradnji sa djelatnicima  Šumarije Pula, izrađivanje poučne staze i šetnice, postavljanje klupica i drvenih mostića; uklanjanje otpada koji može nastati uslijed održavanja nastave, aktivno sudjelovanje i suradnja u očuvanju okoliša i osiguranje održivog razvoja lokalne zajednice; pravo na zdravi okoliš i odgovornost pojedinca na održivi razvoj zajednice.

Zadaće školskog projekta: Razvijanje građanskih vrijednosti i stajališta, aktivno uključivanje lokalne zajednice, razvijanje ekološke svijesti, očuvanje i zaštita životne zajednica šuma na lokalitetu u blizini škole („Magran - Cuf“).

Način vrjednovanja školskog projekta: Osobna zapažanja i dojmovi učenika kroz umne mape; likovni, literarani radovi; fotografski zapisi, fotografiranje zanimljivih motiva izlaganje u školskom hodniku; ankete, prezentacije, radionice.

Način korištenja rezultata školskog projekta: U redovnoj nastavi, svakodnevnom životu.

Vremenik školskog projekta: Tijekom školske godine 2014./2015.

Troškovnik školskog projekta: Mogućnost sponzoriranja, volontiranje, vlastita sredstva, donacije.