preskoči na sadržaj

Gospodarska škola Varaždin

 

 

     

https://sites.google.com/view/artsforfuture


 

GOSPODARSKA ŠKOLA VARAŽDIN U PROVANSI

U okviru Erasmus+ projekta Arts for Future, ravnateljica Gospodarske škole Varaždin Jasminka Kelemen, nastavnica Renata Mađarić i učenice Martina Boltižar, Hana Husnjak, Ema Pačalat, Tamara Slunjski i Sara Žunić od 15. do 21. siječnja 2023. godine sudjelovale su u kratkoročnoj aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi Provence formation u francuskom gradu Vitrollesu koji je 24 km udaljen od Marseilla. U aktivnostima su sudjelovale i partnerske škole iz Njemačke, Grčke, Španjolske i Švedske.

Naziv aktivnosti bio je „Think globally, act locally“ – „Razmišljaj globalno, djeluj lokalno“. Predavanja, radionice, stručne posjete i ostale aktivnosti doprinijele su ostvarenju glavnog cilja projekta, a to je podizanje svijesti učenika o zaštiti okoliša te uporaba otpada u stvaranju umjetničkih djela.

Učenici partnerskih škola prikupljali su otpadni tekstil s uzorcima tipičnima za svoju zemlju od kojih su na jednoj od „upcycling“ radionica, čija je svrha kreirati nove uporabne predmete od otpadnih materijala, sašili navlake za fotelje koje će biti izložene i korištene u prostorima škole domaćina. Učenice Gospodarske škole sašile su navlaku koristeći izvezeno domaće platno te tradicionalne starinske marame.

U drugoj je radionici učenicima prezentirana lokalna ekološka proizvodnja povrća poput batata, cvjetače, krumpira, slanutka, leće i maslina od koji su učenici pod stručnim vodstvom skuhali zdravi obrok za sve sudionike. Također, učenici su promišljali načine održivog uzgoja, kupovine i pripreme hrane te su osmislili recepte za jela koja se mogu pripremiti od viška već pripremljene hrane te jela od sirovih namirnica kako bi se uštedjela energija, smanjila količina otpada i smanjio CO2 otisak.

Tijekom stručnih posjeta učenici su posjetili grad Aix-en-Provence gdje su razgledali tipičnu provansalsku tržnicu te obišli kulturno-povijesne znamenitosti slijedeći „stope“ poznatog slikara Cézannea. Također, u pratnji vodiča razgledali su eksperimentalni kulturni centar „Luma“ koji spaja umjetnost, kulturu, okoliš i inovacije, a nakon toga, razgledali su i povijesnu jezgru grada Arlesa.

U sklopu programa učenici su posjetili nacionalni park „Camargue“ poznat po slanim močvarama u kojima se proizvodi sol, poljima riže te staništima flamingo ptica, divljih bijelih konja i bikova. Tijekom posjeta drugom po veličini francuskom gradu i luci, Marseilleu, osim obilaska kulturno-povijesnih znamenitosti sudionici aktivnosti posjetili su i „Crosquer cave“ tj. repliku podzemne špilje ukrašene prethistorijskim crtežima.  

Projektne aktivnosti nastavljaju se u travnju kada će domaćin biti škola iz Švedske.


Ekipa Gospodarske škole u Francuskoj


Vitrolles


Vitrolles


Aix-en-Provance


Aix-en-Provance


Arles


Arles


Camargue


Marseilles

 


 

 

 

C3 - Međunarodna kratkotrajna aktivnost učenja, poučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi u Grčkoj od 16. do 23. listopada

U okviru Erasmus+ projekta Arts for future, nastavnice Gospodarske škole Varaždin Irena Ipša i Vanja Perši te učenice Ema Hleb, Tea Rožmarić, Anamarija Popović, Mihaela Žeger i Mirela Šargač od 16. do 23. listopada 2022. godine sudjelovale su u kratkoročnoj aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi IET 3 Geniko Lykeio Galatsi u Ateni. U aktivnostima su sudjelovale i partnerske škole iz Njemačke, Francuske, Grčke, Španjolske i Švedske.

Budući da su neki od ciljeva projekta zaštita okoliša i usvajanje životnih navika u skladu s načelima održivosti, glavni zadatak učenika tijekom ove mobilnosti bio je izrada grafita na zidu škole domaćina. Atena je prepoznatljiva po svojim fantastičnim i impresivnim djelima ulične umjetnosti koja često izražavaju i sadrže poruke potaknute trenutnom politikom, društvenom situacijom i problemima. U izradi grafita korišteni su raznovrsni otpadni materijali poput starog papira te materijala korištenih na prethodnim mobilnostima. Primjer je to kako se na kreativan način može od starog i već korištenog stvoriti nešto novo. Tema grafita je kretanje iz mračne i zagađene sadašnjosti prema čišćoj i zelenijoj budućnosti. Kroz grafit se provlače ključne riječi koje sažimaju trenutačnu situaciju na našem planetu glede zagađenosti te ono čemu moramo stremiti kako bismo osigurali zdravlje planeta.

Još jedan zadatak kroz koji su učenici osvijestili mogućnost korištenja otpadnih materijala bila je radionica izrade sapuna od starog ulja uz stručnu pomoć profesora kemije. Svi sudionici mobilnosti mirišljave su sapune dobili na poklon.

   

Treća radionica bila je vezana uz još jedan cilj projekta, a to je razvijanje IT vještina. Učenici su uz pomoć profesorice informatike radili na postojećoj web stranici projekta i dorađivali je podacima o aktivnostima iz dosad provedenih mobilnosti.

Atena obiluje kulturno-povijesnim znamenitostima mnoge od kojih su učenici posjetili. Ceremonija otvaranja ove mobilnosti održana je na Panathenaic stadionu gdje su se učenici i profesori okušali u nekim atletskim disciplinama te su pobjednicima dodijeljene medalje. Potom smo posjetili Muzej Akropole gdje su učenici sudjelovali u lovu na blago učeći tako o povijesti same Akropole i vrijednim ostacima koji su tamo pohranjeni. Zatim smo posjetili i samu Akropolu, upisanu na UNESCO-v popis kulturne baštine, te uživali u ljepoti Partenona. Domaćini su nas proveli kroz poznate dijelove Atene kao što su Monastiraki trg sa svojom crkvom iz 10. stoljeća, drevnu Agoru, Plaku, živopisnu četvrt s labirintskim uličicama i mnoštvom taverni, obiteljskih trgovina s keramikom, nakitom i tradicionalnim proizvodima. Kako bi kod učenika osvijestili potrebu očuvanja povijesnih zdanja u školi je postavljena izložba primjera dobre i loše prenamjene povijesnih građevina u svakoj od zemalja sudionika projekta.

Kazalište u Epidauru još je jedan od spomenika s UNESCO-vog popisa koji smo posjetili tijekom dvodnevnog izleta u Nafplio, nekadašnji glavni grad Grčke, a danas prekrasni priobalni gradić iznad kojeg se uzdiže impozantna utvrda Palamidi. Izlet smo zaokružili odlaskom u Elefsinu, grad koji je odabran kao europski grad kulture za 2023., te razgledali arheološko nalazište po kojem je grad poznat.

Ono što će učenicima i profesorima svakako ostati u sjećanju su gostoljubivi domaćini i odlična hrana. Neka od tipičnih grčkih jela pripremili su nam nastavnici škole i roditelji učenika domaćina.

Vratili smo se prepuni pozitivnih dojmova i već se veselimo sljedećem susretu u Francuskoj u siječnju sljedeće godine.

 

 

Dani Erasmusa 2022. u Gospodarskoj školi Varaždin

U školskoj knjižnici Gospodarske škole Varaždin obiliježeni su Erasmus dani 14 listopada 2022. godine. Događaj je organiziran u hibridnom obliku kako bi se omogućilo sudjelovanje učenicima iz partnerskih škola iz Grčke, Francuske, Njemačke, Španjolske i Švedske koji su se događaju pridužili na daljinu.

Predstavljena su dva Erasmus+ projekta koje škola trenutno provodi: „Arts for Future“ i „Živi svjedoci povijesti“. Projekte koordiniraju profesori Renata Mađarić i Marko Godinić.

Učenici su na početku događaja opisali u kojim su aktivnostima projekta sudjelovali u pojedinim državama. Nakon toga utvrdili su sličnosti i razlike u organizaciji nastave škola u pojedinim partnerskim državama s naglaskom na osobni doživljaj te su istaknuli primjere iz prakse koji su ih se posebno dojmili u školama domaćinima.

Ciljevi oba projekta obuhvaćaju upoznavanje s kulturno-povijesnim i prirodnim znamenitostima države domaćina pa su učenici međusobno razgovarali o potrebi zaštite tih lokaliteta te održivom turizmu.

Nakraju, učenici su zaključili da su ovakvi projekti važni jer u aktivnostima projekata učenici mogu sami procijeniti svoja znanja, sposobnosti i vještine u različitim područjima (npr. umjetnost, povijest, zemljopis, ICT, strani jezici, itd.) što im povećava vlastito samopouzdanje i motivira na daljnje učenje.

Završna misao bila je da živimo u izazovnim vremenima kada se europske države suočavaju s različitim problemima te im je teško pronaći zajednička rješenja tako da su ovakvi projekti potrebni jer ujeninjuju mlade ljude širom Europe i motiviraju ih na zajedničko djelovanja usmjereno na bolju budućnost.

Snimku događaja možete pogledati ovdje:

https://youtu.be/srlFbGv8x2w

Rezultati kratkoročne transnacionalne aktivnosti učenja, poučavanja i osposobaljavanja C5 u Hrvatskoj:

Is plastic-free Europe possible? https://youtu.be/klWosu6_mMQ 

Metal sculptures in Varaždin! https://youtu.be/jicWLoBN5-Y

 

EUROPSKI TJEDAN ODRŽIVOG RAZVOJA (European week of sustainable development) u Gospodarskoj školi od 19. do 23. rujna 2022. 

 

Gospodarska škola Varaždin obilježava Europski tjedan održivog razvoja (European week of sustainable development) od 19. do 23. rujna 2022. organizacijom kratkotrajne aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja u okviru Erasmus+ projekta ARTS FOR FUTURE pod nazivom Why CANS?

U ovoj aktivnosti uz domaćine sudjeluje 23 učenika i 12 nastavnika iz partnerskih škola iz Francuske, Grčke, Njemačke, Španjolske i Švedske. Organizirana su različita predavanja i radionice čiji su glavni ciljevi usmjereni na zaštitu okoliša i promociju održivog razvoja te njihova veza s umjetnošću.

Osnovna tema koja se obrađuje iz različitih aspekata je metalni i plastični otpad. Škola domaćin provela je ankete o uporabi limenki s ciljem podizanja svijesti o mogućnosti ponovne uporabe, recikliranja, izrade uporabnih predmeta od otpadnih metalnih predmeta te smanjenja količine metalnog otpada. Budući da se projektom nastoji povezati umjetnost i održivost ostvarena je suradnja s lokalnim umjetnicima Nikolom Vudragom i Miroslavom Prikratkim.

Umjetnici Nikola Vudrag i Paula Banić ugostili su sudionike ovog projekta u RezervART-u te su uz obilazak kompleksa organiziraoli edukativne i praktične radionice izrade umjetničkih predmeta od gline i otpadnih limenki. Umjetnička instalacija izrađena od otpadnih limenki u koje će se posaditi ukrasne biljke postavit će se ispred škole kako bi učenike podsjećala na važnost recikliranja i održivosti.

Kako bi se podigla svijest učenika o urbanoj umjetnosti, učenici su dobili zadatak da u povijesnoj jezgri grada pronađu 12 modernih metalnih skulptura te snime kratke videomaterijale. Nastavnici su posjetili izložbu Rapsodija metala, kolekcionara Miroslava Prikratkog čija su umjetnička djela primjer transformacije starog i odbačenog metala u nove umjetničke instalacije.

Organiziran je stručni posjet Zagrebu gdje su sudionici uz razgledavanje kulturno-povijesnih spomenika imali mogućnost vidjeti izložbu digitalnih umjetničkih djela proširene stvarnosti Zagreb Art Future te Nacionalnom parku Plitvička jezera te Plitvice Holiday Resortu s ciljem podizanja svijesti o potrebi očuvanja prirodnih bogatstava primjenom dobrih praksi održivog turizma.

Učenici su upoznati i s konceptom UPCYCLING tehnika pomoću kojih se od otpada mogu izraditi novi uporabni predmeti. Profesorica Vanja Perši pokazala je učenicima na koji način mogu od prikupljenih otpadnih jednokratnih vrećica izraditi privjeske za ključeve, a profesorica Gordana Kokanović-Krušelj učenicima je predstavila tehnike izrade nakita od otpadnih sitnih metalnih predmeta.

Nastavnici i učenici kuharskog i ugostiteljskog praktikuma škole pripremali su obroke za sudionike kako bi promovirali održivost lokalnih namirnica i proizvoda.

       


 

Pripreme za C5 kratkoročnu aktivnost učenja, poučavanja i osposobljavanja u tijeku.....

Why CANS?

 

Naš smo događaj prijavili i u u okviru European sustainable development week: 

https://esdw.eu/events/arts-for-future-erasmus-project-why-cans/

 

17. lipnja 2022. - Posjet učenika i nastavnika ReservArt-u i

radionica pod vodstvom umjetnika Nikole Vudraga: 

 

 

Natječaj za sudjelovanje učenika u kratkoročnim aktivnostima učenja, poučavanja i osposobljavanja u partnerskim školama u okviru projekta Erasmus+ "Arts for future"

Prijavni obrazac možete preuzeti ovdje

Tekst natječaja možete pročitati ovdje.

Rang listu možete vidjeti ovdje.

 


 

Učenice i nastavnice Gospodarske škole Varaždin u Španjolskoj

U okviru Erasmus+ projekta Arts for future, nastavnice Gospodarske škole Varaždin Irena Ipša i Renata Mađarić i učenice Jasmina Kramarić, Klara Mihin, Laura Lacković, Tonka Papec i Marija Roginek od 2. do 6 svibnja 2022. godine sudjelovale su u kratkoročnoj aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u partnerskoj školi IET Tirant lo Blanc u španjolskom gradu Elche. U aktivnostima su sudjelovale i partnerske škole iz Njemačke, Grčke i Švedske.

Jedan je od ciljeva projekta podizanje svijesti učenika o zaštiti okoliša te uporaba otpada u stvaranju umjetničkih djela. Aktivnosti projekta uključivale su prezentacije i radionice o održivom razvoju, zaštiti oceana i CO2 otisku. Učenici španjolske škole prikupljali su otpadne materijale različitih boja pomoću kojih su na jednoj od radionica sudionici izradili replike slika poznatih slikara. U drugoj su radionici učenici reciklirali papir i karton u koji su umetnuli sjemenje biljaka. Na tom su recikliranom papiru učenici napisali pisma koja su međusobno razmijenili, a male komadiće papira sa sjemenjem posadili su u školskom vrtu. Jedan od zadataka bio je obaviti kupovinu na lokalnoj tržnici s naglaskom na odabiru lokalnih, kvalitetnih organskih namirnica od kojih su učenici kuharstva škole domaćina pripremili tradicionalno jelo: paellu.

Grad Elche poznat je po „street art“ umjetnosti tj. šetalištu uz rijeku koje je ukrašeno grafitima kao i po 2,5 kilometara dugom šetalištu „Palmeral“ na listi UNESCO-ove baštine. Palme su zaštićena vrsta te ih u gradu ima oko 200 000. Učenici i nastavnici imali su priliku razgledati ove i ostale povijesne znamenitosti uz stručno vodstvo.

Organizirana je i stručna posjeta gradu Valenciji u kojoj su učenici uz pomoć studenata turizma i umjetnosti obišli najvažnije povijesne znamenitosti te lokalitete „street art“ umjetnosti u centru grada. U „Gradu umjetnosti i znanosti“ koji je zapravo futurističko remek djelu španjolskog arhitekta Calatrave pogledali su edukativni film o zaštiti oceana.

Projektne mobilnosti nastavljaju se u rujnu kada će domaćin biti Gospodarska škola Varaždin.

 


 

Pobjednički logotip Ivone Novak iz 4.H za Erasmus+ projekt: Arts for future te video u kojem ona objašnjava kako je nastala njezina ideja te nečin realizacije.

 

 

 

 

Koordinatorski sastanak Erasmus+ projekta Arts 4 Future u Gospodarskoj školi Varaždin

U Gospodarskoj školi Varaždin održan je dvodnevni sastanak koordinatora Erasmus+ projekta Arts 4 Future (od 28. do 29. studenoga 2021.). Sedmero profesora iz partnerskih škola iz Grčke, Njemačke, Španjolske i Švedske posjetili su našu školu kako bi na koordinatorskim sastancima dogovorili detalje provedbe navedenoga projekta.

Dobrodošlicu im je poželjela ravnateljica Katica Kalogjera Novak uz želje za uspješnu suradnju i provedbu projekta. U radu tima sudjelovale su nastavnice: Irena Ipša, Jasminka Kelemen, Gordana Kokanović-Krušelj i voditeljica projekta Renata Mađarić.

Teme sastanaka bile su datumi i način organizacije mobilnosti u partnerskim školama kao najzahtjevniji dio provedbe projekta s obzirom na epidemiološku situaciju u Europi. Provedena je analiza dosada ostvarenih ciljeva te diseminacija provedenih aktivnosti. Također, detaljno su razrađene aktivnosti koje učenici trebaju pripremiti za prvu mobilnost učenika i nastavnika koja će se održati u španjolskom gradu Elcheu u veljači 2022. godine.

Budući da se projekt bavi zaštitom okoliša, uporabom ekoloških materijala te recikliranjem otpada i njegovom uporabom u izradi novih korisnih predmeta i umjetničkih djela, koordinatorima iz partnerskih škola pokazan je prostor učeničke zadruge Sunce u kojem učenici koriste reciklirane materijale te se pomoću njih kreativno izražavaju. Taj će se prostor ujedno koristiti i u aktivnostima projekta.

Nakon sastanaka, nastavnici su obišli prostore škole uključujući i ugostiteljski praktikum u kojem ih je škola počastila ručkom koji su pripremili i poslužili učenici kuharskih i ugostiteljskih zanimanja pod vodstvom svojih profesora tako da su naši gosti mogli kušati i tradicionalne delicije našega kraja. Tijekom slobodnog vremena organiziran je obilazak povijesne jezgre grada.

_______________________________________________________

 

ErasmusDays 2021 u Gospodarskoj školi Varaždin

Učenici 3.H i 1.N razreda obilježili su Erasmus+ dane radionicom pod vodstvom profesorica Renate Mađarić i Irene Ipša. Radionica je održana 15. listopada u sklopu Dana škole.

Učenici su dobili osnovne informacije o programu i vrijednostima međunarodnih razmjena pomoću kojih sudionici, između ostalog, stječu multikulturalna znanja i vještine.

Pedstavljen im je i konkretan Erasmus+ projekt Arts for Future koji se trenutno provodi u Gospodarskoj školi. Osnovna je tema projekta zaštita okoliša. Pogledali su nekoliko videomaterijala s praktičnim rješenja ponovne uporabe određenih proizvoda koje su osmislili učenici partnerskih škola s ciljem smanjenja količine smeća.

Učenici su predložili nekoliko rješenja za smanjenje uporabe plastičnih proizvoda te izradili edukativne plakate.

Cilj događanja:

- informiranje učenika i nastavnika o programu Erasmus+ 

- promocija međukulturalnih razmjena

- stjecanje međukulturalnih znanja i vještina

- poučavanje tolerancije i boljeg razumijevanja vlastite i tuđe kulture

- predstavljanje projekta: Arts 4 Future

- podizanje svijesti o zaštiti okoliša

- analiziranje problema uporabe plastičnih proizvoda

- pronalaženje inovativnih i kreativnih rješenja za smanjenje uporabe plastičnih proizvoda

Ciljna grupa: učenici i nastavnici Gospodarske škole Varaždin

Aktivnosti i oblici rada: usmena izlaganja, predstavljanje snimljenih materijala, rasprava, oluja ideja te izrada plakata.

Očekivani rezultati:

- promotivni plakati s idejnim rješenjima učenika za smanjenje uporabe plastičnih proizvoda

- informativni plakat o međukulturalnim vrijednostima

Vrednovanje: anketni listić

https://www.erasmusdays.eu/event/arts-for-future-cut-the-use-of-plastic-products/

https://live.etwinning.net/profile?v=events

 

_______________________________________________________

Postcrossing aktivnost – A4F

 

Nakon što su učenici partnerskih škola izradili svoje profile na TwinSpace platformi uslijedila je tzv. Poscrossing aktivnost koja je trajala od prosinca 2021. do travnja 2021. godine.

Učenici su izradili razglednice te napisali kratak zagonetni tekst za partnere. Razglednice su poštom poslane partnerima koji su čitajući TwinSpace profile trebali otkriti koji su im kolege iz drugih država poslali razglednice te napisali nešto o svojoj zemlji, školi, svakodnevni aktivnostima, svojim afinitetima i slično.

Cilj je aktivnosti bio izravno komuniciranje učenika, najprije na klasičan način pisanjem razglednica te nakon toga povezivanje na modernim društvenim mrežama. Učenici su se na taj način međusobno upoznali, naučili nešto o kulturama svojih kolega te stupili u neposredni kontakt. Nakon što su svi razmijenili razglednice, izrađen je izložbeni pano u školi.

RAZGLEDNICE

                      Hrvatska                                                         Francuska                             

  

 

Njemačka                                                        Grčka

   

Švedska                                                   Španjolska

   

 

_______________________________________________________

 

 

UPOZNAVANJE I PREDSTAVLJANJE PARTNERA ARTS FOR FUTURE PROJEKTA

 

Tijekom mjeseca studenoga 2020. učenici projektnog Erasmus+ tima predstavili su se vršnjacima partnerskih škola prezentacijom koju je izradila Sandra Borak, 3.h. Prezentaciju možete pogledati ovdje.

Također, učenici 3.h razreda pozabavili su se izradom logotipa potrebnog za vizualni identitet projekta. Izrađeno je 15 inovativnih i kreativnih rješenja:  

Provedena je online anketa te je nakon glasovanja odabran najbolji logotip koji će predstavljati našu školu na natječaju za konačno rješenje. Čestitke Ivoni Novak iz 3.h!

Tijekom prosinca učenici su izradili profile na eTwinning platformi kako bi se predstavili svojim vršnjacima iz partnerskih škola. U projekt se uključilo 144 učenika iz 6 škola, a iz naše škole profile je izradilo 22 učenika.

 

OBILJEŽENI ERASMUS+ DANI U GOSPODARSKOJ ŠKOLI VARAŽDIN

Učenici Gospodarske škole Varaždin obilježili su Erasmus+ dane u petak, 16. listopada međunarodnom videokonferencijom s partnerskim školama u Francuskoj, Grčkoj, Njemačkoj, Španjolskoj i Švedskoj. Tijekom videokonferencije učenici su predstavili svoje škole te podijelili svoja dosadašnja iskustva sudjelovanja u Erasmus+ projektima. Također, učenici koji nisu do sada sudjelovali u ovim projektima iznijeli su svoja očekivanja i motivaciju. Videokonferencija je ujedno i formalni početak novog Erasmus+ projekta škole pod nazivom Arts for Future čiji je cilj podizanje svijesti o zaštiti okoliša te recikliranje otpadnih materijala izradom umjetničkih instalacija. Gospodarsku školu predstavile su učenice 2.H razreda Tonka Papec i Tea Rožmarić. Cijelu videokonferenciju možete pogledati na ovoj poveznici.

 

_______________________________________________________

Agencija za mobilnost i programe EU-a dodijelila je Gospodarskoj školi Varaždin bespovratna sredstva u iznosu od 30.487 eura za provedbu Erasmus+ projekta Arts for Future u trajanju od dvije godine.

Uz Gospodarsku školu sudjeluju i partnerske škole iz Grčke, Francuske, Španjolske i Švedske, a projekt će koordinirati škola iz Njemačke.

Projekt je osmišljen kako bi se mladim ljudima koji žele podići svijest o važnosti zaštite okoliša dala mogućnost da se izraze reciklirajući otpad i pretvarajući ga u umjetnička djela. Planirane su i aktivnosti kratkoročne razmjene učenika i nastavnika. Određeni prioriteti projekta su zaštita okoliša te problem klimatskih promjena kao i aktivno uključivanje u građanske inicijative.

Ostvarivanjem ciljeva projekta kroz kreativne radionice povećat će se svijest učenika o potrebi zaštite okoliša te smanjenja klimatskih promjena te njihove vlastite odgovornosti u tim procesima, potaknut će se učenike da kritički razmišljaju te izraze svoje mišljenje o politikama kojima se uređuje zaštita okoliša, motivirat će se učenike da promiču održivi razvoj te usvajaju životne navike po načelima održivosti, omogućit će se učenicima da se kreativno izraze tehnikama recikliranja i izrade novih uporabnih predmeta („upcycling“) iz otpadnih materijala.

Kroz navedene aktivnosti učenici će razviti različite vještine poput: komunikacije, organizacije, planiranja, kritičkog razmišljanja i uporabe IT alata. Neki od rezultata projekata (zid oslikan grafitima, skulptura i mozaik od otpadnih materijala i sl.) bit će izrađeni uz mentorstvo i pomoć lokalnih umjetnika te prezentirani lokalnoj zajednici.

 

OSNOVNI PODACI O PROJEKTU

Naziv: Erasmus+ KA2: Arts for Future

Šifra projekta: 2020-1-DE03-KA229-077193_6

Proračun: 30.487 eura

Voditeljica: Renata Mađarić

Partneri: Njemačka - Gymnasium Bad Aibling, Španjolska: IES Tirant Lo Blanc, Francuska - Provence Formation, Grčka - 3 Geniko Lykeio Galatsi i Švedska – Hålabäcksskolan.

Ciljna grupa: učenici i profesori iz stranih jezika, umjetnosti i informatike

Realizacija: dvije godine 2020.-2022.

Ciljevi projekta:

  • podići  svijest učenika o važnosti zaštite okoliša te problemu klimatskih promjena
  • uključiti učenike u građanske inicijative s ciljem promicanja zaštite okoliša
  • promicati održivi razvoj i usvajanje životnih navika u skladu s načelima održivosti
  • potaknuti učenike na kreativno izražavanje uporabom recikliranih materijala
  • razviti vještine komunikacije, organizacije, planiranja, kritičkog razmišljanja i uporabe IT alata kod učenika

Aktivnosti projekta:

  • predavanja i radionice na temu zaštite okoliša, klimatskih promjena i održivog razvoja
  • istraživanje informacija i izrada informativno-edukativnih materijala koji potiču životnih stil u skladu sa zaštitom okoliša i održivog razvoja
  • predstavljanje primjera dobre prakse lokalnih umjetnika koji koriste reciklirane materijale u svom radu
  • izrade umjetničkih instalacija od recikliranih materijala pod mentorstvom lokalnih umjetnika te njihovo predstavljanje lokalnoj zajednici (zid oslikan grafitima, skulptura i mozaik od otpadnih materijala i sl.)
  • kratkoročne razmjene učenika i nastavnika s partnerskim školama

      

Dođi na GOŠK Varaždin!

  Ul. Božene Plazzeriano 4, Varaždin

 
Kontaktirajte nas

Tajništvo

 +385 42 492 272

 gospodarska@ss-gospodarska-vz.skole.hr

 

 

Facebook stranica GOŠK    

 

 
AKTUALNO

 

 
ŠKOLSKE NOVINE

 

 

 
 

 

 

Njemački otvara mnoga vrata

 
 

 

 

 

 
 
DRŽAVNA MATURA

 
KAMO NA FAKS?

 

 

 

Na priloženoj slici potražite školsku knjižnicu
Gospodarske škole!!!

 
Virtualna knjižnica Gospodarske škole Varaždin

 

 

 

 
Anketa
Sudjelujem u projektu Tulum s(l)ova?



 

 
 > ERASMUS+  > Arts for Future I
CMS za škole logo
Gospodarska škola Varaždin / Božene Plazzeriano 4, HR-42000 Varaždin / ss-gospodarska-vz.skole.hr / gospodarska@ss-gospodarska-vz.skole.hr
preskoči na navigaciju