Ekonomska škola Imotski

Kako bi se po vašem mišljenju mogli smanjiti izostanci s nastave?

« Prosinac 2023 »

mToken web portal

Edit code school 2022./2023.

Županija za maturante

AMPEU

eTwinning projekti

Državno natjecanje

e-Knjižnica

SafetyNet

Ispis statistike od 29. 9. 2010.

Međunarodni dan nenasilja
Autor: Goran Rukavina, 4. 10. 2023.

Dana 15. lipnja 2007. godine donesena je Rezolucija UN-a kao prvi međunarodni dokument koja govori o nenasilju te u sebi sadržava univerzalnu važnost principa nenasilja, želju da se uspostavi kultura dijaloga, mira i tolerancije. Od tada se 2. listopada svake godine obilježava Međunarodni dan nenasilja, kao spomen na rođendan Mahatme Ghandija, indijskog mirotvorca, filozofa, političara i nenasilnog pokretača otpora protiv kolonijalne vlasti.

U našoj smo školi Međunarodni dan nenasilja ove godine obilježili prigodnom tematskom sjednicom Nastavničkoga vijeća koju je vodila školska psihologinja Silvana Vlašić, prof. održavši vrlo zanimljivo predavanje nakon kojega je uslijedila živahna diskusija na temu nenasilja i prevencije nasilja u našem radnom okruženju.

Nenasilje je pojam ili situacija u kojoj osoba izbjegava konflikte, posebno uporabu fizičke sile, u raznim vrstama sukoba. Pojam „nenasilje“ se kroz proteklo vrijeme toliko proširio u uporabi da je poprimio novo semantičko značenje. On ne obilježava samo pacifizam, već su ga prisvojile različite grupe u svijetu koje njime označavaju društvenu promjenu te protutežu ratnim djelovanjima i sukobima. Kroz obrazovanje i osvješćivanje, moguće je djecu odgojiti za nenasilje i miroljubivo rješavanje sukoba. Nenasilje je i dokazana metoda za socijalne promjene.

„Na svijetu ima dovoljno za čovjekove potrebe, ali ne i za njegove pohlepe.“

(M. Ghandi)