Osnovna škola Marčana

Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske županije

INSTITUCIONALIZACIJA ZAVIČAJNE NASTAVE ISTARSKE ŽUPANIJEREGIONE ISTRIANA - BICIKLIZAM U ISTRI

Kroz projekt ćemo osvijestit važnost i njegovanje baštine te poznatih ličnosti našeg kraja kroz različite planirane aktivnosti. Razvijat ćemo vještinu vožnje bicikla te ekološku svijest obzirom da je bicikl ekološko najprihvatljivije prijevozno sredstvo. Isto tako osvijestit ćemo činjenicu o važnosti bavljenja sportom. Projekt ćemo realizirati uz suradnju obitelji Nevia Valčića, predvodnika istarskog biciklizma. Od Luciana i Helene Valčić te Bruna Bulića doznat ćemo o biciklizmu u Istri kroz povijest, o njihovim uspjesima kao i o legendarnom Neviu Valčiću. Za razliku od cestovnog biciklizma, Adrenalina Team približit će nam brdski biciklizam. U suradnji s HAK-om imat ćemo predavanja „Sigurno u prometu“ koja se provode za učenike osnovnih škola s ciljem razvijanja vještina vožnje biciklom, prometnih propisa i sigurnosnih pravila. Učenici će istraživati o biciklizmu, njegovim granama, poznatim utrkama koje su se vozile kroz Istru. Proučavat će i razvoj bicikla kroz povijest, upoznati se sa dijelovima bicikla, intervjuirat će goste i pisati njihove biografije. Biciklizam će ujedno biti motiv za likovno i literarno stvaralaštvo. Popularnost biciklizma u Istri raste, za rekreativce se uređuju mnogobrojne staze, a mi ćemo posjetiti najpoznatiju i najljepšu stazu Parenzanu na kojoj se i odvija rekreativna utrka. Učenici će imati biciklijadu od Marčane do Loborike šumskim putevima, kojoj će prethoditi mapiranje i obilježavanje.