preskoči na sadržaj

Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna

Login
e-Dnevnik poveznica

Koliko je sati ?

Skockajte web! 2012

Anketa (mala)
Da li pročitaš knjigu koju posudiš u školskoj knjižnici?







Koliko je stupnjeva?

Weather Widget

Tko je trenutno online!  

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2011.

Ukupno: 1314162
Ovaj mjesec: 3315
Ovaj tjedan: 467
Danas: 34
Sandučić povjerenja

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Raspored zvonjenja

Raspored zvonjenja

 

PRIJE PODNE

1.            8:00       -              8:45

2.            8:50       -              9:35

veliki odmor      9:35  -  9:45      - podjela hrane za učenike od 1. - 4. razreda      

3.            9:45       -              10:30

veliki odmor 10:30    - 10:40    - podjela hrane za učenike od5. - 8. razreda

4.            10:40     -              11:25

5.            11:30     -              12:15

6.            12:20     -              13:05

 

POSLIJE PODNE

1.            13:15     -              14:00

2.            14:05     -              14:50

veliki odmor      14:50   -   15:05           

3.            15:05     -              15:50

4.            15:55     -              16:40

5.            16:45     -              17:30

6.            17:35     -              18:20

Logo škole i QR Code

 


QRCode

QR CODE

Vijesti iz MZOS
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
(Ne)jednakost spolova
Autor: Marijana Žuljević, 7. 3. 2013.

Uz tek nekoliko rijetkih iznimki, velika većina narodnih skupština i parlamenata u svijetu još su uvijek pod snažnim muškim većinama, a stručnjaci smatraju kako će proći još najmanje pola stoljeća kako bi se ovaj trend preokrenuo u „naprednoj" i „civiliziranoj" Europskoj uniji. S druge strane, žena u Kataru ima šest puta veće šanse da ode na fakultet od svog muškog susjeda.


Iako je put do spolne jednakosti pred nama dug i neizvjestan, u čak 85 posto zemalja svijeta (realno) stanje ženskih prava bolje je od onoga prije šest godina, pokazala je studija Svjetskog ekonomskog foruma.

 

Britanski Independent on Sunday sastavio je listu najboljih i najgorih mjesta na svijetu za biti ženom, a mi vam prenosimo najzanimljivije od njih.

 

1. Najbolje mjesto za žene: Island

Kad se uzmu u obzir faktori poput politike, gospodarstva, zaposlenosti i zdravlja, Island je zemlja u kojoj je ravnopravnost žena i muškaraca na najvišoj razini na planetu. Najgora je zemlja po istim kriterijima Jemen, a najopasnija Afganistan.

2. Najbolje mjesto za političarke: Ruanda

Mnoge će ovaj podatak začuditi, ali Ruanda je trenutno jedina nacija na svijetu u kojoj žene čine većinu parlamentaraca, odnosno narodnih zastupnika. Najgora je situacija u S. Arabiji, Jemenu, Kataru, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Omanu i Belizeu, u čijim parlamentima ne sjedi niti jedna jedina žena.

3. Najbolje mjesto za majke: Norveška

Norveška je u nedavnoj studiji proglašena najboljom zemljom za majčinstvo, budući da ima najrazvijeniji sustav prenatalne i postnatalne njege mame i bebe, što je rezultiralo i najmanjom stopom smrtnosti pri porodu. Najopasnija zemlja za majke na svijetu je Afganistan, gdje prosječna žena ima čak 200 puta veću šansu da umre pri porodu negoli od bombi ili metaka.

4. Najbolje mjesto za čitanje i pisanje: Lesoto

Ova mala južnoafrička kraljevina ima najveću razliku u stopi pismenosti između žena i muškaraca. Čitati i pisati zna gotovo 99 posto žena, naspram 83 posto muškaraca. Najgora zemlja za žensku pismenost je Etiopija, gdje svega 18 posto žena čita i piše, naspram 42 posto svojih sunarodnjaka.

5. Najbolje mjesto za šefice vlade: Šri Lanka

Demokratski izabrane predstavnice vladale su Šri Lankom 23 godine. Na popis zemalja sa ženom na čelu vlade 2009. godine uključila se i naša zemlja, dok primjerice zemlje poput Španjolske i Švedske nikad nisu imale premijerku.

6. Najbolje mjesto za šefice: Tajland

Tajland ima najveći udio žena na višim odlučujućim i izvršnim funkcijama u tvrtkama, 45 posto. Najnižu stopu među zapadnim demokratskim zemljama ima Japan, svega osam posto.

7. Najbolje mjesto za novinarke: Karibi

Karibi su regija s najvećim udjelom novinarki na televiziji, tiskanim medijima, radiju te internetskim portalima, gdje je čak 65 posto zaposlenih ženskog spola. Najgora regija je Afrika, gdje žene čine svega 30 posto novinara. Nažalost, ni Europa nije puno bolja, budući da je kod nas postotak tek 35 posto.

8. Najbolje mjesto za zaradu: Luksemburg

Luksemburg dijeli prvo mjesto s Norveškom kad su u pitanju plaće radnica naspram onih u muškaraca, koje prosječno zarađuju potpuno jednako za iste poslove kao i muški kolege. S druge strane, žene u S. Arabiji zarađuju prosječno 7000 dolara, naspram prosječnih 36.000 u muškaraca.

9. Najbolje mjesto za visoko obrazovanje: Katar

Kako smo već napisali u uvodu, na svakog visokoobrazovanog muškarca u Kataru dolazi čak šest žena. Nažalost, ovaj visoki udio fakultetski obrazovanih žena nije se na isti način prelio u realnu ekonomiju, gdje postoje velike nejednakosti u prihodima i pozicijama. Najgore mjesto na svijetu je afrički Čad, gdje se na fakultete upisuje četiri puta više muškaraca nego žena.

10. Najbolje mjesto za vozačice: Indija

Želite li se okušati u karijeri profesionalne vozačice taksija, autobusa ili kamiona, Indija, a posebice New Delhi najbolja su destinacija za vas, gdje se ova praksa već godinama aktivno stimulira i potiče. S druge strane, najgora zemlja na svijetu za vozačice svakako je S. Arabija, gdje je vožnja ženama zabranjena, a uhvaćene u prekršaju mogu dobiti i zatvorsku kaznu.

Izvor: http://metro-portal.hr

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
 

Kalendar obilježavanja

značajnih datuma u našoj školi i školskoj knjižnici

 

 

 

 

Božić (25. 12.)

 

 

         Prosinac je mjesec adventa, darivanja, praštanja, radovanja, ljubavi, druženja, zajedništva. To je mjesec radosti i druženja sa svojim najbližima i onima koje volimo, pravimo planove za nove događaje i nadamo se ostvarenju svega što nismo mogli ostvariti u protekloj godini.

 

          ŽELIMO VAM ČESTIT BOŽIĆ I RADOSNU NOVU GODINU!

 

 

 

Dan prava čovjeka – pravo na čitanje 10. 12.

 

         Dan prava čovjeka obilježen je prigodno, uređenjem panoa, ali i održanom radionicom sa učenicima 2. b razreda u suradnji sa učiteljicom Anitom Krznarić. U okviru radionice knjižničarka Sanja Kovač upoznala je učenike sa dječjim pravima i odgovornostima, Konvenciji o pravima djeteta i pojmovima UN, UNICEF... Učenici su radili u skupinama zato što su trebali u tekstu pronaći pravo na koje se tekst odnosi te su predstavnici skupina svoje radove prezentirali pred ostalim ucenicima u razredu. Zaključci skupina su izloženi na plakatu Kuće humanosti, a nakon prezentacija skupina uslijedila je evaluacija radionice te podjela straničnika učenicima. Učenici 2. b razreda su ocijenili radionicu jako pozitivno (prosječna ocjena je 4,7) te su istaknuli da im se najviše svidjelo kada su učili o dječjim pravima i radili u skupinama.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

KNJIŽEVNI SUSRET S BRANKOM PRIMORAC 27. 11.

 

 

 

 

 

Danas je održan književni susret ucenika 7. razreda sa književnicom Brankom Primorac. Ucenici su imali priliku pobliže upoznati cijenjenu književnicu, saznati zašto je počela pisati romane te dobiti motivaciju za čitanje njenog romana Maturalac koji je dobio nagradu Mato Lovrak" za najbolji roman za mladež objavljen u 1993. godini. Knjiga je uvrštena u popis lektire za 7. razred osnovne i dostupna je u knjižnici naše škole.

 

 

 

 

Dan djece (20. 11.)

 

 

 

 

         Dan djece je obilježen prigodno, uređenjem panoa (knjižničarski kutak) na kojem su učenici naše škole mogli pročitati više o dječjim pravima, Povelji osobnih sloboda...

 

 

Međunarodni dan tolerancije 16. 11.

 

        

     16. studenog 1995. donešena je Deklaracija o načelima tolerancije. Što je zapravo tolerancija? Tolerancija potječe od latinske riječi tolerare što znači podnositi, trpjeti i uvažavati tuđa mišljenja i uvjerenja.

         Zapravo, tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i bivanja ljudi. Tolerancija se učvršćuje znanjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom misli, savjesti i uvjerenja.

         Tolerancija kao mehanizam reagiranja na različitosti je presudna za svako demokratsko i otvoreno društvo, a budući da živimo u doba globalizacije u kojem smo „preplavljeni“ novim informacijama i kada smo svakodnevno  suočeni s različitim  idejama, stavovima i identitetima, potreba za tolerancijom je uvelike povećana.

         Svjetski dan tolerancije obilježava se 16. 11.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Međunarodni dan školskih knjižnica 2012.

 

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica 11. studenoga, na dan donošenja prvoga hrvatskog zakona o knjižnicama, s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.
Brojne će knjižnice obilježiti Dan hrvatskih knjižnica 2012.

Mi znamo da su školske knjižnice važne! To je potkrijepljeno i mnogim istraživanjima i u mnogim izvješćima  koja pokazuju da školske knjižnice utječu na bolja postignuća učenika.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je Školske knjižnice: Ključ za prošlost, sadašnjost i budućnost. Tako se zove i stručni skup koji Hrvatska udruga školskih knjižničara organizira kao središnju proslavu  Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Stručni skup se održava 19. i 20. listopada u Zagrebu, Hotel Palace. Predavači su ugledni profesori s hrvatskih sveučilišta i predstavnici institucija koje se bave školskim knjižničarstvom. Pokrovitelj je Grad Zagreb.

Programi za Dan hrvatskih knjižnica 2012. godine se odvijaju pod sloganima:


Knjižnice probijaju sve granice.                                                    Neprofitno, a isplati                                                                                                                                   se?


Osim proračunskih.                                                                         Knjižnica!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svjetski dan hrane (Dani kruha – 16. 10.)

 

Svjetski dan hrane (Dan kruha) obilježen je prigodnim uredjenjem panoa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjesec hrvatske knjige (15. 10. – 15. 11.)

 

 

 

 

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige  nacionalna je manifestacija kojom se promiču knjige i čitanje, a u  knjižnicama diljem Hrvatske obilježava se od 15. listopada do 15. studenoga. 

Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a organizator su Knjižnice grada Zagreba.      

Mjesec hrvatske knjige 2012. održat će se od 15. listopada do 15. studenoga 2012. godine sa središnjom temom posvećenoj Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti. Od središnjih programa najavljujemo svečanost otvaranja manifestacije 15. listopada u 11,00 sati u Scheierovoj zgradi, Matice hrvatske 4 u Čakovcu, stručni skup u Samoboru, Interliber od 13. do 18. 11. ,

Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Ove su knjige nagrađene, provjeri zašto!,  zajedničku  akciju svih knjižnica 23.10. pod  nazivom Čitajmo zajedno te obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica.

 

preskoči na navigaciju