Ususret Tjednu Europe - ambasadori EP-a 10 hrvatskih škola o europskim vrijednostima
Autor: Ivana Opačak, 29. 4. 2023.
Na prijedlog prof. Krištofik Juranić (Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice), a u dogovoru sa starijim ambasadorima EP-a još 9 hrvatskih srednjih škola, 28. travnja 2023. (10.00 - 11.30) organizirana je online EPAS radionica Europske vrijednosti u našoj okolini. 12 mlađih ambasadora EP-a lijepo nas je predstavilo, progovorivši o inkluziji u našoj školi, problemima učenika putnika, (političkome) obrazovanju mladih europskih građana i njihovu sudjelovanju na sljedećim europskim izborima… Odličan uvod u nadolazeći Tjedan Europe…
Na radionici su sudjelovali sljedeći mlađi ambasadori EP-a (sa starijom ambasadoricom Ivanom Opačak, prof.): Gabrijela Karačić, Ivana Matanović, Ines Nujić i Tea Polunić (4.c); Lorena Čolak i Marija Obrovac (4.e); Lucija Klarić, Marija Lucić, Ema Tomašić, Maja Vinković, Patrik Aračić i Josip Lucić (3.e). (PO)HVALA svima!
U uvodnome dijelu radionice, koju je moderirala prof. Krištofik Juranić, učenici su predstavili svoje škole - Srednju školu Isidora Kršnjavoga Našice, Srednju školu Pakrac, Srednju školu Donji Miholjac, Gimnaziju i strukovnu školu Jurja Dobrile Pazin, Srednju školu Konjščina, Gimnaziju Požega i Ekonomsku školu Požega, Gimnaziju Vukovar, Gimnaziju Matije Mesića i Ekonomsko-birotehničku školu Slavonski Brod.
Uslijedilo je upoznavanje i zagrijavanje u četiri mješovita tima u breakout sobama. Tijekom zagrijavanja učenici su, prema uputi moderatorice, osmislili haiku pjesme (oslobođene stroge strukture) na temu (nadolazećega produženog) vikenda. Nešto čemu se svi uvijek radujemo…
Uslijedio ja rad unutar školskih timova, koji su većinom bili u razredima u svojim školama. Zadatak je učenika bio kritički promisliti i razgovarati o unaprijed dogovorenim temama (svaka je škola predložila jednu) i oblikovati sažetke razgovora na zajedničkome digitalnom (Padlet) zidu (koji je dostupan OVDJE).
Uslijedila je skupna rasprava učenika 10 škola o europskim vrijednostima u lokalnim sredinama. Kako bi se pripremili za sastanak, učenici naše škole koristili su aktivne nastavne jedinice o Europskoj uniji te digitalne radove bivših učenika i nastavnice nastale nakon obrade zadanih europskih modula (Lovro K. i Nikolina M.: Povijest EU-a (s kvizom), Matej O.: Demokracija, Mateo K.: Ljudska prava, Ivana Opačak (i eTw partneri): EU u svakodnevnome životu, Ciljevi i vrijednosti EU-a).
Učenici su imali priliku progovoriti o inkluziji u svojim školama, neravnopravnome položaju učenika putnika u odnosu na one koji ne putuju, rodnoj i inoj diskriminaciji, neadekvatnome (političkom) obrazovanju mladih za život aktivnih europskih građana, nedovoljnoj političkoj angažiranosti i mogućemu spuštanju dobne granice (na 16 godina) za sudjelovanje na nacionalnim i europskim izborima. Osim toga, imali su priliku čuti da u svojim stavovima nisu usamljeni jer učenici svih hrvatskih škola imaju veoma slične probleme.
Ovakva su iskustva uvijek zanimljiva i vrijedna. (PO)HVALA organizatoru i svim sudionicima! Radujemo se novim susretima…
Ivana Opačak, prof.
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.