preskoči na sadržaj

Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna

Login
e-Dnevnik poveznica

Koliko je sati ?

Skockajte web! 2012

Anketa (mala)
Da li pročitaš knjigu koju posudiš u školskoj knjižnici?







Koliko je stupnjeva?

Weather Widget

Tko je trenutno online!  

Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 9. 2011.

Ukupno: 1314162
Ovaj mjesec: 3315
Ovaj tjedan: 467
Danas: 34
Sandučić povjerenja

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Raspored zvonjenja

Raspored zvonjenja

 

PRIJE PODNE

1.            8:00       -              8:45

2.            8:50       -              9:35

veliki odmor      9:35  -  9:45      - podjela hrane za učenike od 1. - 4. razreda      

3.            9:45       -              10:30

veliki odmor 10:30    - 10:40    - podjela hrane za učenike od5. - 8. razreda

4.            10:40     -              11:25

5.            11:30     -              12:15

6.            12:20     -              13:05

 

POSLIJE PODNE

1.            13:15     -              14:00

2.            14:05     -              14:50

veliki odmor      14:50   -   15:05           

3.            15:05     -              15:50

4.            15:55     -              16:40

5.            16:45     -              17:30

6.            17:35     -              18:20

Logo škole i QR Code

 


QRCode

QR CODE

Vijesti iz MZOS
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
POSJET PRVAŠIĆA ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI
Autor: Sanja Kovač, 3. 11. 2016.

2. i 3 studenog 2016. organiziran je posjet prvašića, učenika 1. a i 1. b razreda našoj školskoj knjižnici u suradnji sa učiteljima razredne nastave Inkom Svirčević i Nikolom Berać.

Učenici su se mogli bolje upoznati sa prostorom, knjižničarkom i pojmovima vezanim za knjižnicu, dakle što je školska knjižnica, tko je školski knjižničar, što je knjiga, a što slikovnica. Također, učenici su naučili razlikovati knjižnicu od knjižare te su se upoznali sa pravilima posudbe i čuvanjem knjiga.


Na kraju smo čitali pjesmu o Mišu u knjižnici te je djeci omogućeno da se likovno izraze, crtajući najdražu slikovnicu, knjigu ili knjižnicu.

MIŠ U KNJIŽNICI

Jedne je noći u veliku gradsku knjižnicu ušao posve mali mišić. Bio je on silno radoznao. Zanimalo ga je što skrivaju ove čudne stvari sa šarenim koricama. Je li to nešto za jelo? Ili su to one strašne klopke o kojima mu je pričao tata?

Šetao tako mišić policama i napokon se zaustavio kod šarenih slikovnica, tvrdo uvezanih, s bezbroj čudesnih, zanimljivih slika. Razgledao je jednu: prikazivala je djevojčicu s crvenom kapom kako razgovara sa strašnim vukom. Bila je to priča o Crvenkapici, ali mišić nije nikada čuo za nju jer mu je mama nikada nije pričala. Razgledavao je tako mišić slikovnice – Pepeljugu, Trnoružicu, Snjeguljicu i sedam patuljaka, Gulivera i njegove Liliputance, i još mnoge, mnoge druge, više ili manje poznate.

Odjednom se sav ukočio. Njuškica mu je problijedila, a crne očice stadoše nemirno kolutati. Miš je naišao na slikovnicu Mačak u čizmama i silno se uplašio.

- Milost! Milost! – zavapio je. – Nisam znao da ovdje žive i mačke. Sada znam: sve je to ipak bila samo klopka.

- Ti si glupi mišić – odvrati mu na to dostojanstveno mačak u čizmama. – Nisam ja običan mačak i ne jedem obične miševe. Do sad sam pojeo samo nekog čarobnjaka koji se pretvorio u miša, ali to je bilo nužno. Ja ne tratim svoje vrijeme uludo. A što ti tražiš ovdje? Pogledaj kakvu si samo napravio zbrku na ovoj našoj polici!

- Ah, oprostite – reče mišić, tresući se još uvijek od silna straha. – Nisam znao. Samo sam tražio sir.

- Taaaako! – izdere se Mačak. – Tražiš sir u knjižnici! Ne misliš li da je ovdje samoposluživanje za miševe? Gubi se! Ali čekaj! Možda bih te ipak mogao nečemu naučiti!

- Oh – reče miš skromno. – Ja vrlo rado učim. U školi sam uvijek najbolji učenik.

- Gle, otkada i miševi idu u školu? – podsmjehnu se Mačak. – Ali dobro. Znači, znaš i čitati! – I Mačak pruži mišiću svitak pergamenta na kojem je pisalo velikim kićenim slovima:

ŠTO NE VOLE KNJIGE?

Ne vole da miševi posjećuju knjižnicu.
Ne vole da djeca ne vraćaju knjige.
Ne vole da im se prave ušesa na rubovima stranica.
Ne vole da ih diraju nečisti prsti.
Ne vole da se po njima šara i crta.
Ne vole da ih ne čitaju.
Ne vole da ih ne vole.

Mišić je sve pročitao i dobro zapamtio. Više nikad nije ušao u knjižnicu. Ipak, što vi mislite, vrijede li ta pravila samo za... miševe?





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
 

Kalendar obilježavanja

značajnih datuma u našoj školi i školskoj knjižnici

 

 

 

 

Božić (25. 12.)

 

 

         Prosinac je mjesec adventa, darivanja, praštanja, radovanja, ljubavi, druženja, zajedništva. To je mjesec radosti i druženja sa svojim najbližima i onima koje volimo, pravimo planove za nove događaje i nadamo se ostvarenju svega što nismo mogli ostvariti u protekloj godini.

 

          ŽELIMO VAM ČESTIT BOŽIĆ I RADOSNU NOVU GODINU!

 

 

 

Dan prava čovjeka – pravo na čitanje 10. 12.

 

         Dan prava čovjeka obilježen je prigodno, uređenjem panoa, ali i održanom radionicom sa učenicima 2. b razreda u suradnji sa učiteljicom Anitom Krznarić. U okviru radionice knjižničarka Sanja Kovač upoznala je učenike sa dječjim pravima i odgovornostima, Konvenciji o pravima djeteta i pojmovima UN, UNICEF... Učenici su radili u skupinama zato što su trebali u tekstu pronaći pravo na koje se tekst odnosi te su predstavnici skupina svoje radove prezentirali pred ostalim ucenicima u razredu. Zaključci skupina su izloženi na plakatu Kuće humanosti, a nakon prezentacija skupina uslijedila je evaluacija radionice te podjela straničnika učenicima. Učenici 2. b razreda su ocijenili radionicu jako pozitivno (prosječna ocjena je 4,7) te su istaknuli da im se najviše svidjelo kada su učili o dječjim pravima i radili u skupinama.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

KNJIŽEVNI SUSRET S BRANKOM PRIMORAC 27. 11.

 

 

 

 

 

Danas je održan književni susret ucenika 7. razreda sa književnicom Brankom Primorac. Ucenici su imali priliku pobliže upoznati cijenjenu književnicu, saznati zašto je počela pisati romane te dobiti motivaciju za čitanje njenog romana Maturalac koji je dobio nagradu Mato Lovrak" za najbolji roman za mladež objavljen u 1993. godini. Knjiga je uvrštena u popis lektire za 7. razred osnovne i dostupna je u knjižnici naše škole.

 

 

 

 

Dan djece (20. 11.)

 

 

 

 

         Dan djece je obilježen prigodno, uređenjem panoa (knjižničarski kutak) na kojem su učenici naše škole mogli pročitati više o dječjim pravima, Povelji osobnih sloboda...

 

 

Međunarodni dan tolerancije 16. 11.

 

        

     16. studenog 1995. donešena je Deklaracija o načelima tolerancije. Što je zapravo tolerancija? Tolerancija potječe od latinske riječi tolerare što znači podnositi, trpjeti i uvažavati tuđa mišljenja i uvjerenja.

         Zapravo, tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i bivanja ljudi. Tolerancija se učvršćuje znanjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom misli, savjesti i uvjerenja.

         Tolerancija kao mehanizam reagiranja na različitosti je presudna za svako demokratsko i otvoreno društvo, a budući da živimo u doba globalizacije u kojem smo „preplavljeni“ novim informacijama i kada smo svakodnevno  suočeni s različitim  idejama, stavovima i identitetima, potreba za tolerancijom je uvelike povećana.

         Svjetski dan tolerancije obilježava se 16. 11.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Međunarodni dan školskih knjižnica 2012.

 

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica 11. studenoga, na dan donošenja prvoga hrvatskog zakona o knjižnicama, s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.
Brojne će knjižnice obilježiti Dan hrvatskih knjižnica 2012.

Mi znamo da su školske knjižnice važne! To je potkrijepljeno i mnogim istraživanjima i u mnogim izvješćima  koja pokazuju da školske knjižnice utječu na bolja postignuća učenika.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je Školske knjižnice: Ključ za prošlost, sadašnjost i budućnost. Tako se zove i stručni skup koji Hrvatska udruga školskih knjižničara organizira kao središnju proslavu  Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Stručni skup se održava 19. i 20. listopada u Zagrebu, Hotel Palace. Predavači su ugledni profesori s hrvatskih sveučilišta i predstavnici institucija koje se bave školskim knjižničarstvom. Pokrovitelj je Grad Zagreb.

Programi za Dan hrvatskih knjižnica 2012. godine se odvijaju pod sloganima:


Knjižnice probijaju sve granice.                                                    Neprofitno, a isplati                                                                                                                                   se?


Osim proračunskih.                                                                         Knjižnica!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svjetski dan hrane (Dani kruha – 16. 10.)

 

Svjetski dan hrane (Dan kruha) obilježen je prigodnim uredjenjem panoa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjesec hrvatske knjige (15. 10. – 15. 11.)

 

 

 

 

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige  nacionalna je manifestacija kojom se promiču knjige i čitanje, a u  knjižnicama diljem Hrvatske obilježava se od 15. listopada do 15. studenoga. 

Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a organizator su Knjižnice grada Zagreba.      

Mjesec hrvatske knjige 2012. održat će se od 15. listopada do 15. studenoga 2012. godine sa središnjom temom posvećenoj Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti. Od središnjih programa najavljujemo svečanost otvaranja manifestacije 15. listopada u 11,00 sati u Scheierovoj zgradi, Matice hrvatske 4 u Čakovcu, stručni skup u Samoboru, Interliber od 13. do 18. 11. ,

Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom Ove su knjige nagrađene, provjeri zašto!,  zajedničku  akciju svih knjižnica 23.10. pod  nazivom Čitajmo zajedno te obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica.

 

preskoči na navigaciju